جدیدترین گردوخاک گروسی! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 81736
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰:۱۶ |
مراقب بازی آژانس در زمین تل‌آویو باشیم

جدیدترین گردوخاک گروسی!

 این روزها رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در روایتی یک‌طرفه، از نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود در قبال تسریع و گسترش دامنه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در فردو و نطنز سخن می‌گوید! گروسی در تازه‌ترین سخنانش خواستار سفر فوری به ایران و طرح دغدغه‌های جدید خود در قبال افزایش سطح غنی‌سازی در نیروگاه فردو شده است. جالب‌توجه اینکه گروسی در سخنانش تأکید کرده است : «برای ما موضوعیتی ندارد که اساسا توافق هسته‌ای احیا بشود یا نشود! باید جلوی تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران را گرفت. ضرورت دارد که هر چه سریع‌تر ایران اجازه دسترسی‌های لازم را به بازرسان ( آژانس ) بدهد. »
جدیدترین گردوخاک گروسی!

گروه بین‌الملل 
 این روزها رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در روایتی یک‌طرفه، از نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود در قبال تسریع و گسترش دامنه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در فردو و نطنز سخن می‌گوید! گروسی در تازه‌ترین سخنانش خواستار سفر فوری به ایران و طرح دغدغه‌های جدید خود در قبال افزایش سطح غنی‌سازی در نیروگاه فردو شده است. جالب‌توجه اینکه گروسی در سخنانش تأکید کرده است : «برای ما موضوعیتی ندارد که اساسا توافق هسته‌ای احیا بشود یا نشود! باید جلوی تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران را گرفت. ضرورت دارد که هر چه سریع‌تر ایران اجازه دسترسی‌های لازم را به بازرسان ( آژانس ) بدهد. »
تصویرسازی گروسی نسبت به آنچه امروز بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گذرد، جای تأملی اساسی دارد. در این خصوص دو نکته مهم وجود دارد که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آنها گذشت.
 گروسی حقایق را نمی‌گوید 
نخست اینکه گروسی علاقه خاصی نسبت به سانسور سفر سال گذشته خود به ایران دارد.در ماه مارس سال ۲۰۲۲ میلادی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از سفر به تهران، در جریان ابتکار عمل و طراحی سازمان انرژی اتمی کشورمان برای حل کنترل‌شده و اصولی موارد ادعایی آژانس قرار گرفت.گروسی در برابر راهکار منطقی و همه‌جانبه ارائه‌شده ازسوی سازمان انرژی اتمی کشورمان چاره‌ای جز تسلیم نداشت و وعده داد که به‌محض بازگشت به وین، این راهکارها را با هدف مختومه سازی پرونده‌های ادعایی مربوط به گذشته ( که قبلا در قالب پرونده PMD به آن پرداخته شده بود) عملیاتی سازد؛ اما وی پس از بازگشت به مقر آژانس، بلافاصله کارشکنی‌های خود را در مسیر توافقی که آن را مورد تأیید اولیه قرار داده بود آغاز کرد! شانتاژهای گروسی در قبال موارد ادعایی و سیاسی‌کاری مطلق وی در رایزنی‌های ضد ایرانی با بازیگرانی مانند واشنگتن، تل‌آویو و تروئیکای اروپایی منتج به صدور دو قطعنامه در شورای حکام آژانس علیه ایران گردید. جمع‌آوری دوربین‌ها و برخی ابزارهای نظارتی آژانس معلول قطعنامه‌های ضد ایرانی آژانس بوده نه علت آن! بهتر است رافائل گروسی بیهوده تلاش نکند این تصاویر را وارونه جلوه دهد! مدیرکل آژانس به‌جای تمرکز بر روی «کنشگری وقیحانه»نهاد متبوع خود، برروی«واکنش ایران نسبت به رویکرد سلبی آژانس»متمرکز شده است.البته از فردی که حضورش در مسند مدیریت آژانس  مرهون تلاش‌های پشت پرده دو سیاستمدار جنجالی یعنی ترامپ و نتانیاهو بوده است بیش از این نیز انتظار نمی‌رود! او درحال ایفای نقش ذاتی و طبیعی خود است.
 خواسته گروسی محقق نمی‌شود 
نکته دوم اینکه اصرار گروسی بر دسترسی فراپادمانی یا حتی بعضا پادمانی  بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ، تا قبل از احیای واقعی توافق هسته‌ای تحقق پیدا نخواهد کرد. فراموش نکنیم که یکی از مأموریت‌های اساسی نتانیاهو به گروسی( پس از بازگشت وی به مسند قدرت در تل‌آویو)، هدایت معادله «اعمال فشار حداکثری به ایران»در عین «جلوگیری از احیای برجام»می‌باشد. تأکید اخیر گروسی مبنی بر لزوم بازرسی  و نظارت دقیق بر اماکن هسته‌ای ایران در عین امکان عدم احیای توافق هسته‌ای، ترجمانی از همین بازی صهیونیست‌ها است که البته مورد تأیید واشنگتن و تروئیکای اروپایی نیز قرار دارد. در چنین شرایطی نباید گروسی را به‌مثابه رئیس یک سازمان بین‌المللی بلکه به‌عنوان مهره بازی غرب و رژیم صهیونیستی با هدف «حفظ متعهدانه و سرسختانه ایران در برجام»در عین «عدم رفع تحریم‌های ضد ایرانی»تلقی کرد. بدیهی است که در مقابل چنین سیاستمدار و عنصری نباید ساده‌انگارانه برخورد کرد یا فریب جایگاه حقوقی و ظاهری وی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را خورد! این سازمان ظاهرا بین‌المللی سال‌هاست کارویژه‌ها و مسئولیت‌های ذاتی خود را قربانی خواسته‌ها و امیال بازیگران فرامتنی مانند واشنگتن و تل‌آویو کرده است.
تعهدات گروسی به رژیم صهیونیستی 
ابراز امیدواری گروسی نسبت به احیای بازرسی‌ها  و ابراز ناامیدی وی نسبت به احیای توافق هسته‌ای به‌وضوح نشان می‌دهد که او در رایزنی‌های پنهان و آشکار خود با مقامات رژیم صهیونیستی، دوتعهد مهم به آن‌ها داده است:نخست اینکه دامنه تعهدات ایران را بار دیگر بسط داده و در ازای آن کمترین سودی را ( در قالب احیای برجام) نصیب تهران نسازد! چندی پیش نیز مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد  که گفت‌وگوهای نمایندگان آژانس با ایران هیچ پیشرفت و دستاورد مشخصی نداشته است.گروسی در این خصوص تأکید کرد که  مذاکرات هسته‌ای کشورهای غربی با ایران شکست‌خورده است.او مدعی شده است که دو مسیر در مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای ۱+۴ وجود دارد،یکی مذاکرات مستقیم تهران-آژانس و دیگری گفت‌وگوهای وین که هر دو باید در «جایگاه خود» طی شوند! در رد ادعای گروسی همین بس که اساسا مصدر طرح موارد ادعایی و مانور آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر روی آن‌ها نهادهای امنیتی غرب و سازمان جاسوسی-تروریستی موساد بوده‌اند. نکته  جالب‌توجه اینکه طی یک هفته اخیر، مقامات اروپایی نیز به ایران پیام داده‌اند که مذاکرات ایران-آژانس ارتباطی با مذاکرات وین ندارد و باید در مسیر خود ( به‌صورت جداگانه ) طی شود! طرح این مسئله بارها در حین مذاکرات صورت گرفته است و هر بار نیز پاسخ حقوقی مشخص جمهوری اسلامی نسبت به این مسئله داده شده است. 
 حقیقتی که گروسی ناچار به درک آن است 
همان‌گونه که تأکید شد،  بازگشت ایران به همکاری‌های فراپادمانی و حتی احیای برخی نظارت‌های پادمانی آژانس ، مرهون احیای برجام و رفع عملیاتی تحریم‌های ضد ایرانی می‌باشد.بنابراین، دو شعبه کردن مسیر مذاکرات احیای برجام ( آژانس و اعضای ۱+۴)، نوعی تاکتیک خاص جهت کنترل بیشتر صحنه از سوی واشنگتن و تروئیکای اروپایی محسوب می‌شود .قرار است رافائل گروسی به‌زودی به تهران سفر کند تا در خصوص نقاط اختلافی( بر سر مختومه سازی پرونده‌های ادعایی تا قبل از احیای برجام)،با مقامات کشورمان وارد مذاکره شود. در آخرین سفر نمایندگان آژانس به ایران، آن‌ها در اقدامی غیرحقوقی حل این پرونده را منوط به احیای برخی نظارت‌های آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران کردند که با مخالفت منطقی کشورمان مواجه شدند. اظهارات اخیر گروسی نشان می‌دهد که وی نیز با همان گارد بسته و رویکرد قبلی به تهران خواهد آمد مگر آنکه دستور کار دیگری از سوی واشنگتن و تروئیکای اروپایی در روزهای آتی به وی تحمیل شود! بدیهی است که سازمان انرژی اتمی نیز در پاسخ به مطالبه گروسی و همراهانش مبنی بر جداسازی و تفکیک مسیر مذاکرات برجام از احیای همکاری‌های پادمانی با آژانس، برموضع صریح خود در خصوص لزوم «مختومه سازی»پرونده‌های ادعایی مربوط به گذشته علیه کشورمان ( تا قبل از عملیاتی سازی برجام) تأکید خواهد کرد. در این معادله، شانتاژ و بازی چندگانه گروسی تأثیری در تصمیمات تهران نخواهد داشت…..

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.