روایتی از پیروزی بر کرونا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 71377
  پرینتخانه » اجتماعی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۶:۰۹ |

روایتی از پیروزی بر کرونا

دولت سیزدهم در یک سال گذشته به دنبال ایجاد تحول بوده و برای حل مشکلات، اراده و همتی خستگی‌ناپذیر به‌کار بسته است. مهم‌ترین این نمادها، اراده راسخ برای کاستن از مشکلات مردم، واکسیناسیون سراسری و کاهش چشمگیر آمار ابتلا و جان‌باختگان کروناست که با پیگیری مستمر و حمایت مجدانه رئیس جمهور مردمی و اقدامات جهادی و انقلابی وزیر بهداشت و دیگر مدیران و همکاران نظام سلامت در  دولت سیزدهم به ظهور رسید.
روایتی از پیروزی بر کرونا
دولت سیزدهم در یک سال گذشته به دنبال ایجاد تحول بوده و برای حل مشکلات، اراده و همتی خستگی‌ناپذیر به‌کار بسته است. مهم‌ترین این نمادها، اراده راسخ برای کاستن از مشکلات مردم، واکسیناسیون سراسری و کاهش چشمگیر آمار ابتلا و جان‌باختگان کروناست که با پیگیری مستمر و حمایت مجدانه رئیس جمهور مردمی و اقدامات جهادی و انقلابی وزیر بهداشت و دیگر مدیران و همکاران نظام سلامت در  دولت سیزدهم به ظهور رسید.
دولت سیزدهم در شرایطی تشکیل شد که شمار مبتلایان به کرونا روزانه ۵ هزار نفر و شمار فوتی‌ها بیش از ۷۰۰ نفر گزارش می‌شد. در چنین وضعیتی با وجود تحریم‌ها و فشارهای کشورهای غربی، تلاش دولت برای فراهم کردن واکسن مورد نیاز کشور و واکسیناسیون سراسری چند برابر شد؛ به طوری که شخص رئیس جمهور و همچنین وزیر بهداشت وقت، رایزنی‌هایی را برای ورود گسترده واکسن به کشور با رؤسا و وزرای بهداشت دیگر کشورها آغاز کردند. همزمان با تلاش دولت برای واردات انواع واکسن، تولید واکسن داخلی نیز افزایش پیدا کرد و تعداد پایگاه‌ها و مراکز واکسیناسیون هم بیشتر شد تا کاهش انتظار مراجعه‌کنندگان فراهم و واکسیناسیون در کوتاه‌ترین زمان انجام شود.
تلاش‌های شبانه‌روزی به سرعت میزان واکسیناسیون را به ۱۶۰ میلیون دُز رساند. این موضوع زمینه‌ساز کاهش آمار مرگ و میر کرونا در کشور و تک رقمی شدن آمار فوت ناشی از این بیماری در کمتر از یک‌سال و در برخی از مقاطع به صفر بود.
به گواه مستندات مراجع ذی‌صلاح، تعداد ثبت سفارش واکسن کرونا تا قبل از ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰ و تشکیل دولت جدید تنها ۲۶ میلیون و ۵۲۴ هزار و ۶۱۰ دُز واکسن بوده است. این در حالی است که پس از ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ و تشکیل دولت، میزان ۱۳۵ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۳۹۰ دُز واکسن ثبت سفارش شد که افزایش بیش از ۵ برابری ثبت سفارش واکسن‌ها را نشان می‌دهد.
همچنین تعداد کل واکسن‌های وارد شده قبل از تشکیل دولت سیزدهم نزدیک به ۱۸ میلیون و ۷۵۵ هزار دُز واکسن بود، حال آن که جمع کل واردات واکسن در دولت سیزدهم به بیش از ۱۴۳ میلیون و ۲۴۵ هزار دُز واکسن رسید.
وزارت بهداشت در راه حمایت از تولید ۶ واکسن داخلی علاوه بر تأمین نیاز داخلی توانست این واکسن ها را به کشورهای دیگر نیز صادر نماید و همچنان آمادگی صادرات آن نیز وجود دارد. 
علاوه بر تدابیر دولت مردمی برای واردات۵ برابری واکسن نسبت به دولت قبل و تولید ۶ واکسن مؤثر و با کیفیت داخلی با هدف برقراری عادلانه سلامت، بازگرداندن نشاط اجتماعی و رونق کسب و کارها، واکسیناسیون سراسری کرونا تحقق یافت. به این ترتیب میزان توزیع واکسن کرونا که تا مرداد ۱۴۰۰ نزدیک به ۲۰ میلیون ۶۰۰ هزار بود،  پس از یک سال، حد نصاب ۱۸۸ میلیون و ۱۱۰ هزار را پشت سر گذاشت.
واکسیناسیون سراسری و همگانی کرونا به ۱۶۰ میلیون دُز و جان‌باختگان روزانه کرونا از ۷۰۰ نفر در زمان تحویل دولت سیزدهم به تک رقمی و سپس صفر و همچنین تعداد استان‌های پرخطر این بیماری از ۲۸ استان در مقطع تحویل دولت سیزدهم به صفر رسید. از ابتدای شهریور ۱۴۰۰ که روزانه بیش از ۵ هزار بیمار کرونایی شناسایی و ۷۰۹ نفر فوت می‌شدند، به روزانه ۲۰۰ نفر مبتلا و ۳۳ نفر بستری بدون فوت یا توأم با فوت یک تا ۲ نفر در خرداد ۱۴۰۱ رسیده‌ایم.
دستیابی به این میزان از واکسیناسیون و خدمات سلامت مرتبط با آن به این معناست که در بازه زمانی مشابه سال قبل تنها حدود ۱۴ درصد جمعیت واکسینه شده بودند اما در حال حاضر ۷۷ درصد کل جمعیت واکسن دریافت کرده‌اند.
از یک سو، تلاش‌های متخصصان برای طراحی و ساخت کیت تشخیص اُمیکرون در شرکت‌های دانش بنیان به بار نشست و از سوی دیگر، با توجه به شرایط اضطراری و نیاز کشور به واکسن مؤثر و معتبر، انستیتو پاستور ایران با همکاری شرکت فینلای کوبا در دوران پاندمی ویروس کووید ۱۹، نزدیک به ۱۴ میلیون و ۸۷۰ هزار واکسن پاستوکووک و پاستوکووک پلاس تولید کرد.
کمیته علمی مبارزه با ویروس کرونا با شرکت ۶۰ پزشک و دانشمند درجه اول کشور و تدوین دستورالعمل‌های علمی و کشوری درمان کرونا تشکیل شد. 
تخت‌هایICU   اطفال ( در زمان پیک امیکرون) افزایش ۲ برابری داشتند و بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار از اتباع و مهاجرین نیز واکسینه شدند.
تولید ۶ واکسن داخلی-بومی مورد حمایت قرار گرفتند و دسترسی و بهره‌مندی عادلانه از خدمات بهداشتی درمانی مرتبط با کووید ۱۹
در سراسر کشور با توزیع متمرکز نزدیک به ۲ هزار پزشک، ۵۴۰ دندانپزشک و خدمات ۲۳ هزار نفر از دیگر رشته‌های پیراپزشکی، افزایش یافت.
جدای از آثار واکسیناسیون سراسری در بازگرداندن سلامتی، ارتباطات بین فردی، امید و نشاط اجتماعی به جامعه و احیای بسیاری از کسب و کارها، این دستاورد ملی پیامی الهام‌بخش برای همه خادمان ملت در این دولت و دولت های آینده دارد و آن این که با روحیه انقلابی و همت جهادی، می توان بسیاری از ناشدنی‌ها را ممکن و ناهمواری‌ها را هموار کرد.
|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.