دردهای پنهان بیماری هزارچهره - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 38944
  پرینتخانه » اجتماعی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۶:۳۲ | 426 بازدید |
علل بروز بیماری ام اس و مشکلات این گروه از افراد جامعه بررسی شد؛

دردهای پنهان بیماری هزارچهره

بیماران «ام اس» با رنج‌های پیدا و پنهانی دست‌به‌گریبانند، آن‌ها می‌هراسند از نگاه جامعه و کمبود بعضی برندهای دارویی ، از هزینه‌های درمانی تشخیصی و مشکلات روحی‌ و روانی حاصل از مواجهه با این بیماری، اما مشکلات دیگری هم دارند که شاید در نگاه اول سطحی به نظر برسد و آن‌چنان قابل‌اعتنا نباشد اما در صورت نداشتن نقشه راه و تدبیر و فرهنگ‌سازی، می‌تواند عمیقا در بیمار تأثیر فراوانی داشته باشد و او را سایه به سایه دنبال کند و حتی اقدامات حمایتی و درمانی را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد، بنابراین‌ام‌اس‌بیماری ناتوان‌کننده‌ای نیست، اگر همه ما دست‌دردست هم دهیم و برای حل مشکلات مبتلایان چاره‌اندیشی کنیم. 
دردهای پنهان بیماری هزارچهره

گروه اجتماعی 
بیماران «ام اس» با رنج‌های پیدا و پنهانی دست‌به‌گریبانند، آن‌ها می‌هراسند از نگاه جامعه و کمبود بعضی برندهای دارویی ، از هزینه‌های درمانی تشخیصی و مشکلات روحی‌ و روانی حاصل از مواجهه با این بیماری، اما مشکلات دیگری هم دارند که شاید در نگاه اول سطحی به نظر برسد و آن‌چنان قابل‌اعتنا نباشد اما در صورت نداشتن نقشه راه و تدبیر و فرهنگ‌سازی، می‌تواند عمیقا در بیمار تأثیر فراوانی داشته باشد و او را سایه به سایه دنبال کند و حتی اقدامات حمایتی و درمانی را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد، بنابراین‌ام‌اس‌بیماری ناتوان‌کننده‌ای نیست، اگر همه ما دست‌دردست هم دهیم و برای حل مشکلات مبتلایان چاره‌اندیشی کنیم. 
«ام اس» شایع‌ترین بیماری التهاب سیستم عصبی است و به دلیل آنکه در دهه‌های گذشته با گسترش شهرنشینی و صنعتی شدن شهرها و به‌تبع آن افزایش تنش‌های روزمره و تغییر سبک زندگی افراد، افزایش قابل‌ملاحظه‌ای داشته، بیماری قرن حاضر می‌نامندش و ازآنجایی‌که علائم مرموز متعددی از خود بروز می‌دهد به بیماری هزارچهره معروف است. در حال حاضر۵/۲میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند. 
 رشد فزاینده «ام اس» در ۴۰ سال گذشته
کشور ما نیز از رشد فزاینده این بیماری در امان نبوده است. آمارها می‌گوید سالانه بیش از ۵ هزار نفر در ایران به ام‌اس مبتلا می‌شوند و این آمار از ۵ ابتلا از هر ۱۰۰ هزار نفر به ۵۰ ابتلا افزایش داشته است. 
 محسن فروغی پور، دبیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این رابطه می‌گوید: « در ۴۰ سال گذشته ایران جز ءمناطق کم‌خطر به لحاظ ابتلا به بیماری «ام اس» قرار داشت اما در سال‌های اخیر به لحاظ ابتلا به این بیماری به مناطق خطر متوسط تبدیل شده و حتی برخی از نقاط کشور به مناطق پرخطر تبدیل شده است.هم‌اکنون ام اس در شهرهایی مانند اصفهان، شیراز، تبریز، تهران، اراک، مشهد از شیوع بالایی برخوردار است اما جنوب ایران جزء مناطق کم‌خطر محسوب می‌شود. » 
نکته نگران‌کننده‌تر آن است که بیماری ام اس، قربانیانش را از میان کودکان هم انتخاب می‌کند  و سال ۹۶، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات اعصاب کودکان نسبت به شیوع آن هشدار داده است: «بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد کودکان مبتلا به بیماری ام‌اس نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده، این شیوع نگران‌کننده است.» دیده‌‌شدن ام‌اس در میان کودکان، در شرایطی است که این بیماری، همواره جوانان و به‌صورت ویژه زنان را مبتلا می‌کند و حالا خبرها حکایت از گرفتار شدن کودکان هم می‌دهد. محمدمهدی ناصحی، در توضیح گفته‌هایش، تأکید کرده که ۲ تا۵درصد موارد ابتلا به این بیماری، در میان افراد زیر ۱۶سال دیده می‌شود؛ یعنی نوجوانان و کودکان.  بیماری که به گفته این متخصص در میان کودکان پیش‌رونده است: «این بیماری در سنین کودکی و نوجوانی در وضع بهبود یابنده یا عود‌کننده مداوم قرار دارد که این موضوع می‌تواند در کودکان ایجاد ناتوانی کند.» 
 «ام اس» بیماری خود ایمنی جوان پسند
«ام اس»یک بیماری خودایمنی است که سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می‌کند و سبب بروز علائمی ازجمله خستگی، درد، سرگیجه و منگی، اختلال در بینایی و تعادل، اختلال عملکرد روده‌ای و مثانه، خواب‌رفتگی و بی‌حسی اندام‌ها، مورمور شدن دست‌ها، لرزش غیرقابل‌کنترل و مشکلات شناختی و احساسی ازجمله کاهش حافظه و افسردگی می‌شود. بروز هرکدام از این علائم بستگی به این دارد که بیماری کدام قسمت بدن را  تحت‌الشعاع قرار داده باشد. تاری دید و گزگز اندام‌ها شایع‌ترین علائمی هستند که افراد با دیدن و تداوم آن‌ها باید به وجود این بیماری در خود شک کنند. این بیماری در زنان بسیار بیشتر از مردان است. به گفته یک پزشک متخصص مغز و اعصاب شیوع این بیماری در بین زنان کشور ما بیش از میانگین جهانی است و در مقایسه با آمارهای خاورمیانه و محدوده مدیترانه به‌مراتب بیشتر است. آمارها از  ابتلا سه برابری زنان ایرانی در برابر مردان حکایت می‌کنند. همچنین بازه سنی ابتلا به این بیماری را ۲۰ تا ۴۰ سال عنوان کرده‌اند. 
 عوامل تأثیرگذار در بروز و تشدید بیماری  
هرچند علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نیست اما بررسی‌ها نشان می‌دهد اضطراب و استرس، بی‌خوابی‌های مکرر، تغییر سبک تغذیه، افزایش مصرف سیگار و قلیان و عفونت‌ها ازجمله عوامل تأثیرگذار در بروز این بیماری هستند.  برخی از متخصصان نیز از رابطه بین کمبود ویتامین D و ابتلا به« ام اس» سخن به میان می‌آورند. دکتر مجتبی ملک، متخصص غدد و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی با تأکید بر اهمیت نقش این ویتامین در پیشگیری و حفاظت بدن در برابر بیماری‌هایی همچون دیابت، سرطان، آترواسکلروز، بیماری‌های قلبی و افسردگی، عنوان می‌دارد: «  هنوز تحقیقات علمی، رابطه علت و معلولی میان تأثیر کمبود ویتامین D در ابتلای فرد به ام اس‌را ثابت نکرده‌اند و ممکن است این ویتامین به‌صورت واسطه‌ای تأثیر داشته باشد. » ورزش، ترک سیگار، مصرف ویتامین D، کنترل اضطراب و استرس، تغییر سبک زندگی ازجمله داشتن خواب کافی و مصرف غذاهای سالم می‌توانند در بهبود زندگی بیماران
 «ام اس» مؤثر واقع شوند.  
 شناسایی ۸۹ هزار بیمار «ام اس» در سراسر کشور 
عبدالحسین هوشمند، رئیس انجمن« ام اس» ایران توضیح می‌دهد که این بیماری، خود ایمنی محسوب می‌شود و سیستم ایمنی بدن به‌اشتباه لایه محافظ سلول‌های اعصاب مرکزی مغز و نخاع را تخریب می‌کند. هوشمند در گفت‌وگو با « رسالت » مطرح می‌کند: 
« درنتیجه این تخریب، بیماری خود را به اشکال مختلف نشان می‌دهد که می‌تواند شامل اختلالات حرکتی، بینایی، گوارشی، حسی و عصبی باشد. علت اصلی این بیماری هنوز مشخص نشده است اما عواملی ازجمله کاهش ویتامین D در بدن، عفونت‌های قدیمی، بحث ژنتیک و استرس و مشکلات عصبی می‌توانند در بروز و تشدید آن مؤثر باشند.  این بیماری درمان قطعی ندارد اما تشخیص به هنگام در کنترل بیماری و بازگشت فرد بیمار به زندگی بسیار مؤثر است. خوشبختانه خدمات دارویی و تشخیصی که اکنون عرضه می‌شود در شرایط بسیار خوبی است. متأسفانه در سال‌های اخیر ابتلا به بیماری ام اس بسیار بالا رفته است. در حال حاضر ما در تهران چیزی حدود ۲۶۵۰۰ بیمار را ثبت‌نام کرده‌ایم و درواقع این تعداد عضو انجمن هستند و در سراسر کشور نیز این عدد از ۸۹۰۰۰ نفر عبور کرده است. از این تعداد عموما ۷۵ درصد خانم هستند یعنی از هر ۴ بیمار، 
۳ نفر خانم و ۱ نفر آقاست. علت ابتلا بیشتر در خانم‌ها نیز مشخص نیست. میانگین سنی ابتلا به بیماری« ام اس» عموما بین ۲۰ تا ۴۰ سال است اما ما به‌طور انگشت‌شمار در کودکان و نوجوانان نیز موارد ابتلا به ام اس‌را شاهد هستیم. بحث ژنتیک از عواملی است که می‌تواند باعث بروز بیماری شود اما این‌که دلیل تام و تمام بیماری باشد چنین تشخیصی تابه‌حال داده نشده است. ما مواردی داریم که خانواده‌هایی دو فرزندشان یا مادر و فرزند دچار بیماری ام اس هستند. »
  ۹۰ درصد داروها تولید داخل و تحت پوشش بیمه 
هوشمند با بیان این‌که حدود ۹۰ درصد داروهای بیماران «ام اس »تولید داخل و عمدتا تحت پوشش بیمه است و لذا فرانشیز آن‌ها صفر می‌باشد، می‌گوید: « الحمدلله با توجه به تمهیداتی که وزارت بهداشت به عمل آورده و بسته‌های خدمتی که تعریف کرده است، دسترسی به دارو آسان شده است. البته  بخشی از بیماران تحت پوشش داروهای خارجی هستند که این‌ها هزینه‌بر است. با توجه به این‌که در ایام کرونا ممکن بود مسائلی در حوزه دارو برای بسیاری از بیماری‌ها پیش بیاید اما ازآنجایی‌که ۸۰ تا ۹۰ درصد داروهای« ام اس» تولید داخل هستند ما در خصوص دسترسی بیمارانمان به دارو مشکلی نداشتیم. در مورد آن دسته از داروهای خارجی که می‌تواند مشابه داخلی نیز داشته باشند،  با توجه به نوسانات ارز و مشکلات مربوط به آن،دیر‌وزود داشته‌ایم اما این‌طور نبوده است که دسترسی بخواهد قطع شود و بیماران دچار مشکل شوند. ما قدردان خدمات معاونت غذا و دارو و حتی شورای عالی بیمه و بیمه‌ها هستیم که انصافا در حوزه بیماری همکاری خوبی داشته و کمک‌های زیادی کرده‌اند. خدا را شكر داروها تحت پوشش بیمه هستند و حتی داروهای خارجی نیز  تا ۳۰ درصد تحت پوشش بیمه قرار دارند. » 
هزینه بیماران «ام اس» بین۱/۵ تا ۷ میلیون تومان در ماه 
 رئیس انجمن «ام اس» ایران در ادامه به بیان نیازها و هزینه‌های بیماران ام اس پرداخته و عنوان می‌دارد: « هرچند خدمات حوزه‌های تشخیصی و درمانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی از طریق بسته خدمت در دسترس بیماران قرار گرفته و کمک مؤثر و خوبی را ایجاد کرده است اما خود ادامه درمان و پیگیری آن هزینه‌های خاص خود را دارد. در بخش هزینه‌ای از عمده مشکلات بیماران« ام اس» داروهای خارجی و داروهای مکمل است که هزینه بالایی دارند.  نیاز بیماران ام اس به داروهای مکمل از نیازهای اصلی محسوب می‌شود. همچنین نیاز به خدمات توان‌بخشی و کاردرمانی نیز ازجمله نیازهای جدی است که هزینه بالایی برای بیماران ایجاد می‌کند و این خدمات تحت پوشش کامل بیمه نیستند. از طرفی در شرایط فعلی و با وجود کرونا رفت‌وآمد بیماران تا مراکز توان‌بخشی سخت شده است و افراد نمی‌توانند به این مراکز مراجعه کرده و خدمات دریافت کنند که این خود باعث تشدید بیماری در آن‌ها می‌شود. درعین‌حال هزینه‌های لوازم بهداشتی برای بیماران « ام اس» بسیار بالاست. برخی از این بیماران ممکن است روی ویلچر باشند که نیاز به وسایل توان‌بخشی و کمک توان‌بخشی دارند. برخی ممکن است در بستر نگهداری شوند که نیاز به خدمات پرستاری و دریافت خدمات درمانی در منزل برای آن‌ها هزینه‌بر است. میانگین هزینه‌ای که می‌تواند برای بیماران‌ام اس  در همان مرحله اول در برداشته باشد ماهانه حداقل۱/۵میلیون تومان است. چنانچه این بیماران روی ویلچر باشند، هزینه‌ای بالغ‌بر ۳/۵ میلیون تومان و چنانچه قرار باشد فرد بیمار در بستر نگهداری شود، هزینه‌های پرستاری و بهداشتی او چیزی حدود ۷ میلیون تومان می‌شود.  این‌ها مشکلات جدی است که برای بیماران ا‌م اس وجود دارد. » وی یکی از مشکلات این بیماری را باورهای غلط جامعه نسبت به ام اس دانسته و تأکید می‌کند: « این مهم باید اطلاع‌رسانی شود که الحمدلله در سال‌های اخیر بیماری ام اس کاملا قابل‌تشخیص است و دریافت به‌موقع درمان می‌تواند به کنترل بیماری کمک کند. بیماری ام اس بیماری مسری نیست و کاملا قابل‌کنترل است. » 
 اشتغال؛ مطالبه اصلی 
هوشمند با اشاره به این‌که این بیماری بیشتر قشر جوان را مبتلا می‌کند، اشتغال را یکی از مشکلات اساسی بیماران« ام اس» عنوان می‌کند و می‌گوید: « ما در انجمن ام اس تلاش کردیم بحث‌های مربوط به خوداشتغال و توان‌افزایی را دنبال کنیم. همچنین با برخی از مراکز و دستگاه‌های دولتی وارد مذاکره شدیم تا کارهای رایانه‌ای، کارهایی که مربوط به فضای مجازی می‌شود و یکسری کارهای خدماتی-تولیدی را به بیماران ام اس واگذار کنند. اما در کل مشکل اشتغال یک مشکل جدی است که باید حتما در مورد آن فکر اساسی شود.»  وی در خصوص تشخیص به هنگام بیماری ام اس خاطرنشان می‌کند: « افراد ممکن است در ابتدا با یک خواب‌رفتگی دست یا پا به نظرشان برسد مبتلابه ام اس شده‌اند که چنین نیست. البته بروز علائم با یکسری اختلال حرکتی یا بینایی است. به‌عنوان‌مثال فردی چند روز صبح که از خواب بیدار می‌شود
 تاری دید یا اختلال حرکتی دارد. در کل هر اختلالی اعم از حرکتی، بینایی، حسی و گوارشی در صورت بروز جدی نیازمند مراجعه به پزشک است.  پیشنهاد ما در وهله اول مراجعه به پزشک عمومی است که ممکن است پزشک بگوید مشکلی نیست و علائم ارتباطی به ام اس ندارد.  اما در صورت تشخیص پزشک عمومی و جدی بودن علائم بیمار باید حتما به یک متخصص مغز و اعصاب که تشخیص قطعی بیماری توسط او انجام می‌شود مراجعه کند.  تشخیص به‌موقع از اهمیت بالایی برخوردار است و موجب می‌شود آمار معلولیت کم شود. در حال حاضر حدود ۲ درصد از افراد مبتلابه ام اس پیشرفت بیماری در آن‌ها زیاد است و ممکن است یک مقدار معلولیت برای آن‌ها عارض شود. » 
 بیماری ام اس آخر کار نیست 
هوشمند با اشاره به این‌که ابتلا به این بیماری آخر کار نیست، سبک زندگی سالم را در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها ازجمله ام اس تأثیرگذار دانسته و می‌گوید: 
« بیماری ام اس بیماری‌ای نیست که با ابتلا به آن زندگی و آتیه‌مان را تمام‌شده فرض کنیم و روحیه خود را از دست بدهیم.  تشخیص به‌موقع و دریافت خدمات تشخیصی-درمانی می‌تواند بسیار کمک کند.  قشر عمده بیماران ام اس ما تحصیلات دانشگاهی دارند و بسیاری از آن‌ها در رشته‌هایی که تحصیل و کار می‌کنند موفق هستند. طبیعتا بحث سبک زندگی یکی از آن مواردی  است که برای عدم ابتلا به بیماری‌های مختلف که «ام اس» نیز یکی از آن‌هاست توصیه می‌شود. تغذیه سالم و ورزش از مواردی است که همواره توسط پزشکان حتی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری مورد تأکید بوده است.» 
 بیماران فریب ادعاهای درمان قطعی« ام اس» را نخورند
 رئیس انجمن« ام اس» با تأکید بر نبود درمان قطعی برای بیماری ام اس، هرگونه تبلیغ مبنی بر درمان این بیماری را شارلاتانیسم دانسته و بیان می‌کند: « اکنون برخی  ادعا می‌کنند با استفاده از طب سنتی می‌توانند ام اس را درمان کنند یا برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای با این ادعا که داروی درمان قطعی ام اس کشف شده است و در خارج از کشور وجود دارد، با دریافت هزینه‌های گزاف بیماران را فریب می‌دهند.  حقیقت این است که در حال حاضر درمان ام اس به‌طور قطعی در دسترس نیست اما با داروهای جدیدی که اکنون در دسترس است بیماری کاملا قابل‌کنترل است. پیشرفت و تحقیقات در حوزه‌ ام اس یکی از موفق‌ترین حوزه‌ها بوده است و الحمدلله کشور ما نیز به لحاظ تشخیصی و درمانی در سطح منطقه و بین‌الملل جایگاه بسیار خوبی دارد. » 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.