در دستگاه قضا همه باید خود را مسؤول تحقق سند تحول بدانند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 36261
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲ |

در دستگاه قضا همه باید خود را مسؤول تحقق سند تحول بدانند

آیت الله رئیسی گفت: در دستگاه قضا همه باید خود را مسئول تحقق سند تحول بدانند و نقش آفرینی همه اجزا مهم است و هیچ بخشی نباید غایب باشد.
در دستگاه قضا همه باید خود را مسؤول تحقق سند تحول بدانند

نشست فصلی شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان‌ها با سخنرانی آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه برگزار شد.

آیت الله رئیسی با گرامیداشت سالروز حماسه نهم دی ماه، اظهار کرد: مقام معظم رهبری بار‌ها و بار‌ها بر بصیرت تاکید کردند و در آستانه ۹ دی ماه عرض می‌کنم که بصیرت برای انسان سالک و نیروی انقلابی ضروری است و باید همواره فضا را بشناسد و خوب تحلیل کند و فهم دقیق نسبت به شرایط داشته باشد.

وی با بیان اینکه در فراز و فرود‌ها باید وضعیت و شرایط را شناخت، گفت: قضات بعنوان نخبگان و نقش آفرینان این کشور همواره باید فهم سیاسی و تحلیل درست نسبت به زمان ما داشته باشند و همه ما باید در مسیر بصیرت افزایی گام برداریم.

رئیس قوه قضاییه یادآور شد: دشمنان می‌خواهند با روش‌های مختلف اهداف خود را پیش ببرند، باید متناسب با شرایط موضع گیری شود.

وی با تاکید بر اینکه بعضی‌ها واژه سیاسی را خوب تعریف نمی‌کنند، ادامه داد: سیاسی بودن یعنی کسی که جامعه را خوب بشناسد و ضرورت‌ها را درک نماید و با توجه به ضرورت‌ها ایفای نقش کند.

آیت الله رئیسی بیان داشت: شهید قاسم سلیمانی شرایط را شناخت، نیاز را تشخیص داد و حاضر شد با تمام وجود ایفای نقش کند. در منطقه نیرو‌های بسیاری بودند؛ اما شهید سلیمانی این ظرفیت‌ها را شناسایی و احیا کرد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: در روز بصیرت که یادآور حضور است این نکته محوری وجود دارد که انقلاب اسلامی ما انقلاب مردم پایه است و مردم از انقلاب اسلامی در مقابل دشمنان صیانت می‌کنند. مردم از امنیت این نظام دفاع می‌کنند و فتنه و فتنه گران را خوب می‌شناسند و دشمن را خوب درک می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به ابلاغ سند تحول قضایی، گفت: از ابتدای ماموریت در قوه قضاییه بنا بر این شد که سند تحول نقشه راه و هم تضمین اجرای عدالت و هم حقوق مردم باشد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: تحول یک جهش و حرکت جمعی برای از بین بردن نواقص، کاستی‌ها و ضعف هاست و شناخت وضع موجود، شناخت نسبت به وضع مطلوب و کم کردن فاصله وضع موجود و مطلوب مورد نظر است.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: در تحول میل به شتاب گرفتن وجود دارد، باید حرکت پویا باشد و ایستایی وجود نداشته باشد و باید از مشهورات نادرست اجتناب شود و آنچه که باید عملی شود.

وی با بیان اینکه از ویژگی‌های این سند سرعت در حرکت است، افزود: باید حرکتی متوازن در همه بخش‌ها برای انجام ماموریت‌ها باشد.

آیت الله رئیسی اضافه کرد: ماموریت‌های دستگاه قضایی ماموریت‌های متوازنی است که باید همه آن‌ها با هم باشد و یک حلقه مفقوده در ماموریت‌ها کار‌ها را کم اثر و گا‌ها بی اثر می‌کند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: هدف سند تحول دستیابی به عدالت و رضایت و افزایش اعتماد عمومی مردم نسبت به قوه قضاییه و نظام است.

وی افزود: در نظرخواهی از استان‌ها شاید صد‌ها چالش را بیان کردند، این‌ها تلخیص شده و ابرچالش‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

آیت الله رئیسی اظهار کرد: نخبگان، دانشگاهیان، همکاران قضایی حتما دیدگاه‌ها و نظرات را منتقل کنند که سند تحول در پایان هر سال ارتقاء پیدا کند.

وی گفت: به فرموده رهبر انقلاب سندِ خوب آن است که ارتقاء پیدا کند. در قوه قضائیه ضمن تشکیل ستاد و پیگیری تحول باید نیرو‌های تحول گرا و تحول خواه در بخش‌های مختلف به کار گرفته شود.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: از قضاتی که در این مدت، حضورشان در زندان‌ها حضوری جدید، قوی و با معنا بود تشکر می‌کنم، این خیلی ارزشمند است.

آیت الله رئیسی بیان داشت: تحول از جذب نیروی انسانی شروع می‌شود تا نگهداری و کارآمد شدن نیرو. باید نیروی زبده و عالم را وارد کنیم.

وی تاکید کرد: در دستگاه قضا همه باید خود را مسئول تحقق سند تحول بدانند و نقش آفرینی همه اجزا مهم است و هیچ بخشی نباید غایب باشد.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: در انتشار عمومی سند تحول ممکن است دوستان بگویند ما را در مرئا و منظر قرار می‌دهید، این اشکالی ندارد مردم باید ناظر باشند.

رئیس قوه قضاییه گفت: از این پس نقل و انتقالات همکاران قضایی و جذب نیرو در قوه قضائیه متاثر از سند تحول خواهد بود و در دانشگاه علوم قضایی هم بحث کردیم که جذب نیرو بایستی در آنجا متفاوت باشد و همانند گذشته نباشد.

وی افزود: نگاه ما از دادخواست محوری بایستی تغییر کند، باید دفاع از حقوق عامه و حقوق عمومی مورد توجه قرار گیرد نه دفاع از یک مورد خاص.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: نگرش‌های پاسخگو، شفاف، هوشمند باید جایگزین نگرش غیرپاسخگو، غیرشفاف و نگاه‌های قدیمی شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.