رایزنی پارلمانی برای توقف جنایات صهیونیست‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 93447
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۴۰۲ - ۶:۵۸ |
در راستای حضور هیئت پارلمانی ایران در مسکو بررسی شد:

رایزنی پارلمانی برای توقف جنایات صهیونیست‌ها

مورخ ۵ آبان ۱۴۰۲ مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه غیرالزام‌آور پیشنهادی کشورهای عربی مبنی بر آتش‌بس بشردوستانه در غزه را با ۱۲۰ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۴۵ رأی ممتنع تصویب کرد.
رایزنی پارلمانی برای توقف جنایات صهیونیست‌ها

مورخ ۵ آبان ۱۴۰۲ مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه غیرالزام‌آور پیشنهادی کشورهای عربی مبنی بر آتش‌بس بشردوستانه در غزه را با ۱۲۰ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۴۵ رأی ممتنع تصویب کرد. سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل پس از تصویب‌ این قطعنامه عنوان کرد که سازمان ملل مشروعیت و اهمیتی ندارد. رژیم صهیونیستی به‌صراحت نیزعنوان کرد كه درخواست آتش‌بس را رد می‌کنند و این درخواست را نفرت‌انگیز می‌دانند. به سبب اظهارات سفیر رژیم صهیونیستی و افزایش حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که قصد دارد نشستی اضطراری برگزار کند.

نماینده دائم برزیل در سازمان ملل که اکنون ریاست دوره‌ای شورای امنیت را به عهده دارد، گفت که این شورا د‌ر روز دوشنبه مورخ ۸ آبان ماه برگزار خواهد شد. شایان‌ذکر است تا بگوییم که دولت آمریکا که طی هفته گذشته و پس‌ازاینکه به همراه انگلیس و فرانسه دو قطعنامه برزیل و روسیه برای برقراری آتش‌بس موقت در غزه و تسهیل ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه را وتو کرد، به اعضای شورای امنیت سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه‌ای ارائه داد که بیشتر بر ادامه جنگ و حمایت بیشتر از رژیم صهیونیستی تأکید می‌کرد؛ چین و روسیه این قطعنامه را وتو کردند. اکنون‌ جوامع اسلامی نیز درصدد توسعه مناسبات و افزایش رایزنی‌ها برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی می‌باشند؛ در راین راستا هیئت پارلمانی ایران متشکل از برخی اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی  مورخ روز یک‌شنبه، ۷ آبان۱۴۰۲ با دستورکار مذاکره برای توسعه مناسبات دوجانبه و رایزنی برای توقف جنایات صهیونیست‌ها وارد مسکو شدند.هیئت پارلمانی ایران به‌منظور مذاکره با مقامات پارلمانی و دولتی کشور روسیه پیرامون تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی و همچنین انتقال پیام رئیس مجلس شورای اسلامی به رؤسای مجلس دوما و شورای فدراسیون و نیز تقویت مناسبات پارلمانی بین دو کشور به مسکو سفرکرده‌ است. رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه مورخ ۸ آبان ماه ۱۴۰۲ با الکساندر باباکوف، معاون مجلس دومای دولتی روسیه، لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته بین‌الملل و آندری کارتاپولوف، رئیس کمیته دفاع دوما ملاقات خواهند کرد.

همچنین اعضای هیئت پارلمانی کشورمان با کنستانتین کاساچوف، معاون شورای فدراسیون و رؤسای کمیته‌های بین‌الملل و امنیت شورای فدراسیون دیدار و درباره تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی می‌کنند. علاوه بر دیدار با مقامات پارلمانی روسیه ، جلال زاده با میخائیل بوگدانوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امورخاورمیانه و آفریقا و معاون وزیر خارجه این کشور نیز مذاکره خواهد کرد. شهریار حیدری، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ، سارا فلاحی، عضو این کمیسیون و محمد حامد چیذری، رئیس اداره هیئت‌ها و ملاقات‌های اداره کل تشریفات مجلس در این نشست همراه جلال زا‌ده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی‌مجلس شورای اسلامی خواهند بود. به منظور‌بررسی بیشتر این موضوع به گفت‌وگو با عباس مقتدایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و محمد صالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

محمد صالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی:
حمایت غرب از رژیم اشغالگر ضامن بی‌ثباتی  غرب آسیاست

محمد صالح جوکار، نماینده مردم یزد و رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» عنوان کرد: آنچه که در جریان جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه اثبات شد، به‌کارگیری انواع بمب‌های آمریکایی بود. این امر‌ به معنای هزینه‌کرد آمریکا برای پیشبرد اهداف رژیم صهیونیستی است. در سطح بین‌المللی نیز مبرهن شد که هیچ نهاد الزام‌آوری برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی وجود ندارد و سازمان‌های حقوق‌بشری نیز درصدد محاکمه این رژیم نیستند. از طرفی دیگر رژیم صهیونیستی قطعنامه صادرشده از سوی سازمان ملل را فاقد اعتبار و ارزش خوانده است.  به سبب این امر مبرهن می شود که رژیم صهیونیستی، بی‌هویت و فاقد سرزمین واحد است و همواره درصدد اشغالگری است. قریب به ۷۵ سال از اشغال اراضی فلسطین از سوی اسرائیلی‌ها می‌گذرد؛ جنایات این رژیم از همان سال‌ها آغازشده و تاکنون نیز ادامه دارد. 
وی افزود: بنای رژیم صهیونیستی خون‌ریزی و ترور بوده است. این رژیم همواره در پی قتل و غارت بوده و هیچ‌گاه از جنایات علیه مردم فلسطین دست نکشیده است. نکته قابل‌توجه این است که رژیم صهیونیستی باوجود تمامی جنایات‌ها خود ادعای مالکیت و مظلومیت دارد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حضرت امام خمینی (ره) حدود ۵۰ سال پیش نکته قابل‌تأمل فرمودند و این رژیم را همچون یک غده سرطانی و مشکل اساسی جهان اسلام دانستند. 
جوکار تصریح کرد: رژیم صهیونیستی طی سال‌های گذشته از هیچ جنایتی علیه مردم غزه که سرزمینشان فلسطین است، دریغ نکرده و درصدد تضییع حق آنان بوده است. 
او درتشریح حمایت‌ کشورهای غربی از رژیم صهیونیستی متذکر شد: دولت اسرائیل جعلی و فاقد اعتبار است. حضور امروز‌ این رژیم به سبب حمایت‌ کشورهای غربی ازجمله آمریکا می‌باشد. متأسفانه امروز مشا‌هده می‌شود که برخی از کشورهای اروپایی نیز از این جنایات حمایت می‌کنند و شریک این فاجعه می‌شوند. 

وی با تأکید برلزوم تعامل بیش‌ازپیش کشورهای اسلامی یادآور شد: ضرورت دارد تا کشورهای منطقه به پا خیزند چراکه دیپلماسی پارلمانی اثربخشی بالایی خواهد داشت. نیاز است تا با تمامی کشورهای اسلامی تعامل داشته باشیم و وحدت عملی را بیش‌ازپیش تحقق ببخشیم. وحدت هرچه‌تمام‌تر ‌می‌تواند موجب ایستادگی مقابل رژیم صهیونیستی شود و توقف جنایات آن‌ها را رقم بزند. 
نماینده مردم یزد در مجلس یازدهم بابیان اینکه‌ تلاش آمریکا و انگلیس ایجاد بی‌ثباتی در منطقه می‌باشد، گفت: آمریکایی‌ها با وقاحت هرچه‌تمام‌تر اعلام می‌دارند که اگر کشوری اعلام حمایت کند و علیه رژیم صهیونیستی بایستند، ورود خواهند کرد. بی‌شک این امر نشان‌دهنده حضور فعال آمریکا در پشت پرده جنایات رژیم صهیونیستی است. آمریکا و انگلیس مهم‌ترین واصلی‌ترین پشتیبان رژیم صهیونیستی می‌باشند و همواره درصدد عدم ثبات به‌ویژه در غرب آسیا می‌باشند؛ به گمانشان عدم ثبات د‌ر منطقه موجب‌ پیشبرد اهدافشان خواهد شد. 

وی در پایان این گفت‌وگو اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر‌اینکه شکست اسرائیل جبران‌پذیر‌ نخواهد بود، بیان کرد: طوفان الاقصی پیکره تنها زخم باقی‌مانده از جنگ جهانی دوم؛ رژیم صهیونیستی را فروریخت و این شکست هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد. امیدواریم کشورهای مسلمان منطقه در مقام عمل‌ ورود پیدا کنند و راهبرد اساسی وحدت کلمه و عمل را‌ پیش بگیرند که با عمل‌ ریشه این رژیم جعلی نابود خواهد شد. 

عباس مقتدایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی:
لزوم به‌کارگیری راهبرد وحدت برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی 

عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان  و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» به تشریح حضور هیئت پارلمانی ایران در مسکو پرداخت و دراین‌باره عنوان کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هرگونه سکوت درخصوص نسل‌کشی و رخدادهای فاجعه‌بار غزه را گناهی نابخشودنی می‌داند. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی‌مجلس تحرکات بسیار گسترده‌ای را از ابتدای شروع این جنایات آغاز کرده است؛ دراین راستا رایزنی‌های متعددی با برخی مسئولان مربوطه در سطوح بین‌المللی شکل‌گرفته و نشست‌های کارشناسی نیز در کمیسیون برگزارشده است. مجلس به‌منظور توقف جنایات رژیم صهیونیستی از سفرای کشورهای اسلامی دعوت به عمل‌آورده و درصدد شکل‌گیری وحدت هرچه‌تمام‌تر است. 

وی افزود: به‌تازگی نشستی با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و سفرای کشورهای مسلمان برگزار شد. افزون براین مراودات بین‌المللی قابل‌توجهی شکل‌گرفت و حدی برای رفت‌وآمدها تعریف شد. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در یکایک این موضوعات هماهنگی لازم را به عمل‌آورده و نقش قابل‌توجهی داشته است. 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اکنون هیئت پارلمانی ایران در مسکو حاضرشده و درصدد رایزنی با مقامات عراق، لبنان و برخی دیگر از کشورهای منطقه برای توقف جنایات صهیونیست‌ها می‌باشند. 
مقتدایی همچنین خاطرنشان کرد: پیام رئیس مجلس از سوی هیئت پارلمانی ایران در مسکو به رؤسای مجلس سایر کشورها منتقل‌شده است. این پیام از سوی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در رأس این هیئت پارلمانی قرار دارد، قرائت‌شده است تا رایزنی‌ها بیش‌ازپیش در دستورکار قرار بگیرد. 

نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم در پایان این گفت‌وگو با تأکید بر‌ لزوم به‌کارگیری راهبرد وحدت متذکر شد: رایزنی‌های صورت گرفته باهدف تحقق سطح بالاتری از رسیدگی‌های حقوق بین‌الملل می‌باشد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در زمینه ایجاد وحدت برای غزه نقش‌آفرینی بسیاری داشته و همواره درصدد تحقق این روند است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.