جمعه چهارم؛ ایلام - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 51324
  پرینتخانه » استان ها, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۶:۳۵ | 374 بازدید |
چهارمین سفر استانی رئیس جمهور بررسی شد

جمعه چهارم؛ ایلام

قرین‌به‌صحت خواهد بود اگر بگوییم گزاره «صبح جمعه»ای وارد ادبیات سیاسی کشورمان شده و نشان رفتاری است که بر اساس آن، حق‌وحقوق یک ملت از سوی مرتبط‌ترین و مسئول‌ترین مسئول نادیده انگاشته می‌شود تا جایی که زخم آبان ۹۸ هنوز التیام نیافته و مگس‌های خون‌خوار سرویس‌های جاسوسی هم، به‌جای اشاره به علل و مقصران اصلی آن، با برجسته‌نمایی معلول‌ها، درصدد پوشاندن حقایق هستند.
جمعه چهارم؛ ایلام
وحید عظیم‌نیا
قرین‌به‌صحت خواهد بود اگر بگوییم گزاره «صبح جمعه»ای وارد ادبیات سیاسی کشورمان شده و نشان رفتاری است که بر اساس آن، حق‌وحقوق یک ملت از سوی مرتبط‌ترین و مسئول‌ترین مسئول نادیده انگاشته می‌شود تا جایی که زخم آبان ۹۸ هنوز التیام نیافته و مگس‌های خون‌خوار سرویس‌های جاسوسی هم، به‌جای اشاره به علل و مقصران اصلی آن، با برجسته‌نمایی معلول‌ها، درصدد پوشاندن حقایق هستند؛ حقایقی که از قرار بود با تحمیل فشارهای اقتصادی به مردم و عصبانی‌کردن آنها، حاکمیت تحت‌فشار قرار گیرد، به عبارتی حامیان این اقدامات حاضر بودند برای اجرای دستورات اربابان غربی‌شان، مردم ایران تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی قرار گیرند که چنین هم شد و حاضر شدند برای بهبود زندگی شخصی‌شان،  زندگی یک ملت را تباه کنند. البته به‌رغم تحمیل فشار به مردم کشورمان با شکست برنامه‌های غیر انسانی‌شان روبه‌رو شده‌اند و مسیر آغازشده دولت مردی نیز بیش‌ازپیش خواب‌های دیده شده برای ایران اسلامی را، «اضغاث احلام» کرده است.
در هشتمین جمعه آغاز به کار دولت مردمی، صبح روز جمعه دوم مهر ۱۴۰۰ به استان ایلام صورت گرفت. سفر مسئولان به استان‌های مختلف و درک بدون‌واسطه مشکلات زندگی مردم، وظیفه اصلی آنها و هیچ منتی نیست اما این سفرها از آن جهت دارای اهمیت شده که پس از هشت سال بی‌توجهی آزگار به حقوق مردم و هیچ‌انگاری آنها از سر گرفته شده است و رئیس‌جمهور به‌جای آنکه «صبح جمعه» از اجرای مهم‌ترین تصمیمات کشور مطلع شود، «پاشنه گیوه ور می‌کشد و بدون لخ لخ کردن» راهی مناطق کمتر برخوردار کشور می‌شود‌ تا از نزدیک ببیند مردم با چه مشقتی روزگار‌ می‌گذرانند تا در بازگشت به پایتخت‌ و در پاستور، نسخه‌ای واحد برای همه کشور نپیچد چه آنکه هر منطقه‌ای اقتضائات خاص خودش را دارد.
ورود به ایلام
رئیس‌جمهور کشورمان در چهارمین سفر استانی به منظور دیدار با نخبگان و فرهیختگان استان ایلام، شرکت درجلسه شورای اداری و بازدیدهای سرزده از برخی مناطق این استان، صبح جمعه وارد استان ایلام شد و در بدو ورود به فرودگاه بین المللی شهدای ایلام از سوی حجت الاسلام و المسلمین کریمی تبار، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، استاندار و مسئولان استان مورد استقبال قرار گرفت.
  گامی برای توسعه سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در فرودگاه ایلام درباره اهداف سفر به این استان،گفت: استان ایلام حق بزرگی بر عهده همه ملت ایران دارد و خط مقدم جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بوده است. رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مردم استان ایلام قهرمانانه در مقابل دشمنان ایستادگی کرده و شهدای بسیاری را تقدیم انقلاب اسلامی کردند که یاد همه آنان را گرامی می‌داریم. رئیسی با تأکید بر اینکه این سفر بعد از سفر کارشناسان و بررسی شرایط و وضعیت استان انجام می‌شود، گفت: استان ایلام ظرفیت‌های بزرگی در بخش‌های مختلف به ویژه برخورداری از نیروی انسانی کارآمد و جوان دارد و می‌تواند در حوزه‌های مختلف کشاورزی، گردشگری و صنعت و معدن، توسعه قابل توجهی داشته باشد. حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به همجواری استان ایلام با کشورهای همسایه اظهار داشت: در این رابطه نیز می‌توان با فعال کردن بازارچه‌های مرزی تبادلات مرزی استان را در کنار افزایش صادرات گسترش داد. رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امیدوارم در جریان این سفر تصمیمات مختلف و مهمی در جهت توسعه یافتگی استان اتخاذ شود. رئیسی همچنین از مردم استان به خاطر اینکه با توجه به شرایط کرونایی امکان دیدار و حضور در اجتماعات باشکوه آنها وجود ندارد عذرخواهی کرد. دکتر رئیسی همچنین انجام سفر به استان ایلام را در ایامی که متعلق به وجود مقدس ابا عبدالله‌الحسین(ع) و روزهای زیارتی مضجع نورانی امام حسین(ع) است، مغتنم شمرد.
بازدید از سد کنجانچم 
رئیس جمهور بلافاصله پس از ورود به ایلام در محل سد مخزنی کنجانچم واقع در شهر مهران استان ایلام حضور یافت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این سد، روند احداث و تکمیل و سامانه‌های متصل به آن را مورد بررسی قرار داد. رئیسی روز جمعه در بازدید از سد کنجانچم با توضیحات کارشناسان و مهندسین این پروژه، در جریان مزیت‌ها و اهداف احداث و تکمیل این سد و نیز اجرای طرح سامانه‌های انتقال و شبکه‌های آبیاری و زهکشی مناطق گرمسیری قرار گرفت. رئیس جمهور که در بازدید از این سد از سوی وزیران نیرو، کشور، جهادکشاورزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه همراهی می شد با تأکید بر تسریع در تکمیل طرح‌ها و پروژه‌های در دست احداث از جمله سد کنجانچم   و استفاده مردم از ثمرات آن،گفت: وعده‌ها درمورد اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها باید زودتر عملی شود و تأخیر در تحقق وعده‌های داده شده به مردم حتما موجب کاهش سرمایه‌های اجتماعی خواهد شد. کاهش اثرات خشکسالی و تأمین نیازهای آب شرب، صنعت و توسعه کشاورزی استان‌های ایلام و کرمانشاه از رودخانه‌های مستقل مرزی از حوزه سیروان، تبدیل مناطق محروم گرمسیری به نمادی از پیشرفت و توسعه پایدار و تلاش برای حل مشکلات بیکاری و توسعه کشاورزی از جمله اهداف اجرای طرح سامانه‌های انتقال و شبکه‌های آبیاری و زهکشی مناطق گرمسیری است.
ادای احترام به مقام شامخ شهدا
رئیس جمهور روز جمعه با حضور در یادمان شهدای قلاویزان واقع در نقطه صفر مرزی شهرستان مهران در فضایی آکنده از عطر ایثار و شهادت یاد و خاطره شهدا را گرامی داشت و به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد. رئیسی در محل یادمان شهدای قلاویزان درحلقه مهر و صمیمیت زائران مرقد مطهر شهیدان حضور یافت و با مردم حاضر در این محل گفت و گو کرد. زائران یادمان شهدای قلاویزان با اطلاع از حضور رئیس جمهور با شعارهای انقلابی به پیشواز حجت‌الاسلام رئیسی رفته و از نزدیک و در فضای صمیمی با وی سخن گفتند و رئیس جمهور را تا محل یادمان همراهی کردند.
حق ایلام بر گردن ایران
 سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در حاشیه زیارت یادمان شهدای قلاویزان و در جمع زائران قبور مطهر شهدا، اظهار داشت: مناطقی مانند قلاویزان جایگاه ایثار، شهادت، توکل به خدا، وفای به عهد، دلدادگی به اسلام و دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی است. رئیس جمهور با بیان اینکه همه مردم به ویژه مسئولین و مدیران نظام باید از اماکن دوران دفاع مقدس بازدید کنند تا بدانند چه ایثارگری‌های مخلصانه‌ای برای نظام انجام شده است، گفت: در چنین اماکن مقدسی همه آنچه که برای تعالی انسان نیاز است، وجود دارد و همه خوبی‌ها در چنین پایگاه‌ها و جایگاه‌هایی نهفته است.
رئیسی با بیان اینکه اگر کسی گوش دل باز کند می‌تواند پیام شهیدان را بشنود، خاطرنشان کرد: پیام شهیدان این است که نگذاریم آرمان‌های انقلاب و اطاعت از رهبری و  ولی فقیه در جامعه کمرنگ شده و عدالت پایمال و عزت ملت ایران مخدوش شود. دکتر رئیسی گفت: حضور در مسیر راهیان نور برای همه به ویژه مسئولین درس‌آموز است و باید از چنین حضوری درس ایستادگی، اجرای عدالت، توجه به مردم به ویژه قشر حزب‌اللهی و کسانی که با همه وجود در مسیر انقلاب هستند، گرفت. رئیس جمهور با اشاره به تقارن سفر استانی با ایام اربعین حسینی اظهار داشت: این ایام به خاطر شرایط کرونایی برای عاشقان زیارت اباعبدالله‌الحسین (ع) بسیار تأسف برانگیز است و سال‌های زیادی میلیون‌ها زائر از همین مسیر مهران به زیارت امام حسین(ع) می‌رفتند و شخصا نیز چندین بار از همین مسیر برای زیارت راهی ‌شدم. امیدواریم و دعا می‌کنیم با ریشه کن شدن کرونا بار دیگر شرایط و زمینه حضور میلیون‌ها عاشق اباعبدالله‌الحسین(ع) فراهم شود.
حجت‌الاسلام رئیسی افزود: تلاش داشتیم تعداد زیادی از مردم کشورمان بتوانند به کربلا اعزام شوند اما دولت عراق فقط با حضور ۶۰ هزار نفر موافقت کرد و امکان افزایش آن برای دولت میزبان وجود ندارد. دکتر رئیسی همچنین با اشاره به تقارن سفر به ایلام با ایام سالگرد دفاع مقدس،اظهار داشت: تجلیل از شهدا، ایثارگران و یادآوری دوران دفاع مقدس بسیار ارزشمند است و پیروزی کشور و پیشبرد امور در گرو پیروی و تداوم راه شهدا و ایمان و اخلاص آنان است. رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه استان ایلام حق بسیار زیادی بر گردن مردم ایران دارد، گفت: مردم این دیار دلاورانه و با احساس تعقل و اخلاص در مقابل دشمنان، مقاومت و ایستادگی کردند و ۳هزار شهید استان گواهِ بصیرت و فداکاری مردم این خطه است. آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: یقینا توصیف ابعاد مختلف ایستادگی و مقاومت مردم استان ایلام، صحیفه بسیار بلندی می‌شود و امیدواریم همه بتوانیم راه مقدس و نورانی شهیدان را ادامه دهیم.
رئیسی گفت: بدون تردید اگر مسیر شهیدان را به خوبی بشناسیم و زندگی خود را بر مبنای آن تنظیم کنیم، مسیر الهی را گم نخواهیم کرد و در مسیر شهدایی مانند حاج قاسم سلیمانی خواهیم بود.
نویسنده : وحید عظیم نیا |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.