دلسوزی قاتل عراق برای حاکمیت عراق! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 53794
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۶:۲۶ |
بایدن حمله پهپادی به منطقه سبز بغداد را محکوم کرد

دلسوزی قاتل عراق برای حاکمیت عراق!

«تجزیه عراق» همچنان به هدف مبنایی ایالات‌متحده آمریکا در منطقه تبدیل‌شده است. این هدف خطرناک، توسط دو حزب اصلی آمریکا یعنی جمهوری‌خواه و دموکرات موردتوجه قرار داشته و دو رئیس‌جمهور فعلی و سابق آمریکا نسبت به تحقق آن اقدامات وقیحانه‌ای صورت داده‌اند.
دلسوزی قاتل عراق برای حاکمیت عراق!

گروه  بین‌الملل 
«تجزیه عراق» همچنان به هدف مبنایی ایالات‌متحده آمریکا در منطقه تبدیل‌شده است. این هدف خطرناک، توسط دو حزب اصلی آمریکا یعنی جمهوری‌خواه و دموکرات موردتوجه قرار داشته و دو رئیس‌جمهور فعلی و سابق آمریکا نسبت به تحقق آن اقدامات وقیحانه‌ای صورت داده‌اند. نکته قابل‌تأمل اینکه واضع نظریه تجزیه عراق، جو بایدن می‌باشد! هم‌اکنون شاهد تلاش تیم بایدن  برای تجزیه رسمی عراق هستیم. نکته بسیار مهم دیگر اینکه حدود یک دهه  قبل منابع آگاه در گفت‌وگو با روزنامه القبس چاپ کویت اعلام کردند که جو بایدن معاون رئیس‌جمهوری آمریکا اخیرا با شماری از هیئت‌های عراقی در واشنگتن دیدار کرده است. بایدن خطاب به این هیئت‌ها در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفته است که ایجاد سه اقلیم شیعی – سنی و کردی راه‌حل بحران فعلی عراق است!
 بایدن رسما از تجزیه عراق حمایت می‌کند 
بر این اساس جو بایدن در ژوئن سال ۲۰۱۳ خواستار برپایی اقلیم شیعی، سنی و کردی شده بود و راهکار بحران عراق را تبدیل آن به سه اقلیم دانسته بود.در این میان، کنگره ایالات‌متحده آمریکا درصدد است به هر نحو ممکن روند تجزیه عراق را تسریع کند. در این میان دو حزب اصلی آمریکا خطوط کلان و میانی و حتی کوتاه‌مدت مشترکی دارند. همین مسئله سبب شده است تا سناتورهای آمریکایی با همکاری بیشتری این پروسه خطرناک را پیگیری کنند.
مقامات سابق و فعلی آمریکا درصدد عادی‌سازی موضوع تجزیه عراق برای افکار عمومی کشورشان هستند. در چنین شرایطی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکایی درصدد تأمین اهداف و منافع خود در عراق هستند. یکی از افرادی که برای عادی‌سازی پروسه تجزیه عراق تلاش می‌کند، رئیس سابق سازمان سیا « هایدن» است. «مایکل هایدن» رئیس اسبق سازمان سیا در یکی از مصاحبه‌های خود در سال‌های گذشته  مدعی شده بود  که زمان تجزیه عراق به سه کشور فرارسیده‌است.هایدن که با شبکه «فاکس‌نیوز» گفت‌وگو می‌کرد، در این مورد گفت تصور می‌کند که عراق به سه کشور شیعه، سنی و کردی تقسیم شود.
رئیس اسبق آژانس امنیت ملی آمریکا که پیش‌تر با آغاز تحرکات گروه تروریستی «داعش» گفته بود موجودیت عراق به‌عنوان یک کشور به پایان رسیده، در مصاحبه خود نیز گفت: «فکر می‌کنم به آن مرحله (تجزیه عراق) می‌رسیم… شاید تا الان این وضعیت به‌صورت دوفاکتو (غیررسمی) برقرار بود، اما احتمالا تا چند وقت دیگر، این وضعیت به‌صورت دوژور (رسمی) درآید.»
 وقتی بایدن ترور مشکوک کاظمی را محکوم می‌کند! 
جوبایدن رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرده است که قاطعانه حمله تروریستی به محل اقامت نخست‌وزیر عراق را محکوم می‌کند.وی در بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر کرده، گفت: «من قاطعانه حمله تروریستی که محل اقامت (مصطفی) الکاظمی نخست‌وزیر عراق را هدف قرار داده بود، محکوم می‌کنم. من از اینکه نخست‌وزیر مجروح نشده آسوده‌خاطرم و رهبری‌ای که وی در دعوت به آرامش، خویشتنداری و گفت‌وگو برای حمایت از سازمان‌های دولتی و تقویت دموکراسی که عراقی‌ها بسیار سزاوار آن هستند،نشان داده را ستایش می‌کنم».
رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه این بیانیه گفت که به تیم امنیت ملی این کشور دستور داده تا کمک‌های مربوطه به مقام‌های عراقی را در فرآیند انجام بررسی‌ها ارائه دهند. اخیرا نیز «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا تلفنی با الکاظمی صحبت کرده و خشم و نگرانی خود درباره ترور نخست‌وزیر عراق را ابراز داشت.بلینکن گفت که حمله به الکاظمی، تجاوز به تمام عراق و حق حاکمیت آن است.«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس نیز تلفنی با مصطفی الکاظمی صحبت کرد. وی در این تماس تلفنی تلاش برای ترور نخست‌وزیر عراق را محکوم کرد.
دولت عراق به‌وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که محل سکونت مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق با یک پهپاد بمب‌گذاری‌شده هدف سوءقصد قرارگرفته اما نخست‌وزیر آسیبی ندیده است.الکاظمی نیز به فاصله کوتاهی پس از انتشار این خبر در توییتی ضمن تأکید برسلامتی خود همگان را به حفظ آرامش و خویشتنداری دعوت کرد.تحولات پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و اعتراض گروهی از مردم این کشور به نتایج آن، به‌ویژه رخدادهای خونین جمعه گذشته در بغداد ازجمله موضوعاتی است که موضوع حمله پهپادی به منزل نخست‌وزیر این کشور را مشکوک و قابل‌تأمل بیشتری می‌نماید.
 بیانیه مصطفی الکاظمی 
«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق در واکنش به حمله تروریستی به اقامتگاه وی در بغداد گفت که عراق در حال عبور از چالش‌های متعددی بوده که زاده امروز و نتیجه این حکومت نبوده است.وی ادامه داد: «ما از لغزش عراق به‌سوی یک جنگ منطقه‌ای جلوگیری کرده و توانستیم کشور را به امنیت عبور دهیم. کسانی هستند که در تلاشند امنیت عراق را به هم بزنند و می‌خواهند این کشور را به کشور باندها تبدیل کنند اما ما می‌خواهیم کشور را بسازیم».
نخست‌وزیر عراق اضافه کرد: «با فساد مبارزه کردیم و پیگرد فاسدان را متوقف نخواهیم کرد و آن‌ها از عدالت نخواهند گریخت.دستور تحقیق فوری درباره حوادث روز جمعه که درباره معترضان در برابر منطقه سبز روی داد را صادر کردیم و هر فرد متخلف را مورد بازخواست قرار خواهیم داد».
الکاظمی به حادثه بامداد اخیر نیز اشاره کرد و گفت: «کسانی را که این جنایت   را مرتکب شدند به‌خوبی می‌شناسیم و آن‌ها را تعقیب و رسوا خواهیم کرد».
 ادامه بازی خونین آمریکا در بغداد 
آنچه مسلم است اینکه بایدن مهم‌ترین ابزار در راستای رسیدن به این طرح یا هدف خطرناک را ناامن‌سازی منطقه می‌داند. به عبارت بهتر، بایدن روی مفهومی به نام منطقه ناامن تکیه کرده تا از این مجرا به تجزیه منطقه برسد.از همان ابتدا مشخص بود دموکرات‌ها پس از حضور مستقیم در کاخ‌سفید قصد داشتند عوامل ناامن کننده در عراق و منطقه را به صورتی شدیدتر تقویت کنند.این رویکرد در جبهه دموکرات‌های آمریکا مسبوق به سابقه بوده است. نباید فراموش کرد آن‌ها (دموکرات‌ها) حتی سال ۲۰۱۳ میلادی و در دوران ریاست‌جمهوری اوباما، بابت تأسیس و تجهیز داعش، جبهه النصره و دیگر تروریست‌های تکفیری حاضر شدند هزینه‌های زیادی پرداخت کنند. بایدن خود یکی از مؤسسان داعش و گروه‌های تروریستی-تکفیری در منطقه محسوب می‌شود.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.