دارو خط مقدم جنگ اقتصادی علیه ایران/ تبدیل تهدیدها به فرصت توسط داروسازان - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 15032
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹ |

دارو خط مقدم جنگ اقتصادی علیه ایران/ تبدیل تهدیدها به فرصت توسط داروسازان

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در جنگ اقتصادی ظالمانه‌ کنونی که با عنوان "تحریم" دشمن به ما تحمیل کرده، حوزه دارو در خط مقدم قرار دارد، از سازمان‌های حقوق بشری خواست که تنها شعار حقوق بشر ندهند و سکوت نکنند، چرا که قطعا اقدامات دشمنان ما جنایت علیه بشریت است.
دارو خط مقدم جنگ اقتصادی علیه ایران/ تبدیل تهدیدها به فرصت توسط داروسازان

محمدرضا شانه ساز در نشست خبری سومین یادواره ایثارگران و شهدای حوزه دارویی کشور بابیان اینکه شهادت سردار سلیمانی باعث حفظ وحدت و آرمان‌گرایی جامه به‌ویژه نسل جوان کشور می‌شود، گفت: شهید سردار سلیمانی و همراهان‌شان در راه تحقق کلمه حق و اهداف بلند انقلاب اسلامی مجاهدت کردند و امروز بیش از هر زمانی نیازمند معرفی این الگوها به جامعه و به خصوص جوانان هستیم.

وی افزود: شهادت سردار سلیمانی و همراهان‌شان بسیار تلخ و ناگوار بود؛ اما مشکل دشمنان ما این است که معنا و مفهوم ایمان و شهادت را نمی‌فهمند. عزیزان ما را شهید کردند و احساسات امت اسلامی را جریحه‌دار کردند اما باید بدانند که این شهادت‌ها همواره باعث حفظ وحدت و آرمان‌گرایی بیشتر در بین جامعه و به ویژه جوانان می‌شود.

وی تصریح کرد: سردار سلیمانی به آرزوی دیرینه خود دست پیدا کرد، اما نتیجه و حاصل آن برای ایران برکت و برای دشمنان بی‌آبرویی، شکست و خروج از منطقه با ذلت نخواهد داشت که آن را به خانواده این عزیز، مقام معظم رهبری و قطب عالم امکان تبریک و تسلیت عرض می‌کنم.

معاون وزیر بهداشت بابیان اینکه در دوران دفاع مقدس در حوزه دارویی خدمات ارزنده‌ای ارائه شد، گفت: در آن زمان توان صنعت داروسازی مثل امروز نبود و شرکت‌ها دارو را وارد و در ایران فقط بسته‌بندی می‌کردند.

وی ادامه داد: ما پیش از انقلاب اسلامی دانش بومی داروسازی نداشتیم، به همین دلیل در دوران جنگ تحمیلی با شرایط سختی روبرو بودیم و طرح ژنریک نداشتیم ،آن زمان پزشکان ما تنها با نمانام‌های دارویی آشنا بودند و بازار مکاره‌ای راه افتاده بود.

شانه ساز افزود: در سال‌های نخست جنگ تحمیلی کمبودهای دارویی بسیار حس می‌شد و رزمندگان ما با مشکلاتی روبرو بودند اما آن زمان هم تهدیدها را به فرصت تبدیل کردیم و طرح ژنریک در صنعت داروسازی اجرایی شد. صنعت داروسازی ما در آن سال‌ها جهش چشمگیری داشت و با اتکا به توان داخلی به علم تولید بسیاری از داروها و در عین حال توسعه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های داروسازی دست یافتیم؛ بطوریکه در حال حاضر ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور را در داخل تولید می‌کنیم.

وی با اشاره به تحریم های ظالمانه امریکا و  جنگ اقتصادی به عنوان تحریم، عنوان کرد: دشمن هرجایی که بتواند در زمینه داروهای مورد نیاز کشور ما را دچار مشکل کند کوچکترین رحم و مروتی از خودش نشان نمی‌دهد. بنابراین ما باید از درون خودمان را تقویت کنیم و به جوانان و پیشکسوتان حوزه دارویی کشور اتکا کنیم که با همه فشارها دشمن نتواند مشکل حادی در حوزه دارو برایمان ایجاد کند.

معاون وزیر بهداشت از سازمان‌های حقوق بشری خواست که تنها شعار حقوق بشر ندهند و سکوت نکنند،  چرا که قطعا اقدامات دشمنان ما جنایت علیه بشریت است. اگر در کشور مشکل چندانی لمس نمی‌شود به دلیل توانمندی‌هایی است که از سال‌ها پیش در حوزه دارو در کشور ایجاد شده است.

*تجلیل از پیشکسوتان و شهدای صنعت داروسازی

در ادامه این نشست سردار فتحیان، مسوول موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت با اشاره به شهادت سردار قاسم سلیمانی گفت: شهادت سردار سرافراز سپاه اسلام سردار سلیمانی و همراهان‌شان به ویژه مجاهد بزرگ ابومهدی مهندس را تسلیت عرض می‌کنم. حادثه تلخی که به وسیله دولت تروریستی آمریکا که به کشوری دیگر تجاوز و به این عزیزان حمله کرد، اتفاق افتاد.

فتحیان ادامه داد: روحیه مردم‌داری و مردم یاری در شهید سلیمانی برجسته بود. انس و الفتی که خانواده شهدا با شهید سلیمانی داشتند بی‌نظیر بود. باید توجه کرد که شهید سردار سلیمانی در دوره خدمت‌شان هزاران سلیمانی تربیت کردند و هستند کسانی که راه‌شان را ادامه دهند و امروز جهان اسلام از آن نیروها بهره‌مند می‌شود.

فتحیان در ادامه صحبت‌هایش ضمن تقدیر از تلاش‌های صنعت داروسازی کشور و دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: در حوزه داروسازی پیشرفت‌های بسیاری را داشته‌ایم؛ بطوریکه ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور را تولید می‌کنیم. بر همین اساس از سه سال پیش برای تجلیل از پیشکسوتان و شهدای صنعت داروسازی برنامه ریزی کردیم. در حوزه داروسازی ۳۰ نفر شهید داریم که هفت نفرشان متخصص داروسازی بودند، ۱۹ نفر دانشجوی داروسازی بودند و چهار نفر هم کارشناس داروسازی داریم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.