ربیعی: اقدام ایران در گام سوم کاهش تعهدات برجامی محکم خواهد بود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 8722
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶ | 698 بازدید |

ربیعی: اقدام ایران در گام سوم کاهش تعهدات برجامی محکم خواهد بود

سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه اقدام ایران در گام سوم کاهش تعهدات برجامی سخت خواهد بود، گفت: البته تا روز آخر، منتظر خواهیم ماند و متناسب با عملکرد طرف مقابل تصمیم‌ می‌گیریم.
ربیعی: اقدام ایران در گام سوم کاهش تعهدات برجامی محکم خواهد بود

علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه گفت: همه ما با آواهای ماه محرم بزرگ شدیم و درس زندگی اجتماعی و سیاسی گرفتیم. 

وی با عرض تسلیت به مناسبت ماه محرم بیان داشت: انقلاب اسلامی ریشه در عاشورا داشته و در مقاطع حساس تاریخی کشورمان با همین روش ایستادگی کرد و امروز نام امام حسین پس از قرن ها زنده است. 

سخنگوی دولت تصریح کرد: بی شک امروز هم در شرایط فعلی روش کربلا همراه با اخلاق و درس ایستادگی در مقابل زور خارجی و مهربانی داخلی درس آموزی زیادی برای ما دارد.

ربیعی اظهار داشت: تعهد در مقابل تعهد، استراتژی‌ای است که اتخاذ کردیم؛ همچنین در دیدار وزیر خارجه نحوه اجرای تعهدات پیگیری شده، سفر دیروز آقای عراقچی به پاریس در ادامه شیوه انجام تعهدات اروپایی است.

وی افزود: باید نفت ایران خریداری شود و پول آن در دسترس باشد؛ ما با روسیه در زمینه تبادلات اجرایی به گفت و گو خواهیم نشست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما با مالزی هم در این مدت، ملاقات داشتیم و ماهاتیر محمد در آینده به ایران می آیند، ژاپنی ها هم ابراز تمایل برای همکاری کردند.

سخنگوی دولت گفت: در صورتی که تعهدات به طور کامل انجام شود ما هم به آنچه در برجام داشتیم نزدیک می شویم.

وی ادامه داد: هدف نهایی ما اجرای کامل تعهدات برجام است؛ ما تعهدات را کاهش نداده‌ایم که از برجام خارج شویم، بلکه برای این است که طرف مقابل را به تعهدات برجام برگردانیم.

ربیعی اظهار  داشت: اینکه ما به سمت گام سوم حرکت نکنیم بستگی به انجام تعهدات طرف مقابل دارد و مشروط به رضایت تهران از انجام تعهدات اروپایی دارد، اگر تا فرصت باقی مانده گامی از سوی اروپا برداشته نشود ما گام محکمی بر می داریم.

ربیعی اظهار داشت: نرخ تورم نقطه به نقطه مرداد نسبت به تیرماه هشت واحد کمتر شده است، تولیدات واحدهای بزرگ صنعت در بورس در تیرماه نسبت به خرداد رشد ۵/۶ درصد داشته و واردات لوازم خانگی هشتاد درصد کاهش داشته است.

وی افزود: ما افزایش ۲۲درصدی جواز صنعتی داشته ایم، پس از ۱۸ ماه پر استرس به سمت تعادل مثبت حرکت می کنیم که علامت خوبی بوده و علامت مثبت دیگر مقرون به صرفه بودن تولید است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یک تصمیم خوب دیگر در هیات دولت روز گذشته گرفته شد مبنی بر اینکه پنج هزار میلیارد دیگر به بخش مسکن واگذار شد که این امر باعث رونق در این بخش می شود و ۱۵۰۰ میلیارد هم برای زیر ساخت است؛ نه اینکه به سمت وام دهی برود بلکه ۳۵ درصد آن برای گاز آب و برق اختصاص یافته و بقیه منابع هم برای دیگر زیر ساخت ها به وزارت راه ارائه شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه هنوز شاهد قاچاق کالا و کمبود دارو های خاص هستیم، اظهار داشت: من آخرین اطلاعاتی که دارم حجم قاچاق دارو بالا نیست و فکر می کنم زیر پنج درصد بازار دارو راتشکیل می دهد، البته برخی از irc کد دارو استفاده و به جای آن هورمون بدنسازی وارد کردند، بخشی از کمبودها برای تجویز پزشکان است که داروی خارجی که تولید داخلی را داریم به مریض تجویز می کنند؛ این تصمیم مصرف کننده است، بحثهای ناصر خسرویی ما در این مورد است که تولید داخلی هم داریم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یک میلیارد و چهارصد میلیون اختصاص ارز در بازار دارو و تجهیزات پزشکی بوده، ۲۶۰ میلیون از این مبلغ اختصاصش نامعلوم بود که ۱۶۰ میلیون آن شناسایی شد و صد میلیون دیگر آن هم طی گزارشی مشخص خواهد شد که اگر تخلفی باشد با آن برخورد می شود.

وی در خصوص اینکه گام سوم ایران چه خواهد بود؟ بیان داشت: درست نیست الان نوع اقدام خود را در گام سوم اعلام کنیم تصمیم لازم در این خصوص گرفته شده، اقدام ما سخت است و ما منتظر خواهیم ماند، تا روز آخر و متناسب با عملکرد و طرف مقابل تصمیم‌گیری لازم را خواهیم داشت.

سخنگوی دولت در مورد سفر وزرای امور خارجه و نیرو به مسکو و ارتباط آن با انجام تعهدات برجامی گفت تمام ملاقات های خارجی ما و همین
سفر آقای ظریف به مسکو در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین موضوع کمیسیون اقتصادی دو جانبه میان ایران و روسیه با حضور آقای اردکانیان وزیر نیرو هم به مسکو پیش می رود. بخشی از تمام اقدامات سیاست خارجی ما در زمینه برجام است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه پیش بینی شما از رای نمایندگان مجلس به دو وزیر پیشنهادی دولت گفت: پیش بینی من این است که دو نفر پیشنهادی رای می آورند؛ کار آقای مونسان راحت تر است چون کار اجرایی داشته و برای نمایندگان مجلس شناخته شده است، اما مشکل آقای حاجی میرزایی عدم شناخته بودن است؛ دوستانی از مجلس با من تماس گرفتند گفتم که ایشان برای وزارت آموزش و پرورش برنامه کوتاه مدت، نظریه و برنامه نهاد سازی برای بعد از سال ۱۴۰۰ دارد.

سخنگوی دولت ادامه داد: امیدواریم این دو نفر رأی بیاورند و مجلس هم کمک کند دولت کامل شود، چون جایگاه وزیر با سرپرست متفاوت است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در حوزه مذاکرات و ارتباطات بین المللی گفت: رئیس جمهور همچنان بر موضع خود ایستاده که به خاطر منافع ملی در صورتی که اطمینان داشته باشند ملاقات و‌دیدار با فردی به مردم ما کمک می کند امتناع نمی کند.

ربیعی ادامه داد: هیچ تناقضی در صحبت رئیس جمهور وجود نداشته است. مکلف به پیگیری منافع ملی هستند در مقابل اگر ملاقات با شخصی به نفع منافع ملی نیست امتناع می کنند.

وی افزود: پیشداوری بدون در نظر گرفتن ابعاد صحبت رئیس جمهور در راستای استراتژی کسانی است که می خواهند ما منزوی شویم. باید هم افزایی داخلی ایجاد کرده و جامعه را نگران نکنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: عده ای نگران شدند، عده ای بدجنسی کردند، عده ای برداشت غلط کردند، که او عقب نشینی کرده است.

وی بیان کرد: به نظر من هدف رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با رئیس جمهور ایران، یک هدف است و هدف ما یک چیز دیگر. هدف رییس جمهور آمریکا بیشتر برای مسال داخلی کشورش است، اما هدف ما این است به هرآنچه که حقمان است و اجحاف شده برگردیم.

ربیعی تصریح کرد: ما کشور مستقلی هستیم، باید با ما منصفانه و بدون فشار صحبت شود. این صحبت های رئیس جمهور در راستای تعامل حداکثری با کشورهای دنیا بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: آنچه که باعث شد امریکا به ایران فشار بیاورد احساس عدم هماهنگی در سطوح مختلف تصمیم‌گیری در ایران است. فکر می کردند با تحریم به تحلیل خود می رسند.

وی افزود: فتوای رهبری برای ما حالت قانونی دارد. بعد از این اما احساس کردند درست است، فشار هست اما مردم اعتماد دارند و در جامعه انسجام وجود دارد. برخی تحلیل های روزنامه ها را می خوانم انگار هنوز در دوران انتخاباتی هستند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.