راه برون‌رفت از بحران دست دراز کردن به سوی آمریکا و اروپا نیست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 35520
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹ |

راه برون‌رفت از بحران دست دراز کردن به سوی آمریکا و اروپا نیست

وزیر بهداشت گفت: بنده معتقدم راه برون‌رفت از بحران‌ها دراز کردن دست و پا به سوی اروپا و آمریکا نیست.
راه برون‌رفت از بحران دست دراز کردن به سوی آمریکا و اروپا نیست

سعید نمکی، وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از طرح های پژوهشی و فناوری در وزارت بهداشت با تبریک هفته پژوهش به پژوهشگران، اظهار داشت:اگر واقعا مملکتی بخواهد در راستای توسعه قدم بردارد موثرترین فاکتور را پژوهش می‌دانم.

 

وی تاکید کرد: متاسفانه اندیشه جستجو گرایانه را فقط در دانشگاه ها تعقیب می کنیم در حالی که باید روحیه پژوهشگرانه را در کودکان در مدرسه ایجاد کنیم.

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه باید روحیه جستجو گر و مطالبه گر را در مدرسه آغاز کنیم، افزود: اولین تقاضای بنده از بزرگان نظام این است که مدرسه را اولین پایگاه جستجو گری دنبال کنند.

 

نمکی با تاکید بر اینکه بزرگترین نقطه قوت ما این است که بر داشته های خودمان تکیه کنیم، گفت: ‌اگر به دانش و دانشمند داخلی تکیه کردیم و توانمندی را در درون مرزهای خود توجه کردیم از این شرایط سخت عبور می کنیم.

 

وی بیان داشت: بنده معتقدم راه برون رفت از بحران‌ها دراز کردن دست و پا به سوی اروپا و آمریکا نیست.

 

وزیر بهداشت با اشاره به توجه وزارت بهداشت به شرکت های دانش بنیان، ابراز داشت: بیش از ۵ هزار شرکت دانش بنیان فعالیت می کنند که ۱۵۰۰ شرکت در حوزه سلامت فعال هستند.

 

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه قبل از ورود کرونا به کشور تست PCR را راه انداختیم، بیان داشت: ابتدا ما برای ماسک و لباس‌های محافظتی بشدت گرفتار بودیم اما در کمتر از ۵۰ روز شرکت‌های دانش بنیان ما علاوه بر اینکه این لوازم را ساختند، قدرت صادر کردن را هم بدست آوردیم.

 

نمکی با اشاره به تلاش داروسازان کشور در تولید داروهای موثر در درمان بیماران کرونایی، خاطرنشان کرد: به محض اینکه فهمیدیم داروی بر بیماران کرونایی اثر گذار است کار خود را آغاز کردند و با قیمت کمتر از یک صدم دارویی که در بیرون از کشور می فروختند یا حتی به ما نمی‌دادند، تولید کردیم.

 

وی با انتقاد شدید از حرف‌های دروغ آمریکا مبنی بر تحریم نبودن ارسال دارو به ایران، ابراز داشت: ‌آمریکا بر خلاف این گفته خود که دارو خارج از تحریم قرار دارد، بزرگترین ظلم تاریخ را به مردم ایران در این ایام شیوع کرونا وارد کرد.

 

وزیر بهداشت با تاکید بر کاربردی بودن تحقیقات در حوزه‌های مختلف، گفت:‌ هرگز مقاله صرف مشکل گشای کشور در حال توسعه نیست؛ باید مقاله برای راهگشایی برای مشکلات کشور و حلقه‌ای برای پیوستن حلقه‌های دیگر برای تولید ملی باشد؛ باید تحقیقات را به سمت راهکاری برای حل مشکلات کشور سوق دهیم.

 

نمکی یادآور شد: اگر تحقیقات ما بتواند منتهی به کاهش مرگ و میر، ناتوانی کاهش آسیبهای اجتماعی و افزایش سطح تندرستی مردم و کاهش از کار افتادگی نیروهای مولد باشد، بسیار اثر گذار و ارزشمند خواهد بود.

 

وی اضافه کرد: تحقیقات ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم توسعه ملی، افزایش در آمد ناخالص ملی، افزایش طول عمر و امید به زندگی و کاهش هزینه های نظام سلامت نقش آفرینی کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.