جدال کنگره و کاخ سفید رسما کلید خورد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 13450
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۸:۵۹ |
صدور دستور رسمی استیضاح ترامپ

جدال کنگره و کاخ سفید رسما کلید خورد

 منازعه دو حزب دوکرات و جمهوري‌خواه بر سر استيضاح ترامپ به نقطه اوج خود رسيده است. «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا به اقدام رئيس مجلس نمايندگان آمريکا در صدور دستور استيضاح خودش واکنش نشان داد.
جدال کنگره و کاخ سفید رسما کلید خورد

 منازعه دو حزب دوکرات و جمهوري‌خواه بر سر استيضاح ترامپ به نقطه اوج خود رسيده است. «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا به اقدام رئيس مجلس نمايندگان آمريکا در صدور دستور استيضاح خودش واکنش نشان داد. به نوشته خبرگزاري فرانسه ترامپ گفت: «دموکرات‌ها به دنبال استيضاح من بر سر هيچ هستند و در اين نبرد پيروز مي‌شويم.»
«نانسي پلوسي» رئيس‌ مجلس نمايندگان آمريکا با بيان اينکه بر اساس شواهد تخلفات  «دونالد ترامپ» محرز شده، رسما دستور نگارش طرح استيضاح وي را صادر کرد. پلوسي که براي بررسي نحوه پيشبرد روند استيضاح و گام‌هاي بعدي در اين مسير با هم‌حزبي‌هايش جلسه گذاشته بود، در يک نشست خبري گفت: «رئيس‌جمهور از قدرت خود سوء استفاده کرده، امنيت ملي ما را تضعيف کرده است و سلامت انتخابات‌هاي ما را خدشه‌دار کرده است.»
وي با بيان اينکه اقدامات ترامپ بر خلاف خواسته‌هاي بنيانگذاران آمريکا و بر ضد سوگند رياست‌جمهوري بوده است، گفت: «امروز از رئيس [کميته قضائي] مي‌خواهم که نگارش بندهاي استيضاح را پيش ببرد.»
کاخ سفيد در واکنش به بيانيه پلوسي، عنوان کرده است که «دموکرات‌ها بايد از خود شرمسار باشند. آماده يک محاکمه منصفانه در سنا هستيم.»اظهارات پلوسي يک روز پس از آن مطرح شد که از چهار حقوقدان حاضر در نشست کميته قضائي مجلس نمايندگان، سه نفر تأييد کردند که خواسته‌هاي ترامپ از «ولوديمير زلنسکي» رئيس‌جمهور اوکراين مصداق سوء استفاده از قدرت بوده و شاخصه‌هاي لازم براي توصيف به عنوان «جرم استيضاح‌پذير» را داراست.
پيش از اين هم در جريان جلسات استماع در کميته اطلاعات مجلس نمايندگان، شماري از شهود، از جمله «گوردون ساندلند» سفير آمريکا در اتحاديه اروپا، تأييد کرده بودند که ترامپ براي منافع شخصي، به دنبال «بده بستان» با زلنسکي بوده است.
دموکرات‌ها ترامپ را متهم کرده‌اند که براي بي‌حيثيت کردن «جو بايدن» رقيب انتخاباتي‌اش، زلنسکي را براي تحقيق قضائي در مورد فرزند بايدن که عضو هیئت مديره يک شرکت اوکرايني است، تحت فشار قرار داده است. با سخنراني پلوسي، گام بعدي در مسير استيضاح رأي‌گيري طرح استيضاح در صحن عمومي مجلس نمايندگان است. اکثريت مجلس نمايندگان در اختيار دموکرات‌هاست و انتظار مي‌رود اين طرح در اين مجلس تصويب شود. در صورت تصويب اين طرح، لايحه استيضاح به سنا ارجاع مي‌شود تا در آنجا اصطلاحا «دادگاه» رسيدگي به اتهامات ترامپ تشکيل شود. در پايان جلسات محاکمه در صورتي که دو سوم سناتورها به برکناري ترامپ رأي مثبت دهند، او بايد قدرت را واگذار کند. سنا در کنترل جمهوري‌خواهان است و رأي آوردن اين طرح در اين مجلس، دستکم فعلا، بعيد به نظر مي‌رسد.
با اين حال ترامپ به شدت نسبت به تأثيرگذاري روند استيضاح خود در انتخابات رياست جمهوري سال آينده ( سال ۲۰۲۰) به شدت نگران است. آخرين نظرسنجي پايگاه خبري «هيل » به خوبي نشان مي دهد که ترامپ وضعيت خوبي در نزد رأي دهندگان آمريکايي ندارد. با اين حال ، اين به معناي شکست قطعي ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال آينده نيست! بر اساس نظرسنجي مشترک «هيل –هريس»،۴۶ درصد از رأي دهندگان آمريکايي معتقدند که ترامپ قطعا در ماجراي اوکراين گيت مجرم است و به همين سبب بايد استيضاح و از کاخ سفيد اخراج شود. در مقابل، تنها ۳۴ درصد از شهروندان آمريکايي معتقد به طبيعي بودن مکالمه تلفني ترامپ و زلانسکي رئيس جمهور اوکراين هستند. اين نظرسنجي نشان مي دهد که ۲۰ درصد از شهروندان آمريکايي هنوز نظر و قضاوتي در اين خصوص ندارند. آنها برآورد نهايي خود از ماجرا را منوط به بررسي هاي بيشتر و برگزاري جلسات استيضاح ترامپ از سوي مجلس نمايندگان و سنا کرده اند. البته بر همگان مسجل است که تقريبا شانس رأي آوردن استيضاح ترامپ در سنا ، به سبب حضور اکثريت جمهوري‌خواه در آن صفر درصد است! 
از سوي ديگر، ملانيا ترامپ در توئيت بي‌سابقه‌اي با انتقاد از يک کارشناس حقوقي به خاطر اشاره به پسرش «بارون» هنگام شهادت به عنوان بخشي از تحقيق استيضاح در مجلس نمايندگان تحت کنترل دموکرات‌ها، توئيت کرد که «کودک خردسال مستحق حفظ حريم خصوصي است و بايد از سياست دور نگه داشته شود.»
همسر رئيس‌جمهوري آمريکا در پيامي توئيتري نوشت: «پاملا کارلان، شما بايد از خوش‌خدمتي علني و به وضوح مغرضانه و به شدت خشمناک خودتان و استفاده از يک کودک براي انجام اين کار شرمنده شويد.»کارلان، استاد دانشکده حقوق استنفورد و شاهد تخصصي که توسط کميته قضائي مجلس نمايندگان مجلس آمريکا فراخوانده شده بود، چهارشنبه حين انتقاد از رفتار دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا نام «بارون» را ذکر کرد. بارون، کوچکترين پسر رئيس‌جمهوري آمريکا و تنها فرزند او از ملانيا ترامپ است.
اين شاهد در جلسه مذکور گفت: «پادشاهان نمي‌توانند مرتکب اشتباهي شوند زيرا کلمه پادشاه قانون است، اما برخلاف آنچه رئيس‌جمهور ترامپ مي‌گويد، ماده دوم (قانون اساسي) به او قدرت انجام هر کاري که مي‌خواهد، نمي‌دهد. قانون اساسي مي‌گويد که هيچ عنواني از اشراف نمي‌تواند وجود داشته باشد، بنابراين اگر رئيس‌جمهوري نام فرزندش را «بارون» نامگذاري مي‌کند، اين امر او را تبديل به يک بارون نمي‌کند.»بارون، از القاب اشرافي غرب اروپاست و به کساني گفته مي‌شد که زمين و املاک خود را مستقيما از پادشاه دريافت مي‌کردند. اين لقب بيشتر در کشورهاي آلماني‌زبان و امپراتوري اتريش و مجار مرسوم بوده‌ است. هم‌اکنون اين لقب در مجلس اعيان بريتانيا هم به کار مي‌رود.اظهارات پاملا کارلان با واکنش‌هاي تندي از درون کاخ سفيد مواجه شد. کايلي مک‌اناني، دبير مطبوعاتي تبليغات انتخاباتي ترامپ در بيانيه‌اي گفت: «فقط در ذهن ليبرال‌هاي فريب‌خورده اين مسئله خنده‌دار است که پاي يک کودک ۱۳ ساله را به مزخرف استيضاح بکشند. پاملا کارلان فکر کرد که باهوش است و ديگران را مي‌خنداند، اما در عوض براي همه آمريکايي‌ها اين نکته را تقويت کرد که وقتي صحبت از نفرت دموکرات‌ها نسبت به همه چيزهاي مربوط به ترامپ باشد، آن‌ها هيچ محدوديتي ندارند.» استفاني گريشام، دبير مطبوعاتي کاخ سفيد هم اين حرکت را «بي‌نزاکتي» توصيف کرد.توئيت ملانيا ترامپ در زماني ارسال شد که او به همراه همسرش از نشست رهبران ناتو در لندن به آمريکا بازمي‌گشت.با اين حال بسياري از رسانه هاي آمريکايي معتقدند که اقدامات و پيام‌هاي اخير ترامپ و همسرش ملانيا، مصداق عيني نوعي شانتاژ تبليغاتي بر سر مواجهه با کليت روند استيضاح ترامپ است. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.