خداحافظی عبدالملکی با وزارت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 67795
  پرینتخانه » اقتصادی, سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۶:۰۹ |
نکاتی پیرامون جابه جایی در وزارت کار که باید به آن توجه شود

خداحافظی عبدالملکی با وزارت

چند روزی بود که شایعه جدا شدن وزیر کار از کابینه دولت در فضای مجازی پیچیده بود اما امروز حجت الله عبدالملکی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استعفا داد. اصولا انتخاب، استعفا، استیضاح، عزل و یا حذف یک وزیر در همه دولت‌ها یک اتفاق ساده و معمولی نیست و مستلزم رایزنی و هماهنگی های پیچیده  و طولانی در سطح نخبگان است.
خداحافظی عبدالملکی با وزارت
افشین کیانی
چند روزی بود که شایعه جدا شدن وزیر کار از کابینه دولت در فضای مجازی پیچیده بود اما امروز حجت الله عبدالملکی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استعفا داد. اصولا انتخاب، استعفا، استیضاح، عزل و یا حذف یک وزیر در همه دولت‌ها یک اتفاق ساده و معمولی نیست و مستلزم رایزنی و هماهنگی های پیچیده  و طولانی در سطح نخبگان است. عبدالملکی در متن نامه خود به رئیس‌جمهور آورده است که برای افزایش هماهنگی در دولت استعفا می‌دهم و سرباز انقلاب و دولت باقی خواهم ماند، این نکته نشان از درستکاری و وفاداری او به‌نظام است که از ایشان نیز همین انتظار می رفت و بیانگر آن است که سرباز ولایت در هر سطحی چه سردار باشد چه وزیر بازهم خود را سرباز نظام می داند که در جای خود شایسته قدردانی و تشویق است.اما رفتن یک وزیر مشابه یک زلزله است که می تواند خفیف باشد یا سهمگین و این متولیان امر هستند که از شدت آن کاسته و یا بر آن می افزایند. با رفتن وزیر تغییرات در سطح معاونین و مدیران کل جدی می شود و حتی برخی از آن‌ها خودشان دیگر به محل کار نمی روند. ممکن است تغییرات گسترده‌ای در سطح مدیران سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی، شستا و شرکت‌های زیرمجموعه آن‌ها را نیز شاهد باشیم. این تغییرات هرکدام مشابه پس لرزه های بعد از زلزله است که می تواند مخرب تر نیز باشد لذا باید جانشین ایشان با دقت و احتیاط کامل مأموریت خود را دنبال کند. اهم نکاتی که بهتر است موردتوجه قرار گیرد بدین قرار است:
۱- جامعه کارگری ایران فضای حساسی دارد و رخدادهای اخیر سایه سنگین خود را بر این جامعه انداخته است عدم توجه به خواسته های کارگری معمولا جبران‌ناپذیر یا خسارت‌بار است.
۲- فضای حاکم بر کارمندان وزارتخانه مناسب نیست و خود را سرخورده و سرگشته می دانند و باور کرده که مورد اعتماد نیستند ولی از این تغییر استقبال کرده و آماده همکاریند. این امر می تواند یک فرصت و همچنین یک تهدید باشد و در صورت عدم توجه به آن احتمال تبدیل‌شدن آن به تهدید بیشتر است.
۳- زندگی فعلی بازنشستگان بیانگر زندگی آینده کارمندان فعلی است. اتفاقات اخیر حاکی از عدم رضایت آن‌ها است و عدم توجه به آن موجب ایجاد موج  نارضایتی بیشتر نه‌تنها در بازنشستگان بلکه در میان جامعه کارمندان نیز خواهد شد.
۴- تغییرات چندباره مدیرعامل شستا و عدم هماهنگی بین سران وزارتخانه و سازمان تأمین اجتماعی که درز مکاتبه بین آن‌ها در فضای مجازی را نیز در ادامه داشت، تخریب فضای کسب‌وکار و بازار سرمایه را به دنبال داشت.
۵- عدم هماهنگی در تعیین و انتصاب مدیرعامل شرکت های زیرمجموعه نظیر هواپیمایی آسمان خسارات زیادی را در پی دارد که برخی از این خسارات اصلا قابل جبران نیست و انتخاب برخی از افراد در شرکت های تخصصی بدون سابقه کار مرتبط نیز قصه پردردی است.
۶- انتخاب اعضای هیئت‌مدیره شرکت های تابعه و مدیرعامل این شرکت ها 
همواره نوعی حیاط‌خلوت را به همراه دارد که همیشه مورد کنکاش قرار می گیرد. فشار برخی از فعالان سیاسی یا طرفداران خصوصا در استان‌ها مبنی بر حضور فلان شخص در جایگاه مدیریتی فلان شرکت از دردسر های بزرگ وزیر بعدی خواهد بود. 
نویسنده : افشین کیانی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.