دستگاه دیپلماسی با تمام توان در خدمت رئیس‌جمهور منتخب خواهد بود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 102669
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۲ |
سخنگوی وزارت امور خارجه:

دستگاه دیپلماسی با تمام توان در خدمت رئیس‌جمهور منتخب خواهد بود

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای تامین منافع ملی ایران به کار بست و در مدت باقیمانده نیز این تلاش‌ها ادامه خواهد داشت.
دستگاه دیپلماسی با تمام توان در خدمت رئیس‌جمهور منتخب خواهد بود

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و با اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و حضور باشکوه مردم در این انتخابات گفت: مردم با حضور در انتخابات صفحه زرین دیگری در تاریخ ۴۵ ساله جمهوری اسلامی ایران رقم زدند. برگزاری این انتخابات در دو مرحله و در دو هفته پشت سرهم و آن هم در کمتر از ۵۰ روز بعد از شهادت شهدای خدمت، نشان دهنده عمق مردم‌سالاری دینی در کشور است.

برگزاری انتخابات پس از یک حادثه سهمگین؛ یک رخداد درخشان در تاریخ تحولات ایران بود

کنعانی گفت: برگزاری انتخاباتی آزاد و شفاف پس از یک رخداد ناراحت و سهمگین با حضور و مشارکت مردم ثبت یک رخداد درخشان در تاریخ تحولات مهم و ارزشمند جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه با تبریک به مسعود پزشکیان رئیس‌جمهور منتخب تصریح کرد: نیروهای خدوم وزارت خارجه از تمام ظرفیت‌های حرفه‌ای و کارشناسی خود برای کمک به رئیس‌جمهور منتخب جهت پیشبرد اهداف کشور در راستای تأمین منافع ملی کشور استفاده می‌کنند.

کنعانی همچنین از حضور ایرانیان خارج از کشور در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تشکر و قدردانی کرد.

اینکه برای مذاکرات رفع تحریم در آینده چطور عمل می‌شود باید منتظر آغاز فعالیت دولت جدید باشیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها ساز و کار مشخص و روشنی دارد و دولت سیزدهم در چارچوب سیاست‌های کلان کشور، تمام تلاش‌های دیپلماتیک خود را تا این لحظه به کار بسته و تا روزی که دولت مسئولیت را بر عهده دارد تمام تلاش‌های خود را در چارچوب ساز و کار تعریف شده ادامه می‌دهد.

کنعانی ادامه داد: اینکه در آینده چطور عمل می‌شود باید منتظر آغاز فعالیت دولت جدید باشیم. البته در دوران رقابت‌های انتخاباتی نامزدها رویکردهای خود را از طرق مختلف به سمع و نظر مردم رساندند.

در دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای تأمین منافع ملی ایران به کار بستیم

وی با بیان اینکه در مورد رویکرد دولت آتی در این ارتباط اظهار نظری نمی‌کنم، گفت: ما در دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای تأمین منافع ملی ایران به کار بستیم و در مدت باقیمانده نیز این تلاش‌ها ادامه خواهد داشت.

گفت‌وگوی باواسطه با طرف آمریکایی در فواصل مختلف انجام شده

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با برخی اخباری که چندی پیش در مورد مذاکره ایران و آمریکا در عمان مطرح شده است، گفت: من در همان مقطع نسبت به اخبار منتشر شده در این زمینه موضع‌گیری کردم. همان طور که پیش از این گفتم کانال‌های دیپلماتیک بین ما و طرف‌های مذاکره کننده برقرار است و روش‌های مختلفی برای تبادل پیام داریم.

کنعانی افزود: گفت‌وگوی باواسطه با طرف آمریکایی در فواصل مختلف انجام شده و روند مذاکرات جاری است و هر زمانی که نیاز باشد جزئیات آن منتشر خواهد شد.

وی تاکید کرد: ایران پایبند به میز مذاکره است و در مسیر تأمین منافع ملی کشور همواره تلاش داشته که از مسیرهای دیپلماتیک به بهترین نحو استفاده کند.

دستگاه دیپلماسی با تمام توان خود در خدمت رئیس‌جمهور منتخب خواهد بود

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دستگاه دیپلماسی با رئیس‌جمهور منتخب در تعامل و رایزنی است گفت: دستگاه دیپلماسی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی با تمام توان خود در خدمت رئیس‌جمهور منتخب خواهد بود.

وی ادامه داد: در این زمینه مشورت‌ها و تبادل نظرها با رئیس جمهور منتخب در عالی‌ترین سطح وزارت خارجه انجام شده است و همکاری‌ها و مشورت‌ها در این حوزه با رئیس‌جمهور منتخب روزمره است و تا تشکیل دولت جدید ادامه پیدا می‌کند و بعد از آن نیز دستگاه دیپلماسی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی و از ارکان اصلی دولت به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

روابط با چین ادامه پیدا می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با روابط ایران با چین در دولت جدید با توجه به پیام تبریک مقامات چین به مسعود پزشکیان گفت: روابط با چین به عنوان یکی از کشورهای مهم و مؤثر در منطقه ادامه پیدا می‌کند.

کنعانی ادامه داد: روابط ایران با کشورهای مختلف و دولت‌های دوست تابع سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی ایران با نگاه بر تأمین منافع ملی کشور است و در این ارتباط امیدواریم که بیش از پیش شاهد گسترش روابط ایران با کشورهای دوست از جمله چین باشیم.

برنامه‌ریزی‌ها و مشورت‌ها برای برگزاری مراسم تحلیف در حال انجام است

وی در پاسخ به این سوال که آیا از مقامات اروپایی نیز برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب دعوت به عمل خواهد آمد؟ خاطرنشان کرد: در ارتباط با مراسم تحلیف مراجع ذی‌ربط از جمله وزارت خارجه به محض نهایی شدن جزئیات، اطلاع رسانی خواهند کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در این زمینه گفت: برنامه‌ریزی‌ها و مشورت‌ها در حال انجام است و به محض نهایی شدن آن، در مورد جزئیات این مراسم اطلاع رسانی خواهد شد.

انتظار این است که مقامات آمریکایی نسبت به روند دموکراسی و مردم سالاری دینی در ایران سر تعظیم فرود آورند

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در ارتباط با موضع‌گیری اخیر مقامات آمریکایی و همچنین اتحادیه اروپا درباره انتخابات ایران و اعلام آمادگی آن‌ها برای گسترش روابط با ایران گفت: مواضع سیاسی آمریکایی‌ها غیر قابل قبول و مداخله جویانه است و این اظهارات مداخله جویانه بعد از یک انتخابات سالم، رقابتی و شفاف نشان دهنده عمق سیاست‌های غیر سازنده در دولت آمریکا نسبت به ملت ایران است.

کنعانی ادامه داد: انتظار این است که آن‌ها نسبت به روند دموکراسی و مردم سالاری دینی در ایران سر تعظیم فرود آورند و همان طور که اشاره شده اینگونه اظهارات سیاسی، مداخله‌جویانه و بی‌ارزش است.

به هر گام مثبتی، پاسخ مثبت می‌دهیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ادامه پاسخ به این پرسش گفت: اصل ثابت برای ایران نسبت به دیگر کشورها، تلاش برای گسترش تعاملات است.

وی با بیان اینکه ما بر اساس تعامل سازنده برای گسترش روابط با کشورهای مختلف از جمله اروپا آماده هستیم، خاطرنشان کرد: تعامل سازنده می‌تواند منافع دو طرف را تأمین کند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: اتخاذ رفتارهای غیر سازنده و تقابلی از سوی برخی از کشورهای اروپایی مانع پیشرفت روابط ایران با این کشورها شده است.

کنعانی با بیان اینکه ما به هر گام مثبتی، پاسخ مثبت می‌دهیم، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست کلان و ثابت خود رویکرد تعاملی با دیگر کشورها را ادامه می‌دهد.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.