دولت انگلیس بازپرداخت بدهی خود را به مسائل سیاسی منوط می‌کرد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 62652
  پرینتخانه » اخبار, بین الملل, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۷ | 282 بازدید |
خطیب زاده :

دولت انگلیس بازپرداخت بدهی خود را به مسائل سیاسی منوط می‌کرد

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: متاسفانه دولت انگلیس در تمام این مدت بازپرداخت بدهی خود را به مسائل سیاسی منوط می‌کرد.
دولت انگلیس بازپرداخت بدهی خود را به مسائل سیاسی منوط می‌کرد

سعید خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص خبر پرداخت بدهی انگلیسی به ایران اظهار کرد: مایلم در وهله اول اعلام کنم که در پی بیش از ۴۰ سال تعلل، دولت بریتانیا، پس از مذاکرات طولانی، اخیرا بدهی خود به جمهوری اسلامی ایران را که حق مردم شریف ایران بوده را پرداخت کرد. متأسفانه دولت بریتانیا در تمام این مدت بازپرداخت بدهی خود را به مسائل سیاسی منوط می‌کرد. مبلغ پرداخت شده که حدود ۳۹۰ میلیون پوند است، شامل اصل و فرع بدهی تا روز آخر است و تاکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه ذره‌ای از موضع خود مبنی بر بازپس‌گیری حق مردم کشورمان، عدول نکرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه در ادامه در خصوص آزادی زندانیان امنیتی، افزود: تأیید می‌کنم که قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران براساس رأفت اسلامی و ملاحظات بشردوستانه و در آستانه اعیاد پیش رو، دو زندانی به نام‌های نازنین زاغری و انوشه آشوری را که براساس احراز جرائم مرتکبه بواسطه حکم دادگاه صالحه جمهوری اسلامی ایران در حال گذراندن دوره محکومیت خود بودند را در پی گذشت بخشی از دوره محکومیت، آزاد کرده است. همچنین یک زندانی دیگر به نام مراد طاهباز نیز که قبلا به دلیل ارتکاب جرم محاکمه شده و در حال گذراندن دوره محکومیت خود است، مطابق مقررات به مرخصی منزل رفته است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین افزود: ما از نقش سازنده و ارزشمندی که کشور برادر و دوست، عمان در این فرآیند ایفا کرد قدردانی می‌کنیم.

خطیب زاده در پایان اظهار کرد: تأکید می‌کنم که از نظر ایران هیچگونه ارتباطی میان بازپرداخت بدهی و آزادی زندانیان یاد شده وجود ندارد، کما اینکه در تابستان گذشته ایران و بریتانیا برای بازپرداخت بدهی این کشور به توافق رسیده و سندی را امضا کرده بودند که متأسفانه دولت بریتانیا از اجرای آن سر باز زد.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.