خروج غیرقانونی کالا در پوشش ترانزیت مصداق قاچاق سازمان یافته است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 40829
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰ |
آیت الله رئیسی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون:

خروج غیرقانونی کالا در پوشش ترانزیت مصداق قاچاق سازمان یافته است

رئیس قوه قضائیه به منظور رفع موانع تولید و صادرات کشور و استفاده از ظرفیت‌های دستگاه قضائی در این راستا، در سفری از پیش اعلام نشده از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون بازدید کرد.
خروج غیرقانونی کالا در پوشش ترانزیت مصداق قاچاق سازمان یافته است

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، امروز با سفر به شهرستان تایباد خراسان رضوی در این منطقه ویژه اقتصادی در مرز ایران و افغانستان حاضر شد و ضمن بازدید از منطقه در جریان مسائل و مشکلات گذرگاه مرزی دوغارون قرار گرفت.

بازدید از پایگاه مرزبانی منطقه و حضور در گمرک دوغارون و همچنین شرکت در جلسه شورای تأمین و دیدار با فعالان اقتصادی ایرانی و افغانستانی و شنیدن مشکلات و معضلات حقوقی و قضائی آنها از دیگر برنامه‌های سفر آیت الله رئیسی به شهرستان تایباد بود. استاندار خراسان رضوی و رئیس کل دادگستری استان نیز در این سفر رئیس قوه قضائیه را همراهی کردند.

گفتنی است دوغارون با مساحت ۸۷۰۰ هکتار یکی از بزرگ‌ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور محسوب شده و نقش مهمی در روند تسهیل صادرات تولیدات ایرانی به کشور همسایه افغانستان دارد؛ قوه قضائیه طی ۲ سال گذشته تلاش کرده در رفع مشکلات حقوقی و قضائی بخش تولید و صادرات کشور اهتمام ویژه ای داشته و موانع را از پیش پای این بخش برطرف نماید.

رئیسی در ابتدای ورود، به پاسگاه مرزی منطقه رفت و مرزبانان را دلاور مردانی دانست که نقش اصلی را در تأمین امنیت ایجاد می‌کنند.

رئیس دستگاه قضا همچنین در جریان بازدید از مرز گفت: انتظار مقام معظم رهبری در سال جاری بیش از سال‌های گذشته است و در سال ۱۴۰۰ همه باید تصمیم بگیرند کار جدی و متفاوت در راستای رونق تولید در کشور انجام دهند.

سید ابراهیم رئیسی، مرز دوغارون را یک مرز با اهمیت دانست و افزود؛ این منطقه مرزی، هم دارای اهمیت ویژه اقتصادی است و هم امنیتی و از هر دو جهت باید مورد دقت قرار بگیرد تا مورد تهدید واقع نشویم.

وی گفت؛ وضعیت ورود اتباع خارجی به کشور و خروج آنها در این مرز باید قانونمند و ضابطه مند باشد و زیرساخت‌های موجود برای اجرای این ترددها لازم است ترمیم و بازسازی شود.

رئیس دستگاه قضا به اهمیت بالای ارتباط ایران با کشورهای منطقه و به ویژه همسایگان اشاره کرد و افزود؛ تعامل سازنده اقتصادی با دنیا جز سیاست‌های مهم نظام است و روان سازی کارها در این مرز کمک به تولید کننده و صادرات و واردات می‌کند.

رئیسی در ادامه در جمع مسؤولین محلی و منطقه و استاندار خراسان رضوی در شورای تأمین تایباد تاکید کرد: تولیدکنندگان و صادرکنندگان نباید گرفتار پیچ و خم‌های اداری شوند و با کنترل دقیق و قانونمند در ترخیص کالا باید سرعت داده شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به احیا و بازگشت به چرخه تولید ۱۰۰۲ کارخانه و واحد تولیدی طی سال گذشته با اقدام قضائی و کمک و همراهی دولت و دستگاه‌های متولی امر تاکید کرد در سال جدید باید موانع صادرات و مراودات اقتصادی در همه نقاط استراتژیک مرزی یک به یک برطرف شود و شاهد قفل‌شکنی از برخی موانع گشایش اقتصادی در این مناطق مهم باشیم

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از اظهارات خود به ترانزیت کالا به صورت مستقیم از کشور به افغانستان اشاره کرد و گفت: گمرک و مرزبانی باید دقت کنند با پوشش ترانزیت کالا، قاچاق کالا صورت نگیرد اگر این کار انجام شود این قاچاق سازمان یافته است و باید جلوی آن راگرفت و در سالی که مزین به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی است نباید قاچاق کالا مانع تولید باشد و باید به آن حساس بود.

رئیس قوه قضائیه به عقب ماندگی ۱۰ ساله اجرای مصوبه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اشاره کرد و افزود؛ با توجه به اقدامات خوب اخیر استانداری در این منطقه و ظرفیت اشتغالزایی پنج هزار نفری تعلل در راه اندازی هر چه سریع‌تر آن با توجه به تأخیر قبلی جایز و قابل اغماض نیست.

رئیسی تاکید کرد: خیلی از استان‌ها به دنبال تصویب منطقه ویژه هستند اما در این منطقه مجلس قانون فعالیت را مصوب کرده و باید پیگیری لازم انجام شود تا باعث رونق تولید و ایجاد اشتغال منطقه و در این راستا باید کار جهادی انجام شود تا مشکل بیکاری در منطقه هم به سرعت مرتفع شود.

رئیسی تصریح کرد: ماشین‌های توقیفی نباید در پارکینگ‌های گمرکات معطل بمانند و باید هر چه زودتر کار ترخیص و یا وضعیت آنها تعیین تکلیف شود.

آیت الله رئیسی با تاکید بر لزوم به‌کارگیری دیپلماسی اقتصادی افزود؛ اولویت نظام، ارتباط جدی و مؤثر با کشورهای منطقه و همسایگان است و دیپلماسی اقتصادی فعال می‌تواند هم در داخل رونق تولید ایجاد کند و هم در منطقه به توسعه روابط اقتصادی بینجامد و شناسایی و حل مشکلات و فعال شدن ظرفیت‌ها با دیپلماسی اقتصادی ممکن خواهد شد.

وی مرز دوغارون را یکی از فعال‌ترین مرزهای کشور دانست و گفت؛ کار مردم نباید معطل سیستم اداری باشد و با مراقبت و حساب کشی، باید کار مردم تسهیل شود و با نگاهی که در استان است بسیاری از گره‌ها در حال باز شدن است و کارهای اساسی که در مرز انجام می‌شود در تحقق شعار سال نقش آفرین است.

رئیس دستگاه قضا یکی از جلوه‌های مهم این منطقه را زندگی مردمان شیعه و اهل سنت در کنار هم دانست و افزود؛ وحدت و انسجام، زمینه مهم توسعه در منطقه است و نقش علما و فرهیختگان در این زمینه بسیار برجسته است.

رئیسی تاکید کرد: اساساً در هر منطقه وحدت می‌تواند عامل رشد و توسعه باشد و درگیر شدن با مسائل بی اهمیت می‌تواند اقدامات مؤثر به نفع مردم را خنثی کند.
بازدید از مجموعه‌های مختلف گمرک دوغارون و شنیدن مشکلات رانندگان و تولیدکنندگان و صادرکنندگان از برنامه‌های دیگر رئیس قوه قضائیه در سفر یک روزه به شهرستان تایباد بود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.