رئیس‌جمهور جنگ با نقاب صلح! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 94075
  پرینتخانه » مطالب روزنامه, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۶:۵۶ |

رئیس‌جمهور جنگ با نقاب صلح!

نظرسنجی رویترز/ایپسوس نشان می‌دهد  محبوبیت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده به پایین‌ترین سطح خود از آوریل رسیده است که باعث افزایش نگرانی دموکرات‌ها در خصوص انتخاب مجدد وی در انتخابات ریاست جمهوری 2024 شده است.
رئیس‌جمهور جنگ با نقاب صلح!

نظرسنجی رویترز/ایپسوس نشان می‌دهد  محبوبیت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده به پایین‌ترین سطح خود از آوریل رسیده است که باعث افزایش نگرانی دموکرات‌ها در خصوص انتخاب مجدد وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شده است. بیشترین کاهش آرای بایدن در میان رأی‌دهندگان مستقل ( آرای خاکستری) اتفاق افتاده که قطعا می‌تواند موجبات شکست وی را در ایالاتی حساس و سرنوشت‌ساز مانند جورجیا و پنسیلوانیا فراهم سازد.این نظرسنجی دوروزه که روز شنبه به پایان رسید، نشان داد که تنها ۳۹ درصد از پاسخ‌دهندگان عملکرد بایدن را به‌عنوان رئیس‌جمهور تأيید کرده‌اند.

 این میزان، نسبت  به ۴۰ درصد در اکتبر و ۴۲ درصد در سپتامبر، کاهش‌یافته است. انتظار می‌رود که بایدن در نوامبر ۲۰۲۴ با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین، پیشتاز نامزدی جمهوری‌خواهان، در نوامبر ۲۰۲۴ دیدار مجدد داشته باشد. دیگر نظرسنجی‌های اخیر به رقابت نزدیک‌بین این دو اشاره‌کرده‌اند.سهم پاسخ‌دهندگان نظرسنجی که «جنگ و درگیری‌های خارجی» را مشکل شماره یک ارزیابی کردند از چهار درصد در ماه اکتبر به هشت درصد در نوامبر افزایش یافت، که نشانه‌ای از نارضایتی از تشدید  جنگ اسرائیل در نوار غزه است.به عبارت بهتر، جنگ غزه به پاشنه آشیل بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تبدیل‌شده است. رئیس‌جمهور آمریکا اکنون هدایتگر اصلی جنگ در منطقه غرب آسیا محسوب می‌شود و طبق شواهد و مستندات متقن، طراح و حتی در مواردی مجری عملیات نظامی صهیونیست‌ها در غزه به شمار می‌آید. مخالفت مکرر آمریکایی‌ها با آتش‌بس در غزه، نشئت‌گرفته از همین حقیقت است. اگرچه مقامات آمریکایی مشارکت مستقیم خود در جنگ غزه را پنهان کرده‌اند اما دیگر شبهه‌ای در این خصوص( حتی در نزد افکار عمومی آمریکا) وجود ندارد. بسیاری از آمریکایی‌ها معتقدند بایدن با بازی در زمین نتانیاهو( سیاستمدار محکوم‌به شکست) و تشویق پشت پرده وی به نسل‌کشی در غزه و تبدیل این منطقه به زمین سوخته، یکی از بدترین خطاهای محاسباتی خود را مرتکب شده است. ضمن آنکه بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ، رویکرد ماجراجویانه ترامپ در عرصه سیاست خارجی را به چالش کشیده بود اما اکنون خود به بانی دو جنگ اوکراین و غزه تبدیل‌شده است. بنابراین، تصور ذهنی رأی‌دهندگان آمریکایی از بایدن و حزب دموکرات تا حدود زیادی تغییر کرده است.

اکنون بر همگان مسجل است که برخلاف تبلیغات انتخاباتی ، دموکرات‌ها مشوق صلح در حوزه سیاست خارجی آمریکا نبوده و بالعکس، خلق منازعات جدید در نظام بین‌الملل را به‌مثابه استراتژی و دستورالعملی ثابت پذیرفته‌اند.آنچه در نظرسنجی اخیر آمده است، میزان نگرانی در مورد جنگ از آوریل ۲۰۲۲ بود، زمانی که ۹ درصد از پاسخ‌دهندگان آن را به‌عنوان نگرانی اصلی خود در ماه‌های اولیه جنگ روسیه و اوکراین ذکر کردند.اکنون بایدن در هر دو جنگ اوکراین و غزه به نماد شکست و ناکامی تبدیل‌شده است. بسیاری از شهروندان آمریکایی نیز معتقدند بایدن به‌جای تمرکز بر معضلات اقتصادی و داخلی آمریکا، مداخله‌گرایی در نقاط گوناگون دنیا و حمایت از جنگ و خشونت را در دستور کار قرار داده است. همین مسئله، رئیس‌جمهور ناتوان آمریکا را در بن‌بستی سخت قرار داده که البته، محصول عملکرد خود اوست….

نویسنده : حنیف غفاری |
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.