حضور دانش‌آموزان در مدرسه اجباری نیست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 28870
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲ | 621 بازدید |
ربیعی:

حضور دانش‌آموزان در مدرسه اجباری نیست

سخنگوی دولت گفت: هیچ اجباری برای حضور دانش آموزان در مدارس وجود نخواهد داشت و دولت برنامه ای را طراحی می‌کند تا هیچ دانش‌آموزی دچار عقب ماندگی تحصیلی نشود.
حضور دانش‌آموزان در مدرسه اجباری نیست

علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اهالی رسانه با بیان اینکه همزمان با بازگشایی مدارس، مبارزه‌ای چند کرونایی دولت و ملت ما وارد مرحله جدیدی می‌شود، گفت: دوگانه‌هایی که در این مدت ایجاد شده و برنامه ریزی برای آنها به شکلی است که سیاستگذاری برای اداره کشور و توجه به نگرانی‌های مردم را با مشکل مواجه می‌کند.

ربیعی تاکید کرد: این یک مبارزه ساده نیست، مبارزه زندگی است، مبارزه ما با دو ویروس تحریم و کرونا مبارزه برای بقای ملی است. ما هم باید آموزش را طبق روال همیشگی به پیش ببریم و هم امر سلامت و مراقبت از جان فرزندان خودمان را در صدر همه اولویت‌ها قرار دهیم و هم اینکه امر آموزش تعطیل نشود.

وی ادامه داد: همه دوگانه‌های جان و نان، جان و عزاداری و جان و آموزش آزمون‌هایی است که باید با همکاری هم و افزایش اعتماد بتوانیم با موفقیت از آنها عبور کنیم. این‌ها یک آزمون ملی برای همه ماست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما در شرایط متفاوت با کشورهای دیگر قرار داریم. ما یک کرونا نداریم، دو کرونا داریم، کرونای تحریم، کرونایی که دولت ایالات متحده آمریکا مسئول آن است. یعنی کرونایی که از یک میانجی در حیات وحش جهش پیدا کرد و کرونایی که به شکل ویروس تحریم و تروریسم اقتصادی و از مغز و از ذهنیت غلط و قلدرمنشانه آمریکا سرچشمه گرفته است، بر سیاستگذاری های ما اثر گذاشته است.

ربیعی گفت: امروز معلمان زحمتکش و متعهد ما در خط مقدم این پیکار قرار دارند و از امروز مناسبات میان معلمان، دانش آموزان و اولیاء و در مجموع با دولت وارد مرحله‌ای است که باید آموزش‌مان را با شرایط جدید تجربه کنیم.

وی تصریح کرد: مبارزه ملت ما برای حفظ بقای خود یک مبارزه مضاعف است. مبارزه ای است برای سلامت و برای کرامت. و این یعنی هم کار و هم پیکار ما برای تحصیل و سلامت و همچنان که در رمضان و محرم دیدیم، هم دیانت وهم سلامت.

سخنگوی دولت گفت: ستاد ملی کرونا در تصمیمات آموزشی مدارس، همه ابعاد آن را مورد توجه قرار داد. اعم از آینده دانش آموزان، ضرورت تحرک و دریافت آموزش بهتر و اینکه اجتماعی شدن و شیوه استفاده از فضای مجازی را تمرین کنند.

ربیعی تصریح کرد: همچنین مسئله منزلت و نقش معلمان مورد توجه قرار دارد و در مورد عدالت آموزشی در دولت نیز تصمیماتی گرفته شد.

وی ادامه داد: همانطور که رئیس جمهور اعلام کردند که برای رفع نگرانی پدران و مادران، هیچ اجباری برای حضور دانش اموزان در مدارس وجود نخواهد داشت و دولت مکلف است که تمهیدی را اتخاذ کند که هیچ دانش اموزی دچار عقب ماندگی تحصیلی نشود.

سخنگوی دولت گفت: بنابر پیشنهاد وزیر ارتباطات، استفاده از شبکه شاد در سرویس های خانگی و تلفن همراه رایگان شده است. ۸۶ هزار مدرسه به اینترنت پرسرعت رایگان مجهز شده‌اند و امکان استفاده پرسرعت رایگان معلمان از فضای مجازی فراهم شده است.

ربیعی اظهار کرد: برای حدود ۶۰۰ هزار معلم، همانند آنچه در فروردین ماه رخ داد، وزارت ارتباطات یک بسته هدیه ۳ ماهه را ارائه خواهد کرد. برای دانش اموزان هم بسته های اختصاصی تعریف و ارائه خواهد شد. این بسته صرفا برای سایت‌هایی منتخب است که در لیست سفید قرار دارند تا سلامت دانش آموزان در فضای مجازی تامین شود.

وی ادامه داد: برای اساتید و دانشجویان هم بسته هایی در نظر گرفته شده که تا اول مهر اعلام خواهد شد.

سخنگوی دولت با اشاره به بحث عدالت آموزشی گفت: در بحث دیگری که در دولت صورت گرفت، رئیس‌جمهور تاکید کرد هیچ ایرانی نباید از تحصیل بازبماند. وزارتخانه های رفاه و آموزش و پرورش مکلف شدند که بازماندگی از تحصیل در دوران ابتدایی که به علل اقتصادی، فرهنگی و معلولیت در ثبت نام‌ها نبودند را با جدیت دنبال و با تک تک خانواده‌ها گفتگو کنند و موانع حضور این کودکان را برطرف کنند.

ربیعی با اشاره به مصوبه ستاد ملی کرونا درخصوص مرحله دوم انتخابات مجلس، گفت: یکی از مصوبات در ستاد ملی کرونا بود درباره مرحله دوم انتخابات مجلس بود که براساس این مصوبه انتخابات میان دوره ای مجلس در زمان مقرر با رعایت پروتکل ها برگزار خواهد شد. براساس این مصوبه تشکیل ستاد و سخنرانی ممنوع و تبلیغات و اطلاع رسانی نیز در فضای مجازی انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: برای شناسایی بیشتر داوطلبان، صداوسیما امکانات برابر اطلاع رسانی و تبلیغاتی در حد متعارف در اختیار آنان قرار خواهد داد.

سخنگوی دولت به وامد ودیعه مسکن نیز اشاره کرد و گفت: در مصوبه دیگر با توجه به درخواست تعدادی از ودیعه گیران اجاره مسکن، اجازه داده شد تا متقاضیان با بانک های عامل تفاهم کرده و مانده بدهی های آنها به اقساط تبدیل و پرداخت شود.

ربیعی گفت: دولت برای تسریع در برنامه طرح ملی مسکن و نیز کمک به کارکنان دستگاه‌ها، دولت تصویب کرد ۵۰ درصد از اراضی مازاد دستگاه‌ها به تامین مسکن کارکنان همان واحد اختصاص یابد و مابقی اراضی برای تامین مسکن برای تامین افراد فاقد مسکن تخصیص یابد.

وی ادامه داد: در روزهای گذشته شاهد مرحله تازه و رو به پیشرفتی در توسعه تعاملات بین المللی سازنده و موثر بودیم که در سفرهای اخیر مقامات بلندپایه آژانس اتمی و همینطور حضور هیئت اروپایی در ایران بازتاب داشت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این تحرکات دیپلماتیک نشانه دیگری از ناکامی ایالات متحده در پیش‌برد طرح های ویرانگری است که نه تنها نابودی برجام بلکه فراتر از آن تهاجم همه جانبه به چندجانبه گرایی و قانونمندی های بین المللی را در نظر داشت.

ربیعی گفت: اخیرا وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده که قصد اعمال تحریم های منسوخ شده شورای امنیت علیه ایران را دارد، همان تحریم هایی که اعضای شورای امنیت یکصدا با آن مخالفت کردند و هرگونه برگشت پذیری آن بدست آمریکا را ناممکن دانستند. ما بی اعتنا به این تهدیدها و نمایش‌های بی معنا، مصمم به تداوم تعامل توأم با احترام و حسن نیت با همه کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی هستیم تا در برابر این یاغی‌گری کم‌سابقه و در کنار ملت های جهان، از حاکمیت قانون و هنجارهای مشترک بین المللی دفاع کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر اعتمادسازی مستمر به عنوان زیربنای ارتقای روابط خارجی سازنده و موثر با جهان، تلاش برای توسعه روابط تجاری و کاهش موانع مربوط به مناسبات اقتصادی هم در مرکز توجه دور جدید از دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی است. هیچ دستاوردی خود به خود حاصل نمی‌شود. وزارت امور خارجه در خط مقدم نبردهای دیپلماتیک در ماه های اخیر، زحمات فراوانی را متحمل شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این مسیر به عنوان خط مشی ثابت جمهوری اسلامی ایران در هفته ها و ماه های آینده نیز ادامه خواهد داشت و اطمینان داریم که بیش از این هم، شاهد خبرها و نشانه های امیدبخش دیگری در برابر اردوی تحریم، شرارت و نفرت پراکنی جهانی آمریکا باشیم.

تشبیه مدرسه و پادگان توسط رئیس‌جمهور برای انضباط در مدارس بود

ربیعی در پاسخ به سوالی درخصوص نحوه حضور دانش آموزان در مدارس و انتقادهای مطرح نسبت به تشبیه مدرسه و پادگان از سوی رئیس‌جمهور، گفت: رئیس جمهور تاکید کرد که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست. از ابتدا هم قرار نبود حضور در مدارس اجباری باشد متاسفانه این روزها باب شده برخی به روش برجسته سازی آنچه را از هر متنی می‌خواهند استخراج و بازنمایی می‌کنند.

وی افزود: بحث مهم این بود که در کنار موضوع سلامت دو مساله برای دانش آموزان اهمیت دارد. یکی موضوع عدالت اموزشی بود که دلسوزان و شخصیت های تاثیرگذار نیز نسبت به آن حساسیت نشان داده و این نگرانی وجود داشت که همه دانش آموزان نتوانند از امکانات و فضای مجازی جهت آموزش استفاده کنند و باید این طبقه از جامعه را حتما در نظر گرفت.

سخنگوی دولت گفت: همچنین بارها تاکید شد که آموزش و پرورش تنها بعد آموزشی ندارد و حضور در مدارس برای افزایش سیاست‌های اجتماعی و شکل گیری شخصیت فرزندان به خصوص دانش اموزان عزیز پایه اول بسیار مهم و موثر است. با این حال رئیس‌جمهور تاکید کرد که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست.

ربیعی گفت: در خصوص نظم در مدارس و تعبیر رئیس‌جمهور هم برخی مجدد بازنمایی کردند. اتفاقا ما هم نگران پادگانی شدن جامعه هستیم. نگران این هستیم که برخی بخواهند با همان نگاه پادگانی اینترنت و فضای مجازی را محدود و آزادی ها مشروع را محدود کنند. همیشه یکی از صفات نیروهای مسلح در نزد افکار عمومی نظم است و منظور رئیس‌جمهور نظم و انضباط در مدارس بود.

وی گفت: به کار بردن واژه های دوگانه به ما کمک می کند که بتوانیم میان دوگانه های مختلف تعادل ایجاد کنیم و به ما کمک می کند از افراط و تفریط دوری کنیم. ‌عده ای ما را تا مرز تعطیلی کامل اقتصاد بردند. ما در نقطع تعادل سیاست‌گذاری می کنیم تا توامان جان حفظ شود و کار و عزاداری و صنعت حفظ شود و این در جلوگیری از افراط و تفریط برای ما موثر است.‌

سخنگوی دولت اضافه کرد: آخرین شاهد ما دوگانه دین و جان بود که به شکل تحسین آمیزی برگزار شد و شکل عزاداری مقام معظم رهبری الگویی بود که اصل عزاداری انجام شد. در مورد دوگانه جان و نان هم ما روزی ۱۷ درصد آمار مراعات پروتکل ها را داشتیم.

امسال از رکود اقتصاد خارج می‌شویم

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا آمار ابتلای ایرانیان به کرونا نشان‌دهنده موفقیت در زمینه‌ی برقراری تعادلی میان دوگانگی‌های موجود بوده یا خیر؟، اظهار کرد: اتقافا برگزاری و ایجاد تعادل بین این دوگانه ها رمز موفقیت ما بوده است. برگزاری این دوگانه ها باعث جلوگیری از افراط و تفریط است. اتفاقا اینجا جای مقایسه با سایر کشورهای دیگر هم هست. کشورهای اروپایی دچار موج سوم شدند و برخی کشورها در فستیوال‌ها و اجتماعات نتوانستند مراعات کنند.

وی افزود: اجازه بدهید آخرین موضوع برگزاری دین و جان را بگویم که شاهد بودیم که مردم در عزاداری‌ها تمام پروتکل ها را رعایت کردند. همکاران ما در وزارت بهداشت در گزارشی که ارائه کردند، نشن می‌داد که پروتکل های بهداشتی به اندازه مطلوبی مراعات شده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در مورد دو گانه نان و جان ما از این مرحله عبور کردیم. از ۱۷ درصد رعایت پروتکل ها امروز گزارش ناظران وزارت بهداشت نشان می دهد در صنوف ۷۷.۵ درصد، در ادارات و بانکها ۹۰ درصد پروتکل ها رعایت شده است و تعطیلات کمی داشتیم.

ربیعی در ادامه گفت: امروز به رشد اقتصادی رسیدم و رشد منفی کمی را تجربه کردیم و امسال خوشبختانه نشان می‌دهد از رکود خارج می شویم.

وی ادامه داد: هرگونه تحلیل شرایط بدون دیدن محدودیت های طاقت فرسا و نفس گیر تبیینی صادقانه نیست.

۲۰ سپتامبر هیچ اتفاقی جز انزوای بیشتر آمریکا نخواهد افتاد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه هر چند شورای امنیت با آمریکا همراهی نکرده اما آمریکا اصرار دارد که ۲۰ سپتامبر تمامی تحریم های بین المللی سازمان ملل علیه ایران را برمی‌گرداند، شما فکر می‌کنید ۲۰ سپتامبر چه اتفاقی خواهد افتاد؟، گفت: همانطور که قبلاً بارها تکرار کرده‌ایم، آنچه ایالات متحده آمریکا به آن استناد  می‌کند از اساس مبنای حقوقی ندارد، این کشور عضو برجام نیست که بخواهد از یکی از بندهای برجام استفاده کند.

وی ادامه داد: در همان بند قطعنامه و بندهای مرتبط در برجام (بندهای ۳۶ و ۳۷)، اشاره شده که تمامی راه های حل و فصل اختلافات باید طی شده باشد، در صورتی که هیچ کدام از آنها طی نشده است. از نظر ما و دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی، در ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاقی نخواهد افتاد جز تداوم زورگویی های نامشروع و شکست خورده و البته انزوای بیشتر آمریکا.

ربیعی تصریح کرد: همانطور که اعضای شورای امنیت با صدایی بلند به آمریکا گوشزد کردند، این کشور هیچ حقی در بازگرداندن تحریم های پیشین ندارد و از این پس نیز تلاش آمریکا هیچ معنایی غیر از سرکشی در برابر خواست و اراده جامعه بین المللی نخواهد داشت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: تحریم‌های مرتبط با قطعنامه های ملغی شده پیشین شورای امنیت، در ذات خود تحریم های چندجانبه و بین المللی بودند و تلاش برای اعمال یکجانبه آن کاملاً بی معنا و مضحک بوده و فاقد هرگونه اثرگذاری است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.