دباغ؛ تصویر زن در نظام اسلامی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92528
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۵ |
مختصری درباره بیانات رهبر انقلاب در دیدار با دست‌اندرکاران برگزاری دومین کنگره ملی بزرگداشت شهدای استان همدان

دباغ؛ تصویر زن در نظام اسلامی

مفهوم الگوی سوم زن که سال‌هاست توسط رهبر انقلاب در وصف نگاه انقلاب اسلامی به موضوع زن مطرح‌شده، ازجمله مفاهیمی است که نیازمند واکاوی نظری و معنایی است و ظرفیت آن را دارد که در صورت بسط و بررسی در نهادهای علمی و پژوهشی، جریان نظری و اندیشه‌ای انقلاب اسلامی در موضوع زن را پیشرانی کند.
دباغ؛ تصویر زن در نظام اسلامی

مفهوم الگوی سوم زن که سال‌هاست توسط رهبر انقلاب در وصف نگاه انقلاب اسلامی به موضوع زن مطرح‌شده، ازجمله مفاهیمی است که نیازمند واکاوی نظری و معنایی است و ظرفیت آن را دارد که در صورت بسط و بررسی در نهادهای علمی و پژوهشی، جریان نظری و اندیشه‌ای انقلاب اسلامی در موضوع زن را پیشرانی کند.

در معنای این مفهوم اگرچه هم در بیانات امام خمینی(ره) و هم رهبر انقلاب محورهایی قیدشده است اما این محورها در سال‌های اخیر در میانه نزاع دو جریان اندیشه‌ای سنتی و غرب‌گرا در حوزه زنان، مورد خوانش‌های مغلوط، بی‌قاعده و غیرمرتبط با اندیشه ناب رهبران انقلاب قرارگرفته است. پرواضح است که توجه به نقش‌های مادری و همسری و اولویت و اهمیت آن برای زنان همواره توسط این بزرگان مطرح‌شده است اما تعبیر این نگاه به خانه‌نشینی زنان و سوق دادن سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های اجتماعی به سمت خانه‌نشین کردن زنان، خیانتی بزرگ به اندیشه بلند اسلام و نظام اسلامی به زن است. همچنین تأکید بر هویت مستقل زن و به رسمیت شناختن کنش اجتماعی و سیاسی زنان در نگاه رهبران انقلاب، فاصله‌ای ژرف با آرمان برابری جنسیتی که توسط برخی جریان‌های غرب‌گرا و فمینیستی در ایران دنبال می‌شود، دارد.

درهرصورت آنچه مشهود است اندیشه ناب اسلام و نظام اسلامی به زن و مفهوم دقیق الگوی سوم زن در نزاع نظری، اندیشه‌ای، کنشگرایانه و سیاست‌گذارانه دو جریان سنتی و غرب‌گرا روزبه‌روز بیشتر به محاق رفته و این دو جریان اجازه نداده‌اند شیرینی ظرفیت مفهومی الگوی سوم زن در زندگی زن ایرانی و گسترده‌تر از آن، همه زنان در جهان جاری و ساری شود. اما در این میدان پرآشوب و از میان غبارهای آکنده، برخی زنان توانسته‌اند با تلاش مضاعف و مبارزه مستمر با میدان‌داران دو جریان سنتی و غرب‌گرا در حوزه زنان، و با توجه به جملات و محورهای کلیدی که رهبری معظم انقلاب در طی سالیان و به فراخور، در بیاناتشان درباره الگوی سوم زن و نگاه اسلام به زن مطرح فرمودند، مسیر خود را بیابند و حرکت کنند.

رهبر انقلاب در بیاناتشان با دست‌اندرکاران برگزاری دومین کنگره ملی بزرگداشت شهدای استان همدان، در وصف خانم دباغ، ایشان را یکی از زنانی دانستند که می‌تواند نشانگر حقیقت گرایش زن در جامعه اسلامی باشد و به‌عنوان «تصویر زن در نظام اسلامی» معرفی شود. این بیان صریح ایشان برای زنانی که در طی این سال‌ها تلاش کرده‌اند تا الگوی سوم زن را بازیابی و بازشناسی کنند و در این مسیر گام بردارند، مایه خرسندی و بسیار مبارک است؛ چه آن‌که برای این مسیر، حال الگویی عینی نیز در فرمایشات رهبر انقلاب بیان‌شده است.

و در پایان، درود فراوان بر روح بلند امام خمینی(ره) و آرزوی طول عمر با عزت و برکت بیشتر برای رهبر انقلاب که از پیش از انقلاب اسلامی تاکنون با رفتار و گفتار خود سعی کرده‌اند مسیر حرکت زنان را از پلشتی‌های دو جریان پرقدرت سنتی و غرب‌گرا بزدایند.

نویسنده : فاطمه قاسمپور |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.