جانشین وزیر دفاع: می‌توانیم موشک با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر بسازیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 86543
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۴:۱۰ |

جانشین وزیر دفاع: می‌توانیم موشک با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر بسازیم

جانشین وزیر دفاع گفت: در صورت لزوم توان دستیابی به موشکهای با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر را داریم.
جانشین وزیر دفاع: می‌توانیم موشک با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر بسازیم

سردار مهدی فرحی جانشین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در برنامه صف اول طی سخنانی اظهار داشت: ما چهل سال قبل در نقطه صفر بودیم و یک موشک بازسازی شده را برای دفاع از مردم خودمان استفاده می کردیم.

وی افزود: در این فاصله چهل ساله که تحریم های فراوانی بر ما تحمیل شد به موشکی دست یافته ایم که صد در صد بومی است. در اینجا باید یاد و خاطره شهید طهرانی مقدم را که پیشکسوت موشکی کشور بود گرامی بداریم.

 

سردار فرحی تصریح کرد: موشک خرمشهر۴ برد ۲۰۰۰ کیلومتری دارد و سرجنگی چهارمتری آن ۱۵۰۰ کیلو ‌وزن و هدایت میانی دارد. موشک وقتی از سکو رها می شود مطابق برنامه ای که از قبل به آن داده شده و در زمان و فاصله مشخصی بدنه از سرجنگی جدا می شود بعد موشک وارد فاز میانی می شود و در حقیقت در اینجا است که برد اصلی موشک تعیین می شود.

 

وی افزود: در این مدت موتورهای سرجنگی موشک از لرزش های ناشی از جدایش جلوگیری کرده و در گام بعدی موتورهای سرجنگی موشک را به سمت هدف هدایت می کنند.

 

جانشین وزیر دفاع گفت: در مرحله میانی موتورهای سرجنگی باید تمام خطاها را به سمت صفر ببرند و در این مرحله موشک وارد جو غلیظ می شود. در این جا سرعت موشک که در فاز میانی ۱۶ ماخ است به ۸ ماخ می رسد که باز هم سرعت بالایی است. وقتی موشک وارد جو غلیظ می شود موتورهای دیگری وارد مدار شده و سرجنگی را حول محور خودش می چرخانند تا موشک با خطای زیر ۳۰ متر که برای آن در برد ۲۰۰۰ کیلومتر در نظر گرفته ایم به هدف اصابت کند.

 

سردار فرحی عنوان کرد: در این مرحله سیستم هدایت ماهواره کاملا قطع است و هیچ جنگ الکترونیکی روی موشک اثر نمی کند و در حقیقت موشک در این مرحله یک سامانه مکانیکی کامل است. قبلا ما در فاز نهایی موشک را هدایت می‌کردیم که ممکن بود جنگ الکترونیک روی موشک خطا ایجاد کند که این موضوع در این موشک برطرف شده است.

 

وی ادامه داد: موشک خرمشهر یک بن پایه بوده است که به مرور زمان شامل ارتقا شده است. سرعت سکوی پرتاب موشک خرمشهر۴ سه برابر نمونه های قبلی شده است. از طرف دیگر این موشک می‌تواند سه سال سوخت مایع را در خود نگه دارد و زمان آماده سازی آن کمتر از ۱۵ دقیقه است. البته این سوخت توان ماندگاری ده ساله دارد اما از باب احتیاط می گوییم ماندگاری آن سه سال است تا نیروی بهره بردار هر سه سال یکبار سوخت را تعویض کند.

 

جانشین وزیر دفاع تصریح کرد: سطح مقطع سرجنگی این موشک به حداقل رسیده است. یکی دیگر از ویژگی های این موشک ‌حذف بالک‌ها است تا اعواج موشک کمتر شود و دو موتور کوچک که در کنار موتور اصلی هستند کار تغییر جهت موشک را انجام می دهند.

 

سردار فرحی گفت: تمام سرجنگی های موشک های ما در چهارچوب سلاح های متعارف هستند و این موشک نیز چنین است. از زمان شلیک تا زمان برخورد حدود ۱۲ دقیقه طول می کشد تا موشک به هدف اصابت کند.

 

وی گفت: اولا سطح مقطع راداری موشک را خیلی کمک کرده ایم. از طرف دیگر سرعت موشک بسیار بالا است و مقابله با آن بسیار سخت می شود. جنس بدنه موشک میز سوری است که حتی اگر سطح مقطع آن زیاد باشد بازهم کشف آن سخت خواهد شد. همچنین در حین ورود به جو هیچ پالس الکتریکی وجود ندارد تا جنگال روی آن اثر بگذارد.

 

جانشین وزیر دفاع اظهار داشت: این موشک‌ همچنین می تواند در مقابل جنگ سایبری دشمن هم مقاومت کند و این موشک با هوش مصنوعی می تواند با مانور پذیری های مناسب دشمن را فریب دهد و به سمت هدف برود.

 

سردار فرحی گفت: ما به این امید که این موشک بتواند قلعه های دشمن را در هم بشکند نام آن را خیبر گذاشته ایم البته همه این محصولات با هدف بازدارندگی طراحی و تولید می شوند.

وی تاکید کرد: سوخت جامد و مایع هر کدام کاربردهای خودشان را دارند. البته سوخت مایع به سمت ماهواره برها می رود اما یکی از ویژگی های خوب سوخت مایع این است که قابل تنظیم است اما سوخت جامد اینگونه نیست.

 

سردار فرحی عنوان کرد: در این موشک ترکیب جالبی از سوخت مایع را طراحی کردیم که انرژی ضربه بسیار خوبی را ایجاد می کند. علاوه بر این هرچه نسبت قطر به طول موشک بیشتر باشد موشک پایدار تر خواهد بود و در خرمشهر ۴ این موضوع رعایت شده و موتور موشک در مخزن موشک جای گرفته است و طول موشک را کاهش داده است.

 

جانشین وزیر دفاع ادامه داد: این موشک برترین و قابل ترین موشکی است که تا کنون جمهوری اسلامی ساخته است. البته در حوزه سوخت جامد دستاوردهای فوق العاده ای بدست آمده است.

 

وی افزود: ما توانمندی فناورانه با برد بلندتر از ۲۰۰۰ کیلومتر را داریم. اما ما تابع سیاست های کلان کشور هستیم و آنچه رهبر انقلاب اعلام کردند این است که ما در برد ۲۰۰۰ کیلومتر متوقف شده ایم اما در صورت لزوم توان دستیابی به بردهای بلندتر را داریم ولی برنامه ای برای آن نداریم.

 

سردار فرحی گفت: ۱۰ سال است که موضوع برد را حل کرده ایم و روی مسایل دیگر متمرکز شدیم. اول باید کمیت موشک را به حداکثر برسانیم الان تعداد موشک های طوری شده که جا برای نگهداری آنها نداریم. موضوع بعد کیفیت موشک ها بود که مرتبا در حال ارتقا است. موضوع بعدی بحث ‌قیمت است. یعنی باید بتوانیم با روش های بهتر با قیمت ارزان تری موشک تولید کنیم و الان موشک ما یک دهم قیمت جهانی قیمت دارد.

 

جانشین وزیر دفاع ادامه داد: مولفه بعد ما بحث زمان است. ما باید بتوانیم برنامه ریزی تولید را به سمتی ببریم که در مقاطع تعریف شده محصول را تحویل دهیم و مولفه آخر هم تنوع محصول است. در این حوزه یک موضوع ارتقا محصولات قبلی است و موضوع دیگر این است که محصولات جدید تولید کنیم. اینها در سایه ارتباط با دانشگاه های سطح یک کشور و شرکت های دانش بنیان صنعتی است.

 

سردار فرحی گفت: سرجنگی هایی که ما بتوانیم در آنها سیکر راداری و یا اپتیکی قرار دهیم به ما قابلیت زدن اهداف متحرک را می دهد. موشک های سوخت جامد ما که به سرجنگی های دارای سیکرهای راداری و اپتیکی و بعضا دوگانه هستند قابلیت زدن اهداف متحرک را می دهد.

 

وی اظهار داشت: ما در حوزه ارتقا موشک ‌گفتیم موشک ها باید نقطه زن شوند و شهید طهرانی مقدم گفتند ما موشک های فاتح را نقطه زن می کنیم اما آن زمان کسی باور نمی کرد اما این اتفاق افتاد.

 

سردار فرحی ادامه داد: موضوع دوم تاکتیکی شدن موشک ها و سرعت آماده سازی موشک برای شلیک بود که در این سالها همه مولفه های این موضوع ارتقا پیدا کرده است. ما گام به گام به سمت رادار گریزی نزدیک می شویم و در آینده هیچ مانعی از جمله گنبد آهنین و … نمی تواند از عبور موشک های ما جلوگیری کند که برای آن هم پنج پروژه اساسی تعریف کرده ایم.

 

جانشین وزیر دفاع اظهار داشت: باید اثر بخشی موشک ها را نیز افزایش می دادیم که این اتفاق نیز افتاده است. امروز مشتری های فراوانی برای موشک های ما وجود دارد اما در حوزه موشکی تابع سیاست های کلان کشور هستیم.

 

جانشین وزیر دفاع تاکید کرد: بزودی پرتابگر سیمرغ بهینه ما پرتاب خواهد داشت و ماهواره بر ذوالجناح هم طی دو سه ماه آینده پرتاب خواهد داشت. ماهواره بر های سروش و سریر هم طی سال های آینده به میدان می آیند. طی یک‌برنامه ریزی دو ساله هم اولین پرتاب از پایگاه چابهار را خواهیم داشت و در آینده نزدیک تحویل انبوه موشک های راهبردی سوخت جامد به نیروی هوافضای سپاه را خواهیم داشت.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.