خیز کاخ سفید برای تعویق انتخابات آمریکا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26255
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۰۳ |
جنجال بر سر توییت تازه ترامپ؛

خیز کاخ سفید برای تعویق انتخابات آمریکا

رئیس جمهور آمریکا در یکی از تازه ترین توییت‌های خود، بر«تعویق انتخابات» تأکید کرده و مدعی شده است که برگزاری انتخابات به صورت پستی( به دلیل شیوع کرونا در برخی ایالات) منجر به تقلب و به دست آمدن نتایج دروغین می شود.
خیز کاخ سفید برای تعویق انتخابات آمریکا

گروه بین الملل  
رئیس جمهور آمریکا در یکی از تازه ترین توییت‌های خود، بر«تعویق انتخابات» تأکید کرده و مدعی شده است که برگزاری انتخابات به صورت پستی( به دلیل شیوع کرونا در برخی ایالات) منجر به تقلب و به دست آمدن نتایج دروغین می شود. این سخنان ترامپ در حالی مطرح می‌شود که نظرسنجی‌های اخیر در آمریکا، جایی برای خوشبینی نسبت به پیروزی وی در انتخابات ماه نوامبر باقی نگذاشته است.ترامپ در توییت جنجالی اخیر خود نوشته است :«با رأی‌گیری از طریق پستی (نه رأی‌گیری غیابی، که چیز خوبی است)، انتخابات سال ۲۰۲۰ ناسالم‌ترین و متقلبانه‌ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود. این برای آمریکا بسیار شرم‌آور خواهد بود.آیا نباید انتخابات را به تعویق انداخت تا زمانی که مردم بتوانند به درستی، ایمن و با اطمینان رای دهند؟!»
دستان ترامپ بسته است!
رئیس جمهور آمریکا به سادگی نمی تواند به هدف خود مبنی بر «تعویق انتخابات»دست پیدا کند زیرا قانون اساسی آمریکا دستان وی را در عمل بسته است. قانون اساسی آمریکا  نیز محدودیت‌هایی را برای مدت‌زمان حضور یک رئیس جمهور در کاخ سفید وضع کرده است.بر اساس قانون مصوب سال  ۱۸۴۵ میلادی،  انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده باید هر چهار سال و در روز بعد از  اولین دوشنبه ماه نوامبر برگزار شود .فراتر از آن، تعویق انتخابات نیازمند تأیید هر دو مجلس نمایندگان و سنا می باشدکه  مجلس نمایندگان آمریکا در دست اکثریت حزب دموکرات  است. در مجلس سنا نیز حتی برخی سناتورهای جمهوری‌خواه با ایده «تعویق انتخابات»مخالف هستند. 
 نقش داماد ترامپ در طرح ایده تعویق انتخابات
«جرد کوشنر» داماد رئیس جمهور آمریکا و مشاور او، اصلی ترین نقش را در طرح ایده «تعویق انتخابات» ایفا کرده است. «کوشنر» حدود دو ماه قبل در سخنانی دو پهلو به احتمال تعویق انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر سال جاری در ایالات متحده به دلیل شیوع ویروس کرونا دامن زد.او در گفت‌و‌گو با مجله تایم تأکید کرده بود:«نمی‌توانم با اطمینان در‌خصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در موعد مقرر  یا در جهت دیگر اظهار‌نظر کنم اما تا این لحظه همان‌چیزی است که قبلا پیش‌بینی شده است! البته من در جریان هیچ بحث و گفت‌و‌گویی با هدف تلاش برای تغییر تاریخ انتخابات ریاست جمهوری نیستم.»
 ترامپ دقیقا به دنبال چیست؟
رئیس جمهور آمریکا به خوبی می داند که «تعویق انتخابات ریاست جمهوری» تا حد زیادی ناممکن است.فراتر از آن، شرایط ناشی از شیوع کرونا( به عنوان وضعیت فوق‌العاده‌ای که ترامپ می‌خواهد برای تعویق انتخابات به آن استناد کند)، احتمالا طی ماه‌های آتی نیز در آمریکا باقی خواهد ماند. 
در چنین شرایطی اصرار ترامپ مبنی بر «تعویق انتخابات» نشانه چیست؟ در این خصوص نکاتی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت.
نخستین موضوع، به کاهش شدید محبوبیت ترامپ در نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی باز‌می‌گردد. آخرین نتایج منتشر شده نشان می‌دهد که رئیس جمهور آمریکا در ۶ ایالت آریزونا، ویسکانسین، فلوریدا، میشیگان، پنسیلوانیا و کارولینای شمالی وضعیت خوبی ندارد و حتی در ایالت مهم «اوهایو» نیز تا حد زیادی شانس پیروزی خود را  در برابر بایدن از دست داده است. بدیهی است که اگر نتایج این نظرسنجی‌ها محقق شود، ترامپ شکست سختی را در انتخابات ماه نوامبر تجربه خواهد کرد. حتی برخی رسانه‌ها از احتمال تحقق شکستی بی سابقه برای جمهوری‌خواهان سخن می‌گویند. همان‌گونه که مشاهده می‌شود، رئیس جمهور آمریکا وضعیت بسیار متزلزلی دارد.برخی معتقدند که ترامپ قصد دارد با طرح موضوع«تعویق انتخابات»، شکست احتمالی خود را  در این آوردگاه سیاسی مرهون «تقلب در انتخابات پستی» دانسته و از این طریق شکست احتمالی خود را توجیه کند. بنابراین تاکتیک«تعویق انتخابات» می تواند ناظر
 به آینده باشد نه زمان حال!
دومین مسئله، به اعلام رسمی کشف واکسن کرونا در آمریکا و توزیع آن در این کشور باز‌می‌گردد. ترامپ معتقد است اعلام رسمی کشف واکسن آمریکایی کرونا، منجر به افزایش محبوبیت وی در نظرسنجی ها خواهد شد.با این حال ممکن است«تأیید ادعای ترامپ» مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن کامل واکسن، تا پایان ماه نوامبر به طول بینجامد! به عبارت بهتر،متخصصین آمریکایی اصرار دارند تا پروسه «آزمایش واکسن‌های ادعایی» به صورت کامل طی شود.مشخص‌ترین زمانی که سازمان داروی آمریکا می تواند این واکسن را تأیید کند، احتمالا پایان ماه نوامبر خواهد بود. اگرچه اعلام اولیه موفقیت آمیز بودن واکسن و وعده تولید گسترده آن در آینده می‌تواند تا حدودی وضعیت ترامپ را در نظرسنجی‌ها بهبود بخشد، اما شاید نتواند منجر به بازگرداندن کل صحنه بازی به سود جمهوری‌خواهان شود! 
 کاخ سفید «زمان» می خواهد 
ترامپ در‌صدد است با خرید زمان،حتی به صورت محدود و دو ماهه، زمینه افزایش محبوبیت خود را  در نظرسنجی‌ها فراهم سازد. به عبارت بهتر، رئیس جمهور آمریکا به شدت«زمان» می خواهد! او به این نتیجه رسیده است که با توجه به نظرسنجی‌های موجود و بحران‌های به وجود آمده در آمریکا، حداقل ۴ یا ۵ ماه زمان می خواهد تا صحنه بازی را به دوران انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ باز‌گرداند! در مقابل، دموکرات‌ها متوجه تاکتیک انتخاباتی ترامپ شده اند. آن‌ها به خوبی می دانند که«گذشت زمان»قطعا به سود بایدن نخواهد بود. از این رو اصرار دارند که انتخابات در زمان مقرر برگزار شود.نگرانی ترامپ در خصوص برگزاری انتخابات در موعد مقرر، به برخی جمهوری‌خواهان نیز سرایت کرده است. عده ای از سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان که متعلق به حزب جمهوری‌خواه هستند، معتقدند که عصبانیت افکار عمومی از ترامپ می تواند منجر به شکست آن‌ها در کنگره شود. در این صورت، جمهوری‌خواهان علاوه بر کاخ سفید، مجلس نمایندگان و مجلس سنا را نیز از دست خواهند داد.از این رو امکان دارد برخی سناتورهای جمهوری‌خواه برای فرار از این وضعیت، با ایده «تعویق انتخابات»همراهی کنند. البته این همراهی بعید است ثمره‌ای برای جمهوری‌خواهان داشته باشد زیرا دموکرات‌هایی که اکثریت مجلس نمایندگان را در دست دارند با چنین طرحی موافق نیستند. در هر حال، جدال بر سر تعویق انتخابات طی روزهای آتی ادامه خواهد داشت. دیگر بر همگان محرز شده است که دلیل ترامپ برای طرح این موضوع، هر چه باشد ، قطعا «نگرانی از سلامت مردم در روز انتخابات» نیست!

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.