جوان‌گرایی و سابقه اجرایی، شروط اصلی در نامزدی ریاست‌جمهوری - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32975
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۵۲ |
محمد سرگزی، نماینده مردم زابل در مجلس مطرح کرد:

جوان‌گرایی و سابقه اجرایی، شروط اصلی در نامزدی ریاست‌جمهوری

محمد سرگزی، نماینده مردم زابل در مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» پیرامون اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: موضوع اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری سالیان سال است که در دوره‌های مختلف مجلس مطرح می‌شود و همیشه هم جریانات مختلف سیاسی اعلام کردند در پی اصلاح قانون هستند، اما اراده جدی برای پیگیری و حل این موضوع وجود نداشته است.
جوان‌گرایی و سابقه اجرایی، شروط اصلی در نامزدی ریاست‌جمهوری

گروه سیاسی
محمد سرگزی، نماینده مردم زابل در مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» پیرامون اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: موضوع اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری سالیان سال است که در دوره‌های مختلف مجلس مطرح می‌شود و همیشه هم جریانات مختلف سیاسی اعلام کردند در پی اصلاح قانون هستند، اما اراده جدی برای پیگیری و حل این موضوع وجود نداشته است. وی ادامه داد: این‌گونه نیست که بگوییم چون مجلس به حوزه اصلاح قانون انتخابات ورود داشته، بنابراین این موضوع نافی ورود آن به دیگر موضوعات است. امروز مجلس در همه حوزه‌هایی که کاستی وجود دارد، در حال قانون‌گذاری است، اما برخی منتقدین در حال فرافکنی هستند که مجلس به دنبال سیاسی‌کاری است. درواقع آن‌ها با این اظهارات درصدد هستند تا اذهان را در آستانه انتخابات جهت‌دهی کنند.رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس ادامه داد: از سوی دیگر، شرایطی هم که در این مصوبه برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گذاشته شده، مبتنی بر اشخاص نیست. هر فردی از هر جناح و گروهی که چنین شرایطی را داشته باشد، می‌تواند به انتخابات ورود کند. در هیچ جای دنیا نمی‌بینید افرادی که برای انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیدا می‌شوند شرایط متناسب با این جایگاه را نداشته باشند، این در حالی است که در قانون انتخابات قبلی کشورمان حتی شرایط مدرک و سوابق اجرایی مناسبی درنظر گرفته نشده است.
سرگزی افزود: در این مصوبه، پیش‌بینی شده است، افرادی که می‌خواهند کاندیدا شوند باید حداقل کف شرایط را به دست بیاورند.
۴۰ سال سن، برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری کم است
سرگزی همچنین در پاسخ به برخی انتقادات پیرامون شرط سنی تعیین شده برای کاندیداها اظهار کرد: فردی که در جایگاه ریاست‌جمهوری قرار می‌گیرد، باید حداقل تجربه در حوزه‌های اجرایی، راهبردی و دفاعی و نیز درک صحیح از جامعه را داشته باشد. بنابراین با این شرایط به نظر می‌رسد، شاید سن ۴۰ سال هم برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری کم باشد، زیرا کارآزمودگی افراد در حوزه‌های مختلف امری مهم است.
وی معتقد است: باید بین جوان‌گرایی و سابقه عملکردی افراد حداقل تناسب برقرار شود. اگر براساس شاخصه‌هایی می‌گوییم، فرد باید سوابق اجرایی و مدیریتی و همچنین بر حوزه‌های مختلف اشراف داشته باشد، باید بدانیم چنین فردی تا بخواهد از دانشگاه فارغ‌التحصیل شود و در حوزه کاری و مدیریتی سابقه کسب کند، باید حداقل ۱۵ سال، در فضای جامعه کار کرده باشد. نماینده مردم زابل در مجلس تأکید کرد: بنابراین حداقل سن برای کاندیداها نباید کمتر از ۴۵ سال باشد، چراکه فرد کمتر از این محدوده سنی، نمی‌تواند شرایط مطلوب برای کاندیداتوری را به دست آورد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.