دولت و سفرهای بی‌سوغات - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 12076
  پرینتخانه » سیاسی, ویژه تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۲۱ | 678 بازدید |
بررسی ثمرات سفرهای استانی دولتی‌ها در گفت‌وگو با«رسالت»:

دولت و سفرهای بی‌سوغات

حسن روحاني، رئيس جمهور کشورمان صبح امروز در سفر به استان يزد، در جمع مردم اين استان سخنراني خواهد کرد. در اين سفر تعدادي از وزرا و معاون اول وي حضور خواهند داشت.
دولت و سفرهای بی‌سوغات

| راضيه فراهاني|
حسن روحاني، رئيس جمهور کشورمان صبح امروز در سفر به استان يزد، در جمع مردم اين استان سخنراني خواهد کرد. در اين سفر تعدادي از وزرا و معاون اول وي حضور خواهند داشت. بسياري معتقدند سفرهاي استاني دولت مي‌تواند مشکلات مردم را حل کند چرا که در اين سفرها مسئولين کشوري با مردم به صورت مستقيم صحبت کرده و به صورت شفاف با معضلات استان و مردم مواجه مي‌شوند. در همين زمينه مسئولين شعارها و وعده‌هاي درخصوص حل معضلات مي‌دهند. بسياري از اين شعارها به بحث‌هاي اقتصادي از جمله اشتغال زايي بسنده مي‌شود. با سخنان مسئولين در جمع مردم استان، صداي دست و هوراي مردم به گوش مي‌رسد و روزنه اميدي در دل آنها جاي مي‌گيرد اما اين موضوع زماني حائز اهميت است که مطالبات مردم انجام شود و تنها در حيطه شعار و وعده نباشد.
در مجموع، سفرهاي استاني مي‌تواند بسيار مفيد باشد چراکه اين سفرها موجب فعال شدن مديران مي‌شود اما اين موضوع در صورتي امکان‌پذير است که آنها به وعده‌هاي خود جامه عمل بپوشانند نه آنکه به راحتي از موضوعات عبور کنند.
بسياري معتقدند سفرهاي استاني تنها جنبه نمايشي دارد تا آنکه دردي از مردم دوا کند. چرا که مسئولين تا زماني که در آن استان قرار دارند به صداي مردم گوش مي‌دهند اما هنگامي که به پايتخت بازمي‌گردند گويا خبري از جيغ و هوراي مردم نيست و آنها را به حال خود مي‌گذارند.
يک نماينده مجلس در اين زمينه به «رسالت»گفت: «طبق نظر برخي کارشناسان بالغ بر يک ميليون نفر تحصيل‌کرده بيکار وجود دارد و در اصفهان نيز شاهد اين بيکاري هستيم؛ اگر بخواهيم اين موضوع را در اين زمينه در استان اصفهان نيز مدنظر قرار دهيم بايد گفت هنوز اين موضوع به نتيجه نرسيده است.» با اين اوصاف مي‌توان گفت تمام وعده‌هاي دولت تدبير و اميد درباره ايجاد اشتغالزايي تهي بوده چراکه هنوز مردم استان اصفهان با بيکاري دست و پنجه نرم مي‌کنند. همچنين يک نماينده ديگر در گفت‌وگو با «رسالت» معتقد است: «دولتي‌ها تنها به سفرهاي استاني مي‌روند و به مردم وعده‌هاي بسيار مي‌دهند اما زماني‌که به پايتخت بازمي‌گردند تمام سخنان و وعده‌هايشان در راستاي حل مشکلات مردم را به فراموشي مي‌سپارند.» مشروح گفت‌وگوي «رسالت» با اين دو نماينده مجلس را در ادامه بخوانيد.
* دولت تنها مدعي حل بيکاري است
احمد سالک، نماينده مردم اصفهان در مجلس در اين باره به «رسالت» گفت: «اينکه دولت بايد از مشکلات مردم در شهرها و شهرستان‌ها اطلاع داشته باشد و به مطالبات‌شان پاسخ بدهد، هيچ شکي نيست. دولت در سفرهاي متعددي که به اشکال مختلف به استان‌ها دارد به بررسي نيازها و مشکلات مردم مي‌پردازد و اقدام‌هاي لازم طبق قانون اساسي جهت حل مشکل‌هاي آنها را انجام مي‌دهد و بايد از اين موضوع استقبال کرد.» وي با بيان اين‌که اين سفرها بايد مورد ارزيابي قرار گرفته شود، ادامه داد: «اين ارزيابي بايد به اين صورت باشد که آيا به صورت منظم و نامنظم در سطح کشور پاسخگوي نياز، مطالبات و مشکلات مردم است يا خير؟ در اينجا نبايد به اين مسائل به صورت کلي نگاه کرد چون دولت‌ برخي اقدامات لازم را انجام مي‌دهد منتها اين موضوعات تنها از رسانه‌ها منتشر مي‌شود و ما در دل واقعيات قرار نگرفته‌ايم.» اين نماينده مجلس تصريح کرد: «آيا اقداماتي که در حوزه اقتصادي در استان‌ها انجام مي‌دهد در راستاي اقتصاد مقاومتي است يا براساس سياست‌هاي تنظيم شده دولت صورت مي‌پذيرد؟ اين موضوع بسيار حائز اهميت است؛ بنابراين به اين موضوع بايد به صورت جزئي رسيدگي شود.»
سالک در پاسخ به اين سوال که دولت در راستاي اشتغالزايي چه اقدامات مثبتي در استان اصفهان انجام داده است، گفت: «هنگامي‌که در دفتر نمايندگان هستم دائما با پرونده‌هايي از قبيل افراد بيکار با تحصيلات عالي مواجه مي‌شوم. دولتي‌ها در زمينه حل معضل اشتغال تنها مدعي هستند اما هيچ مشکلي را حل نکردند و رقم بيکاري در اين استان بسيار بالا است.» نماينده مردم اصفهان تصريح کرد: «طبق نظر برخي کارشناسان بالغ بر یک ميليون تحصيل‌کرده بيکار وجود دارد و در اصفهان نيز شاهد اين بيکاري هستيم؛ اگر بخواهيم اين موضوع را در اين زمينه در استان اصفهان نيز مدنظر قرار دهيم بايد گفت هنوز اين موضوع به نتيجه نرسيده است.»
* مشکلات پس از پايان سفر دولت به فراموشي سپرده مي‌شود
عليم يارمحمدي، نماينده مردم زاهدان در مجلس نيز به «رسالت» گفت: «سيستان و بلوچستان با ساير استان‌هاي کشور بسيار متفاوت است، مردم در اين استان امتحان‌شان را براي حفظ امنيت و حراست مرزها طي ساليان سال پس داده‌اند و انتظارشان از دولت‌ها آن بوده تا موضوع عدم توسعه‌يافتگي سيستان و بلوچستان را با عنايت به پتانسيل اين استان رفع کنند و تنها به صورت شعاري با آن‌ها برخورد نکنند.»
وي ادامه داد: «دولت بايد به صورت اساسي مشکلات استان‌ها را حل کند. متأسفانه دولت‌ها هيچ زماني نتوانستند مشکلات اين استان را به صورتي که نياز مردم بوده حل کنند تاکنون هيچ اقدامي براي حل معضلات اين استان انجام نشده است.»
نماينده مردم زاهدان تصريح کرد: «ما از دولت و وزارت کشور سوال داريم، طي ۴۰ سال گذشته چرا بايد احساس ناامني در استان سيستان و بلوچستان وجود داشته باشد؟ چرا مسئولين به اين موضوع رسيدگي نمي‌کنند؟ چرا آنها هنوز نتوانستند احساس ناامني را از روي استان بزدايند؟» وي گفت: «سيستان و بلوچستان داراي ظرفيت‌هاي خوبي از نظر صنعت و گردشگري است که مي‌توان با سرمايه‌گذاري بر روي اين موضوعات آن را توسعه داد.» يارمحمدي تأکيد کرد: «مگر مردم اين استان براي دولت کم‌کاري کرده‌اند که هنوز مسئولين احساس ناامني از سيستان و بلوچستان را برنداشتند. متأسفانه صداو سيما نيز با ساخت فيلم‌ها و برنامه‌هايي تنها احساس ناامني در اين استان را افزايش مي‌دهد در صورتي که چنين موضوعي در اينجا وجود ندارد. اگر دولت بتواند اين سايه احساس ناامني را استان بزدايد، سرمايه‌گذار به راحتي به اينجا آمده و کار مي‌کند.»
وي در پايان گفت: «دولتي‌ها تنها به سفرهاي استاني رفته و بسيار وعده‌ها به مردم مي‌دهند اما زماني‌که به پايتخت بازمي‌گردند تمام سخنان و وعده‌هايشان را در راستاي حل مشکلات مردم به فراموشي مي‌سپارند.»

نویسنده : راضيه فراهاني |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.