خطیب‌زاده: بعید است این دور از مذاکرات وین، دور آخر باشد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 45314
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴ |

خطیب‌زاده: بعید است این دور از مذاکرات وین، دور آخر باشد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که مذاکرات در وین به هیچ بن بستی نرسیده و این دور آخر نخواهد بود و افزود: نه گفت‌وگوها فرسایشی شده و نه وقت اضافه آوردیم.
خطیب‌زاده: بعید است این دور از مذاکرات وین، دور آخر باشد

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی که به صورت حضوری و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره نشست گروه هفت و ابراز نگرانی از برنامه موشکی ایران گفت: تفاسیری که از قطعنامه ۲۲۳۱ توسط کسانی که به خوبی می‌دانند این قطعنامه ناظر به چه مواردی است، نادرست است. هیچ جای قطعنامه برنامه موشکی ایران را محدود نکرده است.

خطیب‌زاده افزود: بهتر است سران این کشورها به تعهدات بر زمین مانده خود عمل کرده و از مداخله در امور دیگر کشورها پایان داده و به صلح و ثبات منطقه کمک بیشتری کنند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی گفت: برجام ستیزان به این یک یا دو شخصیت منفور نظام بین‌الملل محدود نمی‌شوند. فکر نمی‌کنم سیاست‌های رژیم اشغالگر قدس با آمدن این نفر یا آن نفر تغییر کند. مهمل گویی ویژگی سران اشغالگر قدس بوده است. تمامی بدخواهان ایران می‌روند و ایران همیشه سربلند و سرافراز می‌ایستد.

* این دور مذاکرات در وین دور آخر نخواهد بود 

خطیب‌زاده درباره مذاکرات وین هم بیان کرد: آن‌چه در وین در حال روی دادن است به هیچ بن بستی نرسیده و هیچ چیز غیرممکنی هم وجود ندارد. گفت‌وگوها درباره ظرایف فنی و حقوقی در حال انجام است. دو سه موضوع اصلی باقیمانده که در حال گفت‌وگو در وین است. خیلی زود است که بخواهیم درباره نتیجه گفت‌وگوها قضاوت کنیم. این دور آخر نخواهد بود و برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای مقرون به صحت نیست.

وی تصریح کرد: آمریکا باید تصمیمات خود را بگیرد. آمریکا باید بداند طرف خاطی و نقض کننده برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است و از یک موضع خاطی در این مذاکرات حاضر شده و باید تضمین‌های لازم را برای عدم تکرار آنچه در دوران ترامپ رخ داد بدهد. مسیر بازگشت آن هم از نظر ما کاملا روشن است.

خطیب‌‌زاده در پاسخ به سؤال دیگری بیان کرد: نه گفت‌وگوها فرسایشی شده و نه وقت اضافه آوردیم. خیلی وقت در وین برای موضوعات باقیمانده کم داریم. موضوعات باقیمانده تصمیماتی را به صورت سیاسی نیاز دارند و اگر تصمیمات در واشنگتن و پایتخت‌‌ها اتخاذ شود بازگشت به برجام صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: موضع همیشگی ما احترام به حاکمیت کشورها و حفظ تمامیت ارضی کشورها به عنوان اصل خدشه ناپذیر در روابط بین‌الملل. دولت عراق در این خصوص نظرات خودش را به صراحت بیان کرده است. دولت مرکزی عراق توان و ظرفیت کامل برای رفع تهدیدها نسبت به همسایگان را پیدا کرده است. نگرانی‌های دولت ترکیه در آن خصوص باید توسط دولت عراق درک شود و در فرآیند مشترک این موضوع حل شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره تفاهم ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان کرد: هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس ندادیم و توافق ما با آژانس برای حفظ تصاویر ضبط شده در دوربین‌ها برای روزی است که تصمیم بگیریم به آژانس تحویل بدهیم یا ندهیم. اگر گفت‌وگوها در وین به نتیجه برسد تصاویر را در اختیار آژانس قرار می‌دهیم و در غیر این صورت تصاویر در اختیار خودمان خواهد بود.

وی بیان کرد: گفت‌وگوها ان‌شاءالله با تامین منافع مردم به نتیجه برسد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره افغانستان نیز گفت: تحولات افغانستان را با دقت پیگیری می‌کنیم متاسفانه موج جدید خشونت و تروریسم در افغانستان بالا گرفته به دولت و ملت افغانستان فجایعی که علیه این ملت صورت گرفته و به ویژه هزاره‌ها تسلیت عرض می‌کنم. در کنار مردم افغانستان هستیم و تنها راهی که افغانستان برای صلح وثبات دارد گفت‌ؤگوهای اصیل بین الافغانی است. فکر می‌کنیم هیچ دولت انحصارگرایی در افغانستان آینده افغانستان نیست. 

وی درباره گفت‌وگوهای ایران و عربستان نیز گفت: همواره از گفت‌وگو با همسایگان استقبال کردیم و عربستان از این امر مستثنی نیست. ما در سال‌های گذشته مکرر اعلام می‌کردیم بهترین راه‌ برای حل مسائل گفت‌وگو است. باید منتظر بمانیم که به نتیجه عملی خواهد انجامید. در موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی این گفت‌وگوها در حال انجام است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره مناسبات با عراق بیان کرد: هیچ مانعی برای گسترش روابط خود با عراق نمی‌بینیم. ضمن این‌که موانع را نداریم ولی باید تشویق‌های ساختاری انجام دهیم که این روابط به سطح قابل قبول خود برسد. ان‌شاءالله با سفر وزیر فرهنگ عراق به ایران تفاهمنامه‌ای در حوزه همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای داشته باشیم.

به گزارش فارس، خطیب‌زاده درباره رایزنی‌ها برای خرید نفت از ایران نیز اظهار داشت: حتی در دوران تحریم‌های حداکثری شکست خورده آمریکا هدف اصلی صنعت نفت و دوستان در وزارت نفت و کمک آنها باز پس گیری سهم ایران در بازار نفت بود. در یک سال اخیر بخشی از این سهم را پس گرفتیم و یکی از اهداف اصلی حضور متناسب با تولیدات در بازار نفت بوده است. جزییات آن را وزارت نفت می‌تواند در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

وی درباره اظهارات رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: دولت متبوع آقای مالی مسبب مرگ بسیاری از ایرانیان مریض در داخل ایران بوده. دولت متبوع آن شریک جنایات ترامپ علیه این ملت بوده با ادامه تروریسم اقتصادی بر علیه ملت ایران. طی چند ماه گذشته از دولت جدید آمریکا هیچ یک از تحریم‌های یکجانبه و فرامرزی و غیرقانونی آمریکا برداشته نشده است و بهتر است به جای اشک تمساح توجه کنند به رکورد بسیار تاریکی که در تاریخ روابط خارجی به جا گذاشتند. بعید است هیچ کشوری در دنیا به امضای آمریکا درباره تعهدات این کشور اعتماد کند.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره راهزنی‌های آمریکا اظهار داشت: دولت آمریکا مثل راهزن دریایی در چند مورد نفت‌هایی که متعلق به ایران نبوده و متعلق به بخش خصوصی بوده و ایران فروخته را غیرقانونی گرفته است و شنیده‌ها حاکی از این است که این راهزنی نفت مالکان آن محموله‌ها را فروخته‌اند. راهزنی، راهزنی است و خیلی فرقی نمی‌کند این نفت متعلق به چه کسی است. این را به لیست شرمندگی‌های دولت واشنگتن اضافه کنید.

وی در پاسخ به سؤالی اضافه کرد: مهمترین ملاک عمل ما سیاست‌های مشخص اعلام شده توسط مقام معظم رهبری و ابلاغ شده توسط شورای عالی امنیت ملی است. برجام همان که به صورت اولیه امضا و اجرایی شده است. نه برجام بیشتر و نه کمتر نمی‌پذیریم. موضع ما اصولی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین خاطرنشان کرد: آن‌چه در وین به توافق برسد در حد مدیران کل و معاونان اعلام خواهد شد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که گیر کار در مذاکرات وین کجاست؟ اظهار داشت: من خیلی اهل گردگویی نیستم. صریح بیان کنم مذاکرات را در فضای عمومی پیگیری نمی‌کنم. در برخی موضوعات ظرایف فنی و حقوقی و سیاسی باقی مانده است. این ظرایف به اندازه موضوعات اصلی مهم هستند. در دو سه موضوع به صورت اساسی گفت‌وگوها در جریان است تضمین‌هایی که آمریکا باید بدهد که شرایط ترامپ تکرار نشود.

وی افزود: هیچ چیز غیرممکنی وجود ندارد بن بستی هم نیست و گفت‌وگوها در روال طبیعی خود جلو می‌رود. تمامی طرف‌ها در وین با دقت در حال گفت‌وگوهای جدی هستند و در صورتی این روند ادامه یابد می‌توانیم به متن منقح رسید. هیأت‌ها به تهران بازگردند و بعد از آن می‌توانیم بگوییم دور بعدی دور آخر خواهد بود یا خیر.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات کوهن در خصوص ترور دانشمندان هسته‌ای گفت: رژیم اشغالگر قدس منبع ناآرامی و تروریسم در منطقه است ریشه ۷۰ ساله گرفتارهای منطقه غرب آسیاست. این رژیم با گردنکشی در دنیا اعلام می‌کند می‌کشد. می‌دانیم چه حجمی از خرابکاری‌ها توسط این رژیم اتفاق افتاده ولی هیچ یک از این‌ها حرکت‌ها و پیشرفت‌های ما را متوقف نکرده است. ایران هر جا ضروری بوده پاسخش را قاطع داده است.

خطیب‌زاده درباره این‌که در سه کشور نتوانستیم انتخابات را برگزار کنیم نیز بیان کرد: کانادا و سنگاپور و یمن که به خاطر جنگ و ناآرامی انتخابات برگزار نخواهد شد.

وی درباره بحث لغو روادید ایران و عراق نیز بیان کرد: مصوبه هیأت دولت لغو روادید تا سقف ۴۵ روز و هم به صورت مشروط است. مشروط به اینکه عمل متقابل از سوی دولت عراق صورت بگیرد. دوستان عراقی علاقه‌مند به این کار هستند ولی نیاز به مصوبه پارلمان دارد. این اعلام آمادگی ایران است که آماده‌ایم به صورت متقابل لغو روادید را انجام دهیم و لغو روادید فقط منوط به ایام اربعین نخواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره واکسن کرونا نیز اظهار داشت: وزارت خارجه با تمام قوا تمامی توان خود را از روز اول گذاشته که واکسن‌ها وارد شود. در تمامی واکسن‌هایی که وارد شده وزارت خارجه همه تلاش خود را صورت داده است. چه در حوزه واکسن مشترک با کوبا و چه حوزه واکسن وارداتی از چین و چه روسیه و هند هم نقش معرفی کننده هم تسهیل کننده و هم مذاکره کننده در کنار دوستان در وزارت بهداشت داشته است. واردات واکسن در کنار ساخت واکسن‌های غرورآفرین انجام می‌شود.

وی گفت: در چند روز آینده خبرهای خوبی درباره واردات واکسن خواهید شنید.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.