ثمره مقا‌ومت یمن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 59308
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۵:۵۹ | 323 بازدید |
یمن چگونه تبدیل به باتلاق ائتلاف عبری-عربی شد؟

ثمره مقا‌ومت یمن

یمن صرفا نام کشوری با مساحت تقریبی ۵۳۶ هزار و ۸۶۹ کیلومترمربع نیست که از شمال به عربستان سعودی، از شرق به عمان، از جنوب به خلیج عدن و از غرب به دریای سرخ محدود می‌شود و یا شهر مأرب آن از شهرهای باستانی دنیا زمانی پایتخت بلقیس ملکه سبا و دیگر حکمرانان یمنی بوده و به ارض الجنتین معروف است؛ حتی عَدَن مرکز استان عدن و مرکز اقتصادی و تجاری یمن که رویدادهای تاریخی مهمی به خود دیده و اکنون مهم‌ترین گذرگاه طبیعی دریای عرب و اقیانوس هند و گذرگاه مهمی برای دریای سرخ است و یا صنعا مرکز استانی به همین نام و یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های دنیا  که  از زمان حضرت عیسی(ع) با این نام شناخته‌شده و  این روزها  مرکز سیاست و تجارت جمهوری یمن است، معرف کشور یمن نیستند و یمن نیز به خاطر داشتن این شرایط و اقتضائات، یمن نشده است، آنچه یمن را یمن کرده و نام آن را آوازه آزادی‌خواهان کرده، اکسیر مقاومت این کشور است.
ثمره مقا‌ومت یمن
وحید عظیم‌نیا
یمن صرفا نام کشوری با مساحت تقریبی ۵۳۶ هزار و ۸۶۹ کیلومترمربع نیست که از شمال به عربستان سعودی، از شرق به عمان، از جنوب به خلیج عدن و از غرب به دریای سرخ محدود می‌شود و یا شهر مأرب آن از شهرهای باستانی دنیا زمانی پایتخت بلقیس ملکه سبا و دیگر حکمرانان یمنی بوده و به ارض الجنتین معروف است؛ حتی عَدَن مرکز استان عدن و مرکز اقتصادی و تجاری یمن که رویدادهای تاریخی مهمی به خود دیده و اکنون مهم‌ترین گذرگاه طبیعی دریای عرب و اقیانوس هند و گذرگاه مهمی برای دریای سرخ است و یا صنعا مرکز استانی به همین نام و یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های دنیا  که  از زمان حضرت عیسی(ع) با این نام شناخته‌شده و  این روزها  مرکز سیاست و تجارت جمهوری یمن است، معرف کشور یمن نیستند و یمن نیز به خاطر داشتن این شرایط و اقتضائات، یمن نشده است، آنچه یمن را یمن کرده و نام آن را آوازه آزادی‌خواهان کرده، اکسیر مقاومت این کشور است. این مقاومت هم عمری به درازای تشیع دارد. طبق نقل دانشنامه مجازی مکتب اهل‌بیت(ع)(ویکی‌شیعه)، از تعداد ۲۳ نفر که هستۀ اولیۀ تشیع بعد از ماجرای سقیفه را تشکیل دادند، ۱۰ نفر از انصار یمنی بودند. همچنین  مردم یمن بدون جنگ تسلیم امام علی(ع) فرستاده پیامبر اسلام شدند و به اسلام گرویدند. مسلمانان یمن، هم در تحکیم تشیع بعد از ماجرای سقیفه نقش داشتند، هم در دعوت از امام علی (ع) برای خلافت بعد از قتل خلیفه سوم. اهالی یمن از جدی‌ترین مخالفان معاویه بودند. در واقعه عاشورا چند مسلمان اهل یمن در دفاع از امام حسین(ع) حضور داشتند.وجود کیمیای مقا‌ومت در مردم شجاع یمن باعث شده است از بامداد پنج‌شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۴ در رژیم سعودی که به بهانه حمایت از رئیس‌جمهور مستعفی یمن، و به خطر افتادن امنیت عربستان در اثر قدرت گرفتن انصارالله یمن به این کشور حمله کرد، مقاومت کنند. ماجرا به زمانی برمی‌گردد که علی عبدالله صالح از ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۰ میلادی رئیس‌جمهور یمن شمالی بود و پس از اتحاد یمن جنوبی و شمالی، همچنان رئیس‌جمهور ماند و از ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۱ میلادی ریاست جمهوری یمن را بر عهده داشت و به دلیل ناتوانی در اداره امور و به باد دادن سرمایه‌های یمن، سرانجام در جریان بیداری اسلامی توسط مردم مقاوم این کشور برکنار شد و پس از برکناری علی عبدالله صالح، مردم یمن مجددا دست به اعتراض زدند. این اعتراضات که با رهبری حوثی‌های یمن پیگیری می‌شد در تابستان ۱۳۹۳ هـ.ش به اوج خود رسید.  سرانجام حوثی‌ها توانستند پس از تصرف بخش‌های مهمی در صنعا پایتخت یمن، دولت را به‌پای میز مذاکره بکشانند. حوثی‌ها مهم‌ترین گروه شیعه زیدیه در یمن هستند و اعتقاد به قیام و مبارزه از ویژگی‌های مهم زیدیه است. با وجود توافق نهایی برای حل بحران اخیر در یمن میان رئیس‌جمهوری و رهبران انصار الله (حوثی‌ها) در صنعا، دولت جدید نتوانست اوضاع را آرام کند و نیز رئیس‌جمهور منصور هادی استعفا داده و به عربستان فرار کرد. پس از فرار منصور هادی  از پایتخت و قدرت گرفتن گروه حوثی‌ها در این کشور، عربستان سعودی با حمایت رژیم  آمریکا و برخی قدرت‌های غربی و به همراه اکثریت کشورهای عربی، حملات هوایی دامنه‌دار و پرتلفاتی را علیه یمن آغاز کرده که به‌رغم کشته، مجروح و آواره شدن هزاران انسان بی‌گناه یمنی ازجمله زن و کودک و پیر، همچنان ادامه دارد و  مدعیان حقوق بشر صُمً‌بُکم خفه شده‌اند.رژیم سعودی به‌زعم خودش بنا بود ظرف سه هفته کار یمن را تمام کند اما با گذشت
 ۶ سال از تجاوز وحشیانه این رژیم به یمن که با همراهی کامل کشورهای مدعی حقوق بشر غربی ازجمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و حتی کانادا و استرالیا به‌عنوان مستعمره‌های انگلیس، همراه است، نه‌تنها نتوانسته کار یمن را یک سره کند  بلکه ظرفیت‌های بالقوه مردم یمن به‌واسطه تحمل شرایط سخت بالفعل شده و در حال دمار‌کشیدن از روزگار رژیم آل‌سعود هستند. با این حساب سازمان‌های به‌اصطلاح بین‌المللی در مقابل کشتار وحشیانه مردم مظلوم یمن سکوت کرده‌اند و به سرازیر‌‌ شدن تجهیزات جنگی غرب به رژیم سعودی برای به خاک و خون کشیدن کودکان یمنی کمک می‌کنند. طبق نتایج یک تحقیق که اخیراً المیادین نقل کرده است، ارزش قرارداد‌های تسلیحاتی امضا شده میان ریاض و واشنگتن از مارس ۲۰۱۵ نزدیک به ۲۸/۴ میلیارد دلار است که ۲۰ قرارداد آن‌ها به ارزش ۱/۲ میلیارد دلار در دوره ریاست جمهوری «جو بایدن» در سال جاری میلادی امضا شده‌اند. عربستان سعودی در مدت مشابه حدود ۳۴ میلیارد دلار برای خرید تسلیحات از طرف‌های دیگر هزینه کرده و بر این اساس، خرید نظامی عربستان از منابع آمریکایی از زمان تجاوز به یمن تاکنون حدود ۶۳ میلیارد دلار برآورد شده است. طبق این تحقیقات، ادعای‌ حقوق بشر غربی‌ها، تُرّهاتی بیش نیست چه آنکه هدف آن‌ها که همان پول است، وسیله را توجیه می‌کند. رفتار ماکیاولیستی سالیان سال منش غرب بوده است.وحشی‌گری غرب در خصوص یمن در حالی است مردم این کشور که مقاومت را با دستان خالی  شروع کردند اکنون به تجهیزات مهمی برای ادب کردن دشمن متجاوز دست‌یافته و ضربات مهلکی نیز به متجاوزان به خاک کشور وارد کرده است. حسین رویوران، کارشناس مسائل غرب آسیا الگوی ایرانی مقاومت را الگویی برای همه منطقه می‌داند و معتقد است آنچه در یمن رخ‌داده این است که معادله بازدارندگی از سوی مقاومت شکل گرفته، مدلی که اولین بار جمهوری اسلامی ایران در منطقه آن را پیاده کرد و سپس حزب‌الله لبنان آن را به مرحله اجرا درآورد. وی در خصوص حضور امارات در یمن نیز می‌گوید عربستان اخیرا در مأرب و الجوف دچار شکست‌های شدیدی شده است و به همین دلیل به امارات فشار آورد که نیروهای تحت امر خود را وارد جنگ یمن کند و نیروهای خارجی هم برای دفاع از منطقه نیامدند و به‌محض ناامنی، وارد پناهگاه خودشان می‌شوند. رویوران بابیان اینکه انقلاب اسلامی، تضمین غرب را شکست، تصریح می‌کند غرب، برتری تسلیحاتی رژیم صهیونیستی بر کشورهای منطقه را تضمین کرده بود ولی این تا قبل از انقلاب اسلامی ایران بود و جمهوری اسلامی این تضمین را نابود کرد. این کارشناس مسائل غرب آسیا معتقد است تحولات یمن به‌شدت بر رژیم صهیونیستی تأثیرگذار بوده است تا حدی که اگر انصارالله در یمن به پیروزی دست یابد، رژیم صهیونیستی باید یک گام دیگر عقب بنشیند. وی در خصوص چرایی مذاکره عربستان و امارات با ایران نیز معتقد است علت این امر از طرفی تحولات یمن و تغییر اولویت‌های کشور آمریکا بوده و از طرف دیگر هم چون آمریکا دیگر نمی‌تواند به‌طور مستقیم در منطقه سرمایه‌گذاری کند؛ عربستان و امارات از طرف آمریکا خواهان مذاکره مستقیم با ایران شده‌اند.به‌هرروی مقاومت یمن در حال به ثمر نشستن است و مردم این کشور با  ردیگر ثابت کردند زندگی شرافتمندانه گرچه هزینه سنگینی دارد اما به زندگی ذلیلانه زیر سایه دیگر کشورها رجحان دارد؛ کما اینکه هزینه مقاومت هرچه بیشتر باشد از هزینه زندگی ذلیلانه بیشتر نیست‌.
نویسنده : وحید عظیم نیا |
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.