جنگ جهانی نابرابر در میدان رسانه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 10448
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶ |
فرمانده کل سپاه تبیین کرد؛

جنگ جهانی نابرابر در میدان رسانه

فرمانده کل سپاه پاسداران در آیین گرامیداشت مجاهدت‌های خانواده معاونت برون‌مرزی رسانه ملی، از اهمیت نقش رسانه‌ها در شکل‌گیری جهان آینده و تقابل حق و باطل در این میدان سخن گفت.
جنگ جهانی نابرابر در میدان رسانه

آیین “گرامیداشت مجاهدت‌های رسانه‌ای خانواده معاونت برون‌مرزی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مقابله با جنگ نرم” صبح امروز یکشنبه ۱۴ مهرماه با حضور عبدالعلی علی‌عسگری رئیس رسانه ملی، پیمان جبلی معاون برون‌مرزی سازمان، سردار حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران، حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور و عضو شورای نظارت بر صداوسیما و سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صداوسیما برگزار شد.

مزیت نسبی ما “پیام انقلاب” است

پیمان جبلی معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما در آغاز این مراسم ضمن خیرمقدم به مهمانان گفت: مهرماه سالگرد از دست دادن سه نفر از عزیزان معاونت برون مرزی است و به همین دلیل هر سال در این ماه بزرگداشتی را برگزار می‌کنیم؛  شهید مایا ناصر، شهید حمید میرزاده و شهید فرهاد تقدسی سه شهید معاونت برون‌مرزی در ماه مهر هستند که افتخار ما در معاونت برون‌مرزی محسوب می‌شوند که به آنها اقتدا می‌کنیم.

جبلی تاکید کرد: فلسفه وجودی ما با نگاه جهانی انقلاب اسلامی ایران گره خورده است. انقلاب اسلامی هیچ گاه نگاه به داخل نداشته است. رسالت جهانی انقلاب رسالتی انسانی است. متناسب با این پیام، رسانه‌های برون مرزی بعنوان تریبون انقلاب اسلامی عمل می‌کنند.

وی افزود: مزیت نسبی ما نسبت به رقبا در همین نگاه است و گرنه در امکانات و تجهیزات نمی‌توانیم رقابت جدی با آن‌ها داشته باشیم. آنچه ما به آن افتخار می‌کنیم پیام انقلاب اسلامی است که ویژگی اختصاصی و انحصاری ما است. 

معاون برون‌مرزی رسانه ملی افزود: هر روز که می‌گذرد احساس می‌کنیم اهمیت رسانه برون مرزی جمهوری اسلامی بیشتر می‌شود. چند روز پیش تصویری از  اتاق عملیات روانی در یکی از کشورهای مرتجع منطقه منتشر شد که در یکی از مانیتورهای داخل این تصویر شبکه پرس تی‌وی دیده می‌شد. ما به طور کامل تحت رصد دشمنان هستیم.

جبلی با اشاره به فشارها و  محدودیت‌های موجود در فضای رسانه‌ای دنیا گفت: چند روز پیش قطعه‌ای از صحبت‌های سردار سلیمانی در مصاحبه اخیرشان را منتشر کردیم و بدون هیچ هشداری صفحات ما در فضای مجازی مسدود شد و پیام دادند که شما اصرار دارید به این مسیر ادامه دهید! امیدواریم که در این مسیر بتوانیم ثابت قدم باشیم.

نکوداشت مرضیه هاشمی

در بخش دیگری از این مراسم آیین نکوداشت مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه پرس‌تی‌وی با حضور رئیس رسانه ملی، فرمانده سپاه پاسداران، معاون برون‌مرزی، مشاور رئیس جمهور و سخنگوی وزارت خارجه برگزار شد.

مرضیه هاشمی در این بخش ضمن تشکر از خانواده صداوسیما گفت: از خدا شاکرم که این فرصت را یافتم که در این زمان و در شرایط این جنگ نرم در ایران حضور داشته باشم. آن هم در شرایطی که کودکان قربانی جنگ را در یمن و دیگر کشورهای منطقه شاهد هستیم. 

وی ادامه داد: ان شالله بتوانیم به بهترین شکل‌ رسالت خود را انجام دهیم و خداوند نیز از ما راضی باشد.

در ادامه قطعه‌ای از پرچم متبرک حرم حضرت زینب(س) از سوی مشاور امور زنان معاونت برون‌مرزی به مرضیه هاشمی اهدا شد.

رسانه‌های ما وارد جنگی نابرابر شده‌اند

در بخش بعدی مراسم سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پشت تریبون قرار گرفت و ضمن تسلیت ماه صفر گفت: جهان براساس غلبه حق و حقیقت خلق شده است. اصل بر این است که همیشه حق پیروز است. عالم، عالم کمیات نیست و عالم کیفیات است. حق در ذات و سرشت خود پیروز است.‌ به محض آنکه حقیقت ظاهر میشود، باطل زائل می‌شود. شرور از جنس عدم هستند و اصالتی در هستی برای آنان نیست.

وی ادامه داد: موازنه در عالم براساس مقدار نیست. یعنی ریاضیات و فیزیک آنچنان که نسبت اعداد بزرگ به کوچک را مقایسه می‌کنند نمی‌توانند در عالم معنا حاکم باشند. این مقدمه را از این جهت عرض کردم که بگویم رسانه‌های برون‌مرزی ما در فضایی نابرابر از یک نبرد جدید عمل می‌کنند. جنگی که از نگاه ریاضیات کاملا نابرابر است و آرایش و صورت بندی رسانه‌ای دشمن بسیار فراتر از ما است. اما حساب کنید که وقتی فقط یک نفر حرف حق را می‌زند، عالم حرف چه کسی را می‌پذیرد؟ وقتی رسانه‌های ما در فضای حقیقت عمل می‌کنند قدرت تاثیری به اندازه خورشید پیدا می‌کنند. خورشید در قیاس با مختصات عالم کوچک است اما همه دنیا را روشن می‌کند؛ این خاصیت حقیقت است. 

سردار سلامی افزود: شما در یک نبرد رسانه‌ای جهانی‌ به سر می‌برید. می‌دانید چهره جنگ‌ها هم تغییر کرده است. میدان جنگ از جغرافیای سرزمینی به مرزهای ذهنی و جغرافیای قلب‌ها تغییر موضع داده است. اتفاقاتی‌ که در  عالم واقع رخ می‌دهد، پژواکی از چیزی است که در ذهن‌ها جریان دارد. پس هر کسی که بهتر بتواند ذهن‌ها را مدیریت کند در این نبرد موفق‌تر است. این اهمیت رسالت شما را نشان می‌دهد.

روش‌های ما باید منطبق بر ارزش‌های ما باشد

وی ادامه داد: جغرافیای این میدان حق و باطل است. حتما بدانید  پیروز این میدان حق است اما ملاک روش‌هایی است که ما برای‌ انعکاس‌ این حق به جهان انتحاب می‌کنیم. هرگاه روش‌های‌ ما منطبق بر ارزش‌های‌ ما باشد انگاه اعتقادات و باورهای ما برصفحه دل‌های دیگران می‌نشیند. میدان رسانه فطرت انسان‌ها است و ارتباط دقیق با درون انسان‌ها ضامن توفیق در این میدان است.

سردار سلامی افزود: واقعیت‌ها مهم هستند اما مهمتر از واقعیت‌ها، تصویر آن‌ها در اذهان است. معماری جهان جدید برمبنای‌معماری ذهن‌ها است. دشمنان ما اینگونه به دنبال شکل‌دهی جهان آینده هستند.

وی با اشاره به بخشی از مقدمه کتاب‌ رئیس جمهور سابق آمریکا گفت: در آنجا از مرحله‌ای از دنیا صحبت می‌شود که همه انسان‌ها دارای سه ویژگی مشترک می‌شوند؛ اول اینکه همه به صورت یکسان فکر می‌کنند ‌و ایده‌های مشترک دارند. دوم اطلاعات واحد و یکسان در آن واحد دریافت کنند که همان مدیریت ادراک است و سوم اینکه همه مصرف کننده کالاهای یکسان هستند که این همان سبک زندگی است. 

سلامی تاکید کرد: این جهان مطلوبی است که تنها توصیف نمی‌شود، بلکه از طریق رسانه‌ها واقعیت پیدا می‌کند. بنابراین دو جهان ساخته می‌شود؛ یک جهان که حقوق بشر، آزادی، جنگ و دفاع مشروع را به گونه‌ای تعریف می‌کند که جنایت صهیونیستها دفاع مشروع و قربانی شدن کودکان یمن جنگ‌طلبی تعریف می‌شود. این واقعیت است اما حقیقت نیست.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: رسانه امروز آیینه جهان مدرن و سازنده ارزش‌های یک نظام مشخص است. امروز این واقعیت تلخ تا خانه‌های ما راه  یافته است. شما مفهوم اتاق‌های‌خواب دیجیتال را شنیده‌اید. خانواده‌ها هم به این تصویر کمک می‌کنند و کودکان را به درون اتاق‌هایی می‌فرستند که از مسیر اینترنت با دیگری ارتباط برقرار می‌کند. آرام آرام خانه‌ها شبیه هتل می‌شوند و پدر و مادر هم خدمه هتل هستند!

سرلشکر سلامی ادامه داد: از سوی دیگر رسانه می‌تواند انعکاس پژواک صدای مظلومان باشد و این همان نبرد رسانه‌ای است. رسانه نمی‌تواند بی‌تفاوت و بی‌غیرت نسبت به این رویدادها باشد. این نبرد رسانه‌ای‌ اگر نابرابر است، مهم نیست، شما چون بیان کننده حقیقت هستید، پیروز خواهید بود. شبکه رسانه‌ای دشمن عنکبوتی است؛ ظاهر پیچیده دارد اما بسیار سست است. در رسانه بزرگترین قدرت اعتماد و اعتبار است. مهم نیست تعداد رسانه‌های دشمن زیاد است، جغرافیای تاثیرگذاری شما فطرت‌ها است. شما با نشان دادن حقیقت از رسانه‌های‌دشمن اعتبارزدایی می‌کنید.

حتی در برخورد با دشمن کرامت انسانی را حفظ کنید

وی با اشاره به لزوم رعایت اخلاق رسانه‌ای افزود: حتی در برخورد با دشمن کرامت انسانی را حفظ کنید که عظمت رسانه‌ای‌ ما در همین نگاه است که حتی در برخورد با دشمن عدالت را رعایت می‌کنید. دین ما مملو از این مفاهیم زیبا است.

سلامی ادامه داد: دشمنان ما دروغ می‌گویند و ظلم می‌کنند اما چه کسی صدای کودکان مظلوم فلسطین و یمن را از زیر آوارها به گوش عالم می‌رساند جز شما؟ این‌ها افتتاح کنندگان حقیقت هستند و گاه در این مسیر شهید می‌شوند. این یک جنگ و دفاع شرافتمندانه است. اگر شما نبودید امروز همه جهان را تسخیر کرده بودند. امروز اما همه عقب نشسته‌اند. من به شما می‌گویم همه قدرتهای بزرگ عالم به دلیل باطل بودن، فروپاشیده و فروخواهند پاشید. این سنت تاریخ است. چرخه حیات قدرت‌های باطل یک منحنی سهمی‌شکل است که یک اوج دارد اما بلافاصله زوالشان آغاز می‌شود.

وی افزود: قدرت فیزیکی‌ مهم نیست. فلسفه پشت قدرت‌ها را باید شناخت. فلسفه امروز آمریکا را نگاه کنید؛ ظاهر شیک دارند اما در مفهوم و محتوا کاملا ظالمانه هستند. امروز خودشان معترفند که به جایی رسیده‌اند که هرچه پیش می‌روند بیشتر فرومی‌روند. نبود استراتژی برای یک قدرت آغاز مرگ تدریجی آن است و این اتفاق در آمریکا رخ داده است. آنها با ظاهر آگاهی به‌دنبال یک جهل فراگیر هستند. مردم جهان گویی بی‌احساس شده‌اند اما شما حق می‌گویید. فلسفه ما دفاع از مظلومان و به خطرانداختن خود  برای نجات دیگران است؛ این فلسفه حتما پیروز است.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: دشمن در حال عقب‌نشینی و ترک میدان است و انقلاب در حال پیشروی است و این نشانه پیروزی است. ما در میدان تقابل سخت هم نگران نیستیم و در هر میدانی کاملا مسلط، عمل می‌کنیم. ما در عین حال که پیش می‌رویم باید نظام محاسبات دشمن را هم درست کنیم. این اتفاقات صورت گرفته و وقتی به صحنه نگاه می‌کنیم عملیات روانی فصل مشترک عملکرد ما با رسانه است. شما باید برند حقیقت در دنیا باشید. همه انسان‌ها طالب حق هستند. هیچ کس دوست ندارد دروغ بشنود، حتی دروغگویان. 

سراشکر سلامی در پایان تصریح کرد: پیروزی در رسانه، نقطه نیست، مسیر است و ما امروز در این مسیر گام برمی داریم. اتفاقا کسانی که دروغ زیاد شنیده‌اند به حقیقت تشنه‌تر هستند. آنها عطشناک به سمت شما می‌آیند. هم مرجع هستید و هم ملجاء. این تصویر به تدریج رخسار جهان را تغییر خواهد داد.

مرجعیت رسانه‌ای خود را باید حفظ کنیم

عبدالعلی علی عسگری رییس رسانه ملی در ادامه پشت تریبون قرار گرفت و ضمن ادای احترام به شهدای رسانه گفت: در ایام محرم و در آستانه ایام اربعین هستیم باید پیرو حضرت زینب(س) روایتگر این حرکت باشیم.

وی افزود: همه روایتگران ما باید هنرمندانه روایت کنند سرعت، دقت و کیفیت باید به‌صورت هنرمندانه رعایت شود. ما باید در این جنگ رسانه ای بزرگ ابتدا ابعاد جنگ را درک کنیم و بعد بتوانیم به خوبی عمل کنیم. 

رئیس رسانه ملی تاکید کرد:  نکته قابل توجه تکثر رسانه ها و حجم رسانه‌ها باعث کاهش بافتن مرجعیت رسانه‌ای‌ما می‌شود که برای آن برنامه‌ریزی هم شده است‌. باید تلاش کنیم مرجعیت رسانه‌ای شبکه‌های برون‌مرزی خود را حفظ کنیم.

علی‌عسگری گفت: مرجعیت بر اساس برندینگ اتفاق می‌افتد. برنامه‌های شاخص خود را باید در همه شبکه ها حفظ کنیم. باید این موضوع به طور جدی در دستور کار قرار بگیرد.

وی سپس خطاب به خبرنگاران و مدیران معاونت برون‌مرزی تاکید کرد:  شما و ما روایتگر واقعیت‌ها هستیم. از ظلم‌ها و جفاها باید بگوییم. مزاحمت‌هایی که برای دفاتر و تبادلات ما می‌شود را باید روایت کنیم. هجمه‌های رسانه‌ای دشمن را باید تبیین و روایت کنیم.  در عین حال باید حماسه و قهرمانی‌های جریان مقاومت را برای دنیا روایت کنیم. 

علی عسگری تاکید کرد: افول‌جبهه مقابل را هم باید روایت کنیم. امروز امریکا در حال افول و فروپاشی است. شاهد قفل شدن سیاست‌های دشمن در منطقه هستیم و این نقطه بسیار مهمی است. تکلیف امریکا که مشخص است اما تعجب‌آور است که امروز اروپایی‌ها هم دنباله رو امریکا شده‌اند.

وی افزود: امروز جمهوری اسلامی به قدرت بزرگ و بلامنازع تبدیل شده و ماموریت رسانه‌ای ما تبیین این موقعیت است.

رئیس رسانه ملی با اشاره به نقل قولی از رئیس جمهور درباره قدرت ایران در مجامع بین‌المللی گفت: شاهد بودیم که رییس جمهور امریکا به دنبال عکس یادگاری بود و رییس جمهور ما اقتدار این درخواست را رد کرد. این قدرت ایران است. همانطور که رهبری تاکید کردند امروز ما رییس جمهور امریکا را در حد تبادل پیام هم نمی‌دانیم.

در پایان این برنامه از فعالان معاونت برون‌مرزی رسانه ملی تجلیل شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.