خشم کاخ سفید از تشکیل دولت لبنان - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 14244
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۰:۰۳ |
ادامه توطئه‌های واشنگتن در بیروت؛

خشم کاخ سفید از تشکیل دولت لبنان

توطئه‌هاي ايالات‌متحده آمريکا در لبنان همچنان به‌صورت مستمر ادامه دارد. مقامات آمريکايي به‌شدت نگران تحولات فعلي لبنان هستند.
خشم کاخ سفید از تشکیل دولت لبنان
‌|گروه بين‌الملل‌| 
توطئه‌هاي ايالات‌متحده آمريکا در لبنان همچنان به‌صورت مستمر ادامه دارد. مقامات آمريکايي به‌شدت نگران تحولات فعلي لبنان هستند. هوشياري حزب‌الله لبنان و ديگر جريان‌هاي حامي مقاومت در بيروت، منجر به خنثي‌سازي بخش مهمي از توطئه‌هاي ايالات‌متحده، عربستان سعودي و فرانسه در بيروت شده است. بر اين اساس، واشنگتن که درصدد بحران‌سازي مزمن و طولاني‌مدت در لبنان ( براي مداخله جويي بيشتر در اين کشور ) بوده است، در تحقق اين هدف شکست‌خورده و راه به‌جايي نبرده است. 
بيروت اخيرا  صحنه درگيري  ميان نيروهاي امنيتي و حاميان جريان المستقبل وابسته به سعد حريري بود درحالي‌که نخست‌وزير مکلف از ماهيت دولتي که قصد دارد در برابر چالش‌هاي کنوني تشکيل دهد، سخن رانده است.
خبرنگار الجزيره در لبنان گزارش داد، عمليات تعقيب و گريزي بين ارتش و تظاهرکنندگان طرفدار سعد حريري طي دو شب گذشته رخ داد.حاميان حريري اقدام به بستن مسير اصلي بيروت از ظهر جمعه در اعتراض به مکلف شدن حسان دياب براي تشکيل دولت جديد لبنان کردند، آن‌ها زماني که نيروهاي ارتش در حال باز کردن مسير بودند به سمت نيروهاي ارتش سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کردند. ده‌ها تظاهرکننده حامي جريان المستقبل مسير کورنيش المزرعه، مسير اصلي بيروت را بستند و خواستار احياي رايزني‌هاي پارلماني براي معرفي حريري به‌جاي حسان شدند که روز پنج‌شنبه مأمور تشکيل کابينه شد.معترضان به اين دليل به نامزد شدن دياب معترض‌اند که مي‌گويند او از حمايت سني‌ها را برخوردار نيست و طبق خواسته‌ آن‌ها تعيين نشده و نماينده اين طايفه نيست. اين در حالي است که حريري قبل‌تر از حاميانش خواسته بود خيابان‌ها را ترک کرده و آرامش اختيار کنند.
در شمال لبنان نيز معترضان حامي حريري تعدادي از مسيرها را با تايرهاي شعله‌ور مسدود کردند، همچنين تعدادي ديگر مسيرها در البقاع در شرق کشور را بستند و نيروهاي ارتش اقدام به باز کردن برخي از اين مسيرها کردند.در سايه اين اتفاقات دياب گفته است،‌ دولت آينده را از بين افراد متخصص و مستقل براي خدمت به کشور و حل مشکلات تشکيل خواهد داد.نخست‌وزير مکلف تأکيد کرد، اوضاع لبنان هيچ‌گونه اتلاف وقت را برنمي‌تابد و او رايزني‌ها براي تشکيل دولت جديد را به‌منظور دستيابي به آن‌چه تظاهرکنندگان مي‌خواهند، تسريع خواهد بخشيد.
نخست‌وزير مکلف اخيرا  اظهار کرد، مسئوليت احياي لبنان وظيفه خطيري است، همه از چالش اقتصادي آگاه‌اند و مي‌دانند کشور در چه وضعيتي است.وي افزود: ما بايد مسير جديدي شبيه اراده ملت را در پيش بگيريم، خواسته معترضان محق بوده و اساس تشکيل دولت جديد خواهد بود.
نخست‌وزير جديد لبنان گفت که کابينه‌اش حداکثر تا ۶ هفته ديگر تشکيل خواهد شد.حسان دياب پس از ديدار با سعد حريري رئيس حزب المستقبل با اشاره به حمايت حريري از دولت آينده افزود: در دولت وي سعد حريري همکار او خواهد بود اما توضيح بيشتري در اين خصوص نداد. حسان دياب اين را هم گفت که اعضاي کابينه او از متخصصين خواهند بود .
ساعاتي پس از انتخاب نخست‌وزير جديد لبنان، معاون سياسي وزير خارجه آمريکا راهي بيروت شد و با ميشل عون رئيس‌جمهور لبنان و نبيه بري رئيس مجلس لبنان ديدار و گفت‌وگو کرد.ديويد هيل در کنفرانسي خبري با دخالتي آشکار در امور داخلي لبنان گفت: ما دولت لبنان را به اجراي اصلاحات تشويق مي‌کنيم! اين در حالي است که ايالات‌متحده آمريکا به همراه دو بازوي خود يعني فرانسه و عربستان سعودي، اصلي‌ترين مسببان وقوع بحران‌هاي اخير در لبنان بوده‌اند. 
سفر ديويد هيل به لبنان بحث‌هاي بسياري را در هفته گذشته لبنان به خود اختصاص داد، خصوصا اين‌که بسياري از کارشناسان معتقد بودند مأموريتي ديپلماتيک به وي درباره اعمال فشار بر لبنان در پرونده ترسيم مرزهاي مورد اختلاف بيروت و تل‌آويو و بحث دوباره درباره خط «هوف» محول شده است.بر اساس گزارش شبکه «الميادين»، منابع بسياري معتقدند که مأمور شدن حسان دياب به تشکيل دولت لبنان ساعاتي قبل از رسيدن هيل به لبنان اولويت‌هاي وي را تغيير داد و باعث شد پرونده ترسيم مرزي و بلوک‌هاي نفتي مورد اختلاف مطرح نشود و وي در ديدار با مقامات لبنان تنها بر روي تشکيل دولت لبنان و اصلاحات مطلوب تمرکز کند.در همين زمينه «امين حطيط» تحليلگر و کارشناس لبناني اعلام کرد: نخست‌وزير شدن حسان دياب هيل را به دردسر انداخت و باعث تغيير برنامه‌هاي او شد. خصوصا اين‌که تلاش براي کودتاي اقليت بر اکثريت در پارلمان موفق نشد.
بر اساس اين گزارش، منظور وي از کودتاي اقليت بر اکثريت تلاش برخي ائتلاف‌هاي پارلماني براي نخست‌وزير شدن «نواف سلام» بود، نامزدي که آمريکا دنبال نخست‌وزير شدن وي بود.حسان دياب  پنج‌شنبه هفته گذشته (۲۸ آذر) با کسب ۶۹ رأي، از سوي ميشل عون براي تشکيل دولت جديد مأمور شد و گفته ظرف چند هفته اين دولت را تشکيل خواهد داد.از سوي ديگر «ربيع ياغي» کارشناس امور نفتي در لبنان اعلام کرد، موضع اين کشور در پرونده ترسيم مرزهاي دريايي و زميني همچنان ثابت است و لبنان از وجبي از خاک خود نخواهد گذشت.
از سوي ديگر، وسيم بزي کارشناس و تحليلگر لبناني نيز در گفت‌وگو با خبرگزاري ايرنا  گفت: آمريکا از گذشته در نهادها و مؤسسه‌هاي نظامي به‌ويژه ارتش لبنان سرمايه‌گذاري کرده و مانع کمک کشورهاي ديگر به ارتش ما مي‌شود. اين اقدام آمريکا دليل واضحي است که نشان مي‌دهد مقام‌هاي واشنگتن مي‌کوشند در تصميم‌هاي مستقل حاکميتي لبنان دخالت و از کمک‌هايشان به ارتش کشور ما سوءاستفاده کنند.
بزي خاطرنشان کرد: تصميم تازه آمريکا براي بازگرداندن و از سر گرفتن کمک‌هايش به ارتش، تلاش تصنعي و ظاهري مقام‌هاي کاخ سفيد براي ايجاد يک فضا و تصوير مثبت از خود در لبنان است. قرار بود آمريکا مبلغ ۱۰۵ ميليون دلار در چارچوب برنامه‌هاي کمک به ارتش لبنان اهداء کند که اين تصميم به مدت ۶ ماه تعليق شد، اما مقام‌هاي واشنگتن هفته گذشته اعلام کردند اين کمک‌ها دوباره به ارتش لبنان داده خواهد شد.
تحليلگر لبناني دليل اين تعليق و سپس تصميم به ازسرگيري کمک‌ها را اختلاف‌نظر مقام‌هاي آمريکا و مخالفت وزارت دفاع اين کشور (پنتاگون) با کمک به ارتش لبنان دانست و افزود: واضح است که ميان مقام‌هاي واشنگتن اختلاف‌نظر بالايي درباره مسائل و بحران کنوني لبنان وجود دارد.
نویسنده : گروه بین الملل |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.