حل مناقشه قره‌باغ به نفع هر دو طرف درگیری است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32314
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷ | 591 بازدید |
یعقوب رضازاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

حل مناقشه قره‌باغ به نفع هر دو طرف درگیری است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره مناقشه قره باغ گفت: درگیری قره‌باغ نه به نفع دوطرف مناقشه و نه به نفع کشور ماست و بهتر است چه زودتر ختم شود.
حل مناقشه قره‌باغ به نفع هر دو طرف درگیری است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره مناقشه قره باغ گفت: درگیری قره‌باغ نه به نفع دوطرف مناقشه و نه به نفع کشور ماست و بهتر است چه زودتر ختم شود.
یعقوب رضازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درمورد نقض آتش‌بس مناقشه قره‌باغ و ادامه‌دار شدن این درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در گفت‌وگو با «رسالت» گفت: بنده به اتفاق اعضای کمیسیون امینت ملی مجلس درمورد آتش‌بس قره‌باغ نزدیک به دو هفته پیش از مرزهای غربی کشورمان در منطقه آذربایجان شرقی و اردبیل بازدید کردیم. همان زمان تأکید کردیم و باز هم می‌گوییم که این درگیری‌ها قطعا نه به نفع دوطرف مناقشه و نه به نفع کشور ماست و بهتر است چه زودتر ختم شود.
وی افزود: آسیب‌هایی که به این دو کشور از نظر انسانی و مالیپیش آمده است به روستاهای مرزی ما کشیده شده و روستاهای مرزی کشورمان به دلیل اصابت راکت‌های مناقشه آذربایجان و ارمنستان آسیب دیده‌اند. لذا همان‌طور که وزارت امورخارجه موضعش بی‌طرفی و عدم دخالت در این قضیه از نظر نظامی بوده است ما نیز همین موضع را اتخاذ کردیم.
رضازاده خاطرنشان کرد: تنها راهی که پیشنهاد شد این بود که طرف‌های درگیر مناقشه باید به قطعنامه‌های شورای امنیت و همچنین مذاکرات سیاسی اتکا کنند، این قضیه ازطریق اقدام نظامی قابل حل نیست.
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت که با این وجود متأسفانه برخی از کشورها در امور دو کشور درگیر دخالت می‌کنند و این دخالت باعث شده است که آتش‌بس میان آذربایجان و ارمنستان نقض شود. دخالت کشورهایی که هم‌مرز آن‌ها هستند و گاهی از یک طرف پشتیبانی فعال می‌کنند، به هیچ‌وجه صحیح نیست و به نوعی آتش افروختن در این معرکه است.
وی تأکید کرد: با دخالت سایر کشورها ،درگیری قره‌باغ ادامه‌دار و مردم بیگناه کشته می‌شوند و این دوکشور نیز از نظر مالی خسارت می‌بینند. همه می‌دانند که جنگ نمی‌تواند مشکل را حل کند  بنابراین باید به این مناقشه پایان دهند.
رضازاده در انتها ضمن اشاره به نقش پررنگ جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات صلح بین این دو کشور اظهار کرد: ما حدودا ۷۰۰ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان و نزدیک به ۴۶ کیلومتر مرز مشترک با ارمنستان داریم. به همین دلیل با هر دو کشور روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی داریم و چندین سال است که با آن‌ها در صلح و دوستی هستیم. بنابراین جمهوری اسلامی می‌تواند نقش مهمی برای مذاکرات صلح کشور آذربایجان و ارمنستان ایفا کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.