خطیب‌زاده: آژانس در چارچوب فنی اظهارنظر کند/انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی در حمله به کشتی ایرانی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 40616
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷ |

خطیب‌زاده: آژانس در چارچوب فنی اظهارنظر کند/انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی در حمله به کشتی ایرانی

سخنگوی وزارت امور خارجه: اگر مشخص شود هر طرفی در این عملیات خرابکارانه دست داشته از تمامی گزینه‌ها برای دفاع از حقوق حقه خود استفاده خواهیم کرد.
خطیب‌زاده: آژانس در چارچوب فنی اظهارنظر کند/انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی در حمله به کشتی ایرانی

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در آخرین نشست هفتگی با خبرنگاران در سال ۱۳۹۹ ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

خطیب‌زاده فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت و با اشاره به روز ملی شدن صنعت نفت، اظهار داشت: این روز که یادآور دهه‌های استقامت و استقلال طلبی مردم ایران است را گرامی می‌دارم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به برگزاری مراسم نوروز ۱۴۰۰ امروز با حضور سفرا و دیپلمات‌های مقیم با حضور وزیر امور خارجه اشاره کرد.

* زمان نشست کمیسیون مشترک برجام هنوز نهایی نشده

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره کمیسیون مشترک برجام گفت که زمان برگزاری آن هنوز نهایی نشده است و به محض اینکه نهایی شود اطلاع رسانی می‌کنم.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره راه اندازی کریدور ریلی اسرائیل، عربستان و امارات نیز اظهار داشت: رژیم اشغالگر شاید از فرصتی سوءاستفاده ‌کند که به مشروعیت خود ذره‌ای بیفزاید، ولی ملت‌ها و دولت‌های منطقه نشان دادند که فلسطین موضوع اول جهان اسلام است و رژیم اشغالگر قدس در حضیض مشروعیت خود به سر می‌برد.

خطیب‌زاده اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از نزدیک همه تحولات را پیگیری و هر کجا لازم باشد اقدامات موثر خود را انجام خواهد داد.

* رایزنی‌ها درباره افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه درباره رایزنی‌ها در خصوص افغانستان و سفر صادق خان به تهران گفت: ‌رایزنی‌های بسیار نزدیکی همواره با همه کشورها در موضوع افغانستان داشتیم. البته طبیعی است این رایزنی‌ها در چارچوب دولت جمهوری اسلامی افغانستان و در همین راستا انجام می‌شود.

وی همچنین درباره برگزاری نشستی درباره افغانستان در روسیه نیز افزود: دعوت برای شرکت در نشست روسیه موضوع همچنان در دست بررسی است و اگر به نتیجه‌ای برسیم اطلاع رسانی خواهد شد.

* توصیه به گروسی

وی درباره اظهارات رافائل گروسی مدیرکل آژانس درباره نظارت‌های بیشتر بر برنامه هسته‌ای ایران بیان کرد: ‌موضوع نظارت بر برنامه‌های هسته‌ای ایران موضوع فنی و تکنیکی است. ایران در چارچوب پادمان همواره همه دسترسی‌ها را داده است و برخی دسترسی‌ها را در چارچوب پروتکل الحاقی داده بود که با مصوبه مجلس به حالت تعلیق درآمد و سه ماهی فرصت به پنجره دیپلماسی داده شد و باید منتظر بمانیم که آیا از این پنجره دیپلماسی استفاده خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: توصیه من به آژانس این است که به عنوان نهاد فنی در چارچوب فنی اظهارنظر کند و بی طرفی خود را حفظ کند و روابط خوب ایران و آژانس در همین چارچوب به خوبی می‌تواند ادامه یابد.

* سیاست ایران در قبال سوریه کاملا روشن است

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برگزاری نشستی در دوحه با حضور روسیه، ترکیه و قطر درباره آینده سیاسی سوریه بدون حضور ایران، بیان کرد: سیاست ایران در قبال سوریه کاملا روشن است.

وی افزود: ما همواره صدای خود مردم و دولت سوریه بودیم و از هر ابتکار منطقه‌ای که به کاهش آلام مردم سوریه بینجامد، استقبال می‌کنیم. از هر ابتکاری که به روند باسازی سوریه کمک کرده و به صلح دائمی در سوریه بینجامد، استقبال می‌کنیم.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: روند آستانه موفق‌ترین روندی بوده که در موضوع سوریه شکل گرفته است. این هم یک واقعیت است و آنچه وزیر خارجه روسیه گفته است این یک ابتکار برای کمک به فرآیند آستانه است و نه جایگزین آن. هر ابتکاری که به کاهش آلام مردم سوریه کمک کند ایران با دقت از آن استقبال می‌کند.

* انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره حملات به کشتی‌های ایرانی و همچنین کشتی کانتیرنر بر ایرانی در دریای مدیترانه نیز گفت:‌ باید سخنگوی ستاد کل در این زمینه اظهارنظر کند ولی جایی که این عملیات خرابکارانه رخ داده و محل جغرافیایی آن اولین انگشت اتهام را متوجه رژیم اشغالگر قدس می‌کند. رفتارهای تجاوزکارانه این رژیم این فرض را قوت می‌بخشد.

وی افزود: هر زمان منطقه به سمت آرامش رفته این رژیم منطقه را با ناآرامی مواجه کرده آن هم به یک دلیل واضح و روشن و آن اینکه این رژیم تمام حیات و ممات خود را در بحران و ناامنی جستجو کرده و فکر می‌کند در زمان جنگ و ناآرامی می‌تواند حیات و ممات خود را داشته باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: اگر مشخص شود هر طرفی در این عملیات خرابکارانه دست داشته باشد جمهوری اسلامی ایران تمام گزینه‌ها را مدنظر قرار داده و از تمامی گزینه‌ها برای دفاع از حقوق حقه خود استفاده خواهد کرد.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید عنوان کرد: با آمریکا به صورت مستقیم و غیرمستقیم گفت‌وگو نمی‌کنیم و مسیر دیپلماسی کاملا روشن است. آمریکا از برجام خارج شده هم باید تعهد دهد و هم اقدام موثر در رفع تحریم‌ها کند و هم اینکه باید شرایطی را بپذیرد که مجددا این مسیر را تکرار نکند و آن زمان می‌شود در چارچوب برجام صحبت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره نمره به دستگاه دیپلماسی در سال ۱۳۹۹ گفت:‌مردم باید نظر بدهند. سال ۱۳۹۹ سال پر فراز و نشیبی بود. آمریکا در میانه فراگیری کرونا تمامی تلاش خود را کرد که جنگ اقتصادی و تمام عیار علیه مردم ایران را به اوج خود برساند. مرزهای ایران را محدود و تجارت ایران را به صفر برساند. در طول ۱۳۹۹ دستگاه دیپلماسی در کنار همه نهادهای نظام و همه مردم و گمنامان تلاش کرد این تلاش‌ها بی اثر شود و به شکست حداکثری برای مجرمان این سیاست تبدیل شد.

خطیب‌زاده اضافه کرد: با تمام توان و تلاش و به رغم همه کاستی‌ها و جا دارد از ملت غیور ایران عذرخواهی کنم، اقداماتی را با جدیت کردیم که اگر روزی بتوانیم آن را منتشر کنیم شکوه و عظمت آن را مردم ایران بیشتر خواهند دید. امیدوارم سال ۱۴۰۰ سال خوبی برای مردم ایران و گشایش‌های بهتر باشد. گشایش‌هایی که تنها به دست ملت ایران و در درون اتفاق می‌افتد.

وی درباره ادعای مطرح شده مبنی بر دخالت ایران در حمله به پایگاه عین الاسد اظهار داشت: این اقدامات در این زمان بسیار مشکوک است و از دولت عراق و وزیر خارجه عراق خواستیم به روشنی آمران و عاملان را معرفی کنند. ثبات عراق برای ثبات منطقه بسیار مهم است و آنهایی که به دنبال بی ثباتی در عراق هستند نمی‌خواهند منطقه روی آرامش را ببیند.

خطیب‌زاده درباره اینکه گفته بود انگشت اتهام در حمله به کشتی کانتینربر ایرانی به سوی رژیم صهیونیستی است، گفت: رژیم اشغالگر قدس در طول دهه‌های گذشته هیچ روزی نبوده که جنگ و خونریزی نکرده باشد. توطئه‌ها و طراحی‌ها برای ناامن کردن منطقه داشته و اینها اسناد روشنی از فعالیت‌های این رژیم در منطقه است. ریشه بحران‌های غرب آسیا از روزی که این رژیم به منطقه تحمیل شد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: ایران ندای مقابله با همین خوی ترور، وحشیگری و خونریزی این رژیم است و با قدرت و صلابت در مقابل این رژیم هستیم. موضوع اصلی جهان اسلام همواره فلسطین بوده، هست و خواهد بود و ایران تمامی گزینه‌ها را برای دفاع و صیانت از منافع خود در منطقه و داخل ایران همواره لحاظ کرده و در مورد امنیت ملی خود نه تردید داشته و نه با کسی مصالحه کرده است.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده نازنین زاغری گفت:‌این یک پرونده قضایی است که در دادگاه مراحل خود را طی کرده است. بیشترین کمک به چنین پرونده‌هایی جلوگیری از سیاسی کردن آن است. به دولت انگلیس توصیه می‌کنم یک بار مسیر سیاسی کردن موضوعات را رفته و دیده و اجازه دهد این موضوع در مسیر قضایی خود طی شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: دولت انگلیس چندین بار به تعهدات خود عمل نکرده و ایجاد مشکلاتی را به همراه داشته است. به افرادی که ویزا داده در بدو ورود دیپورت کرده است و این نشان می‌دهد دولت انگلیس نهایت تلاش خود را کرده است که آرامش برنگردد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.