دوباره خدمت تهران سربلند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 45255
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۹ |
«رسالت» لیست شورای ائتلاف برای انتخابات شورای شهر تهران را بررسی کرد

دوباره خدمت تهران سربلند

پس از گمانه‌زنی‌های فراوان، لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای انتخابات ششمین دوره شورای شهر تهران مشخص و در روزهای گذشته اسامی افراد حاضر در این لیست خبری شد.
دوباره خدمت تهران سربلند

حانیه مسجودی
پس از گمانه‌زنی‌های فراوان، لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای انتخابات ششمین دوره شورای شهر تهران مشخص و در روزهای گذشته اسامی افراد حاضر در این لیست خبری شد.  این لیست متشکل از ۲۱ نفر از باتجربه‌ها، متخصصان شهری و اجرایی و بانوان است و غلامعلی حداد عادل در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه و اعضای لیست ۲۱ نفره این تشکل سیاسی برای انتخابات شورای شهر تهران عنوان کرد « پس از ثبت‌نام گسترده از افراد، ۳۱۳  نفر را انتخاب کردیم و از این رأی‌گیری ۸۴ نفر را برگزیدیم و به مصاحبه دعوت کردیم و با نظم و ترتیب این مناظره انجام شد و بعد به هیئت انتخاب فرستادیم و ۲۱ نفر را انتخاب کردیم.»

​​​​​​​
در ادامه برای بررسی ترکیب، ویژگی‌ها و نکات مختلف لیست شوری ائتلاف با نمایندگان مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو پرداختیم.
 فداحسین مالکی: ترسیمی از تجربه در کنار جوان‌گرایی
فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» در مورد لیست شورای ائتلاف برای انتخابات ششمین دوره شورای شهر تهران بیان کرد: کلانشهر تهران در رقابت جهانی با سایر کلانشهرهای جهان است و از نظر توسعه، روند و طراحی‌های شهری تنه به تنه شهرهای بزرگ دنیا می‌زند و اهمیت علم مدیریت و تخصص شهری برای کسانی که می‌خواهند به شورا ورود کنند، بیشتر از نهادهای دیگر است. وی ادامه می‌دهد که تمام دنیا تحولات تهران را رصد می‌کنند. به ویژه پایتخت‌های مهم که تغییرات و روند توسعه‌ای تهران را زیر نظر دارند. زمانی که به لیست‌ها برای انتخابات شورای شهر تهران نگاه کردم دیدم که در لیست ائتلاف بیشتر شخصیت‌ها را می‌شناسم و آن‌ها در صحنه‌های سیاسی، اجرایی و به ویژه حوزه‌های شهری حضورداشته‌اند. مالکی در انتها معتقد است که لیست شورای ائتلاف ترسیمی از تجربه در کنار جوانان است. نکته‌ای که رهبر انقلاب در فرمایشات خود در مورد مجلس به آن اشاره کردند نیز در این لیست لحاظ شده است. ایشان فرمودند که «من خوشحال هستم ترکیب نمایندگان مجلس از مدیران باسابقه و باتجربه و جوانان متخصص تشکیل‌شده است.» من نیز این لیست را باسابقه و کارساز برای تهران می‌بینم.
 سید جواد حسینی کیا: لیست شورای ائتلاف  آینده روشنی را رقم خواهد زد
سید جواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم سنقروکلیایی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اظهارنظر در مورد لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «رسالت» می‌گوید: در این لیست از یک‌سو وحدت و اجماعی که نیاز جریان انقلابی بود، صورت گرفته و از سوی دیگر انتخاب‌ها بر اساس تخصص بوده است. اجماع و وحدت،قدم و کار مبارکی بود و انتخاب افراد بر اساس تخصص نیز به شکل‌گیری یک شورای شهر تخصصی کمک می‌کند.
وی افزود که نکته سوم توجه به حضور زنان در این لیست است. از طرف دیگر به کسانی که کار فرهنگی انجام دادند نیز توجه شده است. همچنین متخصصان حوزه عمران و مدیریت شهری نیز در این لیست لحاظ شده‌اند.
حسینی کیا ادامه داد: در کنار تمام موارد مذکور، سرلیست شورای ائتلاف مورد اعتماد مردم هستند و در ادوار گذشته خود را اثبات کرده‌اند. همان‌طور که در مجلس شورای اسلامی شاهد بودیم که افراد با اعتبار توصیه‌هایی داشتند و مردم نیز به لیست اعتماد کردند. درنتیجه پیش‌بینی می‌شود این لیست شرایط خوبی نسبت به سایر فهرست‌ها و کاندیداها داشته باشد و می‌تواند با وحدت حداکثری و کار جمعی و کارشناسی خدمات خوبی را به مردم ارائه دهد.
این نماینده مجلس در انتهای صحبت‌هایش یادآور شد:
تهران چشم و چراغ این کشور و نماد و پایتخت ایران است. لذا هرچه کار بهتر انجام شود نمود بهتری برای کشور دارد. تهران ویترین ایران است و این ویترین شورای شهری می‌خواهد که کاملا کارشناسی و در حوزه شهری تخصصی عمل کند. این لیست می‌تواند کمکی به مردم و آینده تهران کند.
 امان‌الله حسین پور: می‌توان نمره قابل قبولی به لیست شورای ائتلاف داد
همچنین امان‌الله حسین پور یکی دیگر از نمایندگان مجلس که عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و نماینده اسفراین است در گفت‌وگو با «رسالت» در واکنش به لیست شورای ائتلاف برای انتخابات شورای شهر گفت: قبل از اینکه به لیست اشاره‌کنم باید بگویم در پارلمان‌های شهری مانند تهران انتظاراتی وجود دارد که ابتدا باید بررسی شود و سپس ببینیم افرادی که انتخاب شدند صلاحیت و توان برآورده کردن انتظارات را دارند یا خیر.
وی عنوان کرد: توقع از پارلمان کلانشهری مانند تهران این است که ریل‌گذار باشد و زیرساخت‌های شهر را در تمام زمینه ها ازجمله عمران، فرهنگی، اجتماعی، خدماتی و … توانمند کند و این زیرساخت‌ها را آماده کند و  درهرزمینه‌ای ریل‌گذاری صحیح صورت بگیرد. این شورا باید در تمام جهات دیده شود و تک‌بعدی عمل نکند.
حسین پور افزود: لیست شورای ائتلاف را نگاه کردم و انصافا چند ویژگی خوب دیدم. فکر می‌کنم می‌توانند موفق باشند. درصدها را که بررسی کردم درصد افرادی که نگاه پیشکسوتانه و سیاسی دارند و افرادی که رشته آن‌ها مرتبط با حوزه شهری بود مناسب است. بخش قابل‌توجهی از این لیست نگاه علوم انسانی دارند و بخش دیگر نیز کارهای اجرایی و شهری کرده‌اند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس متذکر شد که نکته قابل‌توجه نیز تخصص تعداد زیادی از اعضای لیست و حضور جوانان بود. حضور جوانان در کنار افراد باسابقه مجموعه خوبی را از انتخاب نیروهای ائتلاف ایجاد کرده است. از طرفی هیچ‌گاه نمی‌توان نگاه صفر و صدی داشت اما زمانی که با وضع موجود لیست را بررسی می‌کنیم می‌بینیم که لیست خوبی بسته‌شده است.
او گفت: در لیست شورای ائتلاف بانوان، جوانان، متخصصان و افراد باتجربه به علاوه نگاه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و عمرانی حضور دارند. طبق بررسی‌هایی که از این لیست داشتم می‌توان گفت که نگاه منطقه‌ای نیز در این لیست وجود دارد. در کلانشهر تهران تمام اقوام کشور ساکن هستند و تقسیم کشوری نیز در اعضای لیست رعایت شده است. درنتیجه می‌توان نمره قابل قبولی به لیست شورای ائتلاف داد و امیدوار هستیم اتفاق خوبی برای تهران رخ دهد.
 حضور دختر حاج قاسم نقطه قوت لیست شورای ائتلاف است
حسین پور در ادامه به حضور دختر حاج قاسم سلیمانی در این لیست اشاره کرد و گفت: اظهارنظرهایی در مورد حضور یادگار حاج قاسم در این لیست شنیده می‌شد. برخی حضور دختر ایشان را نهی کردند اما جایگاه افراد عزیز مانند حاج قاسم و سایر شهدا بسیار والاست. من باکسانی که مخالف ورود خانواده یا افراد منتسب به این عزیزان هستند صحبت کردم و گفتم بالاخره ما باید به چه کسانی اعتماد کنیم؟ حضور او ازقضا یک نقطه قوت است.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد که حضور دختر حاج قاسم به ویژه در جمع نیروهای ائتلاف یک نقطه قوت است و ما باید از این اقدام حمایت کنیم. این افراد نعمت هستند. اگر بگوییم حاج قاسم را فقط در ویترین بگذاریم تا به شخصیت او خدشه‌ای وارد نشود، درست نیست. با حضور فرزندان شهدا خدشه‌ای به شخصیت این بزرگواران وارد نخواهد شد و مایه افتخار است این افراد و کسانی که پدرشان برای کشور افتخار آفریده به صحنه‌های سیاسی ورود پیدا کنند.
وی تأکید می‌کند: مگر اکنون بسیاری از امورات در نقاط مختلف کشور توسط فرزندان شهدایی که توانمند و متخصص هستند انجام نمی‌شود؟ این‌ها در عرصه اجرایی یا مدیریتی جا پای پدرانشان گذاشته‌اند و به کشور خدمت می‌کنند و هیچ ایرادی ندارد. مگر ما از فرزندان متخصص شهدا خیر و برکت ندیده‌ایم؟ این‌ها سرمایه‌های کشور هستند و اشکالی ندارد که حضورداشته باشند.
حسین پور در انتهای گفت‌وگو معتقد است: باید از کسانی که توانمند هستند و با یک پیشینه مطمئن و باعزت وارد کار می‌شوند، حمایت کنیم. این توانمندی در کنار پیشینه و سابقه باعزت باید استفاده شود. درنتیجه من حضور دختر حاج قاسم را یک نقطه قوت می‌دانم و حتما باید از او حمایت کنیم.
جبار کوچکی نژاد: نگاه تخصصی و جوان‌گرایی و خدمات محور به مردم در لیست ائتلاف لحاظ شده است
پس‌ازآن با جبار کوچکی نژاد، عضو برنامه، بودجه و محاسبات و نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو پرداختیم. این نماینده مجلس در مورد لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای انتخابات ششمین دوره شورای شهر تهران به «رسالت» بیان کرد: با توجه به اینکه شورای شهر یکی از بازوهای تهران است و شهرداری تهران را مدیریت می‌کند که بالای ۳۰ هزارمیلیاردتومان در آنجا در حوزه عمرانی هزینه می‌شود، باید به حضور متخصصان حساسیت به خرج داد.
او افزود: به‌طورمعمول افرادی که در حوزه‌های عمرانی و شهری متخصص هستند باید در لیست حضورداشته باشند. چراکه حوزه شهری تخصص‌های زیادی مانند تخصص خدماتی، حقوقی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی و عمرانی را شامل می‌شود و نیازمند یک روحیه جهادی است.  کوچکی نژاد در انتها گفت که با جوان‌گرایی و اهمیت به تخصص می‌توان مشکلات این کلانشهر را رفع کرد و خدمات خوبی را به مردم ارائه داد. جریان انقلابی در تلاش بودند که این چارچوب‌ها را رعایت و در لیست لحاظ کنند. شنیدم که نگاه تخصصی و جوان‌گرایی و خدمات محور به مردم در لیست لحاظ شده است.
احمدحسین فلاحی: شاخص‌های موردنیاز شهر تهران در لیست شورای ائتلاف دیده می‌شود
همچنین احمدحسین فلاحی، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات و نماینده مردم همدان در مجلس نیز در گفت‌وگو با «رسالت» به ویژگی‌های این لیست اشاره کرد: معمولا در کلانشهرها به ویژه تهران که نیازهای لحظه‌ای در آن رخ می‌دهد نیازمند یک شورای تخصصی متشکل از جوانان هستیم.
وی افزود: تهران برخلاف کلانشهرهای دیگر نیازمند تصمیمات لحظه‌ای و دقیقه‌ای و هرلحظه در حال تغییر و تحول و جذر و مد جمعیت و نیازهای متعدد است. بنابراین نیازمند تصمیمات سریع و جامع با دوراندیشی است.
فلاحی گفت: از طرفی تهران به دلیل وجود منابع کاری و توسعه‌ای موجب مهاجرت بخش زیادی از مردم به این شهر شده است. برای چنین شهری باید یک برنامه‌ریزی سریع و روزانه وجود داشته باشد و این نیز طالب حضور جوانان بااراده و متخصص در مدیریت امور شهری و جامعه است تا بتواند نیازها را به‌روزرسانی کند. این کار جز از جوانان متخصص فعال برنمی‌آید.
این نماینده مجلس تأکید می‌کند: کسانی که چند دوره در مناصب مختلف حضور داشتند تمام خروجی خودشان را تحویل داده و در شورای شهر آورده مفیدی نخواهند داشت. لذا شاخص‌های خوبی در لیست شورای ائتلاف دیده می‌شود و می‌توان گفت که لیست خوبی بسته‌شده و امیدوار هستیم به شورا راه پیدا کنند و مهندسی عمرانی و فرهنگی شهر تهران را بر عهده بگیرند. فلاحی در انتها به حضور دختر سردار شهید قاسم سلیمانی در لیست اشاره کرد و گفت که حضور یادگار حاج قاسم به لیست و شورا تقدس می‌دهد و می‌توان گفت که این تصمیم حضور شهید را هرلحظه به یاد مسئولان می‌آورد. حضور دختر سردار سلیمانی در تصمیم‌گیری و دیدگاه‌های اعضای شورا و مدیران شهری مؤثر است.
 اقبال شاکری: لیست شورای ائتلاف اقبال خوبی دارد
در ادامه به سراغ اقبال شاکری، نماینده مردم تهران و عضو سابق شورای شهر تهران رفتیم تا نظرش را در مورد لیست شورای ائتلاف برای انتخابات شورای شهر بدانیم. شاکری دراین‌باره به «رسالت» می‌گوید: به نظر من یکی از لیست‌های موردتوجه مردم در تهران تاکنون لیست شورای ائتلاف است. احتمال دارد بعضی از افراد در ترکیب و تعداد این لیست نکته و نظراتی داشته باشند اما همواره لیست شورای ائتلاف موردتوجه بوده و همیشه در انتخابات بیشترین سهم را از نمایندگان در شورای اسلامی شهر تهران به خود اختصاص داده است.
وی خاطرنشان کرد که با این اوصاف و ضمن توجه به این سابقه تاریخی به نظر می‌رسد لیست ائتلاف یکی از لیست‌های برتر برای انتخابات شورای شهر تهران است و فکر می‌کنم اقبال نسبتا خوبی داشته باشد. از طرفی هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید لیستی که داده‌ایم کامل و تمامی خلأها را می‌پوشاند.
علیرضا نظری: لیست شورای ائتلاف، مطالبه نظام و رهبری برای جوان‌گرایی را در دستور کار قرار داده است
در ادامه نیز علیرضا نظری، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» معتقد است: شورای ائتلاف با فهرستی که بسته، مطالبه نظام و مقام معظم رهبری در موردتوجه به جوانان و جوان‌گرایی را در دستور کار قرار داده است.او می‌گوید: در این لیست از جوانان پرانرژی و بااراده و افراد باسابقه و باتجربه‌ای که در ادوار گذشته موفق عمل کردند استفاده‌شده است. امیدوار هستیم اهداف موردنظر را در دسترس قرار دهند و در پایان دوره ششم شورای شهر شاهد تحولی باشیم که در سال‌های اخیر گم‌شده است.
نظری در انتهای گفت‌وگو تصریح کرد که رنج سنی افراد  حاضر در لیست بین ۳۸ تا ۴۵ سال است و حضور آنان لیست شورای ائتلاف را قوی‌تر کرده است. در این لیست هم‌ترازی خوبی متشکل از افراد پیشکسوت، جوان، متخصص و بانوان شکل‌گرفته است و برای اولین بار است که رنج سنی جوانان از جایگاه قابل‌ملاحظه‌ای برخوردار است.
 جواد نیک‌بین: تمام تلاش شورای ائتلاف، استفاده از سلایق مختلف و انتخاب افراد متخصص است
به انتهای گزارش و بررسی نظرات نمایندگان در مورد لیست شورای ائتلاف رسیدیم و نظر جواد نیک‌بین، عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی را در مورد این لیست جویا شدیم. نیک‌بین به «رسالت» گفت: با توجه به اینکه هر جا انقلاب و نظام به جوانان اعتماد کردند و آن‌ها را در رأس امور گذاشت شاهد پیشرفت بودیم، می‌توان گفت که جوانان موتور پیشران کشور هستند و معتقد هستم ضمن احترام به تمام لیست‌های متنوعی که در تهران بزرگ وجود دارد لیست شورای ائتلاف که هم از باتجربه‌ها و هم از جوانان متخصص و متعهد استفاده کرده، قابل‌اعتماد است و می‌توان به مجموع لیست رأی داد.وی افزود: مردم بزرگ برای اینکه تفکر جهادی در شهر تهران و پایتخت کشور حاکم کنند باید ائتلاف مذکور را حمایت کنند تا ندای آبادانی و پیشرفت و سازندگی در پایتخت ایران به گوش برسد.
نیک‌بین در انتها عنوان کرد که شورای ائتلاف با توجه به کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر افراد را در لیست انتخاب کرده است و تمام تلاش شورای ائتلاف این بوده ضمن استفاده از سلایق مختلف، افراد متخصص کمیسیون‌های شورای شهر را انتخاب کند. بنابراین هم جنبه تخصص را رعایت کرده و هم تعهد موردنظر در شورای ائتلاف دیده می‌شود.
بررسی نظرات نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه مختلف اعم از تهران، رشت و همدان و سایر استان‌ها نشان داد که بین نیروهای انقلابی و مردم استان‌های مختلف کشور اجماع نظری در مورد جوان‌گرایی و تخصص، به‌کارگیری از پیشکسوتان عرصه شهری و بانوان وجود دارد. با انتشار لیست ۲۱ نفره شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای انتخابات ششمین دوره شورای شهر تهران نکته‌ای که توجهات را جلب کرد در کنار هم قرار گرفتن جوانان و نقش پررنگ آن‌ها در لیست بود. گویا رؤیای میدان دادن به جوانان به واقعیت تبدیل‌شده است هرچند غیرقابل‌باور اما نگاهی به سابقه جوانان حاضر در لیست شورای ائتلاف نشان می‌دهد که قرار است رنگ و روی دودگرفته تهران تغییر کند. از طرفی حضور دختر سردار شهید قاسم سلیمانی نظرات را به خود جلب کرده وعده‌ای نگران مخدوش شدن چهره این سردار بزرگ هستند اما دیدگاه مغفول مانده
دراین‌باره تأثیر و نقش نرجس سلیمانی در ترکیب اعضای شورای شهر تهران است. تجربه ثابت کرده است اگر به فرزندان شهیدی که سابقه مطمئن و باوری استوار مانند پدرانشان دارند میدان دهیم، کشور دست غریبه‌ها نمی‌افتد.
درنهایت با چنین ترکیبی و ضمن توجه به سابقه تاریخی پیروزی لیست‌های شورای ائتلاف در ادوار مختلف انتخابات، می‌توان امیدوار بود که مسیر تازه‌ای از تخصص و اراده جوانان متخصص در کنار باتجربه‌های حوزه مدیریت شهری به روی پایتخت ایران گشوده شود.

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.