دوران تازه دیپلماسی ایران و امارات - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92352
  پرینتخانه » اسلایدر, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۳ |
سفر رئیس مجلس به امارات می‌تواند سرآغازی بر روابط جدی‌تر تهران و ابوظبی باشد

دوران تازه دیپلماسی ایران و امارات

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران را توسعه روابط راهبردی در همه ابعاد با کشورهای همسایه توصیف کرد و افزود: در راستای این تصمیم، مصمم و معتقد هستیم توسعه روابط به ویژه در حوزه اقتصادی و سیاسی در بستری با امنیت پایدار و همراه با صلح می‌تواند، مراودات را گسترش دهد. 
دوران تازه دیپلماسی ایران و امارات

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح پنج شنبه،  ۱۳ مهرماه به منظور عزیمت به ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد و در کنفرانس خبری خود به تشریح اهداف این سفر پرداخت.به گزارش مهر، قالیباف با بیان اینکه این سفر به دعوت رسمی رئیس مجلس ملی فدرال امارات متحده عربی صورت می‌گیرد، گفت: هدف از این سفر توسعه مراودات اقتصادی و سیاسی و ارتقای روابط پارلمانی میان دو کشور مسلمان و همسایه در منطقه حساس و اقتصادی و ویژه خلیج فارس است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران را توسعه روابط راهبردی در همه ابعاد با کشورهای همسایه توصیف کرد و افزود: در راستای این تصمیم، مصمم و معتقد هستیم توسعه روابط به ویژه در حوزه اقتصادی و سیاسی در بستری با امنیت پایدار و همراه با صلح می‌تواند، مراودات را گسترش دهد. 
وی منطقه خلیج فارس را برخوردار از ویژگی‌های راهبردی برای کشورهای همسایه، منطقه و بین‌الملل دانست و ادامه داد: فرصت‌های بزرگ توسعه‌ای اقتصادی و سیاسی موجود در این منطقه، همکاری و تعامل مفید و مثبت برای برقراری امنیت به‌صورت بومی در خلیج فارس را می‌طلبد و توسعه همه جانبه و همکاری‌های اقتصادی از ضروریات این منطقه است.

قالیباف با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با توجه به این نگاه، جدی بوده و تاکنون گام‌های اساسی برداشته، خاطرنشان کرد: همچنین جمهوری اسلامی ایران گام‌های دیگری نیز در پیش رو خواهد داشت از این رو این سفر فرصت مغتنمی برای بررسی توافقات گذشته، ارزیابی میزان پیشرفت عمومی آنها و مهم‌تر از آن فرصت بسیار مغتنمی برای توافقات پیش رو  و میزان تحقق توافقات خواهد بود. رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان کنفرانس خبری خود ابراز امیدواری کرد که این سفر  نقطه عطفی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی خواهد بود و امیدواریم آثار آن را با توجه به اینکه هر دو کشور به تازگی نیز به عضویت گروه بریکس درآمده‌اند، در روابط میان کشورها ببینیم. رئیس مجلس پس از این کنفرانس با همراهی هیئت پارلمانی خود به سمت ابوظبی پرواز کرد و  با استقبال رسمی صقر غباش، رئیس مجلس امارات متحده عربی وارد فرودگاه ابوظبی شد. در اولین روز  این سفر محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح جمعه ۱۴ مهر ماه ۱۴۰۲ با جمعی از فعالان اقتصادی و تجار ایرانی مقیم امارات متحده عربی و تنی چند از مسئولان نهادهای فعال ایرانی در این کشور، دیدار و گفت‌وگو کرد.

قالیباف در این دیدار با اشاره به چند نکته راهبردی در این جلسه، تأکید کرد: باید به سمتی حرکت کرد که اقدامات عملی صورت گیرد از این رو نباید مباحثی مطرح شود که بعد از گذشت چند سال به هیچ کدام از اهداف تعیین شده دست پیدا نکنیم و حتماً شاهد تغییراتی در روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور به ویژه از طریق فعالان اقتصادی و تجار ایرانی باشیم لذا قطعاً در این زمینه، مسائل و مشکلات موجود را از مسئولان و مقامات ایرانی پیگیری خواهم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه قوه مقننه موضوعات را با هدف مشخصی پیش می‌برد، عنوان کرد: تحریم یک موضوع سیاسی است که قطعاً باید در حوزه سیاست خارجی دنبال شود و اقداماتی در این زمینه در حال انجام است؛ موضوع دیگر خنثی سازی تحریم‌ها است که بخش دولتی و خصوصی باید در این زمینه به فهم مشترکی رسیده و بپذیریم این معضل وجود داشته از این رو باید با وجود این موضوع به خوبی زندگی کنیم. وی در ادامه با بیان اینکه مسیرهایی برای خنثی‌سازی تحریم‌ها وجود دارد، اظهار داشت: متأسفانه بخش دولتی و خصوصی کشور نتوانسته است برای خنثی‌سازی تحریم‌ها خود را با یکدیگر تنظیم کنند تا در نهایت این تنظیم‌گری در خارج از کشور نیز صورت گیرد؛ از این رو باید این هماهنگی‌ها تنگاتنگ، مدبرانه، هوشمندانه، چابک و دقیق انجام شود. کار نشدنی در این حوزه وجود ندارد و صرفاً مشکل عدم هماهنگی و تنظیم‌گری موجود میان بخش خصوصی و دولتی است.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه دولت باید در کنار رفع تحریم‌ها، اقداماتی را در حوزه خنثی‌سازی تحریم از طریق پوشش سیاسی داشته باشد گفت: متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم در موقعیت موجود از فرصت‌های بزرگ بدرستی استفاده کنیم و در این زمینه یکی از بخش‌هایی که کمتر به آن توجه شده، حوزه ارتباط با کشورهای همسایه به ویژه با امارات است که در دوره تاریخی خود نشان داده که همواره یکی از پایه‌های تجاری ما در بخش دولتی و غیردولتی بوده است.
وی همچنین با بیان اینکه روابط تجاری ایران و امارات به‌عنوان دومین حوزه برقراری روابط اقتصادی برای کشورمان است، گفت: محدودیت‌های تحریمی در هر صورت وجود دارد از این رو باید به سمت خنثی‌سازی تحریم‌ها از مسیرهای مختلف و مطمئن برویم تا تاجر ایرانی بداند می‌تواند از روش‌های تضمینی، مسائل مالی و بانکی خود را حل و فصل کند و البته ممکن است از طریق همان مسیرهای قبل نباشد و مسیرهای جدیدی برای آن پیش‌بینی شود که قطعاً این موضوع را پیگیری کرده و با فعال‌سازی اتاق بازرگانی و بخش خصوصی و ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها و بخش دولتی، مسیر تجارت را تسهیل می‌کنیم و در صورت نیاز برخی قوانین و مقررات را اصلاح خواهیم کرد.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه بسیاری از موانع مالی، بانکی، اداری و تحریمی را می‌توانیم نداشته باشیم، یادآور شد: امروز بخش قابل ملاحظه‌ای از اقتصاد دنیا در مسیر جدیدی قرار گرفته که از آن استفاده نکرده‌ایم از این رو باید با ایجاد همکاری در حوزه  حمل و نقل، صادرات و واردات بتوانیم در سطح وسیع‌تری فعالیت کنیم. رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه تشکیل هر سازمان، دستگاه و نهادی دارای فلسفه وجودی بوده است، تأکید کرد: هر مجموعه‌ای که برای قرارگیری در مسیر فلسفه وجودی خود تلاش نکند، محکوم به نابودی است چنانچه حضرت امیرالمومنین علی (ع ) می‌فرمایند باید فرزند زمانه خویش باشیم لذا اگر فلسفه وجودی کارمان را بدانیم و در مسیر آن حرکت کنیم قطعاً موفق می‌شویم که اگر اینگونه نشود قطعاً ایراد از مدیریت است و شاید لازم باشد فلسفه وجودی آن بازبینی شود. وی نحوه کار بخش دولتی و خصوصی در داخل و خارج از کشور را دارای اشکالاتی دانست و افزود: گاهی ممکن است حتی یک مسجد هم در مسیر فلسفه وجودی خود حرکت نکرده و صرفاً چراغ آن روشن باشد که کارایی نخواهد داشت و در مقابل آن ممکن است برخی اقدامات در یک جلسه قرآنی در منزلی کوچک بیشتر از یک مسجد کارایی داشته باشد. از این رو باید فرزند زمانه خویش باشیم و با وجود شرایطی که به ما تحمیل شده است تلاش کنیم کار را با هوشمندی و درایت پیش ببریم. قالیباف با بیان اینکه این قول را به شما می‌دهم که در جریان توافقات این سفر و با روحیه جدید و پای کار بودن شما در میدان، شاهد تحولاتی در روابط کشورمان با امارات باشیم، عنوان کرد: در جلساتی که با مقامات اماراتی داشتم خیلی شفاف، صریح و روشن صحبت کرده و موضوعات را به صورت عملیاتی دنبال کردیم از این رو این اطمینان را داریم که تحولاتی رقم می‌خورد که آثار آن را به زودی خواهیم دید.

وی در ادامه خطاب به تجار ایرانی حاضر در جلسه با تأکید بر اینکه باید توجه داشته باشید که پای کار بودن شما به عنوان بخش خصوصی در کنار بخش دولتی بسیار مهم است، اظهار کرد: این امیدواری وجود دارد که آثار توافقات این سفر با توجه به ظرفیت‌های موجود به زودی در روابط اقتصادی، سیاسی و اداری ایران و امارات دیده شود و تغییرات عمده‌ای را به وجود بیاورد. رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به ظرفیت‌هایی که به واسطه عضویت ایران در بریکس ایجاد شده، خاطرنشان کرد: با توجه به اجلاسی که اخیراً در آفریقای جنوبی در آن حضور داشتم، فرصت‌های بزرگی پیش روی ما و امارات قرار گرفته که با توجه به اشتراکات زیاد و موقعیت جغرافیایی دو کشور می‌توانیم با نگاهی وسیع، بستری را برای فعالیت در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده و شاهد تحولات گسترده باشیم. قالیباف پس از پایان این جلسه و در عصر همین روز با محمد بن زائد آل نهیان، رئیس کشور امارات متحده عربی دیدار و گفت‌وگو کرد. قالیباف در ابتدای این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در امارات ابراز امیدواری کرد که روابط میان دو کشور روز به روز توسعه یافته و روزی نباشد که سفیر در کشورهایمان نداشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اولویت نخست جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی که ارتباط با همسایگان است، عنوان کرد: در این میان توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و ایجاد امنیت پایدار میان کشورهای همسایه به ویژه با کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار حائز اهمیت است.
وی در ادامه سفر خود به امارات را حاوی پیام جدیت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط و فرصتی برای ارزیابی گذشته دانست و افزود: ما قصد داریم گامی محکم برای آینده در همه حوزه‌ها برداریم و اقتصاد دو کشور را در همه ابعاد توسعه دهیم که در این میان فرصت‌های بزرگ بی شماری وجود دارد.

قالیباف با اشاره به تمایل و دعوت جمهوری اسلامی ایران از رئیس کشور امارات برای سفر به کشورمان، خاطرنشان کرد: توسعه روابط به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و امنیتی مهم است و این موضوع با توجه به شرایط منطقه، اوراسیا و بریکس که دو کشور به تازگی به عضویت آن در آمده اند، اهمیت بیشتری دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و امارات، می‌توانیم به قطب بزرگ اقتصادی دنیا تبدیل شویم و این فرصت میان دو کشور به واسطه روابط دوجانبه و عضویت در بریکس وجود دارد.

محمد بن زائد آل نهیان نیز در این دیدار ضمن خوشامدگویی و تشکر از اعزام سفیر جمهوری اسلامی ایران به امارات که باعث توسعه روابط میان دو کشور می‌شود، گفت: همسایگی دو کشور ما را بر آن می‌دارد تا همواره به دنبال راهکارهایی برای توسعه همه جانبه روابط باشیم و این سفر انگیزه بیشتری به این موضوع می‌دهد. رئیس کشور امارات متحده عربی هم چنین با اشاره به قدمت دیرینه روابط میان دو کشور، یادآور شد: گاهی شرایط بین‌المللی باعث دوری کشورها می‌شود که باید در این زمینه راهکاری برای قرابت بیشتر پیدا کنیم که در این میان اعزام سفیر جدید ایران به ابوظبی، انگیزه بیشتری به توسعه روابط می‌دهد. محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار دو محصول دانش بنیان جمهوری اسلامی ایران در حوزه صنایع دارویی را به محمد بن زائد آل نهیان هدیه داد که با استقبال و تقدیر رئیس کشور امارات همراه شد.

این هدیه شامل دو نوع داروی ایرانی بود که به عنوان نماد پیشرفت کشورمان در عرصه علم پزشکی توسط رئیس مجلس به محمد بن زائد اهدا شد.  یکی از این داروها، داروی سلولی «ریکالرسل» است که به همت دانشمندان ایرانی برای درمان بیماری صعب‌العلاج «ویتیلیگو» ساخته و مجوز درمان دریافت کرده است. ایران دوازدهمین کشور سازنده این داروی سلولی در جهان محسوب می‌شود. داروی دوم، واکسن آنفلوآنزای فصلی بود که براساس تکنولوژی نوترکیب، در سال ۲۰۲۰ به همت دانشمندان کشورمان در کشور عرضه شده و به دلیل های‌تک بودن، نماد قدرت علمی کشور و از جمله کالاهای استراتژیک سلامت‌محور محسوب می‌شود. ایران بعد از آمریکا دومین کشور سازنده این نوع  واکسن‌های ۴ فصل آنفلوآنزا است.
پس از ارائه این داروها که با استقبال بن‌زاید همراه بود، قرار شد امارات بررسی‌ لازم برای سرمایه‌گذاری در تولید این داروهای ایرانی در ابوظبی را انجام دهد. 
با توجه به نوع مصرف این داروهای دانش‌بنیان، پیش‌بینی می‌شود ارائه آن به رئیس دولت امارات، زمینه سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید این محصولات ایرانی را در کشورهای منطقه فراهم کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.