دولت از اقدام اطلاعات سپاه حمایت می‌کند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 11244
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹ |

دولت از اقدام اطلاعات سپاه حمایت می‌کند

سخنگوی دولت گفت: روحانی منکر موجودیت و قانونیت نهاد شورای نگهبان نیست و الان هم با وجود شورای نگهبان این امکان وجود دارد که مردم بتوانند به گزینه‌های متنوعی رای دهند.
دولت از اقدام اطلاعات سپاه حمایت می‌کند

علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران گفت: جا دارد اینجا از همه دست اندرکاران پیاده روی اربعین سپاسگزاری کنم. در مسیر چنین اجتماع بزرگ بشری اقدامات عظیمی انجام شد.

**تشکر از ملت و دولت عراق**

وی با بیان اینکه لازم می دانم از دولت دوست و ملت عراق خالصانه تشکر کنم، تصریح کرد: این راهپیمایی برای ایالات متحده دارای پیام است که مردم ایران در مقابل فشار حداکثری تسلیم نمی‌شود.

ربیعی تاکید کرد: اربعین باعث شد ملت ایران و عراق پیوند مذهبی خود را به منصه ظهور بگذارند، امسال با تلاش های دولت ویزای عراق برداشته شد که همین امر بر افزایش زائران تاثیر داشت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در هفته گذشته نشست خبری مهم رئیس جمهوری و سخنرانی ایشان در دانشگاه تهران را داشتیم که به نوبه خود متضمن یک جمع بندی کامل از دستاوردهای حضور ایران در سازمان ملل و برخی مسایل داخلی از جمله وضعیت اقتصادی، انتخابات پیش رو و مباحث مرتبط با قانون اساسی بود.

**معدودی از برداشت‌های خاصی از اظهارات رئیس‌جمهور کردند**

وی بیان داشت: این سخنان بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت و برغم استقبال گسترده ای که از این مواضع در میان مردم و نخبگان صورت گرفت، معدود افرادی هم مانند همیشه برداشت های خاصی از این اظهارات کردند که براساس همان برداشت ها راه تخریب پیش گرفتند. حال آنکه آن چه رئیس جمهور در چند سخن اخیرشان بدان اشاره کرده و می کنند، بی سابقه نیست و نه تنها پیش از این، چه به صورت علنی و چه غیر علنی در ارکان نظام جمهوری اسلامی بیان شده است.

ربیعی تصریح کرد: در واقع همه نخبگان نظام این را قبول دارند که قانون اساسی ما ظرفیت های بسیاری دارد که همواره می تواند بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تضمین کند. خب این وظیفه کیست که این ظرفیت ها را فعال کند. خود قانون اساسی این مسئولیت را بر عهده رئیس جمهور گذاشته است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: فعال سازی قانون اساسی به منظور تحقق اهداف و آرمان های شناخته شده انقلاب برای خدمت هرچه بهتر به این ملت در نسبت اعمال حاکمیت بر سرنوشت خود، یک حرکت انقلابی و لازم است.

**مقصود از تعامل، سازش یا تسلیم نیست**

وی با اشاره به وجود راهبرد در سخنان روحانی گفت: رئیس جمهور به ضرورت رشد و توسعه کشور اشاره کرد. موضوع مهمی که در علم اقتصاد به عنوان اقتصاد معیشتی بدون رشد و توسعه مطرح می شود. روحانی در مقام رئیس دولت بارها اعلام کرده است که می توان یک زندگی اقتصادی محدود و کوچک داشت، اما بدون تعامل با جهان امکان استفاده از فرصت های جهان برای رشد و توسعه ملی وجود ندارد. مقصود از تعامل هم، سازش یا تسلیم نیست. دکتر روحانی از تعامل سازنده در برابر تقابل سخن گفت.

وی بیان داشت: همین تعامل سازنده بود که در نیویورک سبب شد رئیس جمهور بجای فرار از مذاکره، باب مذاکره سازنده را بگشاید و امریکا را از مدعی مذاکره به متهم مذاکره گریزی بدل سازد. اما مسئله اصلی اصلا مذاکره نیست. مساله اصلی این است که دشمن می خواهد ایران را تبدیل به کشوری ضعیف از حیث تجاری، صنعتی و مالی و اقتصادی تبدیل کند که طبعا کشوری با چنین وضعیتی قادر به پشتیبانی از یک ایران قدرتمد دفاعی و امنیتی نباشد. ما نه تنها در بعد امنیتی و دفاعی که بحمدلله سرآمد هستیم، بلکه در بعد معیشتی هم باید قدرت اول منطقه باشیم و اصولا هرکاری که می کنیم باید در یک امتداد و یک مسیر باشد.

**رئیس‌جمهور خواهان یک انتخابات پرشکوه است**

ربیعی تاکید کرد: نکته بعدی رئیس جمهور این بود که ایشان خواهان برگزاری یک انتخابات پرشکوه با مشارکت حداکثری مردم است. شکوه انتخابات در مشارکت ملت است و مشارکت ملت در گرو رقابت است. تازمانی که مردم احساس نکنند رای شان معنایی دارد انگیزه رای دادن نمی یابند در واقع باید رای مردم را برای تغییر، معنی دار کرد. آن چه تحریم گران آن را فشار حداکثری می نامند باید با مقاومت حداکثری ملی و با مشارکت حداکثری ملت در انتخابات پاسخ نهایی خودش را پیدا کند.

وی اضافه کرد: رئیس جمهور گفتند انتخابات را در چنان ترازی برگزار خواهند کرد که یک پیام بزرگ از دل این حضور عظیم و همه با هم بیرون آید؛ یک پیام تحریم شکن، لذا ما به عنوان دولت و نیز کل حاکمیت بخصوص شورای محترم نگهبان باید ظرف و ظرفیت و بستر این معنا را بسازیم و فراهم کنیم .

وی بیان داشت: روحانی منکر موجودیت و قانونیت نهاد شورای نگهبان نیست و اگر به مجلس اول اشاره می کند اولا به تکثر این مجلس توجه دارد و ثانیا به حساسیت خود جوش ملت که با وجود نامزهای رادیکال در آن انتخابات، بدون شورای نگهبان به رجال معتدل و صاحب نامی رای دادند. الان هم با وجود شورای نگهبان این امکان وجود دارد که مردم بتوانند به گزینه های متنوعی رای دهند. کافی است این شورا عمل کند و اصل را بر مشارکت بگذارد.

**آمریکا دریافته عمر تحریم ها رو به پایان است**

ربیعی خاطر نشان کرد: در بحث سیاست خارجی هم جمع بندی رئیس جمهوری این است که امریکا بیش از هر زمان دیگری به عقلانیت لازم برای یک دیپلماسی سازنده نزدیک شده است چرا که دریافته است عمر تحریم ها رو به پایان است و فشار حداکثری او علیه ملت ایران شکست خورده است.

وی بیان داشت: از سوی دیگر آمریکا به شدت از سوی متحدان خود و جامعه جهانی تحت فشار قرار گرفته است و این موضوع سبب می شود تا همسو با تحرک دیپلماسی ایران، گریزی از مذاکره نداشته باشد.

**برشماری خدمات به زوار اربعین**

ربیعی در مورد خدمات ارائه شده در اربعین گفت: از ابتدای محرم تا روز اربعین نزدیک به سه و نیم میلیون نفر( ۳میلیون و ۴۶۸ هزار نفر) مشرف به عتبات عالیات شدند.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به دو هفته کلیه زیرساخت های غرب کشور در خدمت زائران قرار داشت، گفت: بیش از ۱۴ هزار دستگاه اتوبوس شهری و بین شهری در داخل کشور زائران را به پایانه‌های مرزی رساندند.

ربیعی با اعلام اینکه بیش از ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس به داخل عراق اعزام شدند،‌ گفت: بیش از شش هزار کامیون برای ارسال محموله های موکب داران به خدمت گرفته شد. 

سخنگوی دولت در ادامه یادآور شد: روزانه بیش از یک میلیون وعده غذایی و در مجموع نزدیک به ۱۱۳ میلیون وعده غذایی و میان وعده و  ۱۵۰ میلیون بطری آب آشامیدنی در میان زائران پیش از ورود به عراق توزیع شد.

 وی با اشاره به اینکه بیش از ۴۰۰ هزار نفر پیش از ورود به عراق به مراکز اورژانس مراجعه کردند، افزود: بیش از ۱۱۰۰ دستگاه آمبولانس و ۴۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس مجهز به مرزهای ۴ گانه کشور اعزام شدند.

ربیعی اضافه کرد: ۱۷ هزار نیروی عملیاتی اورژانس کشور در حالت آماده باش بودند. ۱۶۰ تیم مجهز بهداشتی در این مدت به پایانه های مرزی ایران و کشور عراق اعزام شدند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۵ فروند بالگرد و ۴ فروند هواپیما در این مدت در مرزها مشغول به خدمات‌رسانی بودند.

سخنگوی دولت بیان داشت ما معتقدیم که مبارزه با فساد مسیری دراز مدت، همیشگی، ساختارمند، ریشه‌ای و جامعه‌محور است. یکی از شاخص‌های اصلی مبارزه با فساد افزایش نظارت مدنی است.

وی بیان داشت: تجربه و مطالعات تاریخی من نشان می دهد هرگاه مبارزه با فساد کوتاه مدت، هیجانی و سیاست‌زده صورت گرفته فساد عمیق‌تر و به لایه‌های پایینی رسوخ کرده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری فارس در مورد توییت روز گذشته یک نماینده مجلس مبنی بر روشن شدن دستگیری‌های مرتبط با آمد نیوز در نهاد ریاست جمهوری گفت:رئیس جمهوری و دولت به طور طبیعی از هرگونه تلاش دستگاه های امنیتی برای حفظ ثبات و امنیت کشور و مقابله با افراد وابسته به سرویس های بیگانه که در صدد ایجاد نا امنی روانی و تحریک مردم به شورش هستند، استقبال و حمایت می کند.

وی در این باره اضافه کرد: بدیهی است یکی از اهداف اولیه سرویس های بیگانه در به خدمت گیری این عوامل، ایجاد فروپاشی ذهنی در جامعه انقلابی ایران است و لازم است در د اخل کشور نیز مراقبت شود تا افراد و جریان های سیاسی از هر طیفی در همین مسیر فروپاشی ذهنی دشمن و ناامید سازی مردم حرکت نکنند. دستگیری در ریاست جمهوری کذب محض است، نمی توانیم با شیوه های آمدنیوزی با آمد نیوز برخورد کنیم.

ربیعی با اشاره به اینکه برخی افراد رکورددار نشر تهمت‌زنی هستند، گفت: برخی اظهارنظرها موجب از بین رفتن اعتماد مردم می‌شود.امیدوارم که دستگاه قضا با نشر اکاذیبی که موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود برخورد کند.

سخنگوی دولت در ادامه با تاکید بر اینکه هنوز مردم با سختی زندگی می کنند، اظهار داشت: ما اگر همه سلایق را در انتخابات داشته باشیم حتما افراد بهتری حضور می یابند، تحریم شکننده حضور باشکوه مردم در انتخابات است.دولت امنیت انتخابات را در سطح بالا تضمین می‌کند. در تعامل با شورای نگهبان می توانیم ظرفیت هایی را ایجاد کنیم.

**رژیم صهیونیستی، عنصر مزاحم ناخوانده برای منطقه است**

وی در مورد نشست بحرین گفت: مساله اصلی این است که چگونه قرار است افرادی درباره امنیت خلیج فارس تصمیم بگیرند که حتی جسارت کافی برای معرفی خود را ندارند. رژیم صهیونیستی چنان با این منطقه بیگانه است که ناگزیر است نمایندگان خود را به صورت مخفیانه به این نشست اعزام کند. امنیت خلیج فارس بدون حضور همه کشورهای منطقه امکان‌پذیر نیست. علائم مثبتی از سوی دیگر کشورها برای امنیت خلیج فارس مشاهد شده است.

وی بیان کرد: رژیم صهیونیستی، عنصر مزاحم ناخوانده برای منطقه است و دیدگاه‌های آن برای ما و امنیت خلیج فارس کوچکترین اهمیتی ندارد. اما لازم است به برخی از کشورهای منطقه هم یادآور شویم که چگونه انتظار دارند با مشارکت دادن رژیمی که بیش از هر کشور دیگر به ایجاد ناامنی در خلیج‌فارس پرداخته، بخواهند امنیت این منطقه را تامین کنند.  

ربیعی ادامه داد: این نشان دهنده اعتقاد ما به بی‌تجربیگی مقامات این کشورها در تشخیص راه درست امنیت و ایجاد آرامش در خلیج فارس است. ما بارها موضع خودمان را اعلام کرده‌ایم، امنیت در خلیج فارس بدون کشورهای منطقه امکانپذیر نیست و ایران حذف شدنی در تامین امنیت نیست.  

سخنگوی دولت عنوان کرد: البته ما علائم مثبتی را نیز از سوی دیگر داریم که این تمایل کار به ایران برای تامین امنیت منطقه در میان کشورهایی که بعضا مواضع نامناسبی هم داشتند که در آنها هم به وجود آمده است و این علائم به نفع علائم منطقه است.

ربیعی اظهار داشت: اگر دولت ناتوان بود، چگونه در ۶ سال گذشته رشد اقتصادی و صنعتی داشتیم خیلی‌ها نخواستند به علت مشکلات اقتصادی اشاره کنند، دولت همان دولت است فقط یک متغیر جدید یعنی تحریم‌ها وارد شده است. حضور پرشور مردم در انتخابات، فشار خارجی را کم می‌کند.

**دولت از اقدام سازمان اطلاعات سپاه حمایت می‌کند**

وی در مورد رویکرد دولت در مورد دستگیری روح الله زم بیان داشت: دولت از اقدام سازمان اطلاعات سپاه در برخورد با جریان‌هایی که علیه ملت ایران فعالیت دارند، حمایت می‌کند. لازم است مراقبت کنیم در داخل افراد یا جریان‌هایی در راستای فروپاشی ذهنی جامعه فعالیت نکنند.

سخنگوی دولت در مورد بحث FATF گفت: دولت همواره بر ضرورت تصویب لوایح FATF تاکید کرده است. قطعا مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم از اهداف ایران است. اگر لوایح FATF تصویب نشود، در لیست سیاه قرار می‌‌گیریم یعنی سیستم بانکی ما در خارج کشور تعطیل می‌شود.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: اگر دولت ناتوان بود، چگونه در شش سال گذشته رشد اقتصادی و صنعتی داشتیم؟

وی افزود: خیلی‌ها نخواستند به علت مشکلات اقتصادی اشاره کنند، دولت همان دولت است فقط یک متغیر جدید یعنی تحریم‌ها وارد شده است.

سخنگوی دولت درباره انتقال آب خزر به فلات مرکزی بیان داشت: رئیس‌جمهوری هیچ اصراری بر انتقال آب خزر نداشته و فقط نظر کارشناسان مطرح بوده است، این موضوع از سال ۱۳۹۱ مطرح شده و ربطی به دولت آقای روحانی ندارد.سازمان محیط زیست نظر خودش را هنوز اعلام نکرده است

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.