رهبر معظم انقلاب مفهومی نو از عدالت جنسیتی را برای جامعه تبیین کردند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 95762
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ دی ۱۴۰۲ - ۹:۰۵ |
زهرا شیخی عضو فراکسیون زنان مجلس:

رهبر معظم انقلاب مفهومی نو از عدالت جنسیتی را برای جامعه تبیین کردند

زهرا شیخی، نماینده مردم اصفهان و عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در راستای بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تبیین دیدگاه‌های منطقی و عقلانی اسلام ایشان درباره ابعاد مختلف حضور زنان در خانواده و فعالیت نامحدود آنان در اجتماع،‌ سیاست و مدیریت‌های سطوح گوناگون تاکید کردند.
رهبر معظم انقلاب مفهومی نو از عدالت جنسیتی را برای جامعه تبیین کردند

زهرا شیخی،نماینده مردم اصفهان و عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در راستای بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تبیین دیدگاه‌های منطقی و عقلانی اسلام ایشان درباره ابعاد مختلف حضور زنان در خانواده و فعالیت نامحدود آنان در اجتماع،‌ سیاست و مدیریت‌های سطوح گوناگون به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از زنان و دختران عظمت شخصیت بانوی دوعالم را غیرقابل درک خواندند و فرمودند خداوند از خشم حضرت فاطمه(س) به خشم می‌آید و از خشنودی او خشنود می‌شود که بالاتر از این، هیچ فضیلتی برای انسان قابل‌تصور نیست؛‌ بنابراین هرکس رضایت پروردگار را می‌خواهد باید به توصیه‌ها،‌ درس‌ها و جهت‌گیری‌های آن حضرت در خانواده و درجایگاه دختری، مادری،‌ همسری،‌ و در عرصه اجتماع و سیاست عمل کند.

وی افزود: ایشان هویت‌ زن،‌ ارزش‌ها، حقوق،‌ تکالیف،‌ آزادی‌ها و محدودیت‌های او را مسئله حیاتی و بسیار تعیین‌کننده دانستند و با تأکید بر جلوگیری از ظلم علیه زنان و بیان اینکه مسئله زن یکی از نقاط قوت اسلام است، بار دیگر امنیت و جلوگیری ظلم علیه زنان را مطالبه کردند. این مطالبه از دهه شصت وجود داشت و هر بار به هر مناسبتی تکرار شده است. نگاه ایشان در جهت ترویج حمایت قانونی و قانون‌مداری است تا مانع از ظلم علیه زنان شویم. شاید اگر تأکیدات ایشان وجود نداشت هیچ‌گاه چنین لایحه‌ای در دستور قوه قضائیه و دولت قرار نمی‌گرفت و امروز هم مجلس به پشتوانه همین نگاه فکری است که به دنبال تصویب این لایحه است.شیخی تصریح کرد: رهبر‌معظم انقلاب مواجهه اسلام با مسئله زن را درست برعکس برخورد غرب، منطقی و استدلالی خواندند. همواره می‌بینیم که در غرب انهدام و فساداخلاقی روزبه‌روز بیش‌تر می‌گردد چراکه اهتمامی نسبت به کرامت زنان وجود ندارد. عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب اسلامی برابری زن و مرد در مسئله کرامت و ارزش‌های انسانی را از مؤلفه‌های منطق قوی و عقلانی اسلام دانستند.

ایشان همچنین تأکید داشتند در ارزش‌های انسانی و عروج معنوی، زن و مرد مطلقاً بر یکدیگر ترجیح ندارند و می‌بایست جایگاه زنان نیز بر مبنای شایسته‌سالاری می‌باشد. مقام معظم رهبری حضور زنان در مشاغل مدیریتی را تبیین کردند و مفهومی نو به این مهم بخشیدند. ایشان فرمودند شعار برابری جنسیتی که برخی به‌صورت مطلق بیان می‌کنند غلط، و آنچه صحیح است عدالت جنسیتی است. مقام معظم رهبری با اشاره به مفهوم عدالت یعنی قرار دادن هر چیز در جای خود، وظایف اختصاصی زن مانند فرزندآوری و پرورش فرزند را متناسب با ساخت روحی، جسمی و عاطفی زن خواندند و گفتند که اگرچه وظایف خانوادگی زن و مرد متفاوت است اما حقوق خانوادگی آن‌ها بنا بر تصریح قرآن کریم یکسان است.نماینده مردم در اصفهان متذکر شد: لایحه ارتقای امنیت زنان مطابق با مطالبات رهبری از سوی مجلس مطرح و بررسی‌شده است.علیرغم توجه جدی به حفظ کرامت زن در ایران اسلامی، برخی از اهداف مدنظر در حوزه امنیت زنان به‌درستی محقق نشده است؛ در رابطه با امنیت روانی، جسمی و … بانوان به‌صورت پراکنده مقررات و قوانینی وجود دارد اما تجمیع آن‌ها در کنار جرم انگاری‌های جدید و تشدید مجازات‌ها امری بسیار ضروری است که در لایحه پیشگیری از آسیب‌دیدگی و ارتقای امنیت زنان در برابر سوءرفتار موردتوجه قرارگرفته است.او در پایان این گفت‌وگو یادآور شد: یکی از اهداف لایحه مذکور امنیت روانی و جسمی و کرامت بانوان  می‌باشد. شایان‌ذکر است تا بگوییم که این قانون که ۱۲ سال است در مسیر تصویب شدن است، براین اساس هرچه زودتر تصویب و اجرایی شود می‌تواند این پیام را برای جامعه زنان داشته باشد که از مسیر قانون می‌توان حل مسائل زنان را در حاکمیت دنبال کرد.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.