رمزگشایی از نگرانی بی‌پایان آمریکا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 90026
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۵:۵۰ |
گره‌های کور درمناسبات سه‌گانه واشنگتن-تل‌آویو -ریاض

رمزگشایی از نگرانی بی‌پایان آمریکا

 اگرچه مذاکرات تل‌آویو و ریاض در خصوص عادی‌سازی روابط طرفین ادامه دارد، اما اصرار کابینه رژیم اشغالگر قدس بر استمرار شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری از یک‌سو و یهودی‌سازی قدس ، موانع سختی را در این خصوص ایجاد کرده است.
رمزگشایی از نگرانی بی‌پایان آمریکا

 اگرچه مذاکرات تل‌آویو و ریاض در خصوص عادی‌سازی روابط طرفین ادامه دارد، اما اصرار کابینه رژیم اشغالگر قدس بر استمرار شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری از یک‌سو و یهودی‌سازی قدس ، موانع سختی را در این خصوص ایجاد کرده است. ضمن آنکه افرادی مانند اسموتریچ و بن گویر در کابینه نتانیاهو اساسا مخالف طرح دودولتی که مبنایی برای عادی‌سازی روابط بازیگران عربی منطقه و رژیم صهیونیستی بوده، می‌باشند. نکته مهم‌تر اینکه مقامات دولت بایدن به دلیل ارتباط نه‌چندان دوستانه‌ای که به بن سلمان ولیعهد سعودی‌ها ( به دلیل ارتباطات خاص وی و جمهوری‌خواهان ) دارند، کمتر در جریان جزئیات مهم و تأثیرگذار در حوزه امنیتی و سیاست خارجی ریاض قرارگرفته‌اند. این قاعده در خصوص رژیم صهیونیستی و کابینه نتانیاهو نیز نزدیک است. بایدن با تأکید مکرر بر هزینه‌ساز بودن اصلاحات قضائی نتانیاهو و نگرانی نسبت به اصرار کابینه رژیم صهیونیستی بر آن‌ها، نارضایتی مطلق خود را نسبت به استقرار کابینه کنونی در تل‌آویو نشان داده است. بدیهی است که در مقابل، تل‌آویو تمایل بیشتری نسبت به دور زدن آمریکا در پروژه عادی‌سازی روابط خود و ریاض دارد! 
 ماجرای یک تکذیب 
روزنامه «وال‌استریت ژورنال» گزارش داده بود كه آمریکا و عربستان بر سر یک چارچوب کلی برای عادی‌سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی به توافق رسیده‌اند. کاخ سفید با تکذیب این گزارش اعلام کرد هنوز به مذاکرات بیشتری نیاز است.کاخ سفید گزارش‌ها در مورد«توافق» عربستان و آمریکا بر سر«چارچوب» شرایط ریاض برای برقراری روابط سیاسی با رژیم اشغالگر قدس  را تکذیب و اعلام کرد هنوز هیچ «چارچوب توافق‌شده‌ای» با ریاض برای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو  به دست نیامده است.روزنامه  وال‌استریت ژورنال به نقل از چند مقام ارشد آمریکایی گزارش داده بود واشنگتن و ریاض بر سر یک چارچوب به توافق رسیده‌اند که طبق آن عربستان با رژیم صهیونیستی  روابط رسمی برقرار خواهد کرد و درازای آن آمریکا ضمانت‌های امنیتی مستحکمی به عربستان اعطا و به این کشور برای توسعه برنامه‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کمک خواهد کرد.بر اساس ادعای وال‌استریت ژورنال، عربستان همچنین به دنبال آن است تا تل‌آویو  امتیازات قابل‌توجهی را در رابطه با ایجاد یک کشور مستقل به فلسطینی‌ها ارائه کند! در مقابل واشنگتن به دنبال اعمال فشار بر ریاض است تا سعودی‌‌ها محدودیت‌هایی را در روابط رو به رشد خود با چین اعمال کنند.برخی دیپلمات‌های آمریکایی که از آن‌ها تحت عنوان منابع مطلع و ناشناس نام‌برده شده در گفت‌وگو با وال‌استریت ژورنال خوش‌بینی محتاطانه‌ای را ابراز و عنوان کرده‌اند كه  در عرض ۹ تا ۱۲ ماه آینده می‌توان جزئیات دقیق‌تری از این توافق را بررسی و مطرح کرد.
 تکذیب مطلق آمریکا!
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، یک روز پس از انتشار این گزارش گفت: تا قبل از امضای چنین توافقی، هنوز باید میان ریاض و واشنگتن گفت‌وگوهای زیادی بر سر مسیر عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل صورت بگیرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز کربی تأکید کرد: «هیچ‌ توافقی برای مجموعه‌ای از مذاکرات انجام‌نشده و بر سر هیچ چارچوبی برای تدوین عادی‌سازی [روابط] یا ملاحظات امنیتی که ما و دوستانمان در منطقه داریم، توافقی صورت نگرفته است.»
او همچنین گفت که جو بایدن، ر‌ئیس‌جمهور آمریکا در ماه‌های آتی تا پایان سال جاری میلادی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی جایی در آمریکا  ملاقات خواهد کرد. آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دوباره نتانیاهو، تاکنون از دعوت او به کاخ سفید خودداری کرده است.
در همین حال متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در یک نشست خبری اظهار داشت که  مذاکرات سازنده‌ای میان ریاض و واشنگتن جریان داشته و انتظار می‌رود این گفت‌وگوها در هفته‌های آینده نیز ادامه پیدا کنند. او در پاسخ به پرسشی که به گزارش منتشره توسط وال‌استریت ژورنال اشاره داشت، گفت: «چندین موضوع وجود داشته که ما هم با اسرائیل و هم با عربستان مطرح کرده‌ایم؛ این مذاکرات ادامه‌دارند.»
 آینده‌ای نامعلوم! 
اما استفاده مقامات وزارت خارجه آمریکا از کلیدواژه آینده نامعلوم در قبال مذاکرات ریاض و تل‌آویو،موضوع قابل‌تأملی محسوب می‌شود! متیو میلر از طرح جزئیات این مذاکرات خودداری و تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که برای حصول توافق،  مسیری طولانی با آینده‌ای نامعلوم  در پیش است.پایگاه خبری آمریکایی  اکسیوس اخیرا گزارش داده بود دیوید بارنیا، رئیس موساد، در سفری  مخفیانه  به واشنگتن با مقامات ارشد کاخ سفید و سیا درباره تلاش‌های دولت بایدن برای دستیابی به توافقی با عربستان سعودی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی رایزنی کرده است.
مقامات آمریکایی قبلا به اکسیوس گفته بودند کاخ سفید درصدد است تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای عادی‌سازی روابط ریاض و تل‌آویو تا پایان سال جاری یا ابتدای سال آینده میلادی و پیش از آغاز کارزار انتخاباتی بایدن به نتیجه برساند تا بتواند از آن در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ بهره بگیرد. 
 انهدام مثلث راهبردی! 
در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، واشنگتن به همراه تل‌آویو و ریاض دست به تشکیل مثلثی راهبردی علیه ایران و جبهه مقاومت در منطقه غرب آسیا زدند .
هم‌افزایی مطلقی که میان نتانیاهو، ترامپ و بن سلمان وجود داشت، این مثلث را در ابتدا مستحکم جلوه داده بود اما در همان دوران، ناکارآمدی و شکست آن در برابر جبهه مقاومت به اثبات رسید. شکست استراتژی فشار حداکثری دولت آمریکا ومتحدان منطقه‌ای آن در تقابل با ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی، منجر به تضعیف اضلاع این مثلث گردید. در ادامه این روند تشدید شد. اکنون در سال ۲۰۲۳ میلادی، به‌نوعی شاهد انهدام این مثلث راهبردی هستیم تا جایی که مقامات سعودی در آینده‌پژوهی تحولات منطقه و نظام بین‌الملل دیگر حساب ویژه‌ای بر روی آمریکا باز نمی‌کنند. در مقابل، بازیگرانی مانند چین تمرکز بیشتری بر منطقه غرب آسیا پیداکرده‌اند و توانسته‌اند در رقابت راهبردی با واشنگتن به دستاوردهای بیشتر برسند! وجود کابینه بی‌ثبات رژیم صهیونیستی، نگاه خاص سعودی‌ها نسبت به نظم نوین منطقه‌ای و سردرگمی راهبردی آمریکا  در قبال تحولات بین‌الملل و سیاست خارجی نامتوازن آن و درنهایت، ظهور بازیگران و عوامل جدید فرامتنی در حوزه غرب آسیا ، منجر به نگرانی سران هر دوحزب دموکرات و جمهوری‌خواه نسبت به مناسبات تل‌آویو و ریاض و نقش واشنگتن در این معادله شده است! لق النصوصا كونك إلى الصوصا كتاب.

|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.