رئیسی: تا امروز از هیچ خبرنگار و رسانه‌ای شکایت نکرده‌ام - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 89747
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۸ |

رئیسی: تا امروز از هیچ خبرنگار و رسانه‌ای شکایت نکرده‌ام

رئیس جمهور گفت: در روز اول دولت گفتم اگر دولت از رسانه ای، خبرگزاری‌ای و شخصی شکایت کرده، می گذریم. امروز هم باید بگویم تا امروز من از هیچ خبرنگار و رسانه‌ای شکایت نکرده‌ام.
رئیسی: تا امروز از هیچ خبرنگار و رسانه‌ای شکایت نکرده‌ام

آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز سه شنبه همزمان با ۱۷ مردادماه و روز خبرنگار در آیین اختتامیه بیست و یکمین جشنواره ملی رسانه‌های ایران اظهار داشت: به همه خبرنگاران، اصحاب رسانه ملی، مکتوب، دیجیتال و همه کسانی که در کسوت کار رسانه‌ای و خبررسانی هستند خسته نباشید عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: رساندن خبر، بیان رویدادها، رخدادها و وصف خبرنگار و راوی بسیار مهم است، این موضوع در مضامین دینی و فرهنگ دینی ما نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه عاشورا از رخدادهای بزرگ تاریخ اسلام است، افزود: روایتگری و بازگوکردن همه زوایای عاشورا را برخی بر عهده داشتند که ما امروز مرهون آنها هستیم. حضرت زینب (س) وقایع عاشورا را بسیار دقیق توصیف کردند.

آیت الله رئیسی خطاب به خبرنگاران گفت: صمیمانه از  زحمات بسیاری که در شرایط مختلف و فراز و فرودها برای اینکه بتوانید در مقابل جریان خبری  و رسانه ای دشمن که به دنبال آن است که حق را باطل و باطل را حق جلوه بدهد و فضا را غبار آلود کند، تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه خبرنگاران پل ارتباطی مدیران و مردم هستند، از رسانه ها خواست در جهت تنویر افکار عمومی تلاش کنند.

رئیس جمهور در ادامه جریان سازی را از دیگر وظایف رسانه ها برشمرد و افزود: نکته مهم جریان سازی است که دشمن می خواهد در این جریان رسانه ای و شناختی انجام دهد. دشمن می خواهد ایمان ها را تضعیف و امیدها را ناامید کند.

آیت الله رئیسی بیان داشت: ایمان و امید هر دو مورد هدف دشمن است و تحلیل ها و گزارشات آنها ناظر بر این مسائل است که قصد دارند امید را در دل مردم به یاس تبدیل کنند.

وی ادامه داد: شما به عنوان رسانه امیدآفرینی در دل مردم امید آفرینی کنید. تقویت ایمان ها و ایجاد امید دولتمردان و مسئولان در اقدام و عمل و افکار رسانه در تبیین مسائل باید صورت بگیرد.

رئیس جمهور اضافه کرد: سخن گفتن باید بر اقدام عملی مبتنی باشد ماموریت ما برای تقویت ایمان ها و امید در جامعه به ویژه در نسل جوان مشترک است.

رئیس جمهور خطاب به خبرنگاران گفت: ما و شما برای تقویب ایمان ها و تقویت امید در جامعه مسئولیت مشترکی داریم.

وی گفت: در روز اول دولت گفتم اگر دولت از رسانه ای، خبرگزاری ای و شخصی شکایت کرده، می گذریم. امروز هم باید بگویم تا امروز من از هیچ رسانه‌ای شکایت نکردم.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه بیان مشکلات همراه با راهکار می تواند گره گشا باشد، گفت: عدالت خواهی در زمینه امر به معروف و نهی از زشتی‌ها باید همراه با راهکار عملی باشد و نمی‌توان پیشرفت‌هایی که امروز در کشور وجود دارد را نادیده گرفت.

وی با اشاره به اینکه خبرنگار باید بتواند نظر خود را بیان کند و قلم بزند افزود: منتها در این سخن گفتن و قلم زدن آنچه هم ما و شما موظف به آن هستیم، اصل انصاف است هم در دیدن و نگریستن نصف لیوان پر را ببینید و بخش خالی را هم ببیند.

رئیس جمهور ادامه داد: مثبت و منفی هر دو را ببینیم نسبت به مثبت شاکر باشیم و نسبت به بخش‌هایی که کاستی دارد، پیشنهادکننده، تاکید کننده و دنبال کننده باشیم چرا که با این نگاه مشکلات رفع خواهد شد و تاکنون هم بسیاری از کارها انجام شده است.

آیت الله رئیسی بیان داشت: امروز در کشور رشد اقتصادی داریم، رشد اقتصادی که در این سالها بوده رشد اقتصادی مطلوب ما نیست ما رشد ۸ درصد را هدفگذاری کرده ایم و در سیاست های برنامه توسعه هفتم هم به این موضوع اشاره شده است و پیشنهاد ما برای سال ۱۴۰۲ این است که رشد اقتصادی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: همه شاخص ها در زمینه تولید، تجارت نفت، صادرات غیرنفتی و حوزه علم و فناوری و ابزار تولید نشان دهنده رشد است. سال گذشته ابزار تولید یعنی ماشین‌آلاتی که با آن تولید انجام می‌شود ۱۹ درصد رشد کرد.

رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: با وجود همه تهدیدها و تحریم‌ها و سختی هایی که دشمن ایجاد کرد امروز در بخش‌های مختلف شاهد رشد هستیم. در حوزه علم و فناوری کارهای افتخارآمیزی در کشور انجام شده است.

وی درباره موضوع برجام گفت: ما موضوع برجام، معاهدات، قراردادها و میز گفت و گو را هیچ گاه ترک نکردیم و دست برتر داریم و سخن متقن داریم و عزتمندانه کار را دنبال کرده‌ایم ولی به هیچ عنوان به اینها اعتماد نکرده و اعتماد نخواهیم داشت.

آیت‌الله رئیسی بیان کرد: کار اصلی ما در این باب خنثی کردن تحریم ها است. ما با همه وجود به دنبال آن هستم زیرا پیمان‌شکنی اینها را دیده‌ایم. اینها میثاق شکن هستند بارها در این دوره دوساله‌ای که ما در دولت هستیم پیمان شکنی کرده‌اند. 

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است این است که ما می‌توانیم مبتنی بر توان و داشته‌های خود در حوزه استقلال اقتصادی، کشاورزی و صنعت تلاش کنیم. ما نه تنها در صنعت نظامی، هسته‌ای بلکه در حوزه علم و فناوری و صنایع امروز در جایگاه برتر در منطقه و در جهان قرار داریم.

وی ادامه داد: مشکلات را یا دشمن ایجاد می‌کند یا برخی ندانم‌کاری‌ها ممکن است در سال‌های مختلف مشکل ایجاد کرده باشد که باید برای آن راهکار ارائه کرد. نمی‌توان پیشرفت‌های این کشور را ندید. این سخن من نیست سخن حداقل ۱۰ رئیس جمهوری کشورهای مختلف است که متعجب هستند ما با همه تحریم‌ها چه پیشرفت‌هایی داشته‌ایم. به داشته‌های‌مان باید افتخار کنیم و تلاش کنیم مشکلات رفع شود.

رئیسی یادآور شد: با قلم و بیان کمک کنیم که کسانی که در میدان هستند بتوانند در حل مشکلات موفق شوند. نگوییم چون فلانی از حزب و دسته ماست موفقیتش مهم است و کسی که از رفیق و همکلاس ما نیست موفقیتش مهم نیست، به ملت و منافع ملی باید فکر کرد و این باید نقطه مشترک همه با هر اندیشه و از هر جناحی باشد.

وی تصریح کرد: از افتخارهای نظام اسلامی آزادی قلم و بیان است. آزادی بیان و قلم را تضمین کرده‌ایم و این به برکت خون شهداست. آزادی‌های مشروع در کشور تضمین شده است.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که «در ایران حقوق افراد محفوظ است و با حفظ همه این حقوق باید به آزادی افتخار کرد»، اظهار کرد: باید به آزادی مطبوعات افتخار کنیم. در مقاطعی از انقلاب اسلامی کسانی فریادهایی زدند که بیشتر از هرکس از این آزادی بهره برده‌اند. ما تضمین این آزادی را از جمله وظایف خود می‌دانیم.

رئیسی یادآور شد: امروز ما در کشور رشد اقتصادی داریم. رشدی که در این سال‌ها بوده است البته مطلوب ما نیست. رشد ۸ درصدی مطلوب ماست. رشد صادرات غیرنفتی داریم. امروز ما در بخش‌های مختلف شاهد رشد هستیم. در حوزه علم و فناوری کارهای افتخارآمیزی در کشور انجام شده است.

وی افزود: ما در دولت و همه کسانی که قلم به دست دارند باید در دل مردم ایجاد امید کنیم و بدانیم با این کار در جهت منفعت ملی و راهبرد جمهوری اسلامی حرکت کرده است. ما در دولت از دیدگاه‌ها، سخنان و انتقادات استقبال می‌کنیم.

رئیس دولت سیزدهم ادامه داد: من از هیچکسی، هیچ خبرنگاری و هیچ کسی تاکنون شکایت نکرده‌ام. معتقدم نقد رسانه نعمت است ما باید رسانه‌ها را نعمت بدانیم نه تهدید و اینها کمک به کشور هستند و باید با همین دید به آن‌ها نگاه شود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این‌که «ما میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم و در آن دست برتر داریم»، گفت: ولی به هیچ عنوان به این‌ها اعتماد نکرده و اعتماد نخواهیم داشت، این‌ها میثاق‌شکن هستند و بارها پیمان‌شکنی کرده‌اند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.