جبران سقوط هواپیما تضعیف نیروهای مسلح نیست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 15761
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷ |
روحانی در جلسه هیئت دولت:

جبران سقوط هواپیما تضعیف نیروهای مسلح نیست

رئیس‌جمهور با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: از همه خواهش می‌کنم، جبران این حادثه این نیست که نیروهای مسلح خود را تضعیف کنیم.
جبران سقوط هواپیما تضعیف نیروهای مسلح نیست

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه در این ایام روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، اظهارداشت: از خداوند می‌خواهیم که هفته پایانی دی ماه، پایان غم و اندوه مردم باشد که با حوادث مختلفی روبرو شدند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: گرچه این حوادث برای همه ما بسیار تلخ بود اما در عین حال درس‌های عبرتی هم برای ما بود و لازم است از این مقطع تاریخی درس عبرت بگیریم.

باید به فکر میراث سردار سلیمانی باشیم

وی تصریح کرد: درست است که شرایط بسیار سخت و ناگوار است اما در شرایط سخت امکان به وجود آمدن فرصت های بزرگ بیشتر است و ما باید در همه این حوادث تلاش کنیم که از این غم، اندوه و مشکلاتی که با آن مواجه شده‌ایم، فرصت‌هایی را به نفع کشور و منافع ملی بیافرینیم.

روحانی با اشاره به اینکه سردار عزیز ما از دستمان رفت، گفت: ما امروز بعد از سوگواری به حقی که برای سردار سلیمانی داشتیم، باید از این به بعد به فکر میراث سردار سلیمانی باشیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: سردار سلیمانی مرزبان ایران بود اما هیچ وقت نمی خواست بین ایرانیان مرزی را به وجود بیاورد.

وی با بیان اینکه ما همگی صاحبان یک سرزمین و نظام هستیم، گفت: منافع ما مشترک است و می دانیم در کشوری زندگی می کنیم که دارای سبک های مختلف و سلیقه های متعددی است. ایران دارای یک رنگ، یک نام و یک سلیقه نیست و ما باید به سلیقه ها، اندیشه ها و راه های مردم احترام بگذاریم، چراکه همه ایرانی هستند و ایران برای همه است.

روحانی با تأکید بر اینکه این سرزمین به سلیقه، جناح و افکار خاصی مرتبط نیست، تصریح کرد: این سرزمین به همه ارتباط دارد و در این شرایط احساس ما این است که جان هر فرد ایرانی، جانِ همه ماست و همان طور که قرآن به ما آموخته است، از دست رفتن یک فرد بیگناه به منزله از دست رفتن انسانیت است.

هر سه حادثه اخیر برای ما غیر منتظره بود

رئیس جمهور ادامه داد: علت اینکه حوادث اخیر باعث اندوه بسیار زیاد مردم ایران شد آن بود که این عروج ها بسیار مظلومانه بود. هم شهادت سردار سلیمانی و هم از دست رفتن جان عزیزانمان در کرمان و هم از دست رفتن جان عزیزانمان در سقوط هواپیما بسیار مظلومانه بود و این مظلومیت دلِ همه را آتش زده و مردم را بیقرار کرده است.

وی با بیان اینکه هر سه حادثه برای جامعه ما غیرمنتظره بود، گفت: ما می دانستیم که آمریکا بسیار جنایتکار است اما فکر نمی‌کردیم که آمریکا در کشور دیگری، مهمان آن کشور را که یکی از سرداران بزرگ مبارزه با تروریست ها بوده است، با موشک هدف قرار دهد.

روحانی ادامه داد: این سبک و سیاق برای ما غیرمنتظره بود و دشمنان شهید سلیمانی را مظلومانه به شهادت رساندند، البته سردار سلیمانی همیشه نماد شجاعت، شهامت و شهادت بود و معلوم بود که وی راهِ شهادت را انتخاب کرده است و شهادتش از مسیر شجاعت، شهامت و ایستادگی عبور کرده است.

رئیس جمهور با اشاره به از دست رفتن جان جمعی از هموطنانمان در مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان گفت: کسی فکر نمی کرد در تشییع جنازه یک یار و عزیز، عزیزانی که در غم سردار سلیمانی آمده بودند، به جای آنکه دفن او را شاهد باشند، خود او را در آسمان ها ببینند و زیارت کنند.

وی با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی اظهارداشت: این حادثه هم برای ما بسیار غیرمنتظره بود و فکر نمی‌کردیم که چنین اشتباهی رخ دهد، البته کسانی که اشتباه کرده اند، همان کسانی هستند که همیشه برای امنیت کشور تلاش کرده اند و در آن لحظه هم در فضای حفظ امنیت کشور بودند و متأسفانه در این فضا این اشتباه رخ داد.

روحانی بیان کرد: متأسفانه حادثه سیل سیستان و بلوچستان هم به حوادث مذکور اضافه شده و ملت ما در برابر همه این حوادث آماده است تا با قامتی استوار بایستد و جبران کند، چراکه همه این حوادث جبران‌هایی دارد که باید حساب شده باشد.

موشک باران «عین‌الاسد» یعنی ما دربرابر آمریکا کوتاه نمی‌آییم

رئیس جمهور با بیان اینکه سردار سلیمانی جبران دارد که در بخش نظامی این اقدام انجام شد، گفت: نیروهای مسلح و سپاه پاسداران با موشک‌هایی که به عین الاسد زد، نشان داد که ما در برابر آمریکا کوتاه نمی‌آییم و اگر آنان جنایتی کردند، حتما پاسخی را دریافت می کنند.

لازم است در این مقطع تاریخی خودمان را آماده کنیم. درست است که شرایط سخت و ناگوار است اما در شرایط سخت امکان ایجاد فرصت‌های بزرگ وجود دارد و باید تلاش کنیم از غم و اندوه و مشکلاتی که با آن مواجه شدیم فرصتی را به نفع کشور و منافع ملی به دست آوریم.

وی افزود: سردار عزیز ما از دست ما رفت و ما امروز بعد از سوگواری برای او باید از این به بعد به فکر میراث سردار سلیمانی باشیم. او مرزبان ایران بود اما هیچگاه بین ایرانیان مرزی را به وجود نیاورد.

رئیس‌جمهور گفت: ما همه صاحبان یک سرزمین و نظام هستیم و منافع ما منافع مشترک است و در کشوری زندگی می‌کنیم که سبک‌های مختلف و سلیقه‌های متعدد حاکم است. ایران دارای یک رنگ و یک نام و یک سلیقه نیست بنابراین باید به سلیقه و اندایشه‌های مردم احترام بگذاریم.

روحانی با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: نیروهای مسلح ما در این حادثه قدم اول را خوب برداشتند و قدم‌های بعدی باید منجر به نظارت بیشتر و هماهنگی بیشتر شود.

وی افزود: از همه خواهش می‌کنم، جبران این حادثه این نیست که نیروهای مسلح خود را تضعیف کنیم.

روحانی گفت: در عین حال یک جبران بزرگ مد نظر ماست و آن اینکه ملت های منطقه تلاش کنند آمریکا از این منطقه برود. همانطور که پارلمان عراق این تلاش را انجام داد و ملت های دیگر نیز این نظر را دارند؛ این هدف ممکن است کوتاه مدت نباشد اما ما باید آن را دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه موضوع از دست رفتن، جان عزیزانمان در کرمان حتماً باید مورد پیگیری و بررسی قرار گیرد،افزود: افرادی که در ایجاد نظم مسئولیت داشتند باید پاسخگو باشند. درست است که جمعیت بی تاب و زیاد بوده است اما مسئولان باید مراقبت می کردند. افرادی که مسئول اجتماع بودند، باید پاسخگو باشند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: حادثه هواپیما داغ بزرگی برای ما بود. کل دولت، ملت و نیروهای مسلح عزادار شدند. به یک معنا ما هم ولی دم آنها هستیم. خانواده آنها نیز ولی دم هستند. نباید این مسئله را رها کنیم.

روحانی با بیان اینکه این مسئله را باید جبران کنیم،تاکید کرد: جبران اول و قدم اول به این است که صادقانه مسائل به مردم گفته شود. درد و رنج مردم با پذیرش مسئولیت و صداقت حل می شود.

وی تصریح کرد: این که به زبان، تسلیت بگوییم و بگوییم که در دردتان شریک هستیم، خوب است. اما غم مردم زمانی رفع می شود که بدانند ما احساس مسئولیت می کنیم. وقتی با مردم با صداقت حرف بزنیم، مردم آرام می شوند و داغشان کم می شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید اجساد شناسایی و در جایگاه ویژه ای با احترام دفن شوند، اظهار داشت: علاوه بر این باید با پیگیری درست و دقیق قضایی و با مشارکت دولت و نیروهای مسلح، اقدام قضایی انجام شود که برای افکار  عمومی و دنیا اقناع کننده باشد. این قدم اول است.

حادثه سقوط هواپیما دیگر نباید تکرار شود

روحانی با تاکید براینکه قدم نهایی آن است که این حادثه دیگر قابل تکرار نباشد،گفت: آنقدر باید مقررات ما بازبینی و بازنگری شود و در چیدن سامانه های پدافندی و ارتباطات آنها دقت عمل وجود داشته باشد که دیگر چنین خطایی رخ ندهد.

وی خاطرنشان کرد: از زمان جنگ به بعد، کارهای زیادی انجام شده است اما این خطا، غیر قابل قبول و بسیار  تأسف بار  و غم بار اتفاق افتاده است. جبران این خطا این است که کاری شود که دنیا و مردم مطمئن شوند که این حادثه دیگر در ایران قابل تکرار نیست.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: نیروهای مسلح در این حادثه قدم اول را خوب برداشتند. تحقیق و بررسی انجام شد، قدم های بعدی را نیز باید بردارند که باید منجر به نظارت و هماهنگی بیشتر شود.

جبران سقوط هواپیما تضعیف نیروهای مسلح نیست

روحانی تصریح کرد: قدم بعدی تضعیف نیروهای مسلح نیست؛ از همه کسانی که در این حادثه متأثر هستند و حق هم دارند، می گویم که جبران حادثه این نیست که ما به عکس عمل کنیم. ما به نیروهای مسلح نیاز داشتیم و نیاز خواهیم داشت. به سپاه، بسیج و نیروی انتظامی نیاز داریم.

وی گفت: در میان آنها ممکن است اشتباهاتی رخ دهد. در این مورد نیز اشتباه بسیار بزرگی رخ داده است اما این قدم جبرانی به این نیست که نیرویی که ما برای امنیت کشور و امنیت آسمان مان نیاز داریم تضعیف شود. تضعیف نادرست است. راه و قدم این است که با هماهنگی بیشتر نیروهای مسلح به گونه ای به مردم و جهان اطمینان بدهند که این حادثه قابل تکرار نخواهد بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در داستان شهادت سردار سلیمانی، خشم مردم به اوج رسید،افزود: در ماجرای سقوط هواپیما داغ و حسرت مردم به اوج رسید. این همه جوان عزیز، دانشمند و نخبه از دست رفتند. آن چیزی که در همه این حوادث در نهایت باید به دست بیاید، انسجام، وحدت و هماهنگی ملی است.

روحانی با اشاره به اینکه نتیجه نهایی نباید شکاف ملی باشد، گفت: مسائل را جناحی نکنیم. نه موضوع شهادت شهید سلیمانی به جناح خاص مربوط است و نه موضوع عزیزان این هواپیما به جناح خاصی مربوط است از این رو مسائل را جناحی و حزبی نکنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نباید مسائل را جناحی و حزبی کنیم، گفت: این‌ها داغ برای ملت بوده است. همه متاسف بوده و عزیزان و فرزندان خود را از دست داده ایم. همه با هم هستیم.

ستاد کل نیروهای مسلح درباره سقوط هواپیما به مردم توضیح دهند

روحانی افزود: البته مردم می خواهند مطمئن شوند که مسئولان با آنها با خلوص، امانت و صداقت حرف می زنند و اگر نقصی وجود دارد، باید برطرف شود. اگر با در میان گذاشتن مسائل با مردم تاخیر داشته یا لحن خوبی نداریم، باید قبول کرده و آن را جبران کنیم.

وی افزود: من از مسئولان نیروهای مسلح و ستاد کل می‌خواهم که به مردم بگویند از زمان بروز حادثه، چه جلساتی و مسائلی مطرح شده است. مردم بدانند که قرار نبود که چیزی از آنها پنهان شود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: حادثه واقعا قابل باور نبود. هیچکس نمی‌تواند باور کند که هواپیمایی مسافربری در کنار فرودگاه بین المللی در روت پروازی، مورد هدف قرار بگیرد. به عنوان کسی که در زمان جنگ مسئول پدافند هوایی بودم می گویم که در زمان جنگ چنین چیزی رخ نداد، حتی در طول تاریخ چنین چیزی رخ نداده است.

باید از مردم دلجویی شود

روحانی ادامه داد: هیچکس چنین چیزی را باور نمی‌کرد و همه شوکه بودند. اصلا تصور این امر سخت‌تر از تصدیق آن است. اگر تاخیر شده است، برای آن باید عذر خواهی شود و اگر لحن مناسب نبوده، باید از مردم دلجویی شود.

وی افزود: ما در عذر خواهی کردن در برابر ملت بزرگ باید شفاف، روک و صادق باشیم. مردم ولی نعمت ما هستند و ما نوکر آنها هستیم. رفتار نوکر در برابر آقای خود باید خاضعانه و متواضعانه باشد.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: عده‌ای که در خارج هر روز به مردم ظلم و ستم کردند، در همین شرایط آنها هستند که فضا را ملتهب کرده و امنیت منطقه را بهم ریخته‌اند. ملت ما به آنها اجازه نمی‌دهد که زبان دلسوزی برای ایران داشته باشند. آنهایی که قاتل هستند و امروز صدها بیمار در ایران است که جلوی ورود دارو و تجهیزات پزشکی برای آنها گرفته شده است. آنها هستند که مسبب میلیون‌ها رنج در ایران هستند و ملت را در فشار اقتصادی قرار داده ‌اند. آنها هستند که مسئول کشتن بچه های ما در طول جنگ هست ساله هستند. ما که یادمان نرفته آواکس شما بود که تمام پروازهای ما را به عراق گزارش می‌داد.

روحانی تصریح کرد: مسئول این جنایات در جنگ با عراق شما بودید. ما یادمان نمی‌رود که شما در طائف تشویق کردید که صدام به ایران حمله کند.
شما مسئول خون مردم ما و قاتل صدها هزار نفر هستید. شما قاتل صدها هزار نفری هستید که از کشور خودشان دفاع کردند. این تعداد جانباز، مجروح و معلول نشانه همین است و شما مسئول این جنایات هستید.

ناامنی منطقه به نفع کسی نیست

رئیس جمهور گفت: ناامنی منطقه به نفع کسی نیست. ناامنی منطقه حساس و مهم و به ضرر دنیا است. این موضوع را به مسئولان مختلفی که این روزها با آنها صحبت کرده‌ام، گفته‌ام.

روحانی ادامه داد: ناامنی به ضرر اروپا، آسیا و حتی خود آمریکاست. چرا این منطقه را نا امن کردید؟ چرا ملت را تحریم کردید و زور می‌گویید. چرا مردم یمن را بمباران می کنید.

وی اظهار داشت: چرا نفت سوریه را غارت می کنید و در امور عراق، لبنان و لیبی دخالت می کنید. شما در تمامی این منطقه دخالت می کنید و همه جا را ناامن کردید. این ناامنی غیر قابل تحمل است.

رئیس‌جمهور افزود: در جو ناامنی هر حادثه ای پیش می آید. در جو بهم خوردگی جامعه هر اتفاقی پیش می آید. چرا جامعه و منطقه را نا امن کرده‌اید.

روحانی تصریح کرد: راه جبران این حوادث انسجام و ایستادگی کل مردم منطقه و ایران در برابر جنایتکاران واقعی است. مردم عزیز در مقابل فشار حداکثری ما نیاز به انسجام، برادری و دوستی حداکثری دارند.

صلاحیت کاندیداها را تا جایی که روشن است، رد کنید

وی با اشاره به انتخابات مجلس یازدهم اضافه کرد: همه آنهایی که در انتخابات نقش دارید، از شما خواهش می‌کنم که آنجایی که روشن است، صلاحیت کاندیدایی را رد کنید و آنجایی که نامشخص بوده و احتمال ضعیف است، مردم را ناراحت نکنیم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: به مردم نگویید که برای هر صندلی چند نفر کاندیدا است بلکه بگوئید از هر جناح چند نفر کاندیدا برای کسب یک کرسی وجود دارد. مردم تنوع می‌خواهند. حضور کاندیدا از یک جناح، به معنی انتخابات نیست.

روحانی خاطرنشان کرد: این بدین معنی است که در مغازه ای از یک جنس، دو هزار عدد وجود داشته باشد. این به معنی تنوع نیست.

با یک جناح نمی‌شود کشور را اداره کرد

وی افزود: در میدان انتخابات بگذارید همه گروه ها شرکت کنند. ضرر نمی کنید. با یک جناح نمی شود کشور را اداره کرد. کشور برای همه است و اگر همه ۸۳ میلیون نفر متحد باشیم و تنها یک نفر مخالف باشد، باید آن یک نفر را جذب کنیم.

سردار سلیمانی جناحی و حزبی نبود

روحانی تاکید کرد: پاسداشت خون شهید سلیمانی اتحاد است و همه باید بدانیم شهید سلیمانی حزبی نبود. بنده نزدیک به ۴۰ سال با سردار سلیمانی رفیق بودم و بیش از ۲۰ سال از نزدیک با هم کار کردیم. بنده او را خوب می شناسم. سردار سلیمانی جناحی و حزبی نبود بلکه با همه خوب بود و پیش همه می رفت و با همه مشورت می کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بیاییم سبک و فکر سردار سلیمانی را در این مملکت اجرا کنیم، ادامه داد: ما باید یکی شویم و کنار هم قرار گیریم.

اروپا و آمریکا بر مشکلات منطقه ندمند

وی اظهار داشت: بنده به آمریکا و اروپا می‌گویم که در مشکلات منطقه ندمید. اروپایی‌ها می‌گویند که ایران در مساله هسته ای گام پنجم را برداشته است و ما هم باید گام برداریم که بنده به آنان می گویم که گامی که شما باید بردارید، بازگشت به تعهدات است و ما این مساله را به شما به صراحت گفته ایم.

روحانی ادامه داد: بنده طی روزهای اخیر به دو نفر از رهبران اروپا به صراحت این موضوع را گفته ام و مساله مورد توجه دیگر آن است آنچه ما انجام دادیم قابل بازگشت است و هر اقدامی در زمینه هسته ای انجام می دهیم، با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

رئیس جمهور تصریح کرد: اینکه برخی از کشورها می گویند ایران به دنبال سلاح هسته ای است و نمی گذاریم، حرف هایی بی اساس و واهی است و بهتر است این کشورها این حرف ها را کنار بگذارند و تکرار نکنند.

وی اظهار داشت:  ما کشوری هستیم که پادمان و پروتکل الحاقی را اجرا می کنیم و نمایندگان آژانس به راحتی در ایران حضور دارند و دوربین های آنها در مراکز غنی سازی ما قرار دارد و حرف های آنان چه معنایی دارد.

ترامپ جز نقض عهد و قانون کاری انجام نمی‌دهد

روحانی با تاکید بر اینکه اگر شما قدم اشتباهی بردارید، ضرر خواهید کرد، افزود: بهتر است راه درست را انتخاب کنید و راه درست این است که به برجام بازگردید.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بنده نمی‌دانم نخست وزیر انگلیس چگونه فکر می‌کند، گفت: نخست وزیر انگلیس می‌گوید برجام را کنار بگذاریم و «طرح ترامپی» را اجرا کنیم که بنده باید بگویم ترامپ جز نقض عهد و زیر پا گذاشتن قانون و مقررات بین المللی کاری انجام نمی دهد.

وی ادامه داد: ترامپ کارشکنی‌های بسیار زیادی در ناتو کرد و سوال ما این است که افرادی چون نخست وزیر انگلیس در برابر این اقدام ترامپ چه کردند؟ همچنین ترامپ از یونسکو و شورای حقوق بشر خارج شد و این مسئولان در برابر این اقدامات رئیس جمهور آمریکا چه واکنشی نشان دادند؟

اروپا هیچ کاری نتوانست انجام دهد

روحانی تاکید کرد: کشورهای اروپایی به ما پاسخ دهند کجا توانسته اند در مقابل آمریکا کاری انجام دهند که اگر انجام داده اند نمونه آن را به ما بگویید تا ما دلمان گرم شود و بگوییم برای برجام هم می توانید کاری کنید.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کشورهای اروپایی در هیچ زمینه ای نتوانسته اند کاری انجام دهند، اظهار داشت: این کشورهای اروپایی باید از مردم ایران به خاطر ضعف و ترس شان در مقابل آمریکا عذرخواهی کنند هر چند ما آنان را باز هم به برجام دعوت می کنیم.

روحانی ادامه داد: در سال ۹۰ و ۹۱ فکر می کردند تحریم اثر گذاشته است، لذا گفتند که فشار را بیشتر کنیم تا ایران تسلیم شود. انتخابات سال ۹۲ کاری کرد که یک امید بزرگ به مردم داد. دیدند که همه چیز برعکس شد. هنوز اتفاقی در برجام نیفتاده بود که تورم و قیمت‌ها کاهش و رشد و رونق اقتصادی افزایش یافت، همه این موضوعات ناشی از نشاط و امید مردم بود.

ایستادگی مردم، اوباما و کاخ سفید را وادار به تسلیم کرد

رئیس جمهور گفت: اوباما و کاخ سفید فکر کردند به عکس تمام شده و همه چیز ایران رو به راه شده، لذا سر فرود آوردند و گفتند بیایید مذاکره کنیم.

وی با بیان اینکه قدرت و ایستادگی ملت ایران آنها را وادار به تسلیم کرد، گفت: آمریکا مجبور شد برجام را بپذیرد، بعد از اینکه برجام اجرا شد، ایران به اوج پرواز رفت. یکی از رهبران  منطقه به من می گفت ما به شما حسودی می کردیم که صف کشورهای اروپایی و چینی وارد ایران می شوند.

روحانی تصریح کرد: سال ۹۵ رشد اقتصادی ما در دنیا اول بود. صادرات نفت و میعانات گازی نزدیک به ۳ میلیون بشکه افزایش یافت. تحرک بزرگی در کشور رخ داد. قراردادهای بزرگی بسته شد.

اسرائیل و عربستان دنبال ساقط کردن حکومت ایران بودند

رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر این آمریکا در منطقه شکست خورد. داعش ابزار آمریکا در منطقه بود که شکست خورد، بنابراین از یک سو آمریکا شکست خورد و از سوی دیگر ایران رشد کرد، اسرائیل و عربستان به اذعان رسمی خودشان ترامپ را راضی کردند که از برجام بیرون برود تا کار نهایی انجام شود. آنها به دنبال ساقط کردن حکومت ایران بودند.

وی افزود: امروز که همه فهمیده اید در برجام، ترور شهید سلیمانی، عراق، یمن، تحریم نفت ایران اشتباه کرده اید. دست از اشتباه بردارید، برگردید. ما آماده ایم، شما برگردید و راهی را انتخاب کنید که به نفع ثبات و امنیت منطقه باشد.

ممکن است سرباز اروپایی هم مانند سرباز آمریکایی در ناامنی باشد

روحانی اظهارداشت: سرباز آمریکایی امروز در ناامنی است، فردا ممکن است سرباز اروپایی نیز در ناامنی باشد، بیایید این امنیت را درست کنیم، ما نمی خواهیم در دنیا ناامنی وجود داشته باشد. عاقلانه از این منطقه بروید، نه با جنگ، به نفع شماست.

رئیس جمهور ادامه داد: راه و مسیری را طی کنید که به نفع جهان و به نفع منطقه باشد.

مشکلات هفته اخیر را تبدیل به آشتی ملی کنیم

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: بیایید مشکلات هفته اخیر را تبدیل به یک تصمیم بزرگ کنیم. آن تصمیم بزرگ، آشتی ملی است. بیایید همه با هم آشتی کنیم تا کینه ها را از دل برداریم.  انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۲۲ بهمن و روزهای آینده قدم اول این حرکت باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز در جایگاهی در تاریخ ایستاده ایم که نمی توانیم از هم فاصله داشته باشیم یا متحدیم و پیروز، یا جدا هستیم و شکست خورده، این انتخاب با ماست.

روحانی تأکید کرد: ملت ایران اگر وحدت را انتخاب کنند، در برابر آمریکا و دنیا پیروز هستند و اگر از همه جدا شدیم و فاصله گرفتیم، شکست خورده در داخل، منطقه و صحنه جهانی خواهیم بود. خداوند به ما توفیق تعاون، هماهنگی، برادری و پیروزی را عطا کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.