رئیس جمهور: مردم به کسی که دارای برنامه است رأی دهند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 44634
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱ |

رئیس جمهور: مردم به کسی که دارای برنامه است رأی دهند

رئیس‌جمهور گفت: امروز مسائل اصلی ما با آمریکایی‌ها در وین حل و فصل شده و چند نکته فرعی باقی مانده است.
رئیس جمهور: مردم به کسی که دارای برنامه است رأی دهند

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشور در جلسه هیات دولت که امروز (چهارشنبه ۱۲ خرداد) برگزار شد، گفت: در سال ۴۲ در سیزدهم خرداد امام خمینی(ره) با سخنرانی معروفی که انجام داد، موج بزرگی را در سراسر ایران به وجود آورد، زیرا اساس تفکر امام در انقلاب اسلامی بر مبنای مردم بود و ایشان آگاهی مردم را اولین رکن اساسی برای نهضت می‌دانستند.

وی افزود: آماده شدن مردم برای حرکت عمومی و سپس قیام همگانی این مسیر و حرکت اسلامی را تا رسیدن به پیروزی هدایت می‌کردند. امام خمینی(ره) دنبال جنگ مسلحانه و جنگ چریکی نبود و این موارد را راه‌حل اساسی نمی‌دانست، به طوری که همفکر شدن مردم با مسیر نهضت و حرکت اسلامی برایشان اهمیت داشت.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما می‌بینیم در سیزدهم خرداد آغاز یک موج بسیار بزرگ در نهضت اسلامی اتفاق افتاد. در سال ۶۸ نیز در همین روز در تاریخ ما روز رحلت امام خمینی(ره) ثبت شد، به طوری که امام در عصر همان روز حالشان خوب نبود و متاسفانه ساعاتی بعد در شب روح ایشان پرواز کرد.

روحانی ادامه داد: در اوایل انقلاب فکر ما این بود که ۳ یا ۵ نفر به عنوان شورای رهبری انتخاب شوند. درواقع این موضوع یک نقطه جدیدی بود در تاریخ سیاسی کشور ما که در آن زمان انتخاب به عنوان شورایی رأی نیاورده و به اجماع نیاز بود که این کار در یک زمان کوتاهی انجام شد. به طوری که قبل از اینکه آفتاب غروب کند ایران صاحب رهبر شد.

وی افزود: چهاردهم و پانزدهم خرداد از روزهای مهم و سرنوشت‌ساز تاریخی کشور ما است، درواقع در پانزدهم خرداد امام را دستگیر کردند و به تهران آورده و به زندان انفرادی برده بودند که اگر قیام مردم به شهرهای مختلف نبود، معلوم نمی‌شد سرنوشت کشور و انقلاب چه می‌شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: طلوع آفتاب فردای همان روز که مردم متوجه دستگیری امام شده بودند، جمعیت قابل توجهی از زنان و مردان به سمت حرم حضرت معصومه(س) حرکت کردند و با دادن شعارهای اعتراضی نسبت به این اتفاق از امام حمایت کردند. درواقع پانزدهم خرداد ماه نشان داد ملت ایران زنده است و این ملت در باره ظلم و ستم سر فرود نمی‌آورد.

روحانی خاطرنشان کرد: امام از آغاز رهبری با مردم نهضت اسلام را پیش برد و با دست مردم گره‌ها را باز کرد که در این رابطه باید گفت که کدام انقلاب است که بعد از گذشت ۴۷ روز از پیروزی، مردم در پای صندوق‌های رأی حاضر شوند. در واقع یکی از ثمرات مهم انقلاب مشروطه صندوق رأی و انتخابات بود که یکی از ثمرات مهم در انقلاب اسلامی هم صندوق و انتخابات است، زیرا راه حلی که امام برای اداره کشور داد تنها انتخابات و صندوق رأی مردم بود.

وی افزود: امروز نباید از آرمان‌ها و نهضت امام فاصله بگیریم، زیرا مردم نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت کشور دارند و آنها باید در اداره کشور نقش خود را ایفا کنند. این در حالی است که باید بگویم ۲۲ بهمن سال ۵۷ انقلاب پیروز شد که ۴۷ روز پس از آن در ۱۰ فروردین سال ۵۸ مردم در همه‌پرسی و انتخابات شرکت کردند که بیش از ۹۸ درصد ملت پای صندوق‌های رأی حاضر شدند. در واقع در یک سال ۵ انقلاب مهم در کشور برگزار شد، دو بار در همه‌پرسی که یکی برای انقلاب اسلامی و دوم برای قانون اساسی و سه انتخابات دیگر برای خبرگان رهبری، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

رئیس جمهور اظهار داشت: امروز نباید از مسیر و راه امام که مورد تاکید مقام معظم رهبری هست، فاصله گرفته و باید این مسیر و نهضت را ادامه بدهیم. خط و راه امام ادامه‌دار است و مردم باید با تمام قدرت و شور در انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق‌های رأی که مهم‌ترین مسأله کشور است حضور یابند و کسی را که دارای برنامه است، انتخاب کنند.

روحانی با بیان اینکه نظریه امام این بود که مردم نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت و اداره کشور داشته باشند، خاطرنشان کرد: برای بعضی ها که از کلمه همه پرسی زیاد خوششان نمی آید باید اشاره کنم که که اساس نظام و نهضت ما با همه پرسی شروع شد.

رییس جمهور یادآورشد: نکند فردی روی نادانی بگوید که حالا اگر مردم در انتخابات کم حاضر شوند مهم نیست. یک نفر مهم ترین مساله را می گوید مهم نیست! در حالی که صندوق و انتخابات مهم ترین مساله ماست.

وی ادامه داد: خدا را شکر که بعد از هشت سال همه به این نتیجه رسیده اند که مذاکره درست است و هیچ کسی از تقابل استقبال نمی کند. بعضی ها می گویند اگر ما بیاییم بهتر مذاکره می کنیم. خب چه بهتر. اهلا و سهلا. مهم این بود که بفهمید راه مذاکره و تعامل با جهان است که الحمدلله در این هشت سال فهمیدید.

روحانی خاطرنشان کرد: دو ماه دیگر فرصت خدمت به مردم را داریم و اکنون نمی خواهم نطق خداحافظی انجام دهم، چرا که و در آن زمان به موقع حرفهایی که باید گفته شود را می گویم.

وی گفت: امروز مسائل اصلی ما با آمریکایی ها در وین حل و فصل شده و چند نکته فرعی باقی مانده که اگر اراده بر این باشد که در این دولت این کار انجام شود من می گویم که این دولت این کار را انجام داده است. ما کارمان را انجام داده ایم و تمام کرده ایم.

رییس جمهوری گفت: اما تدبیر این دولت کاری کرد که ترامپ نتوانست خود را از انزوا و تنهایی نجات دهد. ترامپ از برجام خارج شد اما تنها ماند و رژیم صهیونیستی و یکی از کشورهای مرتجع کسی کنارش نیامد. حتی متعهدین سنتی آمریکا هم کنارش قرار نگرفتند. چرا از پیروزی سیاسی ملت ایران در طول سال ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ کمتر صحبت می‌شود. چرا از شکست ترامپ صحبت می‌شود. بارها ترامپ در شورای امنیت شکست خورد. خودش به عنوان رییس جلسه شورای امنیت و شکست خورد. به قول خودشان رفت اسنب بک عمل کند شکست خورد. رفت جلوی رفع تحریم تسلیحاتی ایران را بگیرد شکست خورد.

روحانی تصریح کرد: همه کشورها به استثنای آن چند کشور ترامپ را به خاطر خروج از برجام تقبیح یا محکوم کردند. اگر توان این دولت برای اقناع افکار عمومی جهان و سیاستمداران جهان و سران جهان نبود چنین چیزی اتفاق می‌افتاد. این یکی از افتخارات بزرگ تاریخ ایران است. فکر نمی کنم در تاریخ سابقه داشته باشد که در سازمان ملل ایران در برابر آمریکا قرار گرفته باشد و آمریکا هر چند بار شکست خورده باشد و چند بار در مصاف دادگاه بین المللی قرار گرفته باشند و هر چند بار آمریکا در دادگاه بین المللی لاهه شکست بخورد.

وی افزود: چرا اینها گفته نمی شود. چرا نمی گویند در تاریخ ایران این پیروزی های ملت بزرگ ایران کم نظیر بوده و شکست آمریکا کم نظیر بوده است. البته ما الان می گوییم که به یک نقاط خوبی بعد از این ۸ سال رسیدیم. همه امروز از تعامل سازنده افتخار می کنند. هیچ کس نیست که بگوید تعامل سازنده خوب نیست. هیچ از تقابل با دنیا استقبال نمی کند. امروز همه بحث مذاکره می کنند. چون بعضی ها می گویند که ما بیاییم بهتر مذاکره می کنند خدا را شکر مذاکره را قبول کردید. شما تشریف بیاورید آن برای ما مهم نبود مهم این بود که بفهمید که راه مذاکره و تعامل با جهان است که الحمدالله در این ۸ سال فهمیدید.

روحانی تاکید کرد: ما به یک دستاوردهای بزرگی در این ۸ سال رسیدیم. ما به عقب برنمی گردیم. ما به نقطه هایی رسیدیم که هیچ کس نمی تواند به عقب برگردد. امروز هیچ کس نمی‌تواند بگوید برجام بد است. اگر می تواند بیاید بگوید برجام بد است. امروز همه کشورها دنبال این هستند که به برجام برگردند البته ما که در برجام بودیم و اگر کمی به عقب آمدیم به خاطر خیانت های آمریکا بود. آمریکا می گوید که می خواهد برگردد، ۱+۴ می گوید همه به برجام برگردند، ایران می گوید برگردیم. همه یک حرف می زنیم. امروز بعد از ۸ سال حرف ما یکی شده است ممکن است در شیوه‌ها اختلاف نظرهایی داشته باشیم اما در مسایل مهمی به نظر واحد رسیدیم و این پیروزی بزرگ برای ملت ایران است.

رییس جمهور با بیان اینکه صریحا گفتند ما این کار را کردیم (از برجام خارج شدیم و تحریم‌ کردیم) تا نظام را سرنگون کنند، اظهار داشت: آیا آنها توانستند؟ گفتند سه ماه بعد. بعد گفتند چهار ماه بعد و بعد گفتند شش ماه. بعد از شش ماه دیدند نمی‌شود و آمدند دنبال مذاکره. ترامپ یکی از مهمترین مقامات شرق آسیا را برای مذاکره نزد مقام معظم رهبری فرستاد. ده‌ها بار از خود من درخواست مذاکره و دیدار کرد و مسئولان مختلف را کشورها را واسطه کرد. این به معنای شکست نبود؟

روحانی با اشاره به اینکه آنها فکر می‌کردند نظام شکست می‌خورد و برای آنها فرش قرمز می‌اندازند، تصریح کرد: بیداری، آگاهی، صبر و مقاومت ملت موجب شکست شد. چهار سال مردم صبر کردند. اینکه در وین مذاکرات خوب پیش می‌رود، این به خاطر صبر مردم است. پیروزی ما در سایه ایستادگی و صبر ملت، تدبیر دولت و راهنمایی و ارشاد رهبری است. پیروزی که مجانی به دست نمی‌آید. بهای سنگینی پرداخت شد. قدم به قدم دولت در کنار مردم تدبیر کرد.

وی خاطر نشان کرد: اینها می‌گفتند ما در سال ۹۶ و ۹۷ از برجام خارج شده و تحریم می‌کنیم و در سال ۹۸ دولت دیگر پول ندارد و مجبور به استقراض از بانک مرکزی می‌شود. این مسئله یعنی تورم. برخی از اقتصاددانان در روزنامه نوشتند که تورم ما سه رقمی می‌شود اما دولت برای پایه پولی خود از بانک مرکزی استقراض نکرد. این کار بزرگ دولت در سال ۹۸، ۹۹ و امسال است.

رییس جمهور با اشاره به راه‌های درآمدزایی دولت ادامه داد: درآمدهای مالیاتی بیشتر شد. انتشار اوراق و صرفه‌جویی در بودجه یک راه دیگر بود. نرفتیم از بانک مرکزی استقراض کنیم و دست به پایه پولی بزنیم. اوراق منتشر کردیم. یک روز شد کالای اساسی در بازار نایاب شود؟ نشد گوشت، دارو، مرغ، روغن و… نایاب شود. حتی در دوران کرونا و قطع ارتباطات ما با همسایگان این کار رخ نداد.

وی با اشاره به افزایش حجم تولیدات داخلی ابراز داشت: امروز به بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه تبدیل شدیم. امروز به بزرگترین صادرکننده ریل شدیم. یک روز برای راه‌آهن‌مان ریل صادر می‌کردیم ولی امروز تولیدکننده ریل شدیم. دو ماهه امسال، پولی که برای بودجه عمرانی و آبادانی پرداخت شده، بیش از ۵ برابر دو ماهه پارسال است.

رییس‌جمهورادامه داد: سال قبل ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد ولی امسال بیش از چهار هزار میلیارد تومان پرداخت شده است. اینکه چهار هزار میلیارد تومان در دو ماهه امسال پرداخت شده اما پارسال ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده، حرکت را نشان می‌دهد.

روحانی با بیان اینکه در مورد قیمت دل‌مان می‌خواست کنترل بیشتر شود و اجناس با قیمت کمتری به دست مردم برسد، عنوان کرد: در صنایع مربوط به لوازم خانگی بیش از ۷۰ درصد داخلی تولید می‌شود و به سمت خودکفایی حرکت می‌کنیم. آمریکایی‌ها دیدند که نمی‌شود ایران را شکست دهند بنابراین بایدن در تبلیغات انتخاباتی‌اش رسما اعلام کرد اگر پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوم، به برجام برمی‌گردم.

وی افزود: برخی‌ها فکر می‌کنند او تازه این حرف را زده است اما خیر، بایدن این حرف را در ایام رقابت‌های انتخاباتی می‌گفت. او این حرف را مدام گفت و مسئولان دیگر هم تکرار کردند. این حرف را وقتی گفت که رقابت تنگاتنگی با رقیبش داشت یعنی ملت آمریکا هم این را می‌خواهد وقتی ملت آمریکا به رقیبش رای بیشتر داد، یعنی ملت آمریکا هم برجام و تعامل را می‌خواهد لذا به وین آمدند و امروز نیز مشاهده می‌کنیم مسائل اصلی با آمریکا حل و فصل شده است.

رییس جمهوری گفت: اگر اراده بر این باشد که در این دولت این کار انجام شود این دولت این کار را انجام داده است. فعل ماضی به کار می برم فعل مضارع نداریم. ما کارمان را انجام داده‌ایم و تمام کردیم. آن قولی که در تحریم به ملت ایران دادیم به قولمان وفادار ماندیم. یکبار در سال ۹۴ و یکبار در سال ۱۴۰۰ تحریم را شکستیم بنابراین ما کارمان را انجام دادیم.

وی افزود: در کرونا هم به مردم قول دادیم گفتیم کرونا را تا پایان این دولت مهار می کنیم. البته من دست همه مدافعان سلامت را می بوسم چرا که کار بزرگ بر دوش آنها و ملت ایران بوده است و همه همکاری کردند که به این نقطه رسیدیم اما در مساله کرونا از قله به سمت سرازیری در حال حرکت هستیم. با ادامه واکسیناسیون در کشور هفته‌های بهتری را پیش رو خواهیم داشت. این بیماری و ویروس را پایان دولت زمان تحویل مهار شده تحویل خواهیم داد. در تولید واکسن داخلی هم با یک حرکت بسیار خوب شاهد تحول بزرگ خواهیم بود.

روحانی اضافه کرد: از هفته آینده فقط پنجشنبه ها نیست و دوشنبه های افتتاح هم داریم تا آمریکایی ها و بدخواهان بفهمند ایران استوار در مسیر تولید ایستاده است. فرمان جهش تولید را اجرایی و عملیاتی می کند و پیش می برد. تا آخرین هفته این دولت که پنجشنبه روز عید غدیر خم است شاهد افتتاح پروژه های متعدد خواهیم بود و همه این افتتاح ها نشان می دهد که در مسیر زیرساخت ها و تولید و توسعه گام های استوار را برخواهیم داشت.

رییس جمهوری گفت: علامتی که به دنیا و ترامپ و دیگران دادیم افتتاح پنجشنبه ها بود که کمر آنها را شکست. دیدند علیرغم این همه فشار در یک روز دهها هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح کردیم. این هفته هم افتتاح داریم. ۲۰ هزار هکتار زهکشی جدید افتتاح خواهیم کرد. بیش از هزار و ۶۰۰ طرح و پروژه گلخانه‌ای را افتتاح خواهیم کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.