جنگ نابرابر کرونا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 18161
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۸:۱۲ |

جنگ نابرابر کرونا

در شرایطی که کشور عزیز ما درگیر جنگی نابرابر با دولت آمریکا و سایر دول غربی در زمینه تحریم‌های همه‌جانبه بود متأسفانه ویروس کرونا، کشور را تحت تأثیر خود قرار داد.
جنگ نابرابر کرونا

‌| کمیل درویشی‌|
در شرایطی که کشور عزیز ما درگیر جنگی نابرابر با دولت آمریکا و سایر دول غربی در زمینه تحریم‌های همه‌جانبه بود متأسفانه ویروس کرونا، کشور را تحت تأثیر خود قرار داد. از یک‌سو به دلیل جدید و ناشناخته بودن این ویروس و همچنین سرعت شیوع بالای آن، بخش‌های مختلف سلامت در کشور را درگیر کرد؛ از سوی دیگر به دلیل این‌که سایر کشورهای جهان در راستای کشف دارو و واکسن این بیماری تاکنون ناکام بودند، از لحاظ روانی، فشار مضاعفی بر پیکره‌ سلامت کشور وارد نمود.
در همین راستا تلاش‌های فراوان از سوی بخش سلامت کشور صورت گرفته است و بسیج همگانی در این بخش به انجام رسیده است. اما کرونا صرفا در حوزه‌ سلامت به جنگ ما نیامده است؛ پس از بخش سلامت، حوزه‌ رسانه و بخش امنیت روانی کشور توسط این ویروس مورد تهاجم قرار گرفته است؛ دشمنان قسم‌خورده‌ کشور در حوزه رسانه با ارائه‌ آمارهای دور از واقع و ایجاد جنگ روانی، امنیت روانی کشور را بارها و بارها و ساعت‌به‌ساعت، مورد هجوم قرار می‌دهند. شاید جزء معدود کشورهایی باشیم که مجبور هستیم علاوه بر حوزه سلامت، توان ویژه‌ای را جهت جنگیدن در حوزه رسانه اختصاص دهیم. اما کرونا، پس از حوزه سلامت، مهم‌ترین ضربه‌ای را که به کشورها وارد نموده، در حوزه‌ اقتصاد بوده است. کشور ما نیز از این آسیب و گزند بزرگ، مصون نبوده است. در واقع جهت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، بخش‌های مختلف اقتصادی کشور غیرفعال شده‌اند یا فعالیت خود را به کمترین شکل ممکن کاهش دادند تا موجب انتشار این ویروس نشوند لذا تمام این بخش‌ها دچار آسیب‌هایی جدی در این زمینه شده‌اند. نکته‌ حائز اهمیت حوزه اقتصاد در کشور ما این است که بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی، میوه‌ سال خود را در اسفندماه می‌چینند لذا تعطیل شدن فعالیت‌های اقتصادی در این برهه‌ زمانی، بیشترین آسیب را به این مجموعه‌ها وارد می‌کند.
هم‌اکنون اثرات این فشار اقتصادی را در افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بازار مشاهده می‌کنیم؛ در واقع تمام مجموعه‌های اقتصادی که با شوک عدم تمایل حضور مردم در مراکز خرید و عدم به فروش رفتن محصولات خود روبه‌رو شده‌اند، تلاش می‌کنند که با افزایش قیمت، ضررهای حاصله را جبران کنند. متأسفانه افزایش قیمت بی‌رویه به همین‌جا ختم نخواهد شد.
ان‌شاءالله با تلاش محققان حوزه سلامت کشور، پس از پیروزی بر این ویروس و بازگشتن شرایط کشور به حالت عادی، تمام مجموعه‌های اقتصادی درصدد خواهند بود که ضررهای پیش آمده در این واقعه را به نحوی جبران کنند و حتما افزایش بی‌حدوحصر قیمت‌ها را در سه‌ماهه اول سال آینده، شاهد خواهیم بود. لذا لازم است مسئولین امر، از هم‌اکنون توجه خود را به این موضوع معطوف کرده و مدیریت فضای اقتصادی را در دست گیرند که مبادا دچار پرش غیرقابل‌پیش‌بینی در حوزه اقتصاد شویم که ضرر این اتفاق تنها محدود به قشر ضعیف جامعه نخواهد بود و شاکله‌های اقتصادی کشور قطعا دچار آسیب خواهند شد.

نویسنده : کمیل درویشی‌ |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.