ردپای کاخ الیزه در بحران های منطقه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 41643
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۶:۰۵ | 351 بازدید |

ردپای کاخ الیزه در بحران های منطقه

مداخله مستقیم فرانسوی ها در امور منطقه همچنان ادامه دارد. این مداخله در حالی صورت می گیرد که فرانسوی ها طی یک دهه اخیر به واسطه حضور سیاست مدارانی مانند ماکرون، اولاند و سارکوزی ، قدرت تمرکز و مدیریت خود بر محدوده جغرافیایی اتحادیه اروپا و منطقه یورو را نیز از دست داده اند! 
ردپای کاخ الیزه در بحران های منطقه

گروه بین الملل
مداخله مستقیم فرانسوی ها در امور منطقه همچنان ادامه دارد. این مداخله در حالی صورت می گیرد که فرانسوی ها طی یک دهه اخیر به واسطه حضور سیاست مدارانی مانند ماکرون، اولاند و سارکوزی ، قدرت تمرکز و مدیریت خود بر محدوده جغرافیایی اتحادیه اروپا و منطقه یورو را نیز از دست داده اند! 
اخیرا کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان، دربارۀ ضرورت تشکیل یک دولت معتبر در لبنان به منظور خارج کردن این کشور از بحران با یکدیگر گفت وگو کردند! در این گفت وگو رهبران دو کشور که از نزدیک اوضاع لبنان را دنبال می‌کنند تشکیل چنین دولتی را برای انجام اصلاحات لازم و بازسازی لبنان ضروری خواندند. کاخ الیزه در بیانیۀ خود تصریح کرده است که تشکیل چنین دولتی شرط اعطای کمک‌های بین‌المللی درازمدت به لبنان است.سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، از اکتبر گذشته تاکنون موفق به تشکیل دولت جدید در لبنان نشده و گروه فعلی که ادارۀ امور در لبنان را در دست دارد در اوت گذشته پس از انفجار ویرانگر بندر بیروت استعفا کرد.
رئیس جمهوری فرانسه و ولیعهد عربستان در گفت وگوی خود دربارۀ بحران‌های خاورمیانه – لیبی، یمن و برجام  – صحبت کردند. در این گفت وگو ولیعهد عربستان طرح‌های خود را برای مقابله با گرمایش زمین از جمله از طریق کاشتن ۱۰ میلیارد درخت و توسعۀ انرژی‌های تجدیدپذیر به اطلاع رئیس جمهوری فرانسه رساند.در این حال، رویترز نوشت که دولت آلمان قصد دارد هفتۀ آینده پیشنهاد خود را برای بازسازی بندر نابود شدۀ بیروت به مقامات لبنان ارائه کند. رویترز نوشته است که این پیشنهاد بخشی از تدابیر تشویقی برای تشکیل هر چه سریعتر دولت در لبنان است.به گفتۀ منابع دیپلماتیک، آلمان و فرانسه بر سر بازسازی بندر بیروت با یکدیگر رقابت می‌کنند. همین منابع گفته‌اند که در هفتم آوریل آینده آلمان در نظر دارد طرح بازسازی بندر بیروت را که از حمایت مالی «بانک سرمایه‌گذازی اروپا» برخوردار است به مقامات بیروت پیشنهاد کند. با این حال تشکیل یک دولت کارآمد و قادر به انجام اصلاحات مالی و مقابله با فساد در لبنان شرط این سرمایه گذاری اعلام شده است. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، هفتۀ گذشته به رهبران لبنان هشدار داد که اتحادیۀ اروپا علیه کسانی که مانع خروج لبنان از بحران می‌شوند تدابیری اتخاذ می‌کند.
 پشت پرده مناسبات پاریس و ریاض
اصرار ماکرون بر دخیل کردن عربستان و رژیم صهیونیستی در پرونده های مرتبط با منطقه و حتی برجام!، به این دلیل است که وی کوشش می‌کند جای خالی ترامپ را برای بن سلمان و نتانیاهو پر کند.در حالی که چنگ زدن ماکرون به ریسمان  سعودیها و صهیونیستها معلول ضعف، ناتوانی و ناپختگی وی در عرصه بین‌الملل است که نتیجه‌ای جز ایجاد گره‌های کور در سیاست خارجی و منطقه‌ای فرانسه نخواهد داشت 
در سلسله مذاکرات برجامی که در بین سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ صورت گرفت،  لوران فابیوس وزیر خارجه دولت اولاند در کسوت وزیر خارجه سعودی‌ها یا صهیونیست‌ها در مذاکرات هسته‌ای شرکت داشت هر چند به صورت ظاهری نام وزیر خارجه فرانسه را یدک می‌کشید اما با توجه به اینکه لابی‌های صهیونیستی و سعودی در معادلات سیاسی و اجرایی فرانسه بسیار فعال هستند لابی‌های صهیونیستی در پارلمان فرانسه ودر دو جریان محافظه کار 
و سوسیالیست این کشور فعالند و لابی‌های سعودی هم هزینه‌های سیاست مداران فرانسوی را تأمین می‌کنند! همواره منافع و مواضع خود را از زبان سیاست مداران فرانسوی وحتی دیگرکشورهای اروپای مطرح می کنند، بنابراین این بازی فرانسه مسبوق به سابقه بوده است. 
رادیو فرانسه

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.