دوران بیماری های عفونی سپری نشده است/ درس های بزرگ کووید ۱۹ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37572
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۲۸ |
وزیر بهداشت:

دوران بیماری های عفونی سپری نشده است/ درس های بزرگ کووید ۱۹

وزیر بهداشت با بیان اینکه در همه گیری جهانی بیماری عفونی، بیماری های غیرواگیر قتل عام می کنند، گفت: ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو و پیشتاز در حوزه بیماری های غیرواگیر منطقه است.
دوران بیماری های عفونی سپری نشده است/ درس های بزرگ کووید ۱۹

سعید نمکی، در نشست کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر با بیان اینکه ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو و پیشتاز در حوزه بیماری‌های غیر واگیر منطقه است، اظهار کرد: در سه دهه گذشته ما اولین کشوری بودیم که تشکیلاتی به نام اداره کل غیر واگیر در منطقه راه اندازی کردیم.

وی با اشاره به مرگ سالانه ۳۱۳ هزار نفر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر و ۹۷ تا ۹۸ هزار مرگ به دلیل پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن، بیان کرد: در پی اعلام این آمار طرح ملی کنترل ملی فشار خون را به عنوان یکی از اولویت‌ها در قالب یک بسیج ملی آغاز کردیم که خوشبختانه در آن طرح ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را ارزیابی کردیم.

هنوز زمان بیماری‌های عفونی سپری نشده است

نمکی با بیان اینکه کووید ۱۹ چند درس بزرگ برای جهان داشت، خاطرنشان کرد: این بیماری به ما یادآوری کرد که دوران بیماری‌هایی همچون تیفوس، طاعون و وبا که قتل عام می‌کردند و در تاریخ جهان به عنوان برگ‌های سیاه ثبت شده اند در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته تکرار شدنی است و هنوز زمان بیماری‌های عفونی سپری نشده است.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه به رغم انفجار اطلاعات و دانش به خصوص در علم پزشکی، هنوز ناشناخته و نادانسته‌های زیادی وجود دارد، افزود: تحولات بسیار خوبی در حوزه پزشکی داشتیم اما این ویروس به دنیا ثابت کرد این تحول برای مدیریت بیماری در دنیا کافی نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به عدم توسعه زیرساخت‌های سلامت جهانی برای مدیریت و کنترل شرایط بحرانی گفت: درماندن ساختار نظام سلامت در انگلیس و آمریکا به این معنا است که زیرساخت نظام سلامت قدرتمندترین کشورهای اقتصادی جهان مبتنی بر نیازمندی‌های بحرانی آنها نیست. انتظار بیمار در پشت درهای بیمارستان در سودان و نیجریه به شدت متفاوت از انگلیس است؛ انتظار بیمار پشت در بیمارستان در کشورهایی همچون آلمان، انگلیس، اسپانیا و ایتالیا با ضریب تخت آنها نسبت به جمعیتشان نشان دهنده این است که ساختار آنها با تحولات قابل پیش بینی و غیرقابل پیش بینی توسعه نیافته است.

وی با بیان اینکه در همه گیری جهانی بیماری عفونی، بیماری‌های غیر واگیر قتل عام می‌کنند، عنوان کرد: ۸۸ درصد مرگ ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۵ سالی بود که بیماری زمینه‌ای داشتند؛ ۱۲ درصد دیگر هم که کمتر از این سن بودند ریسک فاکتوری همچون اضافه وزن داشتند.

به گفته نمکی، غفلت از بیماری‌های غیر واگیر در شرایط شیوع بیماری‌های واگیر بیشتر دنیا را درگیر خواهد کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در پی شیوع کرونا، ایران جزو نادر کشورهایی بود که در اسرع وقت توانست تخت‌های آی سی یو را افزایش دهد. طی چند هفته ۲۵۰۰ تخت اضافه کردیم، حتی یک بیمار به دلیل ضربه مغزی، تصادفات، عوارض ناشی از سوانح پشت در آی سی یو نماند که اگر این اتفاق رخ می‌داد با هجمه و حمله‌های شبکه‌های سازمان یافته رو به رو می‌شدیم.

بیماری‌های غیرواگیر در حیطه کنترل ما نیستند

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه بیماری‌های غیر واگیر در حیطه کنترل ما نیستند و سهم بسیار محدودی داریم، عنوان کرد: ما در شیوه زندگی مردم، تغذیه، بهداشت روان و در ترافیک جاده‌ای هرگز سهممان به اندازه واکسیناسیون نیست، ما با ۶ مرحله واکسیناسیون علیه ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری، همه شاخص‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهیم.

وی افزود: اما در رابطه با بیماری‌های غیر واگیر حداقل نقش مؤثر را در کنترل بیماری داریم، به همین دلیل در تدوین این سند حتماً باید مشارکت بین بخشی را افزایش دهیم. به عنوان مثال بهترین راه برای تغییر سبک زندگی مدرسه است.

نمکی با بیان اینکه مشارکت بین بخشی، بزرگترین فاکتور مؤثر در استفاده بهینه از سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر ملی است، جامعه محور کردن سند را دومین عامل مؤثر اعلام کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۵۳ تا ۵۴ درصد از سفیران سلامت در کشور انتخاب شده اند، اظهار کرد: با استفاده از سفیران سلامت با محوریت مادر در بیماری‌ها به یک توفیق اساسی دست خواهیم یافت؛ امیدوارم این طرح به عنوان یک کار پایدار و مؤثر در کشور باقی بماند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.