دومین روز از سفر رئیسی به کرمان/ «استان کرمان جنوبی» تشکیل می شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 70762
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹ |

دومین روز از سفر رئیسی به کرمان/ «استان کرمان جنوبی» تشکیل می شود

رئیس جمهور در دومین روز از سفربه استان کرمان در مرقد حاج قاسم سلیمانی حاضر و در ادامه در روستای محروم کوشا،با مردم گفتگو کرد وی همچنین در جمع مردم جیرفت از تشکیل «استان کرمان جنوبی» خبر داد.
دومین روز از سفر رئیسی به کرمان/ «استان کرمان جنوبی» تشکیل می شود

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امروز در جمع مردم جیرفت در محل مصلای این شهر اظهار داشت: مردم جیرفت مردمی متدین انقلابی با بصیرت و ولایی هستند.

 

رئیس جمهور با اشاره به سفر خود به جیرفت پس از سفر روسیه بیان کرد: در آن سفر به مناطق سیل‌زده سر زدم و این‌بار به روستاهای جنوب کرمان و منطقه جازموریان رفتم و هم اکنون نیز در جمع باصفای مردم جیرفت هستم.

 

وی ادامه داد: مردم متدین و انقلابی جیرفت در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خوش درخشیدند و مردمی صادق در اعتقادات و باورهای خودشان هستند و دلیل صدق این مدعا شهدای بزرگوار و جانبازان و آزدگانی‌ست که این منطقه تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

 

آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: مردم جیرفت، زنان و مردانی هستند که همواره خود را نسبت به ارزش‌ها، انقلاب و پیام‌ها و سخنان امام و رهبری معظم انقلاب اسلامی پابند دیده‌اند.

 

رئیس جمهوری ابراز داشت: جنوب استان کرمان وضعیت ویژه‌ای دارد و هر وقت با حاج قاسم سلیمانی در آستان قدس دیدار داشتیم و صحبت می‌کردیم، وی نسبت به جنوب کرمان نگاه خاص و متفاوتی داشت و تفاوت نگاه و باورش در این بود که مردم جنوب کرمان مردمی صادق و وفادار به انقلاب اسلامی و ولایت و پایبند به خون مطهر شهیدان هستند و ما هم در عرصه‌های مختلف بصیرت و زمان‌شناسی و اعلام موضع در زمان خودش را از مردم جنوب کرمان و شهرستان جیرفت دیده‌ایم.

 

رئیسی با اشاره به حضور در جمع مردم روستاهای محروم جنوب کرمان اضافه کرد: امروز برای من روزی مبارک بود و به نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفتم به لطف خداوند متعال وقتی در اجتماعات مردمی هستم، احساس خستگی نمی‌کنم و لذت من در جمع مردم بودن و رفع دغدغه‌های مردم است و اینکه احساس کنم گره‌ای از زندگی مردم گشوده شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: شهرستان جیرفت منطقه‌ای است که علاوه بر دانش، بصیرت، زمان شناسی، همراهی با نظام و انقلاب در همه این ۴۳ سال در عرصه تولید و کشاورزی نیز مردمانی تولیدکننده و نقش‌آفرین در استقلال کشور داشته است.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم استان کرمان و جنوب استان کرمان مردمی اهل تلاش و فعالیت و خستگی‌ناپذیر و تولیدکننده هستند و کشاورزی در این منطقه محور است، تصریح کرد: نقش تولید در استقلال کشور بسیار مهم است و رهبری فرمودند تولید را در کشور رونق دهید و تولید محصولات کشاورزی بسیار اهمیت دارد.

 

رئیسی با اشاره به اینکه موانع موجود در تولید محصولات کشاورزی باید مرتفع و الگوی کشت باید اصلاح شود، تصریح کرد: امروز نسبت به کالاهای اساسی باید واردات داشته باشیم اما ظرفیت استان کرمان برای استقلال در محصولات اساسی موثر است و از کشاورزان می‌خواهم علاوه بر کشت محصولاتی که برای‌شان منافع دارد، همچنین گام جدی برای استقلال کشاورزی کشور و کالاهای اساسی بردارند.

 

وی یادآور شد: در سفر قبل به کرمان شاهد خسارات سیل در منطقه جنوب استان کرمان بودم، آیا راهی برای کنترل سیلاب‌ها وجود دارد، بله و آن ساخت سدی‌ست که مدت‌ها مطرح است و بندهایی که بتواند آب را کنترل کند به عنوان سد جیرفت یا بند خرم که از قدیم هم مطرح بوده است.

رئیسی اضافه کرد: در بازدید امروز از مناطق جنوب استان کرمان احساس کردیم هر لحظه ممکن است، زندگی و اراضی کشاورزی مردم با سیل مواجه شود و این خسارت وارد شود لذا با توجه به تجربه‌ای که کردیم، صحیح نیست یک بار دیگر این را تجربه را برای خسارت سیل را داشته باشیم و باید حتما سیل‌بند و سد احداث شود.

 

وی خاطرنشان کرد: سد جیرفت و سیل‌بندها در مصوبات سفر به کرمان قرار داده شده است و در شورای اداری استان بر آن تاکید می‌کنم و باید با سرعت آغاز شود و طی حداکثر یک سال و نیم آینده به بهره‌برداری رسد.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در مصوبات سال‌های گذشته منطقه ویژه جازموریان را داریم اما بعد از ۱۵ سال هیچ اقدامی نشده است، اظهار داشت: اگر منطقه ویژه جازموریان فعال شود می تواند تولید و اشتغال را رونق دهد و نباید شاهد این باشیم خانواده ها و دختر و پسر فارغ التحصیل که آماده کار و تلاش است، بیکار بماند.

 

رئیسی تصریح کرد: مسئله بیکاری، خیلی‌ها را رنج می‌دهد و در منطقه این ظرفیت موجود است که بیکاری را رفع کند با آنکه فعال کردن منطقه ویژه جازموریان مصوب شده اما ۱۵ سال به ناحق و ناروا معطل مانده است.

 

وی با بیان اینکه ظرفیت و شرکت‌های بزرگ معدنی در منطقه داریم و این شرکت‌ها مسؤولیت اجتماعی نسبت به مردم و توسعه منطقه دارند، تصریح کرد: با فعال کردن شرکت‌ها در منطقه این ظرفیت اقتصادی وجود دارد که منطقه اقتصادی جازموریان سریعا رقم بخورد و این پروژه که تاخیر ۱۵ ساله دارد، سریعا آغاز شود.

 

رئیسی ابراز داشت: جاده‌های مواصلاتی در منطقه جیرفت و مناطق دورافتاده از نکاتی‌ست که بسیار اهمیت دارد و جاده‌های امن از نکات مورد تاکید همیشگی است و در مصوبات سفر به کرمان هم دیده شده است و مورد تاکید قرار می‌گیرد تا پیگیری شود.

 

وی عنوان کرد: امروز در توفان شن به جازموریان رفتیم و شرایط را دیدیم، مردم منطقه هم مسئله شهرستان شدن جازموریان را مطرح کردند و در استان نیز مقدمات آن انجام شده و در وزارت کشور هم به تصویب رسیده و در دولت این قضیه پیگیری می‌شود.

 

رئیس جمهوری بیان کرد: از نکاتی که مطرح است، اعلام جنوب استان کرمان به عنوان یک استان است و این مسئله در دستور کار دولت‌ست و پیگیری می شود و با تاخیری مواجه شده است و حتما در دستور است و به مردم عرض می‌کنم استان جنوبی کرمان حتما تشکیل خواهد شد.

 

وی از ابراز محبت مردم جنوب کرمان که در گرما برای دیدار با وی حضور پیدا کردند، قدردانی کرد و بیان داشت: این ابراز محبت نسبت به نظام و انقلاب است و تشکر می‌کنم.

 

رئیس جمهوری در پایان سخنان خود از پلاکاردهایی که با موضوع معادن فاریاب در دست مردم جنوب قرار داشت سخن به‌میان آورد و افزود: خلع ید نسبت به شرکت معادن فاریاب انجام شده است و به زودی این معادن به افراد اهل واگذار می‌شود تا نگرانی عزیزان مرتفع شود و کرمان به بهشت معادن ایران مشهور است و باید تلاش کنند در معادن تحولی صورت گیرد زیرا اداره معادن را این گونه نمی‌پسندیم و یک کار انقلابی باید در معادن کرمان انجام شود.


حجت الاسلام ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه از فرودگاه بین المللی هاشمی رفسنجانی کرمان سی و یکمین سفر استانی خود را آغاز کرد.

 

سفر رئیس جمهور و هیئت دولت که روز پنجشنبه ۲۰ مرداد آغاز شده تا جمعه شب ادامه دارد.

 

در دومین روز از سفر به استان کرمان، رئیس جمهور در مرقد حاج قاسم سلیمانی حاضر و با مردم گفتگو کرد.

 

رئیس جمهور طبق برنامه از پیش اعلام شده روز جمعه ساعت ۱۰ صبح در مصلای شهر رفسنجان دیدار مردمی خواهد داشت.

 

آخرین برنامه سفر رئیس جمهور به استان کرمان، نشست خبری است که عصر جمعه ۲۱ مرداد با حضور خبرنگاران برگزار و جمع‌بندی و مصوبات سفر توسط رئیس جمهور اعلام می‌شود.


رئیس جمهور در جمع مردم جیرفت: استان «کرمان جنوبی» تشکیل می‌شود

رئیس جمهور با گرامیداشت یاد شهید سلیمانی گفت: حاج قاسم نگاه ویژه و متفاوتی به جنوب کرمان داشت.

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر جمعه در جمع مردم جیرفت در مصلی این شهر اظهار کرد: برای دومین بار توفیق حضور در جیرفت را پیدا کردم در سفر اول فقط در مناطق سیل زده حضور یافتم و توفیق دیدار مردمی را نداشتم.

 

وی گفت: امروز سفر به جنوب استان کرمان را از روستاها شروع کرده و در منطقه جازموریان حضور یافتم.


دیدار رئیس جمهور از روستای تنگه شاه

 

رئیس جمهور در ادامه سفر دو روزه خود به استان کرمان از روستای تنگ شاهد بازدید کرد.

 

حجت الاسلام رئیسی پیش از ظهر جمعه، با حضور در مناطق محروم جنوب استان کرمان از نزدیک با مردم دیدار و گفتگو کرد.

 

روستای تنگ شاه یکی از مناطقی است که رئیس جمهور در آنجا حضور یافت و مشکلات مردم را مورد بررسی قرار داد و دستورات لازم برای رسیدگی به درخواستهای مردم را صادر کرد.


مشاور وزیر ارتباطات: ۱۱۰۰ کیلومتر فیبر نوری با حمایت دولت در کرمان اجرا می‌شود

 

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اجرای هزار و ۱۰۰ کیلومتر فیبرنوری با حمایت دولت در استان کرمان طی آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 

ایرج روحی افزود: این میزان فیبر نوری با هدف بهبود زیرساخت‌های ارتباطی استان کرمان، در شهرستان‌های این استان پهناور اجرا خواهد شد.

 

وی عنوان کرد: همکاری فرمانداری، بخشداری و دهیاری‌ها در خصوص تعامل و تسریع فیبررسانی و توسعه خدمات ارتباطی روستاها ضروری است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.