جلوگیری از قطعی برق با تعرفه گذاری پلکانی پرمصرف‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 58348
  پرینتخانه » اقتصادی, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۵:۵۶ |
رحیمی مظفری، عضو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد:

جلوگیری از قطعی برق با تعرفه گذاری پلکانی پرمصرف‌ها

اهمیت انرژی و تلاش در راستای مدیریت مصرف صحیح آن برکسی پوشیده نیست. امروزه تقریبا هیچ کاری را بدون استفاده از انرژی در اشکال مختلفش نمی‌توان انجام داد. زندگی مدرن چه در بخش خانگی و چه در بخش صنعتی به‌تمام‌معنا با انرژی گره‌خورده است، به‌طوری‌که قطعی حتی چندساعته‌ آن غیرقابل‌تحمل است.
جلوگیری از قطعی برق با تعرفه گذاری پلکانی پرمصرف‌ها

گروه اقتصادی
اهمیت انرژی و تلاش در راستای مدیریت مصرف صحیح آن برکسی پوشیده نیست. امروزه تقریبا هیچ کاری را بدون استفاده از انرژی در اشکال مختلفش نمی‌توان انجام داد. زندگی مدرن چه در بخش خانگی و چه در بخش صنعتی به‌تمام‌معنا با انرژی گره‌خورده است، به‌طوری‌که قطعی حتی چندساعته‌ آن غیرقابل‌تحمل است. در تابستان گذشته نیز شاهد بروز مشکلاتی در حوزه‌ برق بودیم که به قطعی‌های تقریبا همه‌روزه در اقصی نقاط کشور منجر شد. بنابراین، لازم است دولت‌ها ضمن تلاش برای اطمینان از برخورداری شهروندان از برق و گاز، در راستای ایجاد الگوهای صحیح مصرف نیز تلاش کنند.  رحیمی مظفری، عضو کمیسیون انرژی مجلس  در گفت‌وگو با «رسالت» درباره مشکلات حوزه‌ انرژی کشور  درزمینه‌ برق و گاز گفت: ما متأسفانه در بخش تولید و مصرف به‌صورت همزمان مشکل‌داریم. برخی مسئولان اعتقادی به نیروگاه سازی ندارند و این موضوع به بروز مشکلاتی منجر شده است. همچنین باید توسعه‌ برخی میادین در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم پاسخگوی نیازهای داخلی کشور باشیم و با مشکلاتی مشابه آنچه در تابستان گذشته مواجه بودیم، روبه‌رو نشویم. 
به گفته‌ این عضو کمیسیون انرژی مجلس، تا وقتی‌که به توسعه فناوری‌ها برای بهینه‌سازی فرآیند‌های تولید و افزایش ضریب برداشت از میدان‌های نفتی و گازی کشور توجه نشود، نمی‌توانیم امیدی به بهبود شرایط داشته باشیم. این مسائل در گذشته توسط مسئولین دنبال نشده است و به همین دلیل با مشکلاتی در حوزه‌ انرژی روبه‌رو هستیم که باید برایشان چاره‌اندیشی کنیم.
وی اظهار کرد: مشکلات حوزه‌ انرژی فقط به بخش تولید مربوط نمی‌شود، بلکه در حوزه‌ مصرف نیز مشکلاتی داریم. مثلا طراحی ساختمان‌ها در کشور ما به‌گونه‌ای نیست که از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنند و انرژی به‌صورت بهینه مورداستفاده قرار گیرد.  
رحیمی مظفری در مورد روش تعرفه گذاری پلکانی مؤثر و اصلاح قیمتی برای مقابله با مشکلات حوزه‌ انرژی گفت: این روش به‌ویژه در بخش خانگی می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد و نتایج خوبی هم خواهد داشت. تعرفه گذاری پلکانی مؤثر پرمصرف‌ها به کاهش مصرف خانگی می‌انجامد که درنهایت به نفع کشور است. 
رحیمی مظفری در ادامه خاطرنشان کرد: ما باید به سمتی حرکت کنیم که لوازم‌خانگی در کشورمان با بالاترین بازدهی مورداستفاده قرار گیرند تا از 
هدررفت انرژی جلوگیری به‌عمل‌آوریم. باید از روش‌های نوین برای بالا بردن سطح بازدهی وسایل گرمایشی و سرمایشی بهره ببریم.
وی با اشاره به تقلب در استفاده از برق در بخش خانگی توضیح داد: باید در کل سال از روش تعرفه گذاری پلکانی استفاده کنیم تا مازاد برق مصرفی مشترکان خارج از الگوی مصرف به‌صورت آزاد محاسبه شود. باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که شرایط برای افراد سودجو مانند ماینرهای خانگی که به دنبال سوءاستفاده از برق هستند، از بین برود.  این عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان با اشاره به حجم بالای یارانه‌های پنهان انرژی و لزوم مدیریت آن  گفت: اکنون حجم بالایی از یارانه‌های پنهان را در بخش‌های مسکونی، تجاری و تمامی بخش‌ها داریم. اگر قصد داشته باشیم که در این زمینه تغییری را رقم بزنیم نیاز به یک انقلاب اقتصادی داریم تا به مشکلات مرتبط با این موضوع خاتمه دهیم. به‌طور مثال در بخش خانگی تعرفه‌گذاری پلکانی پرمصرف‌ها در بهینه کردن یارانه‌های پنهان انرژی تأثیرگذار است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.