دیپلماسی اقتصادی دولت فروش نفت را بهبود بخشید - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 68663
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۶:۳۰ |
موسی احمدی، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

دیپلماسی اقتصادی دولت فروش نفت را بهبود بخشید

موسی احمدی، نایب رئیس رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درتشریح اتفاق‌های نو در جریان گسترش دیپلماسی نفت به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: یکی از موضوعات اساسی که پیش‌ازاین مورد غفلت قرارگرفته بود، دیپلماسی اقتصادی به‌ویژه در حوزه نفت، واردات و صادرات بود. متأسفانه طی سال‌های گذشته وزارت امورخارجه تنها به گفتمان سیاسی پیرامون تحریم‌ها و برجام می‌پرداخت و از ارائه راهکارها برای رهایی از بن بست‌های اقتصادی اجتناب می‌کرد.
دیپلماسی اقتصادی دولت فروش نفت را بهبود بخشید

گروه اقتصادی
موسی احمدی، نایب رئیس رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درتشریح اتفاق‌های نو در جریان گسترش دیپلماسی نفت به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: یکی از موضوعات اساسی که پیش‌ازاین مورد غفلت قرارگرفته بود، دیپلماسی اقتصادی به‌ویژه در حوزه نفت، واردات و صادرات بود. متأسفانه طی سال‌های گذشته وزارت امورخارجه تنها به گفتمان سیاسی پیرامون تحریم‌ها و برجام می‌پرداخت و از ارائه راهکارها برای رهایی از بن بست‌های اقتصادی اجتناب می‌کرد. وی افزود: توجه به موضوعات سیاسی نادرست نیست اما ضرورت دارد تا موضوعات اقتصادی و ارائه راهکارها برای حل معضلات موجود نیز در دستورکار قرار بگیرد. خوشبختانه دولت سیزدهم بر مبنای بیانات مقام معظم رهبری و تبیین چشم‌انداز اقتصادی، علاوه بر پیگیری روند مذاکرات سیاسی، دیپلماسی اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده است. احمدی تصریح کرد: پیش‌برد اهداف اقتصادی و سیاسی در یک مقطع زمانی، اتفاقی نوظهور و مبارک است که در ادوار قبلی دیده نمی‌شد. امروز با‌ دولت روسیه، چین، قطر، عراق، ترکیه و کر‌واسی به‌منظور مبادلات اقتصادی و تجاری در تعامل هستیم. طی سفر به قطر شاهد استقبال دولت‌ها از جمهوری اسلامی ایران بودم و علاقه تجار به تعامل با ایران را  مشاهده کردیم. این موضوع نشان‌گر احیا و ایجاد اعتماد کشورهای خارجی است. رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: امروز به سبب توسعه روابط و گسترش دیپلماسی اقتصادی، کشورهای خارجی مشتاق سرمایه‌گذاری در ایران به‌ویژه در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی شده‌اند. برق تجدید پذیر از دیگر موضوعات ترغیب‌کننده تجار‌خارجی به‌منظور سرمایه‌گذاری و تعامل در ایران است. 
او اضافه کرد: هرچه به جلو پیش می‌ر‌ویم، اعتماد نسبت به جمهوری اسلامی ایران نیز بیش‌تر می‌شود. به طورحتم این موضوع به سبب رویکرد تقویت دیپلماسی دولت سیزدهم رقم خورده است. وی متذکر شد: جمهوری اسلامی ایران درصدد رونق مبادلات است و قصد دارد تا با توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه به رونق دیپلماسی بپردازد. از روی کارآمدن دولت سیزدهم زمان بسیاری نگذشته اما در همین بازه زمانی کوتاه، چندین سفر به ترکمنستان داشتند و به‌منظور تفاهم‌نامه خود پیگیر روند مبادلات هستند. وزارت نفت در ارتباط با کشور ترکمنستان و دیگر کشورهای منطقه تفاهم خوبی برقرار کرده است. پیش‌بینی می‌گردد به سبب این تفاهم‌نامه دیپلماسی خوبی در بحث فروش نفت اتفاق بیفتد و درآمد خوبی برای کشور به وجود آورد. احمدی در پایان این گفت‌وگو بیان داشت: تقویت روابط موجب بهبود سطح اعتماد متقابل شده است. افزون بر اینکه در حوزه دیپلماسی نفت نیز اتفاقات خوبی رقم خورده است که می‌تواند یک مؤلفه بسیار اساسی به‌منظور رهایی از بن بست‌های اقتصادی تلقی شود. 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.