دوچرخه سواری کودکان - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 82282
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳ |

دوچرخه سواری کودکان

آموزش کامل و اصولی دوچرخه سواری کودکان به همراه معرفی مناسبترین دوچرخه برای کودکان و معرفی بهترین فروشگاه اینترنتی برای خرید دوچرخه کودک
دوچرخه سواری کودکان

کودکان علاقه بسیار زیادی به بازی و تفریح دارند. درصورتی‌که شما بتوانید بازی آن‌ها را با ورزش آمیخته کنید و بازی‌های آن‌ها را هدف‌دار سازید، به کودک خود کمک می‌کنید تا از همان کودکی جسمی سالم و سرزنده داشته باشد. دوچرخه‌سواری کودکان یکی از همین روش‌های تلفیق بازی با ورزش است. معمولاً اکثر کودکان عاشق دوچرخه‌سواری هستند و انگیزه بالایی برای یادگیری آن دارند. توجه داشته باشید که بچه‌ها را از کودکی به هر چیزی عادت بدهید، در بزرگ‌سالی آن را ادامه خواهند داد بنابراین تلاش کنید عادت‌های خوب را یاد آن‌ها بسپارید. دوچرخه‌سواری کودکان باعث ورزیده شدن عضلات و اندام آن‌ها می‌شود و به داشتن تناسب‌اندام آن‌ها در نوجوانی و جوانی کمک می‌کند. برای خرید دوچرخه کودک با بهترین قیمت، به فرودشگاه جهان سیکلت، معتبرترین فروشگاه در حوزه دوچرخه مراجعه کنید.

خانواده‌ها معمولاً آموزش دوچرخه‌سواری به کودکان را کاری سخت و در برخی اوقات غیرممکن می‌دانند و اکثر اوقات وسیله دوچرخه را برای کودکانشان تهیه می‌کنند و همان‌طور در گوشه‌ای از خانه می‌ماند. توجه داشته باشید که آموزش هر مهارتی به کودکان نیازمند صبر و حوصله بالای شما است. شاید اولین مرحله یادگیری دوچرخه‌سواری در کودکان بسیار کند پیش برود و شما را دلسرد کند ولی وقتی کمی راه افتادند و توانستند به دوچرخه مسلط شوند، تا آخر عمر می‌توانند از آن استفاده کنند و دعاگوی شما باشند.

خرید دوچرخه کودک

قبل از اینکه بخواهید دوچرخه‌سواری را به فرزند خود آموزش دهید، ابتدا باید دوچرخه‌ای مناسب سن و اندازه او تهیه کنید. دوچرخه باید با اندازه‌ی کودک شما هماهنگ باشد به این معنی که باید دست کودک به فرمان دوچرخه برسد و بتواند به‌راحتی موقع نیاز ترمز بگیرد. همچنین وقتی کودک روی زین دوچرخه می‌نشیند، پاهایش کاملاً به زمین برسد.

توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید دوچرخه‌سواری را به کودکانی در سنین ۲ تا ۴ سال یاد بدهید، بهتر از دوچرخه‌هایی استفاده کنید که رکاب ندارد و صرفاً برای یادگرفتن تعادل و ایستادن روی دوچرخه طراحی‌شده‌اند. البته شما می‌توانید رکاب دوچرخه‌ای که تهیه‌کرده‌اید را بازکنید و بدین منظور استفاده کنید. به این دوچرخه‌ها، دوچرخه‌های تعادلی گفته می‌شود که کودک با استفاده آن با مفهوم دوچرخه، ترمز گرفتن و حفظ تعادل آشنا می‌شود.

مراحل آموزش دوچرخه‌ سواری به کودکان

تلاش برای ایستادن و راه رفتن

گام اول که همان تلاش کودک برای ایستادن و راه رفتن روی دوچرخه تعادلی است. مخصوص کودکانی است که از ۱۸ ماهگی تا ۳ سالگی شروع به آموزش دوچرخه‌سواری کرده‌اند. کودک ابتدا باید یاد بگیر که چگونه و به چه حالتی روی دوچرخه بایستد. پس‌ازآنکه ایستادن صحیح روی دوچرخه را یاد گرفت، کم‌کم به او کمک کنید تا قدم‌هایش را آرام‌آرام بردارد و با دوچرخه راه برود. کوکان معمولاً در این سن از ایستادن یا نشستن بر روی زین دوچرخه هراس دارند و هرلحظه احتمال می‌دهند که قرار است زمین بخورند. بهتر است ابتدا کمک کنید که روی دوچرخه بنشینند و دست‌هایش را بگیرید تا تمام ترسش بریزد. توجه داشته باشید که توانایی همه کودکان با یکدیگر برابر نیست به همین دلیل نباید انتظار داشته باشید که کودک شما نیز مانند کودکی که توانسته است از همان ابتدا روی دوچرخه قدم‌های زیادی برداشته است، باشد.

تلاش برای نشستن و راه رفتن

پس‌ازاینکه کودک شما ایستادن روی دوچرخه را یاد گرفت و توانست به‌صورت ایستاده روی دوچرخه راه برود، باید تلاش کند روی زین دوچرخه بنشیند و سپس راه برود. به یاد داشته باشد که شما هرچقدر صبور باشید، کودکتان نیز صبوری خواهد کرد و از تلاش کردن خسته نخواهد شد.

کاری که می‌توانید برای بچه‌هایتان در این فرایند انجام دهید، این است که بهتر است او را به محیطی ببرید که کودکان دیگر نیز مشغول دوچرخه‌سواری هستند. اینکه که کودک ببیند هم سن و سالانش مشغول انجام یک کاری هستند، انگیزه بالایی برای انجام آن پیدا می‌کند و علاوه بر این از انجام آن لذت می‌برد. این کار تأثیر زیادی برای روی کودکانی دارد که شخصیت رقابتی دارند و چنین کودکانی تلاش می‌کنند که سریع‌تر از بقیه این مهارت را بیاموزند. ولی گاهی ممکن است که کودکی نسبت به دیگر کودکان دیرآموز تر باشد و وقتی بقیه را می‌بیند که مهارت کافی دارند، دچار ناامیدی شود، در این صورت شما باید به فرزندتان امید بدهید و دلگرم کنید و هیچ‌گاه اجازه ندهید که دست از تلاش بردارد.

نشستن روی دوچرخه و سپس دویدن به همراه بلند کردن پاها از روی زمین

در این مرحله کودک باید بتواند با تسلط روی دوچرخه بنشیند و نشسته راه برود. پس‌ازاین مرحله به او کمک کنید آرام‌آرام، به‌صورت نشسته روی زین دوچرخه پاهای خود به‌صورت سریع روی زمین حرکت دهد و بدود. وقتی توانست دویدن را یاد بگیرد و به بگویید تا گاهی اوقات پای خود را از روی زمین بلند کند. این مرحله شاید سخت به نظر بیاید ولی باید در تمامی این مراحل هوای کودک خود را داشته باشید و مواظب باشید زمین نخورد. در این مرحله احتمال زمین خوردن کودک زیاد است بنابراین بهتر است او را به زمینی نظیر چمن و … ببرید که اگر سقوط کرد، آسیبی نبیند.

توجه داشته باشید که دوچرخه تعادلی وسیله‌ای نیست که کودک بتواند به‌صورت واقعی دوچرخه‌سواری را یاد بگیرد دوچرخه تعادلی برای کودکانی با سن کم طراحی‌شده است تا بتوانند روی آن تعادل خود را حفظ کنند و برای نشستن روی دوچرخه واقعی و پدال زدن آمادگی داشته باشند.

سعی کنید گاهی اوقات وقتی می‌بینید کودک شما از تلاش کردن خسته شده است، به‌صورت آرام او را از عقب هل بدهید و تشویقش کنید. هنگامی به گشت‌وگذار در دل طبیعت می‌روید، دوچرخه را ب خود ببرید و با فرزندتان به‌صورت تفریحی دوچرخه‌سواری کنید.

آموزش ترمز گرفتن به کمک پاها

به بچه‌هایتان یاد بدهید که چگونه باید ترمز بگیرند. شاید شما در ابتدا مجبور شوید کودکتان را با مفهوم ترمز آشنا کنید. کودک باید بداند که در مواقعی که سرعتش زیاد است و یا مانعی می‌بیند، بتواند که ترمز بگیرد و سرعت خود را کم کند یا به‌طور کامل متوقف شود. کودکان معمولاً می‌دانند که برای متوقف کردن خود باید پاهای خود را محکم روی زمین بگذارند و یا بکشند.

ترمز گرفتن به کمک ترمز دوچرخه

وقتی کودکان با مفهوم ترمز آشنا شدند و توانستند به کمک پاهایشان دوچرخه را متوقف کنند، می‌توانید به آن‌ها یاد بدهید که به کمک ترمز دوچرخه نیز، حرکت خود را متوقف کنند. این کار برای کودکان بسیار مهیج است چراکه م می‌توانند بدون اینکه پای خود را زمین بگذارند، جلوی حرکت دوچرخه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بگیرند.

فرایند یادگیری دوچرخه‌سواری به کمک دوچرخه تعادلی شاید برای خیلی از والدین بی‌مفهوم باشد و حتی در برخی اوقات ممکن است والدین و حتی کودک از انجام آن خسته و دلسرد شوند ولی توجه داشته لاشید که هرچقدر کاری به‌صورت اصولی انجام شود، همان‌قدر درست است و باعث می‌شود که فرزند شما در آینده به‌راحتی بتواند سوار دوچرخه واقعی شود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن پدال زدن و دوچرخه‌سواری را یا بگیرد. به همین دلیل از خریدن دوچرخه تعادلی و آموزش آن به کودکانتان هرگز دریغ نکنید و اگر فرزندی در این سن دارید، همین‌الان به فکر تهیه دوچرخه باشید.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.