روحانی: به ملت ایران قول می‌دهم پایان مذاکرات وین، پیروزی مردم است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 43735
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶ |

روحانی: به ملت ایران قول می‌دهم پایان مذاکرات وین، پیروزی مردم است

رئیس جمهور گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری ما از نظر جهانی و بین المللی مورد توجه همه خواهد بود و چشم‌های جهانیان به ایران و انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ دوخته شده است.
روحانی: به ملت ایران قول می‌دهم پایان مذاکرات وین، پیروزی مردم است

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز(چهارشنبه)‌ در جلسه هیات دولت اظهار داشت: انتخابات شوراها حائز اهمیت است ولی انتخابات ریاست جمهوری از لحاظ جهانی حائز اهمیت خواهد بود و در انتخابات ریاست جمهوری چشم های همه دنیا به ایران دوخته شده است.

وی با بیان اینکه حضور کاندیداها برای ثبت نام از احزاب و جناح‌ها و تفکرات مختلف قابل توجه بود و در روزهای آینده شاهد قدم دوم یعنی اعلام شورای نگهبان است، گفت: بسیار مهم است که آن اعلام تشویق کننده جامعه به انتخاب یا کند کننده حرکت باشد و امیدواریم این قدم دوم هم بخوبی در چارچوب قانون اساسی و منافع نظام برداشته شود و شاهد ترکیب خوب و مناسبی باشیم که مردم را برای حضور در انتخابات ۲۸خرداد تشویق کند.

**در قدم سوم نباید غش در معامله کنیم**

روحانی با اشاره به آغاز تبلیغات های انتخاباتی تصریح کرد: در این قدم سوم نباید غش در معامله کنیم و اگر کالایی مثل برنامه یا نقد از گذشته یا وصف شرایط حال را عرضه می‌کنیم باید منطبق با واقعیت باشد و اگر با دورغ و تهمت و اقدامات غیراخلاقی توام باشد برای مردم قابل قول نیست کسی که آمده تا سنگین ترین بار اجرایی را بر دوش بگیرد از یک مسیر ناصواب به هدف بلند برسد.

**دولت دوازدهم در شرایط مشکلی مسئولیت داشت که در صدسال گذشته مشابه آن را نمی‌بینیم**

وی با بیان اینکه ما مسئله مهمی داریم که مردم باید توجه کنند و آن اینکه دولت دوازدهم در شرایط پیچیده و مشکلی مسئولیت را بر دوش داشت که در صدسال گذشته مشابه آن را نمی بینیم،‌ گفت: اگر جنگ اقتصادی ار با کرونا ضمیمه کنیم می بینیم آنچنان شرایط کشور برای اداره کشور پیچیده بوده که با هیچ زمانی قابل مقایسه نیست و باید ظرف زمانی را درست شرح دهیم و بگوییم این امکانات با چه شرایطی و چه زمانی بوده است و اگر اینگونه نباشد واقعیت ها را تحریف کرده‌ایم.

روحانی افزود: خیلی مهم است که دولت طی سه سال و نیم گذشته با کمترین استفاده از نفت کشور را اداره کرده است و اینکه کشور بدون نفت اداره شده جزو تصوراتی بود که کسی فکر نمی کرد محقق شود و همه می‌گفتند بودجه بدون نفت آرزوی بلند مدت است اما این دولت بودجه بدون نفت را اداره کرد و در آمدهای جدیدی را برای کشور ایجاد کرد و این خیلی مهم است که کسی به این موضوع بپردازد که کشوری که همه منابعش را بریده‌اند و اتکای بودجه اش همیشه به نفت بوده چگونه اوضاع را اداره می‌کند.

**یک آمریکایی گفته بود فکر نمی‌کردیم ایران را تحریم کنیم و ایران صادر کننده بنزین شود**

رئیس جمهور ادامه داد: دولت صادرات غیر نفتی را جایگزین نفت کرد و این کار آسانی نبود و عمده صادرات غیر نفتی که دولت را کمک کرده فرآورده و پتروشیمی و فولاد بوده تا جای نفت را پر کند،‌گفت: از مقامات آمریکایی گفته بود فکر نمی‌کردیم ایران را تحریم کنیم و ایران صادر کننده بنزین شود و ما امروز صادرکننده بنزین و برق و گاز هستیم.

وی با بیان اینکه تمام کسانی که در صنایع معدنی ما در این ۳-۴سال فعال بودند بار سنگینی را بردوش گرفتند، گفت: تحول عظیمی در کشور ما رخ داده و هیچکس نمی‌گوید این تحول چگونه رخ داد و چقدر سرمایه‌گزاری و تلاش شد و چگونه صادر کردیم و زنجیره فولاد را به شمش رساندیم و از خام فروشی به صادرات شمش فولاد رساندیم.

روحانی ضمن بیان اینکه دولت یازهم و دوازدهم تصمیم می‌گیرد پتروشیمی را از تولید ۵۶ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن در سال برساند، کار شوخی نیست، تصریح کرد: دولت این ما را در شرایط سخت تحریم کرد و یک عامل شکست آمریکا این بود که در دوران تحریم، تولید حرکت خود را ادامه داد و در سال ۹۹ شاهد جهش تولید در ایران بودیم و جهش تولید که رهبر انقلاب فرمودند شعار نبود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه البته مردم در جنگ بودند و صدمه دیدند و با سختی زندگی کردند، گفت: حالا که می خواهیم تحریم را برداریم عده ای مرثیه میخوانند،؛ نمی شود که آدم هم بگوید من به فکر مردم هستم و هم وقتی می خواهد تحریم برداشته شود گریه و زاری کند و مرثیه بخواند. مرثیه خوانی برای زندگی مردم توام با روضه خوانی برای برداشتن تحریم قابل جمع نیست و اگر به فکر مردم هستید برداشتن آن خوب است و چرا از وین ناراحت هستید و مرکزی هست که در آن مذاکره می‌کنند.

**به مردم قول می دهم که پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است**

وی تاکید کرد: چه بخواهند چه نخواهند این دولت در این ۸سال مذاکره ای نکرد جز اینکه از آن موفق بیرون آمد و این دولت با شرایط قبل فرق می‌کند و بعضی ها به مذاکره ای نرفتند جز اینکه قطعنامه ای علیه کشور گرفتند و آمدند. ما هیچ مذاکره‌ای انجام ندادیم مگر اینکه پایانش پیروزی بود و به مردم قول می دهم که پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است همین امروز قدم های بسیار بزرگی برداشتیم.

روحانی با بیان اینکه ۲۰۰۰ قلم جنس را ممنوع کردیم و این ممنوعیت باید برداشته شود و اگر می خواهند مردم آزاد و راحت باشند باید مشکلی برای واردات و صادرات مردم نباشد، گفت: اگر بخواهیم مشکلی را برای واردات و صادرات برداریم ناراحت و عصبانی می شوید و اگر تحریم را از بین ببریم عده ای عزاداری می کنند و اگر کسی منافع ملی را کنار گذاشت و دنبال منافع حزبی و جناحی و قبیله ای رفت به ملت خیانت کرده است و برای ما منافع ملی و زندگی مردم اصل است و مردم باید بتوانند زندگی کنند.

**هدف ما این بود که دشمن را وادار کنیم که بگوید غلط کردم**

وی اظهار داشت: در طول این مدت هدف ما این بود که دشمن را وادار کنیم که بگوید غلط کردم و این کار را کردیم و ما دشمن را وادار کردیم که بگوید اشتباه کردیم

رئیس دولت دوازدهم گفت: مگر این دولت جدید آمریکا چند بار باید بگوید فشار حداکثری و جنگ اقتصادی با ایران شکست خورده و جواب نداده است؟ دشمن ما شکست را قبول کرده و دشمن مصّر بود که پای میز مذاکره برویم و ما پای میز مذاکره رفتیم.

**مسیر ما مسیر درستی بوده **

وی با تاکید بر اینکه مسیر ما مسیر درستی بوده و این به‌خاطر صبر و مقاومت مردم بوده است و دولت نماینده مردم است، گفت:کسانی که به دولت توهین می کنند نمی فهمند که در واقع به ملت توهین  می‌کنند و ما جز رای و اعتماد مردم چیزی نداریم و البته همیشه رهبری کمک و هدایت کرده است و اگر در برجام موفق شدیم اینگونه بوده است و قدم به قدم خدمت آقا رفته ایم و تمام دستورات کتبی ایشان در مورد برجام مرحله به مرحله است و الان هم دستورات ایشان راجع به وین هست و ایشان چند هفته پیش راجع به وین دستوری دادند که من ابلاغ کردم.

رییس جمهور افزود: در عین حال در همین دوران کرونا و در عرض ۱۳-۱۴ ماه، همسان‌سازی حقوق را انجام دادیم و حداقل حقوق بازنشستگان را دو و نیم برابر کردیم، یعنی حقوق ۱۴ ماه پیش، تا ۱۴ ماه بعد ۲.۵ برابر شده است و در همین دوران کرونا این کار را انجام دادیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: ۶۰ درصد سهام عدالت را در همین دوران کرونا آزاد کردیم، بازار سرمایه را در همین دوران به اوج رساندیم، بازار سرمایه مخصوص عده‌ای از شرکت‌ها بود که در یک گوشه‌ای کار می‌کردند. بازار سرمایه‌ای که همه مردم حضور پیدا کنند، ۵، ۱۰ و ۱۵ میلیون نفر در این بازار سرمایه فعال هستند، ما بازار سرمایه‌ای با این قدرت نداشتیم که اکنون بسیاری از پروژه‌های مهم و بزرگ را به جای بانک، بازار سرمایه به میدان می‌آورد.

وی ادامه داد: البته بازار سرمایه، فراز و نشیبی هم دارد و دولت فقط باید بازار سرمایه را یاری و کمک کند، و هیچ‌ وقت در این بازار مداخله نمی‌کند، بازار سرمایه به دولت مربوط نیست چرا که یک بازار آزاد است و مربوط به شرکت‌ها و مردم است.

رییس جمهور گفت: ما هم در این سه سال و نیم تحریم را دور زدیم و حتی بیشتر هم دور زدیم البته کار خوبی انجام دادیم، هر کسی تحریم را دور زده، باید دست او را بوسید. دور زدن تحریم یعنی مخالفت کردن با ظلم یعنی مبارزه کردن با جلاد و ظالم که کار بسیار خوبی است. در این مدت طولانی هیچ فسادی نبود با آن که پیچیده‌تر و سخت‌تر هم بود.

روحانی با بیان اینکه اینکه دولتی در شرایط سخت، بدون مسائل و حاشیه‌هایی که در سال‌های قبل بوده، اقتصاد را سالم پیش می‌برد، این برای ملت ما افتخار است، بیان داشت: همین امروز آماری به دست من رسید پیش بینی اولیه رشد اقتصادی زمستان سال گذشته در شرایط کرونا بود. براساس این گزارش در سه ماهه آخر سال گذشته رشد گروه کشاورزی ۶.۵ ، گروه صنایع و معادن هفت و نیم و گروه خدمات هم در کمال ناباوری، مثبت شده و یک است. گروه خدمات بسیار مهم است، چرا این گروه در کرونا همه فعالیت‌هایش محدود و جلوی آن گرفته شد. 

رئیس جمهور با بیان اینکه رشد محصول ناخالص ما در فصل آخر سال گذشته، ۴ درصد است، عنوان کرد: آیا این برای کشور افتخار ندارد؟ آیا این فخر کشور نیست؟ در تحریم اقتصادی، کرونا با این شدت مشکلات با این فراز و نشیب، که چهار موج بزرگ را در کرونا پشت سر گذراندیم.

وی ادامه داد: ما در کرونا هم افتخار داریم و قدم‌های خیلی مهمی برداشتیم، از مدافعان سلامت که واقعاً کار بزرگ و عظیمی انجام دادند و در برابر آنها سر تعظیم فرود می‌آوریم. مردم و کسبه هم بسیار کمک کردند.با وجود سخت بودن زندگی، هر جا که گفتیم بسته شود مردم آن جا را بستند و بخش حمل و نقل و بخش‌های اقتصادی که تعطیل شد مردم صبر کردند تا اینکه موج چهارم را از اوج و پیک آن رد شدیم و در همه جا طبق برسی دیروز به سمت سراشیبی رفتن هستیم و باید مراقبت کنیم.

روحانی کار بزرگ دیگر را واکسیناسون اعلام و تصریح کرد: واکسیناسیون به خوبی در سراسر کشور آغاز شده است. گروه‌های سنی مختلف و افراد دارای بیماری زمینه‌ای و پرخطر در حال دریافت واکسن هستند. اینکه چند واکسن و کجا و در کدام روستا، زده شده در سامانه وزارت بهداشت لحظه به لحظه مشخص است و این کار بسیار بزرگی است.

وی افزود: عده‌ای روز اول گفتند از فلان جا واکسن می‌خواهید بیاورید من نمی‌زنم و برای تشویش اذهان مردم می‌گفتند فلان واکسن و فلان واکسن معتبر نیست ما گوش نکردیم و آنچه مصلحت مردم بود عمل کردیم. واکسن به خوبی وارد و تزریق می‌شود و پیش می‌رویم و در داخل هم منتظریم واکسن تولیدی داخل تا تیر وارد بازار شود و واکسیناسیون را آغاز و بتوانیم از این خطر عبور کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به قولی که به مردم داده است، گفت: به مردم قول دادم و از چند ماه پیش گفتم که دولت برای رفع تحریم و شکستن کمر کرونا تمام توان خود را به کار می‌گیرد و کار می‌کند که تا امروز موفق بوده‌ایم. از روز اول جنگ اقتصادی یعنی اردیبهشت سال ۹۷ خسته نشده‌ایم؛ تردید و شک نکردیم و لحظه‌ای هم استراحت نکردیم. 

روحانی اذعان کرد: دولت با همه توان ایستاد تا دشمن را بشکند و حداقل زندگی مردم را تامین کند و اینکه حرکت تولید متوقف نشود و پیش برود و همزمان در کرونا هم تلاش کردیم سلامت مردم را حفظ کنیم. امروز برای اینکه از پیک موج چهارم عبور کردیم، جمعیت زیادی از مردم واکسینه شدند و میلیون‌ها نفر هم واکسینه می‌شوند.

رییس‌جمهوری با تاکید بر مشارکت حداکثری و تامین سلامت مردم در انتخابات گفت:‌ برای انتخابات ضمن درخواست مشارکت حداکثری سلامت مردم را هم توامان می‌خواهیم و این دو باهم در تضاد نیستند. اگر در این هفته‌ها سلامت را خوب حفظ نکنیم، مشارکت کاهش می‌یابد و اگر در هفته اول و دوم خرداد مراقبت نکنیم دچار موج پنجم می‌شویم و مشارکت مردم خراب می شود و خدای ناکرده مشارکت پایین می‌آید اما اگر ابتلاها کاهش یافت مردم راحت‌تر پای صندوق‌ها می‌آیند و رای می‌دهند و در این شرایط، افتخار مشارکت حداکثری نصیب ما می‌شود. 

رییس دولت دوازدهم خطاب به مردم گفت:‌ انتخابات مال خودمان است و صندوق آرا از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است جمهوریت ما در سایه حضور در پای صندوق‌های رای است. اگر دروغ رواج یافت، اسلامیت و اگر مشارکت کاهش یافت، جمهوریت صدمه خورده است. همه جا شاهد راست‌گویی، گزارش با واقعیت و بدون تحریف باشیم و برنامه را به مردم ارائه دهیم. فحش که برنامه نمی‌شود. یکی همیشه فحش می‌گوید و اگر از او فحش را بگیری خلع سلاح می‌شود.

روحانی تاکید کرد: مردم از کاندیداها برنامه می‌خواهند. نامزدها برنامه خودشان را شرح دهند. امسال دچار خشکسالی هستیم کاندیداها برنامه خود را برای خشکسالی بگویند؛ هنوز با تحریم مواجه هستیم و این گام‌ها باید تکمیل شود و باید برنامه‌اش را در دوران تحریم بگوید. هنوز در شرایط کرونا هستیم و کاندیداها از اینها مهمتر استراتژی خود را برای مردم بیان کنند و مردم بفهمند که این نامزد انتخابات، تعاملی است یا تقابلی است. دنبال تعامل یا دعوا با جهان است.

وی با مهم دانستن استراتژی و راهبرد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: رای مردم یک بار تا ۴ سال دیگر یا رای مردم هر روز. هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم با رای مردم است. نامزدی امروز می‌گوید فضای مجازی عالی است و اما فردا که انتخابات تمام شد دنبال فیلتر با دست و پا می‌گردیم. باید بگوییم دنبال چه چیزی هستیم بگوییم که افراط گریم یا اعتدال گرا. این بسیار مهم است که راهبرد و اصولمان را توضیح دهیم و برنامه را ارائه کنیم و دلسوزی خود را نشان دهیم.

روحانی خاطرنشان کرد: مردم ما در این صورت احساس می‌کنند کاندیداهایی توانمند آمدند که دارای اصول هستند و قرار است دولتی توانمندتر و با برنامه‌تر از دولت یازدهم و دوازدهم تشکیل شود و این آرزوی همه ماست که دولت بعدی دولت بسیار قوی و و توانمند باشد و کشور را در این شرایط بسیار سخت تحریم به نقطه نهایی برساند.

رییس جمهوری از کشورهای اسلامی خواست تا همه تلاش خود را انجام دهند و برای نجات مردم فلسطین در برابر تجاوزات سبوعانه رژیم صهیونیستی خود را هماهنگ کنند.

وی افزود: می‌بینیم که سازمان ملل، شورای همکاری و اتحادیه عرب اقدامی انجام نمی‌دهند و اینجاست که آدم خود باید توانمند باشد و اگر در روز وانفسا اگر خودمان توانمند نباشیم کسی از ما دفاع نمی‌کند. امروز وظیفه ما این است از مردم فلسطین دفاع کنیم و تردید نداریم پیروزی نهایی با مردم فلسطین در نهایت خواهد بود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.