دولت نیازمند شک مقدس - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 33529
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۹ |

دولت نیازمند شک مقدس

همدلی و انسجام ملی چه در میان مردم و چه مسئولان، آن‌هم زمانی که در نبرد چندجانبه قرارداریم امری بدیهی و ضروری است، اما لازم است در عین اتحاد، نسبت به مطالب خلاف واقع یا شیطنت‌آمیز، واکنش منطقی نشان داد تا مبادا جریانی خواسته یا ناخواسته مسبب تحریف و قلب واقعیت شود.
دولت نیازمند شک مقدس

مسعود پیرهادی 
همدلی و انسجام ملی چه در میان مردم و چه مسئولان، آن‌هم زمانی که در نبرد چندجانبه قرارداریم امری بدیهی و ضروری است، اما لازم است در عین اتحاد، نسبت به مطالب خلاف واقع یا شیطنت‌آمیز، واکنش منطقی نشان داد تا مبادا جریانی خواسته یا ناخواسته مسبب تحریف و قلب واقعیت شود.
رسالت هر ایرانی که دل درگرو نظام و انقلاب و کشورش دارد این است که تمام‌قد، به حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی نظام، کمک کند؛ اما نباید و نشاید حافظه تاریخی مردم را نادیده بگیریم. صحبت از کارآمدی و جنگ و جهاد به قواره بسیاری از افراد حاضر در این دولت نمی‌خورد و باعث دلخوری بیشتر مردم خواهد شد. ما «یادتان هست»های دوستان دولتی را یادمان هست؛ وقایع یا به عبارتی فجایع اقتصادی امروز را هم می‌بینیم؛ فلذا مسئولان دولتی با مردم مثل فاتحان صحبت نکنند. به فرض که رئیس مذاکره‌کنندگان شما را سردار دیپلماسی بدانیم و رئیس‌کل بانک مرکزی را سردار اقتصادی، قبول کنید که این به قول شما سرداران در نبردها دچار سنگین‌ترین شکست شدند و ملت را به‌زحمت انداختند.
محمدباقر قالیباف در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح یک‌شنبه ۲۵ آبان ماه چند جمله پیرامون اوضاع اقتصادی و معیشتی گفت که گویا به مذاق دولتی‌ها خوش نیامده و آنان را به واکنش‌های عجولانه وادار کرده است.
«تصمیمات ما در حوزه مسکن، بورس، ترخیص کالاهای اساسی، نظام بودجه‌ریزی، اختصاص ارز ترجیحی، سوداگری‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو، بی‌تفاوتی نسبت به گرانی‌ها و رها کردن بازار و تولید ملی به پاستور، بهارستان، باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به آریزونا، جورجیا و میشیگان؛ پس به مردم آدرس غلط ندهید.»
فارغ از این‌که پیش از بانک مرکزی دولت و حتی مجلس، مخاطب بایدها و مسئول خوانده‌شده است، نحوه مواجهه بانک مرکزی و برخی رسانه‌های حامی دولت عجیب و قابل‌تأمل است. عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در نامه‌ای خطاب به قالیباف گفته است: «برای اطلاع حضرتعالی در دو سال و نیم گذشته بانک مرکزی در مقابل فشار حداکثری دولت آمریکا، خط مقدم جنگ اقتصادی علیه کشورمان را مدیریت کرده.»
صرفا برای یادآوری رشادت‌های حماسی ایشان و تیم دولت درزمینه‌مدیریت نرخ ارز، در نظر داشته باشید که همین دو سال و نیم پیش یا دقیق‌تر روز ۳ مرداد ۹۷ که رئیس‌کل بانک مرکزی به خط مقدم تشریف آوردند، نرخ دلار دولتی ۴۳۸۰ و در بازار۹۱۰۰ تومان بود. اگر رساندن آن نرخ به این نرخ، مدیریت خط مقدم جنگ اقتصادی است که هیچ وگرنه با ژست‌های قهرمانانه مردم را بیش از این ناراحت نکنیم. ما هم مثل جناب همتی که گفتند: «من واردکردن بانک مرکزی را به مباحث سیاسی و حاشیه‌ای توصیه نمی‌کنم و آن را به صلاح کشور نمی‌دانم و اعتقاددارم تمام نیروی این‌جانب و بانک مرکزی باید معطوف به مقابله با تحریم‌ها و کمک به اقتصاد کشور باشد» ورود ایشان به این دست نامه‌نگاری‌ها و اظهارنظرهای عجولانه را به صلاح نمی‌دانیم کما این‌که مثل اقتصاد در این حوزه هم مسلط ظاهر نشدند.
فراز پایانی نامه آقای همتی در حقیقت عجیب‌ترین قسمت نامه به شمار می‌رود: «هدف از تحریر این مرقومه نیز صرفا تأکید به این نکته است که مردم عزیز بدانند اگر بانک مرکزی چشم به نتیجه انتخابات آمریکا دوخته بود، این‌گونه باقدرت در مقابل فشار حداکثری ایستادگی نمی‌کرد و این‌قدر نیز هدف حمله دشمنان قرار نمی‌گرفت.» شهید مرتضی مطهری که رضوان الهی بر او باد یک مسئله‌ای را مطرح کردند تحت عنوان «شک مقدس» به این معنی که گاهی لازم است انسان به راهی که رفته نظر کند و با دیده تردید ببیند که آیا در مسیر رشد و صلاح است یا به بیراهه رفته؛ حالا شایسته است کسانی که تصور می‌کنند، باقدرت در مقابل فشار حداکثری ایستادگی کردند، با شکی مقدس به عملکرد این چندساله بنگرند و برای اطمینان خاطر، از ملت بزرگ ایران بخواهند که این ایستادگی را به قضاوت بنشینند.

نویسنده : مسعود پيرهادي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.