دموکرات‌ها همراه فشار حداکثری ترامپ علیه ایران - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31077
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۵ | 573 بازدید |

دموکرات‌ها همراه فشار حداکثری ترامپ علیه ایران

وزارت خزانه داری آمریکا در تازه ترین و آخرین دور از اقدامات ضد ایرانی خود، رسما 18 بانک ایرانی را تحریم کرد. هدف دولت ترامپ این است که  کلیه بانک‌های ایرانی تحریم شده و دسترسی آنها به سیستم مالی جهانی قطع شود.
دموکرات‌ها همراه فشار حداکثری ترامپ علیه ایران

حنیف غفاری
وزارت خزانه داری آمریکا در تازه ترین و آخرین دور از اقدامات ضد ایرانی خود، رسما ۱۸ بانک ایرانی را تحریم کرد. هدف دولت ترامپ این است که  کلیه بانک‌های ایرانی تحریم شده و دسترسی آنها به سیستم مالی جهانی قطع شود. نکته قابل تامل اینکه منابع آمریکایی تاکید کرده اند هدف از این اقدام، بستن راه های واردات همه اقلام بشردوستانه ( دارو، غذا و اقلام درمانی) به کشورمان است. ترامپ و همراهانش معتقدند که این اقدام هزینه تعامل با جمهوری اسلامی ایران را برای شرکت‌های مختلف در سراسر جهان سنگین‌تر خواهد کرد.«ایلوت آبرامز» مسئول کارگروه تحریم های مالی ایران در وزارت خارجه آمریکا که جانشین «برایان هوک» شده است، طی روزهای گذشته از اعمال شدیدترین تحریم های ممکن علیه کشورمان خبر داده بود. تحریم هایی که اکنون با بیانیه رسمی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام و از قرار معلوم اجرایی شده است! 
واقعیت امر این است اقدام اخیر واشنگتن، مصداق بارز اعلان جنگ رسمی به ملت ایران است. این بار، وزارت خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا حتی «ظاهر ماجرا» را نیز رعایت نکرده و با هدف رسمی «محاصره همه جانبه ایران » تحریم های جدید را علیه بانکها و موسسات اعتباری کشورمان وضع کرده اند. 
این اقدام، کمتر از یک ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر( آبان ماه) در آمریکا صورت گرفته است. سکوت هدفمند دموکراتها در قبال این اقدام نشان می دهد که رقبای ترامپ و در راس آنها بایدن نیز از «تکمیل استراتژی فشار حداکثری آمریکا» علیه کشورمان استقبال می کنند. دموکراتها ، چنانچه بارها نیز اعلام کرده اند، قصد دارند از اجزا و متعلقات این استراتژی، جهت کسب امتیازات جدید از کشورمان ( در حوزه های هسته ای، منطقه ای ، موشکی و امور مربوط به بازرسی های آژانس) استفاده کنند. بنابراین، بایدن و دموکراتها نیز از دستپخت اخیر ترامپ استقبال و آن را تناول می کنند.
نکته دیگری که باید مدنظر قرار داد، مربوط به موضع اتحادیه اروپا می شود. روزنامه واشنگتن پست در این خصوص مدعی شده است :
«اتحادیه اروپا با وضع تحریم های گسترده جدید علیه بانک های ایرانی مخالف است. اروپائیان معتقدند این اقدام با هدف عدم دسترسی ایران به دارو و اقلام بشردوستانه صورت می گیرد و کاملا غیر قابل توجیه است. »
آنچه از گزارش واشنگتن پست بر می آید، این است که تروئیکای اروپایی و دیگر بازیگران عضو اتحادیه اروپا قصد دارند به مانند همیشه مخالفت خود را با این موضوع ابراز کرده و اقدامی عملیاتی در مواجهه با آن صورت ندهند! همان بازی نخ نمایی که طی دو سال و نیم اخیر ( پس از خروج ترامپ از برجام ) از سوی بازیگران اروپایی شاهد بوده ایم. 
بدون شک تنها راه مقابله با تحریم اخیر ( بخوانید جنایت اخیر) آمریکا، نه تکیه کردن به وعده ها و بیانیه های پوچ اتحادیه اروپا و نه چشم دوختن به انتخابات ماه نوامبر و حضور دموکراتهاست! تنها راه ممکن در این خصوص، «ایجاد هزینه های جدید برای کاخ سفید » و متحدان آن در بازی علیه ایران می باشد. متاسفانه یکی از کارویژه های تروئیکای اروپایی طی سال های اخیر، ممانعت از«تحمیل هزینه های متقابل به آمریکا» از سوی ایران بوده است. نتیجه اعتماد به بازی تروئیکای اروپایی، رسیدن به نقطه کنونی بوده است جایی که دولت آمریکا علنا به ایرانیان اعلان جنگ اقتصادی و دارویی می کند! آری! زمان تغییر قواعد بازی فرا رسیده است….

نویسنده : حنیف غفاری |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.