خطاهای سریالی غرب در جنگ اوکراین - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85898
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۶:۵۹ |
پمپاژ تسلیحاتی آمریکا و اروپا نتیجه عکس خواهد داشت

خطاهای سریالی غرب در جنگ اوکراین

 خطای راهبردی ناتو در خصوص اصرار بر محاصره روسیه از طریق گسترش پیمان آتلانتیک شمالی به شرق، مولد هزینه‌های سنگینی برای غرب بوده است. چند روز قبل آژانس خبری بلومبرگ گزارش داد که از آغاز زمستان تاکنون، کشورهای غربی بیش از 200 دستگاه تانک و 300 خودروی جنگی پیاده‌نظام را برای به‌اصطلاح اجرای  عملیات ضد حمله برنامه‌ریزی‌شده از سوی کی‌یف، به اوکراین منتقل کرده‌اند.
خطاهای سریالی غرب در جنگ اوکراین

گروه بین‌الملل
 خطای راهبردی ناتو در خصوص اصرار بر محاصره روسیه از طریق گسترش پیمان آتلانتیک شمالی به شرق، مولد هزینه‌های سنگینی برای غرب بوده است. چند روز قبل آژانس خبری بلومبرگ گزارش داد که از آغاز زمستان تاکنون، کشورهای غربی بیش از ۲۰۰ دستگاه تانک و ۳۰۰ خودروی جنگی پیاده‌نظام را برای به‌اصطلاح اجرای  عملیات ضد حمله برنامه‌ریزی‌شده از سوی کی‌یف، به اوکراین منتقل کرده‌اند.
 میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر رئیس‌جمهور  اوکراین هشدار داد که در صورت توقف عرضه تسلیحات موردنیاز ارتش اوکراین، جنگی گسترده در کشورهای اروپایی رخ خواهد داد.این در حالی است که با وجود ادامه حمایت‌های مالی و نظامی گسترده از سوی کشورهای غربی، بسیاری از کارشناسان نظامی خارجی با اشاره به برتری‌های مشخص نیروهای مسلح روسیه، ازلحاظ نفرات، توان آتش توپخانه و قدرت هوایی و میزان مهمات، در مقایسه با توان نظامی ارتش اوکراین، موفقیت در اجرای ضد حمله احتمالی کی‌یف را موردتردید قرار داده و یادآور می‌شوند که چنین تلاشی تغییر چندانی در وضعیت جبهه نبرد به وجود نخواهد آورد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور  اوکراین روز پنج‌شنبه در مصاحبه با رسانه‌های اروپایی اعتراف کرد که نیروهای اوکراینی به زمان بیشتری به‌منظور آماده شدن برای اجرای موفق ضد حمله نیاز دارند، در غیر این صورت متحمل تلفات سنگین خواهند شد.
 جملات قابل‌تأمل یک سیاستمدار آمریکایی 
جفری یانگ، نامزد حزب دموکرات برای پست فرمانداری ایالت کنتاکی آمریکا ابراز عقیده کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور  روسیه، بلوک ناتو را با موفقیت شکست می‌دهد. یانگ ، بامداد  روز جمعه در حساب توییتری خود نوشت: «او (پوتین) با موفقیت در حال شکست دادن امپراطوری شیطانی متجاوز، مرتکب کشتارجمعی و جنایت جنگی در سراسر جهان است که خود را پیمان آتلانتیک شمالی می‌نامد.» علاوه بر این، این سیاستمدار آمریکایی معتقد است که رئیس‌جمهور  روسیه از قوانین بین‌المللی پیروی می‌کند، درحالی‌که مقامات واشنگتن هرروز به‌گونه‌ای آن را نقض می‌کنند. به گفته یانگ، ایالات‌متحده و ائتلاف آتلانتیک شمالی باید تمامی نیروها و تسلیحات خود را برای همیشه از اروپا و آسیا خارج کنند تا ثبات در این مناطق برقرار شود.بااین‌حال، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی  PBS  اعلام کرد که دولت ایالات‌متحده تمام تلاش‌های لازم را برای جبران کمبود تسلیحات و مهمات ارتش اوکراین انجام خواهد داد، اگر کی‌یف این مسئله را به واشنگتن اطلاع دهد. بلینکن این مسئله را در واکنش به سخنان رئیس‌جمهور  اوکراین، ولودیمیر زلنسکی که گفت«غرب به‌اندازه کافی خودروهای زرهی به کی‌یف ارائه نکرده تا نیروهای مسلح اوکراین بتوانند یک ضد حمله موفق را انجام دهند»، بیان کرد. وی در پاسخ به سؤالی دراین‌باره گفت: «این موضوع یک فرآیند متعارف دارد و ما به معنای واقعی کلمه به‌صورت روزانه با مقامات اوکراینی و با ائتلافی از کشورها [گروه تماس کشورهای غربی در مورد کمک نظامی به کی‌یف] کار می‌کنیم تا مطمئن شویم آن‌ها از حمایت لازم برخوردارند. اگر کمبودی وجود داشته باشد، این کمبود [در مورد سلاح و مهمات] به ما گفته خواهد شد و ما تمام تلاش خود را برای جبران آن انجام خواهیم داد.»وزیر خارجه آمریکا همچنین اعتراف کرد که ایالات‌متحده، حتی قبل از شروع درگیری نظامی در ماه فوریه سال گذشته، «اقدامات مضاعفی را انجام داده بود تا مطمئن شود که اوکراین همه امکانات لازم را برای محافظت از خود در برابر تجاوز روسیه در اختیار دارد.»
 ادامه عملیات در باخموت 
وزارت دفاع روسیه گزارش داده است  که گروه‌های ضربت نیروهای مسلح این کشور به عملیات آزادسازی بخش غربی آرتموفسک (به نام اوکراینی – باخموت) که آخرین مواضع نظامیان اوکراینی در آنجا قرار دارد، با پشتیبانی نیروهای هوایی و توپخانه ادامه می‌دهند.در این گزارش آمده است: «گروه‌های ضربت روسیه با پشتیبانی مناسب هوایی و توپخانه به آزادسازی بخش غربی آرتموفسک ادامه می‌دهند.» همچنین، ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که طی شبانه‌روز گذشته ۸ سورتی پرواز در منطقه انجام‌شده و واحد توپخانه نیروهای جنوبی روسیه نیز  مأموریت حفظ آتش بر مواضع دشمن را برعهده دارد.علاوه بر این، یکی از مقامات شرکت نظامی خصوصی واگنر گفت که  شهر آرتموفسک تقریبا تحت کنترل نیروهای روسی قرارگرفته و تنها ۷۴۰ متر تا ورود به شهر باقی‌مانده است.همچنین وزارت دفاع روسیه تأکید کرد که  وضعیت کلی در منطقه عملیات ویژه نظامی کاملا تحت کنترل نیروهای مسلح این کشور قرار دارد و برخی اظهارات درباره وضعیت دفاعی در بخش‌های مختلف خط تماس جبهه نبرد با واقعیت مطابقت ندارد.
طبق این اطلاعات، نیروهای مسلح اوکراین هیچ درگیری فعالی را در جهت‌گیری کوپیانسک انجام نمی‌دهند. وضعیت در مناطق زپروزیا و خرسون نیز آرام است. وزارت دفاع روسیه افزود که در حال حاضر نبرد برای دفع حمله واحدهای اوکراینی در منطقه مسکونی مالویلینوفکا در جریان است. نیروهای ارتش و هواپیماهای تهاجمی و همچنین واحدهای توپخانه درگیر هستند. این وزارتخانه یادآور شد: دشمن ازلحاظ نیروی انسانی و تجهیزات متحمل خسارات قابل‌توجهی شده است.
میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر رئیس‌جمهور اوکراین اخيرا در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، ابراز امیدواری کرد که ایالات‌متحده، به تبعیت از انگلیس، تصمیم بگیرد که موشک‌های دوربرد به کی‌یف ارسال کند. پودولیاک گفت: من فکر می‌کنم که ایالات‌متحده نیز به ارائه موشک‌های دوربرد خواهد پیوست، زیرا معتقدم در این مرحله  موشک‌های دوربرد ابزاری کلیدی هستند که توانایی رزمی طرف روسی را به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد داد.وی درعین‌حال تأکید کرد که تأمین موشک‌های دوربرد برای کی‌یف در آستانه عملیات ضدحمله، بسیار ضروری است.اخیرا   وزارت دفاع انگلیس انتقال موشک‌های کروز از نوع Storm Shadow به اوکراین را تأيید کرد. به گفته بن والاس، کی‌یف به این موشک‌ها برای محافظت از خود نیاز دارد. درعین‌حال وزارت دفاع انگلیس تأکید کرد که این موشک‌ها فقط در خاک اوکراین مورداستفاده قرار می‌گیرند، زیرا «پرواز آن‌ها» به سمت خاک روسیه منجر به تشدید درگیری نظامی در مقیاس گسترده می‌شود.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.