رایزنی‌های فشرده عبدالمهدی درباره خروج نظامیان آمریکا از عراق - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 15753
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۹:۳۱ |

رایزنی‌های فشرده عبدالمهدی درباره خروج نظامیان آمریکا از عراق

نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق شامگاه سه شنبه هم در دیدار با رئیس پارلمان عراق و در گفت‌وگوی تلفنی با نخست وزیر کانادا درباره تحولات عراق و اخراج نیروهای خارجی از عراق رایزنی کرد.
رایزنی‌های فشرده عبدالمهدی درباره خروج نظامیان آمریکا از عراق

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور این کشور درباره تازه‌ترین تحولات مربوط به اوضاع سیاسی و امنیتی گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، بر اساس بیانیه دفتر اطلاع رسانی رئیس پارلمان عراق دو طرف در این دیدار درباره مسائل مختلف فعلی، پیامدهای بحران کنونی در منطقه و موضوع حضور نیروهای بیگانه و ضرورت ایجاد روابطی متعادل با کشورهای دنیا به تبادل نظر پرداختند.

الحلبوسی و عبدالمهدی در بیانیه‌ای مشترک وجود اعتماد میان رهبران عراق را ضامن حل همه مسائل داخلی و خارجی این کشور دانستند و گفتند: «بحران کنونی خطرناک است و همکاری و هماهنگی و رفع همه شکاف هایی را می طلبد که می تواند در این شرایط مورد سوء استفاده قرار گیرد».

دو طرف بر اهمیت همکاری خوب با همه کشورهای همجوار، تقویت دوستی با کشورهای دنیا به منظور حفظ منافع کشور و حاکمیت آن، رد مداخله در امور داخلی عراق و پیشبرد هر تصمیمی که به نفع عراق و ثبات و امنیت و حاکمیت آن باشد و آن را از خطرات پیش رو مصون می‌دارد، تاکید کردند.

آنها گفتند: «عراق باید پایگاه صلح و به دور از کشمکش‌ها باشد و ضرورت دارد که در آن همه با همکاری مشترک مانع شکاف‌هایی شوند که داعش از آن سوء استفاده می‌کند تا دولت و حکومت هم حاکمیت و اقتدار خود را برای صیانت از منافع عراق و تحقق خواسته‌های ملت آن اعمال کند».

به دنبال تصویب طرح اخراج نظامیان بیگانه از خاک عراق مقامات این کشور رایزنی‌های خود را درباره ساز و کار اجرای این مصوبه فشرده کرده‌اند.

«جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا هم شامگاه سه شنبه در تماس تلفنی با عبدالمهدی با او به گفت‌وگو درباره تحولات منطقه و موضوع عقب نشینی نیروهای خارجی از عراق پرداخت.

نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق بر اهتمام عراق به تقویت روابط خود با کانادا و ادامه همکاری دو طرف علیه تروریسم تاکید کرد و گفت: «در خصوص بحران منطقه هم عراق ضمن اعلام موضع خود درباره اخراج نیروهای بیگانه تلاش می‌کند تنش ها و درگیری‌های نظامی را از منطقه دور کند و تلاش‌ها را بر مبارزه با داعش متمرکز سازد».

نخست وزیر کانادا هم بر ادامه همکاری دوجانبه و یکپارچه سازی تلاش‌ها علیه تروریسم تاکید کرد و گفت: «باید پیامدهای بحران کنونی در منطقه متوقف شده و به تنش‌ها پایان داده شود و منطقه و دنیا در معرض خطر جنگ قرار نگیرند».

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.