حذف‌ حاکمیت دلار‌ با گسترش مبادلات سازمان همکاری‌ شانگهای رقم خواهد خورد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 72906
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۶:۴۹ |
ایرج یوسفی، کارشناس اقتصادی و مسائل بانکی :

حذف‌ حاکمیت دلار‌ با گسترش مبادلات سازمان همکاری‌ شانگهای رقم خواهد خورد

ایرج یوسفی، کارشناس اقتصادی و مسائل‌ بانکی در‌تشریح عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای امری‌ مطلوب است و می‌تواند اثرات ثمربخش فراوانی را در حوزه سیاسی و اقتصادی برای کشور‌ رقم بزند. نیمی از جمعیت دنیا در کشورهای عضو این سازمان قرار دارند. از جمله این کشورها هند و چین است که با جمعیت فراوان خود، بازارهای مصرفی فراوانی را در دست دارند.
حذف‌ حاکمیت دلار‌ با گسترش مبادلات سازمان همکاری‌ شانگهای رقم خواهد خورد
گروه اقتصادی
ایرج یوسفی، کارشناس اقتصادی و مسائل‌ بانکی در‌تشریح عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای امری‌ مطلوب است و می‌تواند اثرات ثمربخش فراوانی را در حوزه سیاسی و اقتصادی برای کشور‌ رقم بزند. نیمی از جمعیت دنیا در کشورهای عضو این سازمان قرار دارند. از جمله این کشورها هند و چین است که با جمعیت فراوان خود، بازارهای مصرفی فراوانی را در دست دارند. افزون براین روسیه و پاکستان در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی‌ها فعال‌اند که این امر‌ می‌تواند در حوزه انرژی نیز تاثیرگذار باشد. پیش‌بینی‌ها این است که درآینده‌ای نه چندان دور، مبادلات میان این کشورها موجب گشایش‌های اقتصادی و خنثی شدن تحریم‌ها بشود. 
وی افزود: عدم تصویب برجام و هرگونه‌ توافق دیگر با غربی‌ها به موجب عضویت رسمی در سازمان همکاری‌ شانگهای خنثی خواهد شد. بنابراین چنانچه تصور عدم توافق رقم بخورد، می‌توانیم با عضویت در سازمان همکاری‌ شانگهای وضعیت اقتصادی خود را بهبود ببخشیم. 
یوسفی تصریح کرد: تحریم‌ها در تمامی نقاط دنیا اثر خود را اعمال کرد. ایران و روسیه نیز به موجب اعمال این اهرم‌های فشار، تحت فشار بودند. شایان ذکر است تا بگوییم که بخش بزرگی از جاده ابریشم به موجب عضویت در سازمان همکاری‌ شانگهای از ایران تا ترکیه و ایتالیا ادامه پیدا خواهد کرد و این مسیر‌ می‌تواند دسترسی به بازارهای اروپا را رقم بزند. کارشناس مسائل پولی و اقتصادی همچنین خاطرنشان کرد: کشور ایران به سبب تحریم‌ها در حوزه مبادلات بانکی با فشار رو به رو بود. علی‌رغم تحریم‌ها همواره با کشورهای شرقی به ویژه در حوزه نفت، میعانات گازی و پتروشیمی مراوده داشته و صادر کرده‌ایم و بیش‌تر متقاضیان این امر اکنون کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای هستند. به طورحتم این موضوع در افزایش مبادلات بانکی و میزان صادرات نفت، میعانات گازی و پتروشیمی اثربخش خواهد بود. او متذکر شد: در پنج ماه نخست سال‌جاری، ۱۷ میلیارد دلار سهم از مراودات جهانی داشته‌ایم که پیش‌بینی ‌می‌گردد طی روند صعودی و تا پایان سال این عدد به ۴۰ میلیارد دلار برسد. بی‌شک چنین عددی برای اقتصاد کشور‌بسیار‌ حائز‌ اهمیت خواهد بود. 
 تهاتر و افزایش صادرات مشتقات نفتی و محصولات کشاورزی
وی یادآور شد: فروش‌ محصولات و افزایش صادرات و در مقابل به شکل تهاتر افزایش واردات، می‌تواند گشایش‌های‌ اقتصادی فراوانی را رقم بزند. افزون براین از طریق کشور چین می‌توانیم صنایع خود را توسعه ببخشیم.

یوسفی گفت: عضویت در سازمان همکاری شانگهای می‌تواند موجب‌ ارز آوری کشور شود. همچنین می‌توان در مقابل صادرات، مبلغ دریافتی را از طریق بخش خصوصی و صرافی‌ها‌ تبدیل کرد و به صورت نقد در اختیار کشور قرار داد. 
او ابراز کرد: مراودات بانکی به موجب عضویت در سازمان همکاری‌ شانگهای افزایش پیدا خواهد کرد اگرچه که در شرایط‌ کنونی مراودات برقرار است. 
کارشناس مسائل بانکی‌ بیان داشت: هزینه پول و جا به جایی آن در شرایط‌ کنونی بسیار است و می‌توان گفت به یکی از مشکلات حوزه مراودات بانکی تبدیل شده است. با افزایش حجم مبادلات و به موجب این عضویت، هزینه جا به جایی‌ها‌ کاهش پیدا خواهد کرد. اگرچه نمی‌توان اظهارداشت که با این عضویت، مبادلات روان خواهد شد. بی‌شک روال گذشته ادامه خواهد داشت و تنها حجم آن تا حدودی افزایش‌ پیدا خواهد کرد. 
 کاهش اثر دلار در مبادلات جهانی 
او اظهارکرد: تسهیل‌گری در مراودات و مبادلات اقتصادی از جمله فواید عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای است. با عضویت دائمی در این سازمان می‌توانیم از‌ مراودات پولی با ارز کشور میزبان همانند روبل روسیه، یوآن چین و روپیه هند فعالیت مستقیم داشته باشیم. تهاتر و عدم نیاز به ارز دلار در تبادلات بین المللی در شرایط‌ کنونی بسیار کمک کننده خواهد بود. 
او با تاکید بر این کاهش احساس نیاز به ارز دلار می‌تواند به روان شدن مبادلات و کاهش اثرتحریم‌ها‌ کمک فراوانی کند، افزود: با ارز سایر کشورها می‌توانیم حاکمیت دلار را حذف کنیم و مراودات خود را با کشورهای بزرگ همچون کشورهای عضو در سازمان شانگهای افزایش دهیم. 
وی در پایان این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: عضویت در سازمان علاوه بر افزایش صادرات نفت، گاز و پتروشیمی‌ها می‌تواند موجب افزایش صادرات محصولات کشاورزی شود تا از اقتصاد تک محصولی برون آییم و گسترده تر عمل‌کنیم. این موضوع به افزایش اشتغال و تولید نیز کمک شایانی خواهد داشت.
|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.