حرکت آمریکا به‌سوی جنگ داخلی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 91754
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۶:۰۷ |

حرکت آمریکا به‌سوی جنگ داخلی

این روزها ترامپ به جنجالی‌ترین چهره انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 در آمریکا تبدیل شده است. نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی حکایت از پیشتازی وی در میان نامزدهای حزب جمهوری‌خواه می‌باشد و در مواجهه با بایدن نیز وی وضعیت خوبی در تحقیقات میدانی در آمریکا دارد.
حرکت آمریکا به‌سوی جنگ داخلی

این روزها ترامپ به جنجالی‌ترین چهره انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در آمریکا تبدیل شده است. نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی حکایت از پیشتازی وی در میان نامزدهای حزب جمهوری‌خواه می‌باشد و در مواجهه با بایدن نیز وی وضعیت خوبی در تحقیقات میدانی در آمریکا دارد. بااین‌حال، محاکمه ترامپ بر سر تلاش برای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و همچنین مسئولیتش در حمله گروه پسران مغرور به کاپیتال هیل« که منجر به تسخیر کنگره توسط آن‌ها ش» ادامه دارد. شواهد موجود نشان‌دهنده محکومیت رئیس‌جمهور آمریکا در این پرونده می‌باشد. 

ترامپ سیاستمداری است که اگر به دور نهایی انتخابات راه پیدا کند و از سوی دیوان عالی آمریکا حکمی در ممنوعیت حضور وی در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ صادر نشود
 قطعا خود را به‌صورت ذاتی پیروز انتخابات تلقی می‌کند و اساسا شکست در برابر بایدن را ( به مانند سال ۲۰۲۰) نمی‌پذیرد.  ترامپ قصد دارد از طرق مختلف، پیروزی خود را در این رقابت تضمین کند و در این میان، اساسا اهمیتی برای آرای ایالتی «خصوصا در ایالاتی که رقابت را به رقیب خود باخته یا خواهد باخت » قائل نیست. ترامپ خود نیز بارها تأکید کرده‌است انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا  متقلبانه‌ترین انتخابات تاریخ بوده‌است. منظور ترامپ از این جملات  لزوما تقلب دموکرات‌ها در انتخابات نیست. در مقابل دموکرات‌ها نیز بر این عقیده هستند که رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد با مانور روی کلیدواژه تقلب در انتخابات، زمینه را برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات پستی و درنهایت ابطال آن‌ها فراهم کند. تنها در این صورت  ترامپ می‌تواند بار دیگر رئیس‌جمهوری آمریکا شود.

در این میان، برخی از طرفداران ترامپ و حزب جمهوری‌خواه معتقدند که اساسا عدم حضور رئیس‌جمهور سابق آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴«به‌واسطه محکومیت در پرونده‌های جدید» مولد بحران‌های پایداری برای کاخ سفید خواهد بود. در یکی از این موارد،«سارا پیلین» فرماندار پیشین آلاسکا و نامزد سابق معاونت ریاست‌جمهوری از حزب جمهوری‌خواه می‌گوید  اگر مقام‌های ایالتی و فدرال به پیگرد قانونی «دونالد ترامپ» ادامه دهند، جنگ داخلی دوم آمریکا رخ خواهد داد. او این اظهارات را هنگامی‌که ترامپ خود را به زندان شهرستان «فولتون» در جورجیا تسلیم کرد و یک عکس تاریخی از وی منتشر شد، بیان کرد.رسانه‌های آمریکا گزارش دادند از ترامپ عکس بازداشت گرفته شد که از میان چهار پرونده‌ای که علیه او در جریان است، این نخستین بار بود که از او عکس گرفته می‌شد.

ترامپ دقایقی بعد از ورود به این بازداشتگاه با توجه به توافق برای وثیقه ۲۰۰ هزار دلاری از زندان آزاد شد. در این توافق مقرر شده ترامپ تا زمانی که برای ارعاب یا تهدید شهود اقدام نکند می‌تواند تا زمان محاکمه آزاد باشد. این اظهارات پیلین نشان می‌دهد که برخی چهره‌های حزب جمهوری‌خواه نیز خود را برای حمایت از ترامپ و حتی شورش طرفداران وی در صورت محرومیت رئیس‌جمهور سابق آمریکا از حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آماده کرده‌اند. ترامپ با ۱۳ اتهام در ارتباط با تلاش برای تغییر شکست خود در انتخابات ۲۰۲۰ در ایالت جورجیا مواجه است.
 ۱۸ متحد او ازجمله «رودی جولیانی» شهردار سابق نیویورک هم
 در همین ارتباط متهم شده‌اند.

نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.